• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. W mieszkaniu ważna jest funkcjonalność

Aleksandra Kulczycka, Michał Majewski
25 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Wariant pierwszy. Wykorzystanie lekkich ścianek działowych pomaga wydzielić poszczególne funkcje. W przyszłości - jeśli zajdzie taka potrzeba - można łatwo je zlikwidować. Wariant pierwszy. Wykorzystanie lekkich ścianek działowych pomaga wydzielić poszczególne funkcje. W przyszłości - jeśli zajdzie taka potrzeba - można łatwo je zlikwidować.

Dzieci dorastają, potrzeby mieszkaniowe rosną wraz z nimi, a my mamy dalej to samo lokum, którego metrażu nijak nie da się powiększyć. Warto w takim przypadku na nowo przyjrzeć się przestrzeni, bo często kompromis jest w zasięgu naszych możliwości - wystarczy rozmieścić w inny sposób funkcje mieszkania.



Napisała do nas pani Małgorzata, mama dwójki nastolatków. Mieszka z mężem i dziećmi w trzypokojowym mieszkaniu. Od kilku lat dzieci mają swoje pokoje, natomiast rodzice muszą się zadowolić życiem w pokoju dziennym, w którym dodatkowo znajduje się aneks kuchenny. Pomieszczenie ma jednak ponad 30 metrów kwadratowych. Powstał więc pomysł, by wydzielić w tej przestrzeni bardziej intymne miejsce (do spania dla rodziców) oraz kącik do pracy.

- Musimy wydzielić [...] część kuchenną - najchętniej ze stołem do spożywania posiłków dla całej rodziny, część wypoczynkową z TV oraz część sypialnianą i osobno biurową. Najbardziej zależy nam na wygospodarowaniu [...] kącika, gdzie możliwe będzie postawienie normalnego (a nie rozkładanego) łóżka [...] - napisała w swoim liście pani Małgorzata.

Architekci z SAMM Studio opracowali nowy układ pomieszczenia, który powinien zaspokoić te wymagania. Pomieszczenie przeznaczone do rearanżacji ma sprzyjający temu zadaniu kształt - to wydłużony prostokąt o wymiarach 8,5 na 4,1 metra. Zaraz po wejściu po prawej stronie mamy ścianę aneksu kuchennego, a po lewej strefę dzienną. Naprzeciw wejścia znajdują się okna, doskonale doświetlające całą powierzchnię. Wysokość pomieszczenia w świetle to ok. 260 cm.

Nowy układ pomieszczenia
Jedynym działaniem umożliwiającym wydzielenie aneksu sypialnianego jest ustawienie ściany działowej na wysokości okna po lewej stronie od wejścia do pokoju. Uzyskamy w ten sposób możliwe maksimum intymności, od strony okna warto zostawić trochę przestrzeni na kącik biurowy. Ustawienie między nim a łóżkiem lekkiej ścianki działowej z drzwiami przesuwnymi, chowanymi w ściance wyklucza dyskomfort rodziców w sytuacji, kiedy jedno z nich pracuje a drugie śpi. Umieszczenie w tym miejscu drzwi szklanych lub mocno przeszklonych zapewni pośrednie doświetlenie strefy sypialnianej.

Od strony kuchennej zostawiamy wszystko w podobnym ustawieniu jak pierwotnie. Warto jedynie zadbać o większą ilość zabudowanych szaf, a istniejącą wolnostojącą zmywarkę można by wymienić na model do zabudowy. Przy oknie balkonowym zmieści się całkiem duży czteroosobowy stół.

Między częścią kuchenną a wydzielonym aneksem sypialnianym pozostanie wystarczająco dużo powierzchni na trzyosobową kanapę, stolik kawowy oraz fotel. Na ścianie działowej możemy umieścić modułowy regał z zestawem RTV.

Aby optycznie powiększyć poszczególne strefy możemy zastosować zróżnicowaną - za pomocą sufitów podwieszanych - wysokość pomieszczenia.

Warianty wystroju
W pierwszym wariancie wystroju postawiliśmy na ciepłe, delikatne kolory z kontrastującymi akcentami. Z całością kontrastują lampy nad stołem oraz czarno-białe grafiki na ścianie.

Fronty zabudowy kuchennej lakierowane w kolorze złamanej bieli, kontrastują z naturalną, fornirowaną powierzchnią blatu. Drewniana podłoga ociepla gładką biel na ścianach i suficie. Z kolei błękitna, pastelowa tapicerka fotela, współgra z kolorem poduszek czy zasłon tworząc jednocześnie świeże akcenty.

  • Designerskie elementy wystroju przykuwają uwagę i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej nowoczesne.
  • Ścianka dzieląca przestrzeń wypada w połowie okna. Pozostawienie niedomkniętej żadną przegrodą przestrzeni między oknem a ścianą pozwala uniknąć trudności technicznych i zapewnia doświetlenie nowo powstałych "pomieszczeń".
  • Podział przestrzeni zmniejszył główne pomieszczenie. Zastosowanie do wystroju dwóch, zdecydowanie wiodących, kontrastowych kolorów wpływa na odbiór powierzchni - wydaje się bardziej uporządkowana, a przez to większa.
  • Podział funkcji pomieszczeń wspomaga także podwieszany na różnych wysokościach sufit.
  • W kuchni wystarczy miejsca na wygodny stół jadalniany dla całej rodziny.
  • Tapeta z subtelnym wzorem podkreśla, że mamy do czynienia z kolejną częścią pomieszczenia - przechodzimy niejako do innego pokoju.
  • Chowane w ścianie (w kasecie z profili) drzwi przesuwne pozwalają fizycznie i optycznie oszczędzić miejsce potrzebne na skrzydło tradycyjnych drzwi.
  • W nowym "pomieszczeniu" z łóżkiem nie ma miejsca na wszystkie meble, które zwykle znajdują się w sypialni, ale jest tu najważniejszy mebel - wygodne łóżko, którego nie trzeba będzie codziennie składać.

Drugi wariant w stylu lekko industrialnym, loftowym, zawiera więcej akcentów kolorystycznych i kontrastów. Ścianę z oknami obłożono cegłą (płytkami). Podłoga wyłożona została natomiast płytkami gresowymi imitującymi kamień lub płyty betonowe. Faktura tych powierzchni kontrastuje z zabudową kuchenną z frontami z lakierowanego MDFu i elementami ze stali nierdzewnej.

Stół ze szklanym blatem i stalowymi, przeziernymi krzesłami nie zagracają przestrzeni, jednocześnie kontrastują z tapicerowaną kanapą.

Regał ma charakter meblościanki, w której ukryto zestaw RTV. Część regału, przy strefie biurowej jest bez tła, tak aby zapewnić dostęp z dwóch jego stron.

W pomieszczeniu pojawiło się więcej mocnych, kolorowych akcentów. Fotel w kolorze żółtym, zielonkawa tapeta z motywem roślinnym czy kolorowy obraz kontrastują z szarością podłogi i tapicerką kanapy.

W sypialni ściany wykończono tapetą z motywem, który optycznie powiększa przestrzeń (dopasowany do każdego z wariantów). Barwy ścian uzupełniają gamę tych zastosowanych w pozostałej części pomieszczenia.

Z racji niedużej powierzchni zmieściło się tutaj łóżko z materacem o wym. 200x140cm (ew. 200x160cm). Obok niego znajduje się nieduża nocna komoda.

  • Zamiast kartonowo-gipsowej ścianki do podziału przestrzeni wykorzystany został wykonany na zamówienie pojemny mebel.
  • Schowany w zabudowie telewizor jest jednym z wielu elementów wyposażenia mieszkania, a nie głównym elementem wokół, którego skupia się część wypoczynkowa.
  • Ściana z oknem została wykończona płytką imitującą cegłę. Z wykończoną na szaro podłogą nadaje to wnętrzu nieco industrialny, loftowy charakter.
  • Małe wnętrze i tym razem jest bardzo oszczędnie wypełnione kolorami. Intensywne barwy zostały wprowadzone tylko w postaci akcentów kolorystycznych.
  • Zaletą szklanego blatu stołu jest jego przezierność. To doskonałe rozwiązanie do małych pomieszczeń.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

SAMMAleksandra Kulczycka, Michał Majewski

Opinie (26) 1 zablokowana

  • bo w mieszkaniu ważna jest funkcjonalność (4)

    normalnie iście zarąbiście. Szkoda tylko, że zapomniano o tytułowej funkcjonalności. Gdzie się podziały jakieś szafy? schowki? No chyba, że autorzy nie brali pod uwagę, że ktoś kto by miał tam zamieszkać będzie posiadał jakieś ubrania itp. No tak w końcu umieszczenie szaf na takim metrażu to nie lada wyczyn ( lepiej wstawić ogromniasty stół do kuchni) brzydko będzie wyglądać na wizualizacji. Ludzie docenią wasze aranżacje jak zaczniecie myśleć o nich a nie tylko o tym, żeby na zdjęciu coś ładnie wyglądało bez względu na to, że i tak nie da się tak mieszkać. Wszędzie roi się od takich aranżacji czy naprawdę nie można wymyślić czegoś nowego?

    • 43 9

    • tam jest jeszcze jedno pomieszczenie ktorego brak na zdjeciach

      z salonu widac, z reszta sa tam drzwi wejsciowe. ja bym tam walnal garderobe z duza szafa i fest. na bzdety masz szafki w kuchni i salonie. jak dla mnie wystarczy. fajna chatka

      • 7 5

    • (2)

      Pewnie że przydałaby sie szafa na ubrania, ale nie zapominaj, że to pokój dzienny w którym i tak nie było szaf. Poza tym wydzielono w nim dodatkowe funkcje i mimo to ma daje pełnić swoją, czyli pomieszczenie do gotoania,jedzenia i oglądania TV całą rodziną. Na 30 metrach trudno jeszcze o szafe garderobianą.

      • 4 4

      • (1)

        nikt nie mówi o szafie garderobianej ale jakiejkolwiek. Ciekawa jestem gdzie na tych 30 m przy takiej aranżacji jest miejsce dla caaałej rodziny. Bo to chyba jest mieszkanie dla max 2 osób.

        • 0 6

        • Cała rodzina to ma jeszcze do dyspozycji 2 pokoje, łazienkę i hol. Czytaj cały artykuł - aranżowana była część w "dyspozycji" małżeństwa - rodziców

          • 5 0

  • Dziupla (5)

    Ta sypialnia to jakaś dziupla bez światła dziennego. Fuj!

    • 12 7

    • bo to mala norka (2)

      pewnie projekt juz zastanego lokalu

      • 3 2

      • A może warto przeczytać artykuł, a nie tylko obrazki obejrzeć? (1)

        Zwłaszcza jak się coś komentuje...

        • 10 0

        • tosz jest wyraznie napisane ze lokal juz istnieje

          "...Od kilku lat dzieci mają swoje pokoje, natomiast rodzice muszą się zadowolić życiem w pokoju dziennym, w którym dodatkowo znajduje się aneks kuchenny. Pomieszczenie ma jednak ponad 30 metrów kwadratowych...."

          • 4 0

    • śpi się w nocy

      po co ci światło dzienne???

      • 9 3

    • Lepsza taka dziupla z łużkiem sypialnianym niż spanie na kanapie w salonie..

      • 1 1

  • Powierachnia do życia

    Hmmm no tak coraz mniej m2 i trzeba się jakoś zmieścić .
    w zasadzie nieźle wygląda , gratulacje .

    i pozdrawiam

    • 9 1

  • Tu brakuje szafek. (2)

    Mieszkanie jest małe, więc powinno w nim być więcej szafek wiszących. Aby nikomu nie przeszkadzały (nie trzeba było się schylać żeby się w nie nie uderzyć) powinny się zaczynać na wysokości 2 m i kończyć na suficie. Szafki wiszące są, ale ponieważ nie dochodzą do sufitu, to będzie się na nich zbierać kurz, przez co będzie więcej sprzątania.

    • 9 2

    • nie jest małe

      jak widać na rysunku "przed" mieszkanie nie jest małe - a autorzy skupiają się jedynie na części do aranżacji - czyli części ogólno-rodzinnej. w artykule wyraźnie napisano, że dzieci mają swoje pokoje. Na planie widać też hol przy łazience, gdzie z powodzeniem można 2 szafy do zabudowy umieścić.

      • 4 0

    • wlasnie w Polsce musza byc w jadalni, salonie tzw mebloscianki.

      w karajach zachodnich salon jest parwie bez szaf,s a jakies male komody. tam nawet mieszkania 1 pokojowe budowane sa z tzw pomieszczeniem gospodarczym/garderoba. nie mowiac juz o pralni i suszarni w piwnicach blokow.

      • 2 2

  • problem tym ze nie każdy ma 2 metry wzrostu i aby coś z takiej wiszacej szafki wyjąć trzebaby stanąć na krześle...

    • 5 0

  • Poczekać aż sąsiedzi wyjadą na wakacje

    wykuć dziurę w ścianie, wstawić sobie drzwi, zamurować poprzednie drzwi do pokoju. Może jak sąsiad wróci to nie zauważy.

    • 14 0

  • Nie ma to jak spac w kuchni

    Ewolucja zatoczyla kolo

    • 16 2

  • Odkrywcze stwierdzenie ,w mieszkaniu ważna jest funkcjonalność

    • 7 0

  • Potrzebny jest

    porządny pawlacz i meblościanka

    • 4 1

  • Artykuł o funkcjonalności (3)

    ... a aranżacja kuchni jest dokładnym zaprzeczeniem ciągu funkcjonalnego, a ilość szaf w sypialni wynosi zero. Miejsce pracy bez oświetlenia, za to nad jednym stołem są 3 lampy!! No super artykuł. Internet przecież przyjmie wszystko...

    • 6 1

    • (2)

      Rozumiem, że spisz w szafie dlatego potrzebna Ci ona w sypialni?
      Miejsce do pracy doświetlono światłem dziennym (okno jest tuż obok) A wstawienie oświetlenia w postaci lampy nad biurkiem nie jest chyba problemem?

      • 0 3

      • (1)

        Jeśli śpisz w ubraniu to nie ma sprawy. Każdy normalny człowiek rozbiera / przebiera się w sypialni. Trudno żeby przechodzić przez biuro i salon do najbliższej szafy. Miejsce do pracy jest tyłem do okna, czyli człowiek siedzący przy biurku zrobi cień swoją osobą na biurku, czyli tam gdzie właśnie potrzebuje światła. Nie wiem po co silić się na złośliwości do mnie, skoro projekt jest błędny a artykuł niby jest właśnie o funkcjonalności...

        • 3 1

        • Problemem jest to, ze nie da się powiększyć zastanego pomieszczenia i wsadzenie szafy w sypialni, w której ledwo się mieści łóżko, miejsca do pracy i innych musi być kompromisowe. Złośliwe to były raczej twoje uwagi.
          Spi się w pidżamie lub na golasa, przebrać się można w łazience, a do sypialni można dojść w szlafroku. Trochę wyobraźni!
          Układ biurko, łóżko i drzwi można by odbić w osi okna, tak by stały na ścianie na dole rysunku, ale rozumiem, że tobie przeszkadza m.in. ilość lamp nad stołem, lamp, które mają bardziej wyglądać niż świecić? Jesteś lepszym projektantem, dlaczego nie projektujesz i nie publikujesz tutaj swoich aranżacji?

          • 0 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane