• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jakie okucia okienne?

Sławomir Dyduch - Maswerk Okna i Drzwi
14 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Współczesne okucia to zaawansowany technologicznie produkt wysokiej jakości Współczesne okucia to zaawansowany technologicznie produkt wysokiej jakości

Kupując nowe okna, zawsze stajemy przed dylematem, jakie okucia powinniśmy zamówić. Rodzaj użytych okuć decyduje o skutecznym funkcjonowaniu okien - o jego zabezpieczeniu przeciwwyważeniowym, jego możliwościach wentylacji i bezproblemowym, długotrwałym działaniu.



Większość producentów okien udziela na swoje systemy okuć trzy- lub nawet pięcioletnią gwarancję. Najpopularniejsze to Siegenia, Winkhaus, Roto, Maco, GU i Romb. Wszystkie one zapewniają sprawne działanie podstawowych funkcji okna.

O sprawności wentylacji decyduje zastosowanie rozwiązań takich jak mikrowentylacja, uchył zwykły lub stopniowy i rozwórka lato/zima. Mikrowentylacja, inaczej zwana rozszczelnieniem, jest podstawowym sposobem wymiany powietrza w oknie niewyposażonym w dodatkowe wywietrzniki. Uchył stopniowy i rozwórka lato/zima umożliwiają regulację kąta uchylenia okna w zależności od potrzeb, temperatury, pory roku itp. Sprawna wentylacja w nowych oknach jest bardzo istotna, gdyż często przy wymianie okien starego typu, inwestorzy, zapominając o wentylacji, powodują zawilgocenie lub nawet zagrzybienie pomieszczeń. Najłagodniejszym skutkiem zbyt dużej wilgotności jest skraplanie się pary wodnej na szybie w chłodniejsze dni.

Innymi przykładami rozwiązań ułatwiających życie są zatrzaski balkonowe - umożliwiające przymykanie drzwi od zewnątrz, np. przy wychodzeniu na chwilę na taras lub przy myciu okien balkonowych, albo hamulce rozwarcia - zapobiegające np. obijaniu skrzydła o szafki kuchenne, czy kaloryfer.

Dużo trudniejszy jest wybór standardu bezpieczeństwa przeciwwyważeniowego. Tutaj wiele zależy od klienta, a dokładniej od tego, co zamierza chronić i za jaką cenę. Należy pamiętać o kilku podstawowych faktach: statystyki policyjne mówią, że zdecydowana większość włamań odbywa się przez wyważenie okna lub drzwi balkonowych, a nie przez zbicie szyby. Lepiej więc zainwestować w lepsze okucia niż w mocniejsze szyby. Te same statystyki mówią, że najczęściej włamywacze nie są wyrafinowanymi fachowcami, a straty przez nich spowodowane to w tej samej mierze zniszczenie mienia, co i jego kradzież.

Aby zabezpieczyć się przed takimi bandziorami, wystarczy zazwyczaj użyć podstawowych, wzmocnionych okuć przeciwwyważeniowych typu WK1. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, ale jednocześnie skuteczne, ponieważ kiepski złodziej, po napotkaniu pierwszego oporu, rezygnuje z włamania. Można zastosować też okucia o wyższej klasie zabezpieczenia, np. WK2 lub nawet WK3, co jednak wiąże się z większym kosztem.

Poszczególne klasy zabezpieczeń różnią się między sobą przede wszystkim ilością zainstalowanych zaczepów przeciwwyważeniowych, tzw. rolek lub suwaków grzybkowych. Skrzydło okna jest wtedy trzymane przez zaczepy ze wszystkich stron - z góry, z dołu, od strony klamki i od strony zawiasów. Rozwiązania tego typu stosują tylko najlepsze firmy w branży okiennej, najczęściej w oparciu o renomowane systemy okuć (np. Siegenia).

Najlepiej zabezpieczonymi oknami powinny być te, które są najmniej widoczne, czyli znajdujące się od strony ogrodu lub z tyłu domu. Poza tym generalnie wszystkie okna i drzwi na parterach, jak również w piwnicach i na balkonach, ponieważ także tędy włamywacze dostają się do środka.

Należy pamiętać też o tym, że jeżeli profesjonalni złodzieje chcą nam ukraść wyjątkowo wartościowe rzeczy (np. cenne obrazy), to jedyną skuteczną ochroną pozostaje dobra instalacja alarmowa i ubezpieczenie.
Sławomir Dyduch - Maswerk Okna i Drzwi

Opinie (24)

  • winkhaus

    Według mnie najlepsze okucia robi Winkahaus. Oczywiście to tylko moje zdanie. Mam wszystkie okna z tymi okuciami. Teraz myślę jak o wymianie drzwi i szukam też z okuciem tej firmy.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane