Wiadomości

stat

Aranżacje wnętrz. Mała łazienka z piecykiem gazowym

Koncepcja druga. Szafka w drewnianej okleinie oraz drewno na podłodze i wnęce z grzejnikiem (ewentualnie drewnopodobna ceramika) powodują, że w łazience panuje ciepły, domowy klimat.
Koncepcja druga. Szafka w drewnianej okleinie oraz drewno na podłodze i wnęce z grzejnikiem (ewentualnie drewnopodobna ceramika) powodują, że w łazience panuje ciepły, domowy klimat.

Problem z aranżacją małej łazienki jest doskonale znany wielu naszym czytelnikom. Dodatkowe komplikacje pojawiają się, kiedy w takim pomieszczeniu znajduje się piecyk gazowy, w przypadku którego ważniejsze od estetycznego wkomponowania we wnętrze jest jego bezpieczne i zgodne z prawem działanie

.

Aktualne wyposażenie łazienki.
Aktualne wyposażenie łazienki.
Pani Paulina niedawno przeprowadziła się do mieszkania w kamienicy. Zrobiła remont prawie całego mieszkania, pozostała tylko łazienka. Jest to małe pomieszczenie (ok. 2,9 m kw.), co samo w sobie powoduje nie lada wyzwanie przy nowej aranżacji. Jednocześnie, znajduje się tu gazowy, przepływowy podgrzewacz wody, którego lokalizacja nie pozwala na swobodne planowanie nowego wyposażenia.

- Nie wiem jak zaaranżować strefę nad umywalką, lustro, oświetlenie. Mam dylemat w kwestii wyboru kafelków i możliwości łączenia ze sobą wzorów oraz wielkości płytek. Chciałabym, żeby w łazience zmieściła się szafka na kosmetyki i chemię - określiła swoje potrzeby pani Paulina. - Największy kłopot jest z piecykiem gazowym [...] Chcąc ustawić szybę odgradzającą brodzik od reszty łazienki musiałabym umieścić piecyk w strefie kąpielowej, a to zepsuje cały efekt. Niestety nie wiem jak można go ukryć.

Z tym problemem zmierzyli się architekci z SAMM studio opracowując dwa warianty aranżacji łazienki.

Piecyk gazowy jest częścią instalacji gazowej. Wszelkie przeróbki wymagają opracowania dokumentacji budowlanej i decyzji o pozwoleniu na jej przebudowę.


Inwestorzy zwykle boją się formalności związanych z uzyskaniem takiego pozwolenia. Jednak warto poświęcić cenny czas i przenieść piecyk w takie miejsce pomieszczenia, by nie przeszkadzał w nowej aranżacji - z prostego powodu: łazienka jest pomieszczeniem, które wykańcza się raz na wiele lat, praca ta wiąże się z dużymi kosztami materiałów i robocizny. Wykończenie czy remont trudno w tym przypadku komfortowo rozbić na etapy.

Potrzebny jest projekt budowlany instalacji wykonany przez uprawnionego projektanta instalacji sanitarnych. Wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę składa się go w wydziale architektury odpowiedniego urzędu (miasta lub starostwie). Na decyzję czeka się zazwyczaj krócej niż na decyzję o budowie np. domu czy na poważną przebudowę. Oprócz niewielkich dodatkowych kosztów oraz konieczności oczekiwania na decyzję nie przynosi to wielu problemów.

W tym pomieszczeniu piecyk dodatkowo znajduje się w miejscu, w którym warto zrobić kabinę prysznicową, ale sam w sobie nie może się w niej znajdować, więc przejście tej procedury wydaje się zasadne.

Jeśli chcemy "zabudować" podgrzewacz musimy się upewnić, że jest to urządzenie z zamkniętą komorą spalania. Możliwe jest wtedy umieszczenie go w szafce otwartej od dołu i góry (ew. z odpowiednimi szczelinami wentylacyjnymi) - tak by zapewnić przepływ powietrza w zabudowie.

Pomieszczenie ma 2,9 m kw. powierzchni (ok. 1,3 m głębokości i 2,2 m szerokości). W tej chwili naprzeciwko wejścia znajduje się kompakt WC, obok umywalka. Po lewej stronie jest wanna na całą głębokość pomieszczenia, a nad nią wspomniany podgrzewacz gazowy.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Brodzik z liniowym odpływem wody.
Koncepcja pierwsza. Brodzik z liniowym odpływem wody.
Miska ustępowa i umywalka pozostały w pierwotnym miejscu. Zdecydowaliśmy jednak, że zastosujemy podtynkowe stelaże i spłuczkę. Wysoka na ok. 95-100 cm zabudowa tworzy dodatkowo półkę, na której można odstawić przybory łazienkowe, kosmetyki, ew. suszarkę.

Nad miską ustępową usytuowaliśmy "piecyk" i zabudowaliśmy go od frontu drzwiczkami z lustrem. Obok, jako kontynuacja zabudowy piecyka, znajduje się szafka na kosmetyki z drzwiczkami z lustrem.

W pomieszczeniu znalazła się kabina prysznicowa z brodzikiem podkaflowym i odpływem liniowym zamykana drzwiami szklanymi przesuwnymi. Bateria prysznicowa podtynkowa z rozdzielaczem na deszczownicę umieszczoną na suficie podwieszanym oraz zestaw prysznicowy.

Kolorystyka tego wariantu to kontrastowe połączenie jasnego beżu z antracytem. Wybraliśmy kafle bez wzorów o zbliżonej fakturze imitującej lawę (ew. łupek) o dużych wymiarach 90x30, 60x30 oraz mozaikę.

Oświetlenie
w postaci lamp typu downlight umieszczone zostały w suficie podwieszanym. Listwy LED znalazły się z kolei we wnękach podkreślających fakturę płyt ceramicznych.Koncepcja druga

Koncepcja druga. Tradycyjny brodzik i bateria natynkowa w kabinie prysznicowej.
Koncepcja druga. Tradycyjny brodzik i bateria natynkowa w kabinie prysznicowej.
Jest to wariant prostszy pod względem instalacyjnym. W kabinie znajduje się brodzik o wym. 120 x 80cm, natynkowa bateria prysznicowa oraz bardziej typowe, otwierane drzwi szklane.

Umywalka wisząca z szafką w okleinie naturalnej wprowadza do wnętrza ciepły, naturalny akcent. Nad nią znajduje się lustro naścienne.

Miska ustępowa osadzona została na stelażu podtynkowym ze spłuczką. Nad nią znajduje się podgrzewacz w obudowie szafkowej (bez dołu).

Grzejnik łazienkowy pozostał na swoim miejscu. W wizualizacji wykorzystaliśmy grzejnik o falistym kształcie, wykończony chromem.

Kolorystyka wnętrza jest cieplejsza, mniej kontrastowa. Na podłodze zaproponowaliśmy drewno, ew. materiał drewnopodobny, który poprowadziliśmy wnęką ścienną z grzejnikiem aż na sufit.

Jasne, gładkie płytki o dużym formacie z deseniem marmuropodobnym dodają wnętrzu prestiżu i elegancji, a jednocześnie wprowadzają delikatny kontrast między ich fakturą a drewnem.

Oświetlenie pozostało jak w koncepcji pierwszej, jednak większy nacisk położyliśmy na wykorzystanie opraw typu "downlight".


Dodaj zdjęcie do artykułu
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 66)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.