• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Mała łazienka z piecykiem gazowym

Aleksandra Kulczycka, Michał Majewski
8 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Łazienka w starym budownictwie
Koncepcja druga. Szafka w drewnianej okleinie oraz drewno na podłodze i wnęce z grzejnikiem (ewentualnie drewnopodobna ceramika) powodują, że w łazience panuje ciepły, domowy klimat. Koncepcja druga. Szafka w drewnianej okleinie oraz drewno na podłodze i wnęce z grzejnikiem (ewentualnie drewnopodobna ceramika) powodują, że w łazience panuje ciepły, domowy klimat.

Problem z aranżacją małej łazienki jest doskonale znany wielu naszym czytelnikom. Dodatkowe komplikacje pojawiają się, kiedy w takim pomieszczeniu znajduje się piecyk gazowy, w przypadku którego ważniejsze od estetycznego wkomponowania we wnętrze jest jego bezpieczne i zgodne z prawem działanie

.

Ile kosztuje remont łazienki?



Aktualne wyposażenie łazienki. Aktualne wyposażenie łazienki.
Pani Paulina niedawno przeprowadziła się do mieszkania w kamienicy. Zrobiła remont prawie całego mieszkania, pozostała tylko łazienka. Jest to małe pomieszczenie (ok. 2,9 m kw.), co samo w sobie powoduje nie lada wyzwanie przy nowej aranżacji. Jednocześnie, znajduje się tu gazowy, przepływowy podgrzewacz wody, którego lokalizacja nie pozwala na swobodne planowanie nowego wyposażenia.

- Nie wiem jak zaaranżować strefę nad umywalką, lustro, oświetlenie. Mam dylemat w kwestii wyboru kafelków i możliwości łączenia ze sobą wzorów oraz wielkości płytek. Chciałabym, żeby w łazience zmieściła się szafka na kosmetyki i chemię - określiła swoje potrzeby pani Paulina. - Największy kłopot jest z piecykiem gazowym [...] Chcąc ustawić szybę odgradzającą brodzik od reszty łazienki musiałabym umieścić piecyk w strefie kąpielowej, a to zepsuje cały efekt. Niestety nie wiem jak można go ukryć.

Z tym problemem zmierzyli się architekci z SAMM studio opracowując dwa warianty aranżacji łazienki.

Piecyk gazowy jest częścią instalacji gazowej. Wszelkie przeróbki wymagają opracowania dokumentacji budowlanej i decyzji o pozwoleniu na jej przebudowę.


Inwestorzy zwykle boją się formalności związanych z uzyskaniem takiego pozwolenia. Jednak warto poświęcić cenny czas i przenieść piecyk w takie miejsce pomieszczenia, by nie przeszkadzał w nowej aranżacji - z prostego powodu: łazienka jest pomieszczeniem, które wykańcza się raz na wiele lat, praca ta wiąże się z dużymi kosztami materiałów i robocizny. Wykończenie czy remont trudno w tym przypadku komfortowo rozbić na etapy.

Potrzebny jest projekt budowlany instalacji wykonany przez uprawnionego projektanta instalacji sanitarnych. Wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę składa się go w wydziale architektury odpowiedniego urzędu (miasta lub starostwie). Na decyzję czeka się zazwyczaj krócej niż na decyzję o budowie np. domu czy na poważną przebudowę. Oprócz niewielkich dodatkowych kosztów oraz konieczności oczekiwania na decyzję nie przynosi to wielu problemów.

W tym pomieszczeniu piecyk dodatkowo znajduje się w miejscu, w którym warto zrobić kabinę prysznicową, ale sam w sobie nie może się w niej znajdować, więc przejście tej procedury wydaje się zasadne.

Jeśli chcemy "zabudować" podgrzewacz musimy się upewnić, że jest to urządzenie z zamkniętą komorą spalania. Możliwe jest wtedy umieszczenie go w szafce otwartej od dołu i góry (ew. z odpowiednimi szczelinami wentylacyjnymi) - tak by zapewnić przepływ powietrza w zabudowie.

Pomieszczenie ma 2,9 m kw. powierzchni (ok. 1,3 m głębokości i 2,2 m szerokości). W tej chwili naprzeciwko wejścia znajduje się kompakt WC, obok umywalka. Po lewej stronie jest wanna na całą głębokość pomieszczenia, a nad nią wspomniany podgrzewacz gazowy.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Brodzik z liniowym odpływem wody. Koncepcja pierwsza. Brodzik z liniowym odpływem wody.
Miska ustępowa i umywalka pozostały w pierwotnym miejscu. Zdecydowaliśmy jednak, że zastosujemy podtynkowe stelaże i spłuczkę. Wysoka na ok. 95-100 cm zabudowa tworzy dodatkowo półkę, na której można odstawić przybory łazienkowe, kosmetyki, ew. suszarkę.

Nad miską ustępową usytuowaliśmy "piecyk" i zabudowaliśmy go od frontu drzwiczkami z lustrem. Obok, jako kontynuacja zabudowy piecyka, znajduje się szafka na kosmetyki z drzwiczkami z lustrem.

W pomieszczeniu znalazła się kabina prysznicowa z brodzikiem podkaflowym i odpływem liniowym zamykana drzwiami szklanymi przesuwnymi. Bateria prysznicowa podtynkowa z rozdzielaczem na deszczownicę umieszczoną na suficie podwieszanym oraz zestaw prysznicowy.

Kolorystyka tego wariantu to kontrastowe połączenie jasnego beżu z antracytem. Wybraliśmy kafle bez wzorów o zbliżonej fakturze imitującej lawę (ew. łupek) o dużych wymiarach 90x30, 60x30 oraz mozaikę.

Oświetlenie
w postaci lamp typu downlight umieszczone zostały w suficie podwieszanym. Listwy LED znalazły się z kolei we wnękach podkreślających fakturę płyt ceramicznych.

  • Koncepcja pierwsza. Dzięki zastosowaniu brodzika i baterii podtynkowych oraz odpływu liniowego część kąpielowa (a z nią niewielkie pomieszczenie) nabiera nowoczesnego charakteru.
  • Lustro pod prysznicem przez szklaną kabinę odbija całą łazienkę, przez to pomieszczenie staje się większe.
  • Efekt powiększenia przestrzeni pomaga także uzyskać lustro na szafce nad umywalką zlicowane z obudową piecyka gazowego.
  • Jeśli zabudowa piecyka byłaby niemożliwa, niezabudowany będzie wyglądał jak druga szafka - obok tej nad umywalką.
  • Ukrycie spłuczki toalety w zabudowanym stelażu pozwala uzyskać jeszcze jedną półkę na podręczne kosmetyki.


Koncepcja druga

Koncepcja druga. Tradycyjny brodzik i bateria natynkowa w kabinie prysznicowej. Koncepcja druga. Tradycyjny brodzik i bateria natynkowa w kabinie prysznicowej.
Jest to wariant prostszy pod względem instalacyjnym. W kabinie znajduje się brodzik o wym. 120 x 80cm, natynkowa bateria prysznicowa oraz bardziej typowe, otwierane drzwi szklane.

Umywalka wisząca z szafką w okleinie naturalnej wprowadza do wnętrza ciepły, naturalny akcent. Nad nią znajduje się lustro naścienne.

Miska ustępowa osadzona została na stelażu podtynkowym ze spłuczką. Nad nią znajduje się podgrzewacz w obudowie szafkowej (bez dołu).

Grzejnik łazienkowy pozostał na swoim miejscu. W wizualizacji wykorzystaliśmy grzejnik o falistym kształcie, wykończony chromem.

Kolorystyka wnętrza jest cieplejsza, mniej kontrastowa. Na podłodze zaproponowaliśmy drewno, ew. materiał drewnopodobny, który poprowadziliśmy wnęką ścienną z grzejnikiem aż na sufit.

Jasne, gładkie płytki o dużym formacie z deseniem marmuropodobnym dodają wnętrzu prestiżu i elegancji, a jednocześnie wprowadzają delikatny kontrast między ich fakturą a drewnem.

Oświetlenie pozostało jak w koncepcji pierwszej, jednak większy nacisk położyliśmy na wykorzystanie opraw typu "downlight".

  • Koncepcja druga. Chromowany grzejnik jest jednocześnie ozdobą niewielkiego wnętrza.
  • Tym razem zabudowa stelaża od wc odbjęła tylko część za toaletą, dzięki czemu umywalka może być nieco większa.
  • Zastosowanie tradycyjnego brodzika oznacza mniejsze koszty i mniej pracy dla wykonawcy.
  • Niezabudowany piecyk.
  • Marmurowe płyty na ścianach, w połączeniu z drewnem nadają wnętrzu wytworny charakter.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

SAMMAleksandra Kulczycka, Michał Majewski

Opinie (66) 1 zablokowana

  • a gdzie komin? (4)

    Mam taką samą łazienkę i u mnie komin odprowadzający jest tuż obok pierwotnej lokalizacji piecyka. Czy architekci brali to pod uwagę? Teraz rura od piecyka ma być poprowadzona wzdłuż całej ściany i tu pytania:
    - jak to będzie wyglądało?
    - czy tak można?
    Kolejna rzecz to rury z gazem do piecyka - takie rury nie mogą być zabudowane, więc też będą "zdobiły" tą samą ścianę. W dodatku to jest ściana którą się widzi jako pierwszą po otwarciu drzwi do łazienki - dziękuję bardzo, to już wolę nie kombinować tak i nie przestawiać piecyka.

    • 5 0

    • (2)

      Rury z gazem do piecyka można zabudować. Przecież rzadko który pion jest odkryty. Tak samo nie ma wymogu malowania rur na żółto w mieszkaniu
      Istnieje jedynie zakaz zabudowywania ich w kondygnacjach podziemnych.
      Komin jest w tej chwili na srodku pomieszczenia i przewód pewnie idzie pod sufitem (widac to na inwetaryzacji) Przeniesienie piecyka jedynie skróci długosć przewodu. Sam przewód może iść w suficie podwieszanym.
      Nalezy zapewnić dostep do zaworu odcinającego gaz przed urzadzeniem

      • 1 2

      • Tylko rury gazowe z miedzi spawane można zabudowywać i (1)

        to również nie na stałe z użyciem murowań, a np. puścić nad sufitem podwieszanym lub w zabudowie z k-g.
        Rur skręcanych starego typu się nie zabudowywuje, bo jak się rozczelnią to pół bloku wyleci w powietrze :-/

        • 1 1

        • Proszę doczytać przepisy a później się wypowiadać. Coś tam dzwoni ale nie wiadomo w którym kościele;)

          dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.

          • 0 0

    • Też mam dokładnie taki sam układ łazienki :-)

      Gdzie mieszkasz? :-)

      • 0 1

  • pierwotna koncepcja lazienki jest prawie OK . (2)

    zmiany wzgledem pierwotnej koncepcji :
    1.drzwi przesuwamy na środek sciany (na której sa położone ) tak aby futryna graniczyła z wanna i wypadła naprzeciw umywalki .
    2.kompakt obracamy o 45 stopni -tak aby wypadł w "rogu" łazienki
    3.grzejnik umieszczamy na wysokości powyżej 1.20m i przesuwamy do konca ściany ,lub nawet umieszczamy na ścianie na której położone sa drzwi
    wten sposób uzyskujemy miejsce na pralkę !!!
    sprawdzone w łazience 198cm x199 cm

    w łazience można umieścić kotarę która na czas szybkiego prysznica zabezpieczy resztę pomieszczenia przed zalaniem

    • 7 0

    • (1)

      A co jeśli nie można przesunąć drzwi?

      • 4 1

      • autorzy tej publikacji nie udostepnili planu calosci lokalu ,trudno powiedziec :(

        czy drzwi można czy nie można przesunąć .
        jak nie to zonk

        • 2 0

  • łazienka

    Mam dokładnie taka samą łazienkę, pralka się zmiesciła jak zamiast wanny zrobilam brodzik

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane