• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jedno pomieszczenie. Dwa rozkłady funkcjonalne.

Marta Meresińska
24 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Jeśli pomieszczenie ma odpowiednie wymiary można przedzielić je ścinką działową z zabudowy meblowej. Dzięki temu łatwo jest wydzielić zaciszne miejsce do pracy oraz uzyskać sporo przestrzeni do przechowywania. Jeśli pomieszczenie ma odpowiednie wymiary można przedzielić je ścinką działową z zabudowy meblowej. Dzięki temu łatwo jest wydzielić zaciszne miejsce do pracy oraz uzyskać sporo przestrzeni do przechowywania.

Nawet jeśli pomieszczenie ma ustawny kształt bywa, że trudno jest samodzielnie zaaranżować jego rozkład. Banalne rozwiązania nasuwają się zazwyczaj same, ale jeśli wnętrze z jednej strony ma być naprawdę wielofunkcyjne i funkcjonalne, a z drugiej strony dostosowane do wymagań estetycznych właścicieli, trzeba zastosować nietypowe rozwiązania.



Wymiary projektowanego pomieszczenia. Wymiary projektowanego pomieszczenia.
Taki problem ma pani Agata. Kupiła z narzeczonym mieszkanie w bloku z lat 70. W lokalu konieczne jest przeprowadzenie kapitalnego remontu. Zaczął się on od wyburzenia ścian i pozbycia się całego dotychczasowego wyposażenia mieszkania. Chociaż narzeczeni mieli głowę pełną pomysłów na urządzenie swojego gniazdka, to wystarczyło ich na rozplanowanie sypialni, łazienki i części kuchennej. Wielkim kłopotem okazała się część wypoczynkowa, którą właściciele połączyli z aneksem kuchennym.

- Chcielibyśmy to pomieszczenie rozsądnie umeblować, wykorzystując jego niemałą powierzchnię, doświetlenie, możliwości wynikające z jego kształtu - napisała w liście do redakcji pani Agata. - Z mieszkania korzystać będziemy we dwójkę. Preferujemy prosty styl, jasne kolory - mogą być szarości. W korytarzu i części kuchennej chcielibyśmy wykończyć ściany szarymi cegłami.

Pasją pani Agaty i jej narzeczonego są rowery - i miejskie, i górskie.

Dwie koncepcje aranżacji kłopotliwego pomieszczenia przygotowała Marta Meresińska z Niebyle Studio.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Część jadalniana naprzeciwko kuchni. Miejsce do pracy wydzielone ścianką działową. Koncepcja pierwsza. Część jadalniana naprzeciwko kuchni. Miejsce do pracy wydzielone ścianką działową.
Przestrzeń salonu została podzielona tutaj na część wypoczynkową i część do pracy - ze stanowiskiem komputerowym. Dzięki temu osoba siedząca przy komputerze zyskuje pewną izolację.

Rozwiązanie polegające na wydzieleniu kącika do pracy pozwoliło także uzyskać w tym pomieszczeniu sporą przestrzeń przechowalniczą. Stanowi ją fornirowana zabudowa z wbudowanym telewizorem od strony salonu i z częściowo otwartymi półkami od strony kącika pracy.

Na ścianie naprzeciw telewizora (za kanapą wypoczynkową) położono trójwymiarowe panele dekoracyjne, które wzbogacają fakturę. Z kolei w kąciku jadalnianym znalazła się fototapeta z motywem nawiązującym do hobby gospodarzy.

Przezroczyste krzesła wokół stołu wtapiają się w tło nie pomniejszając optycznie przestrzeni.

Na podłodze znalazł się tradycyjny parkiet ułożony w jodełkę - wpisujący to wnętrze w nastrój zabudowy z lat 70. Parkiet połączony został z szarym polerowanym gresem w części kuchennej i w holu, co wnętrzu nadaje powagi i elegancji.

Całość została zachowana w spokojnej neutralnej kolorystyce odpowiadającej właścicielom mieszkania, ożywionej ciepłą barwą drewna.
Koncepcja druga

Koncepcja druga. Stół dostępny ze wszystkich stron. Miejsce do pracy ukryte w szafie. Koncepcja druga. Stół dostępny ze wszystkich stron. Miejsce do pracy ukryte w szafie.
Zaletą tego rozwiązania jest zachowanie wrażenia dużej przestrzeni dzięki temu, że nie została ona podzielona ściankami działowymi.

Stanowisko komputerowe zostało po prostu schowane w zabudowie znajdującej się przy ścianie.

Fronty zabudowy zostały pokryte laminografiką przedstawiającą motyw miasta w stylu komiksowym. Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu przesuwnego bez dolnego toru jezdnego jednym ruchem ręki można odsunąć front szafy i odsłonić schowane biurko.

Zabudowa z telewizorem znalazła się w tej aranżacji na przeciwnej ścianie. Została wykonana z płyty MDF lakierowanej na różne odcienie szarości. Dzięki temu jest ona bardziej zróżnicowana i dynamiczna, przestaje być jedną monotonną płaszczyzną.

Stół nie jest tak jak w pierwszym układzie dosunięty do ściany, tylko jest do niego dostęp z każdej strony.

Na podłodze znajduje się lita deska. Aby ocieplić wnętrze w strefie wypoczynkowej warto położyć dywan.

  • Zabudowa skrywająca miejsce do pracy wykończona jest laminografiką. System przesuwny znajduje się tylko na górze, dzięki czemu do znajdującego się "w szafie" biurka można dosunąć krzesło.
  • Po rozsunięciu drzwi korzystać można z miejsca do pracy. Powstający przy tym biurowy bałagan łatwo ukryć po prostu zamykając szafę.
  • Wykończenie zabudowy z telewizorem frontami w różnych odcieniach szarości powoduje, że zabudowa nie stała się monotonną, przytłaczającą wnętrze płaszczyzną.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Studio NiebyleMarta Meresińska

Opinie (20) 1 zablokowana

  • "Wielkim kłopotem okazała się część wypoczynkowa, którą właściciele połączyli z aneksem kuchennym." (2)

    To prawda, trudno o porządny wypoczynek w kuchni.

    • 36 8

    • Podpis mówi wszystko - Samiec Alfa, który w kuchni zamyka swoją samicę (1)

      • 2 16

      • ale że co, jakieś małe S-M na kuchence czy jak?

        • 3 0

  • Niesamowite :) przeciez wszyscy opisuja mieszkania z lat 70 jako cud a tu nagle cos nie pasowalo ?:) (5)

    Wiekszosc na forach wrecz sie az rozplywa w uniesieniach ze mieszkania z lat 70 najlepiej w '' wielkiej plycie '' to cud nad cuda !. Tu opisano ze polaczono pokoj z tzw. aneksem '' a wiekszosc przeciez na forach pisze ze trzeba miec oddzielna kuchnie :) a najlepiej zalac betonem wszystko a tu taka odmiana ze i aneks chca miec i sciany burzyc ! niesamowite :). I jeszcze fakt ze musi byc kapitalny remont ! po co zaraz wielu powie bo przeciez te mieszkania sa wrecz idealne i zaden remont potrzebny nie jest itd. i najpiekniej jak ich boazeria lakierowana zostanie tam 100 lat a meble wczesny Gierek na wysoki polysk dodadza tylko lukratywnosci calemu wystrojowi :) . Remont ? po co ? przeciez to jest takie piekne a remont tylko zniszczy to piekno :). Ceny tych mieszkan z '' wielkiej plyty '' tez sa dzis tak zawyzone ze klient idacy ogladac mieszkanie w starym bloku z opluta winda i bazgrolami na scianach wyrytymi gwozdziem idzie wlasciwie jakby szedl kupowac '' luksusowy apatament '' a goscia juz na progu wita piekny zapach smazonych ryb i grochowki oraz kwieciste gacie powieszone jakze fantazyjnie na balkonach ktore tez sa juz tak zabudowane szkaradnie jak w slumsach ze tylko brak tam chyba jeszcze tylko muzyki disco polo !. Zabudowy balkonow powinny byc zabronione bo juz bardziej sie oszpecic nie da budynkow.

    • 22 18

    • Zapewniam Cię, że takze w tzw.luksusowym apartamencie (4)

      na ogrodzonym osiedlu czuć na klatce zapach smażonych ryb, gdy sąsiad smaży

      • 9 1

      • Święte słowa!:) (1)

        Znam to z doświadczenia. W dodatku na luksusowych osiedlach również właściciele psów nie sprzątają po swoich pupilach. Byt niestety nie kształtuje świadomości. O kulturze nie wspomnę :).
        W wieżowcu można spotkać naprawdę życzliwych ludzi (na luksusowym osiedlu można o tym zapomnieć).

        • 10 0

        • Te osiedla są "luksusowe" tylko z nazwy. Mieszkania szumnie nazwane " apartamentami" z aneksem kuchennym. A to wszystko zazwyczaj na kredyt 30- letni. Pożyczamy od banku 350-400 tys na stan deweloperski, po 30 latach oddajemy ok. 700 000 zł. Masakra. A jacy dumni mieszkańcy, bo to nowe, nowoczesne.....

          • 8 2

      • Do Beata i autory postu Święte słowa i ABC (1)

        Przecież nie o tym jest mowa, tylko o sztucznym nadmuchaniu cen mieszkań z rynku wtórnego! Pomijam fakt, że jest to poniekąd napisane ironicznie...
        Może by tak czytać ze zrozumieniem?!

        • 0 1

        • Potrafię czytać ze zrozumieniem. Jest na temat wypowiedzi powyżej a nie pożal się Boże "artykułu". Co do ironii, no cóż.... trzeba to uzasadniać ???

          • 0 0

  • Nowa Zelandia

    chyba jest odrobine za daleko od Australii :)

    • 10 0

  • ile mają projektowane pomieszczenia? (2)

    czemu w artykułach dotyczących wnętrz nigdy nie jest podane, ile metrów kwadratowych ma dane pomieszczenie?
    jeżeli przedstawione pomieszczenie ma nie mniej niż 30m2 ma to jakiś sens, jak mniej - nie ma to już sensu.

    • 7 5

    • (1)

      przecież są podane wymiary , więc mając podstawy matematyki z klasy 4 podstawówki można to obliczyć

      • 5 0

      • oczywiście, że można. Ale czy każdy ma sobie przeliczać metraż pomieszczenia, bo autor tego nie uwzględnił? Bez skomentowania w jakikolwiek sposób metrażu pomieszczenia, dla mnie są to tylko ładne obrazki

        • 1 2

  • co z tymi rowerami?

    Po cos pani Agata o nich pisala, miala na mysli dekoracje czy wygospodarowanie miejsca do przechowywania rowerow, czy o co chodzi, bo nie wiem?

    • 9 0

  • Zgadzacie się ze wstępem?

    "...jeśli wnętrze z jednej strony ma być naprawdę wielofunkcyjne i funkcjonalne, a z drugiej strony dostosowane do wymagań estetycznych właścicieli, trzeba zastosować nietypowe rozwiązania." Logika nakazuje uznać, że wnętrze będzie takie, jeśli tylko będzie pełnić wiele funkcji, a właściele zastanowią się, co gdzie będą robić i urządzą je wg swojego gustu... Czy to takie nietypowe???

    • 1 0

  • Spryciarze (2)

    Zróbcie tą aranżację w mieszkaniu o powierzchni całkowitej 24 m kw. Warunki: 2 osoby dorosłe, miejsce na ubrania zimowe, na pościel, na książki, miejsce do jedzenia, spania, wypoczynku, pracy. Życzę powodzenia.

    • 10 7

    • A po co kupowaliście takie małe "mieszkanie"?

      • 9 3

    • A po co próbować, ja mam salon wielkości Twojego mieszkania.
      W mieszkaniu 24 m kw. można tylko spać, nic więcej!

      • 3 0

  • Aranżacja nr 1

    To chyba pierwsza aranżacja w serwisie, która jest nieszablonowa i wnosi coś nowego. Zaciekawiła mnie i jest rzeczywiście dość funkcjonalna, z zachowaniem ciekawego designu.

    • 4 4

  • Ładne

    Wow- nie sądziłam że to kiedyś napiszę - ale ładne projekty. Brakuje mi trochę roślin, ale bardzo mi się podobają...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane