• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Budownictwo. Co zyskaliśmy w 2015 roku?

Ewa Budnik
31 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
  • Rewitalizacja ulicy Łąkowej i przyległych do niej ulic - jaskółka przepowiadająca dalszy rozwój dzielnicy
  • Oddana do użytkowania w maju 2015 Olivia Six dostarczyła na rynek niemal 17,5 tys. m kw. powierzchni biurowej. Kolejny obiekt - Olivia Star już jest w budowie.
  • Nowe biurowce Doraco na granicy Parku Oliwskiego, to nie tylko budynki, ale też ogólnie dostępne ogrody.
  • Drugi etap kompleksy biurowego Alchemia oddano jesienią. Trzeci jest w trakcie realizacji.
  • W kompleksie Gdynia Waterfront, który powstał w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście działa hotel Courtyard by Mariott oraz bank z grupy PKO.
  • Nowoczesna architektura centrum została doceniona nagrodą publiczności na konkursie Eurobuild Awards 2015.
  • Biurowiec Enter przy ulicy Śląskiej w Gdyni wpisał się nie tylko swoją architekturą, ale też funkcją w ciąg ulicy Śląskiej.
  • Hala dworcowa w Sopocie została oddana do użytkowania jeszcze przed świętami. Część hotelowa i handlowa są jeszcze wykańczane.

2014 rok był czasem zdobywania pozwoleń na budowę, 2015 rok czasem budowania. W przyszłym roku mieszkańców Trójmiasta czekają więc otwarcia inwestycji, których budowę można było obserwować w tym roku.



Jakiej zabudowy twoim zdaniem wciąż w Trojmieście brakuje?

W Gdańsku przez długie lata obszarem gdzie w budownictwie działo się najwięcej były południowe dzielnice i okolice ulicy Myśliwskiej. Obecnie inwestycyjnie rozkwitają dzielnice centralne. Na jedno z najatrakcyjniejszych obszarów miasta wyrastać zaczyna Dolne Miasto, w najbliższych latach dołączą do niego Długie Ogrody: zakończyła się prowadzona przez miasto i warta 24 mln złotych rewitalizacja nawierzchni ulicy Łąkowej oraz przyległych do niej ulic. Takie działanie oznacza początek zmian infrastrukturalnych i społecznych na tym obszarze. Swoją siedzibę odnowiło i powiększa tutaj firma LPP, inwestycje prowadzi TBS Motława, które realizuje przy ulicy Reduta Wyskok i Kieturakisa budowę niewielkich biurowców, a docelowo zabudowę całego kwartału. Nowego właściciela ma także od niedawna dawny szpital przy Kieturakisa. Nowy właściciel planuje stworzenie w nim eleganckiego hotelu. Także sąsiednie Długie Ogrody intensywnie się rozwijają - przybywa tu głównie zabudowy mieszkaniowej.

Oddane do użytkowania: tym już możemy się cieszyć


W 2014 roku według danych GUS łącznie w Trójmieście wydano pozwolenia na budowę 5394 mieszkań. W końcówce roku widać zatem pierwsze efekty deweloperskich planów. Do końca trzeciego kwartału w Trójmieście oddano do użytkowania 3381 mieszkań (w tym 2513 w Gdańsku). Aktywność deweloperów dotyczyła zarówno dużych firm, jak i niewielkich podmiotów z lokalnego rynku. Inwestorów wyraźnie przybywa, coraz odważniej działają firmy, których skala działalności przez lata nie była zbyt wielka.

Dynamicznie rozwija się budownictwo powierzchni biurowych - rozrastają się parki biurowe. Olivia Business Centre dostarczyła kolejnych 17,5 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej oddając do użytkowania budynek Olivia Six. W sąsiedztwie zakończenie budowy fetowała firma Torus, która do użytkowania oddała drugi etap zabudowy kompleksu biurowego Alchemia. Biurowiec w konkursie Eurobuild Awards 2015 okrzyknięty został najlepszy Nowym Biurowcem w Polsce, a jego deweloper najpierw wynajął go niemal w całości firmie State Street, a potem sprzedał za około 260 mln złotych Polskiemu Holdingowi Nieruchomości.

Jeśli mowa o powierzchniach biurowych w Oliwie, warto zwrócić uwagę na zakończenie niewielkiego w porównaniu do produkcji tuzów trójmiejskiego budownictwa biurowego projekt. Firma Doraco zakończyła kameralny projekt budowy czterech niewielkich biurowców w sąsiedztwie (teraz już w zasadzie na terenie) Parku Oliwskiego. Budynki częściowo zajęte zostały przez pracowników firmy, częściowo powierzchnie w nich sprzedano. Atrakcją jaka powstała wraz z zabudową są ogrody, które kosztowały Doraco około 2,5 mln złotych.

We Wrzeszczu sukcesywnie rozrasta się osiedle i nowa przestrzeń miejska pod nazwą Garnizon. Firma Hossa z sukcesem zainaugurowała w tym roku działanie Garnizonu Kultury, na który póki co składa się sala koncertowa Stary Maneż i budynek dedykowany pracy twórczej.

Nowości w Gdyni

Swoje sukcesy święciła także Gdynia. Przy Skwerze Kościuszki i będącym rozpoznawalnym znakiem Gdyni budynku Sea Towers oddano do użytkowania kompleks Gdynia Waterfront: hotel i budynek biurowy. Pierwszy z nich ma 9 kondygnacji i 35 metrów wysokości, uzupełnia go wyższy o prawie 20 metrów biurowiec, który zajął jeden z banków z grupy PKO BP. Inwestorem jest firma Vastint (dawne Swedecenter), należąca do grupy Inter IKEA.

Obok rozbudowanego Teatru Muzycznego, swoje podwoje w zupełnie nowym budynku otworzył Gdyńskie Centrum Filmowe. Na całą inwestycję składa się kino studyjne, galeria, księgarnia, restauracja oraz szkoła filmowa, a także kolejka na Kamienną Górę i parking podziemny na 200 aut. Cała inwestycja warta była 37 mln zł i spowodowała, że nowym życiem tętnić zaczął Plac Grunwaldzki.

Przy ulicy Śląskiej, która w Gdyni wyrasta na biznesową oś miasta świętowano otwarcie biurowca Enter, którego deweloperem była firma Ekolan. Dostarczył on Gdyni 4,5 tys. m kw. powierzchni biurowej i uzupełnił ciąg ulicy Śląskiej.

Mieszkańcy i turyści przybywający do Sopotu od niedawna cieszyć się mogą z nowootwartej hali dworca. Chociaż cały kompleks nie został jeszcze oddany do użytkowania, to ruch pasażerów wokół nowego budynku powoli zaczyna przebiegać nowymi "ścieżkami".
Plebiscyt na Najciekawszą Inwestycję Mieszkaniową 2014 roku

Nadmorski Dwór. Nadmorski Dwór.
W prowadzonym co roku przez Trojmiasto.pl plebiscycie nasi czytelnicy i mieszkańcy Trójmiasta uznali za Najciekawsze osiedle Nadmorski Dwór (Invest Komfort), które powstało nieopodal molo w Brzeźnie. Drugie miejsce w plebiscycie zajęło powstające w Gdyni Zachód osiedle Wiczlino-Ogród (GI Hossa), trzecie - powstające etapami w Gdyni Grabówku osiedle Horyzonty Gdyni(GI Semeko).

Jakie osiedle czy inwestycja zostanie uznana za najciekawsze z powstałych w roku 2015? Dowiemy się niebawem.

Opinie (50)

  • najbardziej brakuje (17)

    mieszkań komunalnych, na wynajem
    młodzi ludzie których nie stać na własnościowe mieszkanie, muszą mieszkać z rodzicami lub tułać się po stancjach

    • 38 33

    • to teraz poleciales po bandzie (6)

      Nie stac bo? Nie pracujesz? Bo stancja i najem cos złego? Bo chcesz mię. Juz i teraz w wieku 18lat? A do pracy za 10zl.h nie przyjdziesz bo wolisz mieszkac u mamy? Czas ruszyc tyłek mamy kapitlizm i demokracje - ruszaj myśl nikt ci nie zabrania.

      • 19 19

      • takie żeczy tylko w Polsce (3)

        Miasta pozbyły się starych mieszkań komunalnych, bo nie chciały ich remontować, a nowych praktycznie się nie buduje
        w innych krajach w Europie idziesz do gminy i każde miasto ma swoje mieszkania z normalnym czynszem, a u nas tylko wolny rynek z drogimi mieszkaniami
        Pracuję w tym kraju i tu chcę żyć normalnie, a nie wydawać 2/3 swojej pensji na zawyżony czynsz, a za resztę żyć na granicy ubóstwa. Nie mam zamiaru ( na razie) wyjeżdżać na roboty za granicę i uważam że obowiązkiem gmin jest posiadanie mieszkań.
        w Niemczech 40% mieszkań to prywatne, a w Polsce ponad 80%
        w Danii mój kolego poszedł do magistratu w czwartek i urzędnik przepraszał go że musi poczekać na mieszkanie do poniedziałku, bo w piątek maja skrócony dzień roboczy i nie dadzą rady tego załatwić - nie chodzi aby tak było nas od razu, ale na razie samorządy nic nie robią w tym kierunku
        a co w tym złego że 18-20 latek chciałby zamieszkać sam lub z dziewczyną, za normalne pieniądze?

        • 21 10

        • urwany z choinki (2)

          W wieku 18-20 lat chciałbyś mieć od miasta mieszkanie za półdarmo. Najlepiej jakby jeszcze rodzice za to zapłacili. Pierwsza praca, prawdopodobnie kilka godzin w tygodniu i już żąda mieszkania... Musisz jeszcze trochę dorosnąć i zrozumieć kilka rzeczy.

          • 12 7

          • faktycznie to nienormalne chcieć normalności... (1)

            takie rzeczy tylko w poorlandii umysłowej...prosto od rodaków...

            • 3 6

            • 2mln Polakow wyjechalo do UK

              Mieszkam tu od ok 2 lat i prawie nikt nie ma tu mieszkan "od miasta".

              Jesli ktos dostanie mieszkanie ponizej ceny rynkowej oznacza to, ze cala reszta spoleczenstwa mu sie na to zrzucila.

              Jesli uwazasz to za uczciwe - plac polowe czynszu sasiada. Nie mam nic przeciwko, ale nie zmuszaj mnie, abym to robil.

              • 0 0

      • (1)

        wystarczy porównać statystyczne zarobki absolwenta i ratę kredytu żeby zauważyć że system jest tak skonstruowany iż tylko naprawdę nielicznych stać na zakup własnego mieszkania. i to ma być postęp cywilizacyjny? za czasów tzw. komuny zwykłemu Kowalskiemu łatwiej było zdobyć mieszkanie niż dziś

        • 14 8

        • tak za czasów komuny czekał 30 lat na mieszkanie ze spółdzielni

          w tym czasie zdążył wychować trójkę dzieci mieszkając w 2pokojowym mieszkaniu u teściów i razem z teściami

          gimbaza to musi się poduczyć z historii żeby opowiadać jak było za komuny

          • 10 1

    • czyli zycie na koszt innych (3)

      co ty myslisz, idz na porzadne studia, naucz cie czegos i zarob pieniadze a nie tylko cwaniakujesz.

      • 16 16

      • nie chodzi o cwaniactwo (1)

        tylko o dostęp do najbardziej podstawowych potrzeb człowieka, a wśród nich jest mieszkanie

        • 9 9

        • tak, ale czy to oznacza, ze ja mam zaplacic komus za mieszkanie?

          Chodzilem z kims do podstawowki i pamietam, ze pracowal duzo mniej niz ja.

          Ja sie uczylem, on chodzil na imprezy.
          Ja chodzilem na darmowe praktyki - on gral na komputerze w wakacje.
          Ja po 5 latach pracy doszedlem do jakiejs pozycji zawodowej i stac mnie na mieszkanie, ale nie. Bo mi zabieraja iles tam mojej pensji, bo "komus sie gorzej ulozylo zycie". Ale zaraz - ja znam go. No i cholera, to wcale nie gorzej zycie mu sie ulozylo, a po prostu mniej pracowal niz ja.

          Jesli ktos chce byc taki solidarny, to prosze to robic za wlasne pieniadze.
          Przepis: wyjmuje wlasny portfel wyjmuje wlasne zarobione przeze mnie pieniadze i daje komus.

          Nigdy z cudzej kieszeni, bo nie ma to nic wspolnego z solidarnoscia. To kleptomania spoleczna.

          • 3 0

      • Polak-czlowiek niezwykle zawistny

        A ja chyba za dlugo mieszkam poza tym krajem bo zycze wszystkim komunalnego mieszkania, zero kredytow i wysokich pensji. Ale zaszalalem...

        • 6 1

    • (4)

      Nie ten system. Jedź np do Danii, będziesz płacić podatek dochodowy 49% to będziesz miał mieszkanie komunalne.

      • 17 8

      • tu płacę taki sam lub nawet wyższy POdatek i nic nie mam w zamian - ani opieki zdrowotnej, ani bezpieczeństwa ani lokum

        • 12 9

      • nie wysokość podatku

        tylko chodzi o to ile Ci zostaje kasy po podatkach
        dla mnie podatek może być nawet 90%, byle to co zostaje w kieszeni pozwalało na normalne życie, zjedzenie czasem obiadu w restauracji, wakacje i zwykłe codzienne potrzeby.

        • 13 0

      • (1)

        Tylko ze w Danii kwota wolna od podatku to w przeliczeniu około 23 tys pln. Zresztą, co wolisz - 1500 do ręki po odliczeniu 18% podatku w Polsce, czy 12 tys do ręki (w przeliczeniu) po 49% w Danii?

        • 3 0

        • To jedź do Danii

          • 4 0

    • a co z nami?

      A kiedy zbuduja mieszkania dla ludzi biednych?aaa zapomnialem poprzedni prezydent powiedzial by wziasc kredyt i zmienic prace,niech pis zmiecie takich w mroki historii

      • 0 2

  • zly kaszub (1)

    W Gdyni bida z inwestycjami, bida

    • 25 14

    • Kaszuba- w jez.polskim, kaszub to np.nazwa pociagu niegdyś

      • 4 3

  • Gdzie odp w ankiecie Żadnej? (1)

    Podoba mi się jak jest. Nie jestem pędzącym za marchewka waflem , któremu media i banki zrobily z głowy sieczkę. No moze dorzucilbym z 5 urzedow w centrum scislym...jak ten ostatni od środowiska... Glupota totalna.

    • 18 9

    • moim zdaniem są miejsca gdzie brakuje parkingów

      .. ale tego też nie ma w ankiecie (mam na myśli parkingi przy sądach, szpitalach, urzędach itp)

      • 7 4

  • Brakuje przestrzeni dla ludzi (1)

    wszedzie beton, samochody, spaliny, korki, wypadki i wyscig szczurow. A potem kolejki na onkologii.

    Potrzeba opanowania i spokoju, wiecej stref do wypoczynku czynnego i biernego. Wiecej stref wolnych od samochodow !!! deptakow, calych obszarow - no fumes!

    • 45 15

    • mamy

      w Polsce mamy jedną z najrzadziej zagęszczona tkankę miast na świecie.
      inna sprawa to urządzenie tych wolnych przestrzeni

      • 10 3

  • (5)

    Brakuje zapisów ze wraz z nowymi inwestycjami deweloper musi wybudować miejsc parkingowych przynajmniej na 70 procent pracownikow żeby nie było pózniej cyrków jak w oliwie bo to jest skandal.

    • 25 15

    • (3)

      Przecież tam są codziennie setki wolnych miejsc. Pod każdym z tych budynków jest 2 bądź 3 piętrowy parking podziemny. Tylko podstawowa wada dla Janusza to ze nie jest za darmo.

      Nie stać cię na parkowanie to jedz Skm, Pkm. , tramwajem lub autobusem

      • 13 4

      • jak Janusz zarabia 8 zł na godzinę (2)

        a parkowanie kosztuje 3 zł to chyba logiczne, że nie skorzysta

        • 3 14

        • jak stać Janusza na blaszaka

          to i na parking powinno.

          • 16 4

        • co oznacza, ze nie stac go na samochod

          koszt kupna to nie wszystkie pieniadze, jakie nalezy miec, aby moc rozsadnie myslec o zakupie samochodu.

          • 0 0

    • takie zapisy są w planach ale

      problem polega na tym, że niektóre plany przewidują za mało miejsc parkingowych (np. 0,5 miejsca na mieszkanie).
      Druga sprawa to, że miejsca w halach i na zamkniętych parkingach są płatne, i są tacy co nie wykupią miejsca bo jakoś tam będzie

      • 7 4

  • "Wielkie brawa" dla miejskich urbanistów za plany w okolicy Myśliwskiej (4)

    To co tam zostało zrobione w ciągu ostatnich 10 lat woła o pomstę do nieba. Teren był w zasadzie dziewiczy a plan zagospodarowania jest tragiczny.
    - poogradzane osiedla, działka przy działce (uczucie jak na ogródkach działkowych)
    - różnego rodzaju architektura (dach skośne, płaskie, kolory -cała tęcza itp)
    - różnego typu zabudowa (domki, niskie bloki, wyższe bloki)
    - wąskie ulice i chodniczki
    - mało miejsc parkingowych pod lokalami handlowo-usługowymi
    - brak przestrzeni i wizji całości

    aby tak dalej z nowym rokiem miejscy planiści, jeszcze trochę tam terenu do zniszczenia zostało

    • 41 9

    • Myśliwska to małomiasteczkowy skansen dla słoików dlatego tak musi wyglądać

      • 5 4

    • Myśliwska (2)

      Akurat ogrodzenie osiedli to pomysł samych mieszkańców a nie miasta czy deweloperów - podziękować tym, co mają wielką potrzebę podkreślenia "to moje" i przeglosowują we wspólnotach zamykanie terenów...

      • 3 3

      • same ogrodzenie nie jest problemem (1)

        Problemem jest wydzielenie dużych działek pod budowę bloków bez wydzielenia szlaków komunikacyjnych pomiędzy tymi działki. A chodzi o to aby deweloper natrzaskał jak najwięcej m2 na jak najmniejszej przestrzeni czyli chodzi o kasę.

        • 3 1

        • i wlasnie dlatego ja calkowicie odrzucalem opcje kupna czegokolwiek w tamtej okolicy

          Kazdy, kto kupuje widzi co i gdzie. Taka cena nie bierze sie z niczego.

          • 0 0

  • co zyskali mieszkańcy ??? Biurowce to żaden zysk a wyzysk (1)

    wiec co zyskali a no nic nie zyskali !!!

    • 20 26

    • W ankiecie brakuje jeszcze odpowiedzi: zabudowy przemysłowej.

      • 0 8

  • Gidzie so baseny na polud. Gdanska co

    Panie ministrancie z 11 mieszkaniami pytam sie gdzie sooo baseny

    • 13 15

  • (2)

    Parków brakuje :(

    • 18 8

    • chyba u ciebie

      • 2 1

    • Podaj prosze, gdzie dokladnie chcialbys park

      • 1 1

  • Drapacze chmur (1)

    Brakuje b. wysokiej zabudowy w Gdańsku. Zabrać się wreszcie za budowę nowego centrum miasta na terenach po stoczniowych z wysoką zabudową , tak jak w centrum Warszawy. Gdańsk jest stolicą metropolii i musi mieć wielkomiejski wygląd.

    • 30 16

    • oby nie

      Po pierwsze wysoka zabudowa powstaje tam, gdzie sa takie potrzeby ekonomiczne (lub male przyrodzenia rzadzacych - patrz kraje arabskie).

      Skoro ich teraz w Gdansku nie ma wielu to znaczy, ze takie jest zapotrzebowanie.

      Nie wiem, czy miales okazje pracowac lub chocby codziennie przebywac w takich dzielnicach? Nic przyjemnego. Dobrze to one wygladaja na pocztowkach czy zdjeciach (szczegolnie robionych noca). Z bliska sa wstrente.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane