• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kawalerka Lidki. Lepiej wydzielić garderobę czy sypialnię?

Małgorzata Bereżecka, Magdalena Godlewska
20 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Koncepcja druga. Za wewnętrznymi żaluzjami wydzielona została niewielka sypialnia. Oszczędnie dobrane kolorowe akcenty ożywiają wnętrze. Koncepcja druga. Za wewnętrznymi żaluzjami wydzielona została niewielka sypialnia. Oszczędnie dobrane kolorowe akcenty ożywiają wnętrze.

Zakup pierwszego własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na kupno mieszkania, w którym wszystkie funkcje będą miały wydzieloną przestrzeń. Architektki udowadniają, że kawalerka wcale nie musi być niefunkcjonalna czy nieestetyczna. W zależności od potrzeb wydzielić można w niej garderobę lub sypialnię.



Wymiary kawalerki. Wymiary kawalerki.
Lidka, która przesłała do redakcji rzut swojej kawalerki uważa, że jej mieszkanko jest śliczne. Jest singielką, dla której przeprowadzka do niego oznacza początek nowego etapu w życiu. Planuje, że będzie to dla niej stabilny kąt na najbliższe lata. Mieszkanie ma 34,8 m kw. Lidce brakuje koncepcji (jak pisze "jasności umysłu") na urządzenie kawalerki tak, by połączyć dobry smak z praktycznością.

- Myślałam nad odgrodzeniem sobie kącika na łóżko, stworzeniu takiej minisypialni, gdzie mogłabym się odizolować od reszty mieszkania na czas snu, ale obawiam się, że takie rozwiązanie przytłoczy i tak małe wnętrze - dzieli się swoimi pomysłami Lidka.

Marzy jej się mieszkanie w bieli, szarościach; "czyściutkie i przejrzyste". Lubi połączenie nowoczesności z klasyką, uwielbia styl schabby chic - babcine kredensy, witryny..., ale nie odrzuca także "mebli sieciówkowych", jeśli są funkcjonalne.

Dwie koncepcje aranżacji mieszkanka Lidki przygotowały architektki z pracowni Duo Design twierdząc przy tym, że chociaż o gustach się nie dyskutuje, to posiadanie kawalerki wcale nie musi oznaczać, że będzie ona niefunkcjonalna czy nieestetyczna.

Koncepcja pierwsza
Zakłada ona powstanie oddzielnego pomieszczenia garderoby. Rozkładana sofa zlokalizowana została przy ścianie oddzielającej nowo projektowaną garderobę od głównej części mieszkania. Jest to pomieszczenie, które zapewni utrzymanie porządku w kawalerce.

W całym pomieszczeniu (salon, aneks kuchenny i przedpokój oraz garderoba) zastosowano bardzo szerokie, szczotkowane deski, które kontrastują z nowoczesną zabudową kuchenną, a jednocześnie pasują do wnętrza klasycznego, czy mebli w stylu schabby chic. Takie połączenie stylów może dać dużo przyjemności i zabawy przy łączeniu i dobieraniu elementów wystroju wnętrz.

Koncepcja przewiduje dwa warianty. Poza różnicami w doborze budującej nastrój wnętrza kolorystyki i dodatków, subtelna różnica pomiędzy nimi polega także na tym, że pierwszy wariant przewiduje powstanie długiej, materiałowo nawiązującej do zabudowy kuchennej półki na ścianie z telewizorem (zawisł on pomiędzy oknami). Półka to doskonałe miejsce na ustawienie dodatkowego sprzętu rtv i przechowywanie płyt, filmów, książek.

W obydwu wariantach proponuję zastosowanie lustrzanych frontów w przedpokoju, w celu rozjaśnienia i optycznego powiększenia dość wąskiego wejścia. Biele i jasne szarości proponuję przełamać kolorami pastelowymi, czyli błękitami i żółcieniami.

  • Koncepcja pierwsza, stonowany wariant kolorystyczny. Wnętrze robi wrażenie kojącego, zapewniającego wytchnienie.
  • Koncepcja pierwsza, wersja z mocniejszymi akcentami kolorystycznymi. Zastosowanie mocniejszych kolorów nie jest nadmierne i nie drażni. Barwne elementy zwracają jednak uwagę i nadają pomieszczeniu charakteru.
  • Wersja stonowana. Urządzanie takie wnętrza wydaje się łatwiejsze i bezpieczniejsze. Przy wyborze materiałów wykończeniowych i wyposażenia wystarczy brać pod uwagę tylko biele i odcienie szarości, oraz dodatkowo elementy w jednym - dwóch kolorach, które stanowić będą akcent kolorystyczny.
  • Wersja barwna. Dobierając większą ilość "mocnych" kolorów do małego wnętrza trzeba być ostrożnym. Łatwo przesadzić. Tutaj elementy, które wcześniej były akcentami grają drugie skrzypce przy pasach kolorowej, wzorzystej tapety.
  • Wersja stonowana.Jasna podłoga ze szczotkowanego drewna i białe, gładkie fronty zabudowy meblowej stają się tłem dla pozostałych elementów wyposażenia i dekoracji.
  • Wersja barwna. Zastosowanie identycznych pod względem koloru i wzoru akcentów (tu pas nad sofą, fronty komody, przestrzeń międzyszafkowa w zabudowie kuchennej) powoduje, że wnętrze staje się spójne i robi wrażenie przemyślanego.
  • Wersja stonowana. Przedpokój jest oddalony od okna, dlatego fronty szafy i zlicowane z nimi drzwi do garderoby wyłożone są lustrami, które odbijają światło.
  • Wersja stonowana. Umiejętnie dobrane detale (w tym oświetlenie) nie zagraca przestrzeni, a sprawia że staje się ono ciekawe.
  • Wersja barwna. Ażurowe oparcia krzeseł to dobre rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń - nie są "przegrodą" w przestrzeni.
  • Wersja barwna. Telewizor w tym układzie zawisł na ścianie między oknami. Przyjmując takie rozwiązanie warto na etapie wykończenia przemyśleć doprowadzenie zasilania i kabla antenowego, aby potem nie było konieczności kucia ścian.
  • Wersja barwna, opcja z półką na ścianie z oknami, która materiałowo jest przedłużeniem zabudowy kuchennej. Częściowo może ona powiększyć powierzchnię blatu roboczego w kuchni, częściowo posłużyć do przechowywania sprzętu rtv, płyt, filmów, książek.
  • Wersja barwna. Krzesła w tym samym kształcie, ale w różnych kolorach stanowią komplet, a zarazem różnią się od siebie. To sposób na podkreślenie ich różnych funkcji. W razie potrzeby dostawione do stołu jadalnianego pozwolą zorganizować większe przyjęcie.
  • Koncepcja pierwsza, wariant pierwszy. Wydzielona garderoba, miejsce do spania w pomieszczeniu z kuchnią. Pod oknem dodatkowa półka na rtv i bibeloty.
  • Koncepcja pierwsza, wariant drugi. Wydzielona garderoba, miejsce do spania w pomieszczeniu z kuchnią.

Koncepcja druga
Głównym celem tej koncepcji było wydzielenie strefy sypialnianej. Ulokowanie jej vis-a-vis łazienki (z dala od okien) wcale nie musi oznaczać powstania ciemnego, niedoświetlonego światłem naturalnym pomieszczenia. "Sypialnia" nie została wydzielona ściankami działowymi, a zabudową meblową. I tak: od strony przedpokoju (patrząc od wejścia do mieszkania) najpierw pojawia się szafa na wierzchnie okrycia, kolejno wejście do sypialni i szafa dostępna od strony sypialni.

Od strony salonu zastosowałam żaluzje drewniane, które można albo podciągnąć do góry, albo regulować nimi dostęp światła. Innym rozwiązaniem są shuttery [okiennice wewnętrzne - przyp. red]. Niestety jest to droższy wariant. Sypialnia jest na tyle duża, że można zastosować pod łóżkiem szuflady lub dodatkowy wysuwany materac dla gości.

Część wypoczynkowa połączona jest z aneksem kuchennym, ale obie części optycznie wydzielone są różnymi rodzajami podłogi. W takich wnętrzach świetnie spisują się podłogi drewniane olejowane.

Aneks kuchenny utrzymany w nowoczesnym klimacie charakteryzuje się jasną, połyskliwą podłogą i zabudową. Widoczne rury stalowe od okapu oraz biała, impregnowana cegła na ścianie nadaje wnętrzu "lekko loftowy" charakter.

Zabudowę ściany z telewizorem można oczywiście w miarę swoich potrzeb rozbudować np. o szafkę gospodarczą, w której przechowywać można odkurzacz czy deskę do prasowania.

  • Koncepcja druga. Sypialnię wydzieloną za wewnętrznymi żaluzjami łatwo doświetlić w ciągu dnia. Na noc można z kolei odciąć się od reszty kawalerki. Przy takim układzie znalazło się także miejsce do pracy przy komputerze.
  • W wydzielonej sypialni zmieści się jednoosobowe łóżko. Miejsca jest wystarczająco dużo, aby pod nim znalazły się wysuwane szuflady na pościel lub dodatkowy materac dla gości.
  • Niewielka sofa, wygodny fotel i stolik kawowy - każde w innym kolorze, ale wszystkie w tym samym stylu stanowią wygodną, zwracającą uwagę część wypoczynkową.
  • Wysokie zabudowy w kuchni zapewniają dosyć miejsca do przechowywania kuchennego oprzyrządowania. Dzięki temu ściana nad blatem może pozostać bez szafek. Wyłożona białą cegłą, z wyeksponowaną rurą od okapu nadaje tej części nieco loftowego charakteru.
  • Wystarczy wybrać inny model kanapy, aby wnętrze nabrało innego charakteru.
  • Koncepcja druga. Wydzielona sypialnia, pod łóżkiem szuflady lub dodatkowy, wysuwany materac. Część kuchenna i wypoczynkowa wyróżnione różnymi rodzajami podłogi. W części wypoczynkowej miejsce do pracy przy komputerze.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Duo designMałgorzata Bereżecka, Magdalena Godlewska

Miejsca

Opinie (39)

  • mała kliktka, ale dla 1-2 osob ok (3)

    tylko czy w tej szklanej sypialni bedzie czym oddychac?

    • 40 4

    • Dlatego ta sypialnia to średnio dobry pomysł.
      Kawaleki są ok, ale najlepiej jak kuchnia jest oddzielnie. Tutaj w zasadzie można wydzielić lub postawić jakąś małą ściankę na środku.

      • 2 0

    • (1)

      34 m2 mała klitka? Moje mieszkanie to 24 m2, 3 osoby mieszkają, jak to powyżej jest klitka to ja wtedy mieszkam w szałerku :(.

      • 5 1

      • Dokładnie - mieszkasz w szałerku. Smutne, ale prawdziwe.

        • 4 2

  • a ten czerwony rozbłysk w odbiciach? (4)

    To lądujące ufo, flara czy jeszcze co innego?

    • 44 3

    • (1)

      Blisko. W fotoszopie jest taka funkcja jak lens flare

      • 5 0

      • ok, ale tak tym trzeba majtać po pomieszczeniu?

        • 18 0

    • to iskandery

      • 9 0

    • tylko jedna funkcja w fotoszopie opanowana :P

      • 12 0

  • (4)

    Może warto pomyśleć o spaniu w szafie w kucki? Wiem, że to odważne i nowatorskie rozwiązanie ale dające oszczędność kilku metrów kwadratowych powierzchni.

    • 60 5

    • zawsze jest jeszcze komórka lokatorkska

      tam pewnie łóżko by się zmieściło :)

      taki suchar poniedziałkowy

      ps. dobry projekt, pewnie z oddychaniem nie było by problemu bo są żaluzje przez które przechodzi powietrze. a są tylko po to żeby nie było widać co jest za nimi jak są goście.

      • 13 1

    • Wystarczy popularna w latach sześćdziesiatych i siedemdziesiatych (2)

      meblościanka z wysuwanym łóżkiem bądź stołem. Koniecznie na wysoki połysk!

      • 18 1

      • (1)

        zobaczysz, że niedługo półkotapczany wrócą do łask

        • 6 0

        • juz wróciły tylko teraz jako brend nju wynalazki młodych i ambitnych zachodnich projektantów

          • 2 0

  • po co te flary (1)

    wszędzie?

    • 30 2

    • może to jakas odwrotność gry "where's Wally?"

      • 6 0

  • Bardziej mi się podoba koncepcja 2

    ale ta zabudowa łóżka to jednak nie to - wygląda jak witryna sklepowa albo terrarium :/

    • 17 0

  • Są łóżka stawiane na noc na podłogę

    w ciągu dnia pełnia rolę szafki/ściany. Jaś Fasola taka miał

    • 44 0

  • sypialnia bez okna?...świetny pomysł ;) śmierc przez uduszenie własnym bąkiem...

    • 45 3

  • zasadnym jak sie wydaje było by również przeniesienie kuchni za miasto a to ze względu na (4)

    często rozchodzące się z niej nieeleganckie zapachy np kiszonej kapusty,smażonej kiełbasy itd

    • 26 1

    • (3)

      Nawet przy kuchni oddzielnej , zapachy jak piszesz z kiszonej kapusty i smażonej kiełbasy dochodzą do reszty pomieszczeń . Wiem co piszę .

      • 12 1

      • Niestety to prawda. Plusem osobnej kuchni jest to ze mozesz tam sobie zrobic bajzel i zostawic i gosci do pokoju zaprosic.
        Co do smrodow to i tak dobry okap + wietrzenie nie unikniesz tego

        • 11 1

      • ale zza obwodnicy już nie dojdą (1)

        • 7 0

        • bo tam zapach kapusty skutecznie zabija zapach Szadółek

          • 6 1

  • (1)

    kuchnia i pokój razem - niedopuszczalne.

    • 13 16

    • a jednak...

      • 1 2

  • Nie kupiłbym mieszkania z takimi świecącymi flarami

    Ryzyko oślepienia, a nawet pożaru. Gdyby nie te flary, to bym rozważył zakup, ale tak to się boję, chyba że zejdą 40% z ceny za te flary.

    • 40 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane