• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Łazienka. Odpływy liniowe - praktyczne i modne

Joanna Puchala
11 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Dzięki tej metodzie odwodnień możliwe jest wprowadzenie do wnętrza nowatorskiej wizji. Dzięki tej metodzie odwodnień możliwe jest wprowadzenie do wnętrza nowatorskiej wizji.

Odpływy liniowe odprowadzają wodę z prysznica z poziomu podłogi łazienki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby umieszczania w łazience brodzika. Ich największą zaletą jest funkcjonalność. Nic więc dziwnego, że zyskują one coraz większą rzeszę zwolenników.





Odpływ liniowy - zalety



Stosowanie odpływów liniowych stało się bardzo popularne. Przyczyną są nie tylko silne trendy w światowym wzornictwie czy tendencja do malejących cen tego typu rozwiązań, ale przede wszystkim praktyczność tego rozwiązania. Ta metoda zapewnia dowolność w zagospodarowaniu strefy kąpielowej, co przekłada się na nasz komfort i bezpieczeństwo - szczególnie w sytuacji, kiedy użytkownikami są osoby starsze bądź niepełnosprawne. Brak trudno dostępnych łączeń i zagłębień, których nie unikniemy przy zastosowaniu brodzika i kabiny ułatwia utrzymywanie strefy mokrej w czystości. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość wprowadzenia nowatorskich wizji do wnętrza.

- Stosując odwodnienia liniowe, powiększamy optycznie przestrzeń. Kładąc pod prysznicem ten sam gres, co na pozostałej podłodze w łazience, sprawiamy, że wnętrze staje się wizualnie większe, a to szczególnie ważne jest w małych łazienkach. Poza tym wnętrze staje się prostsze i nowocześniejsze. Jest to również rozwiązanie bardziej funkcjonalne niż tradycyjny brodzik - wymienia zalety odpływów liniowych architekt Marek Białkowski z A.P.A. Architektura i Wnętrza.

Odpływ liniowy - jaki wybrać?



  • Odpływy liniowe umożliwiają zastosowanie pod prysznicem tego samego gresu, co w reszce łazienki - to optycznie powiększa wnętrze i nadaje mu nowoczesnego charakteru.
  • Swoboda poruszania, jaką zapewnia zastosowanie odpływu liniowego staje się istotna, kiedy użytkownikami łazienki są osoby starsze bądź niepełnosprawne.
  • Ze względu na brak trudno dostępnych łączeń, które pojawiają się w przypadku zastosowania brodzików, stosowanie odpływów liniowych ułatwia utrzymywanie czystości.
  • Wydzielona po prawej stronie strefa prysznicowa nie jest wyraźnie oddzielona od reszty łazienki, dzięki czemu nie pomniejszamy optycznie pomieszczenia.
  • Często jedyną barierą, która wizualnie wyznacza przestrzeń prysznica staje się tafla szkła, a i ona nie musi być stosowana, jeśli łazienka jest wystarczająco duża.
  • W przypadku brodzików połączonych z kabinami mamy do czynienia z trudnymi do utrzymania w czystości miejscami. Zastosowanie odpływu liniowego eliminuje ten problem.

Odwodnienia liniowe są zbudowane z podłużnych korytek z częścią osadnikową oraz syfonem. Korytka mają najczęściej kształt mocno wydłużonych prostokątów, chociaż coraz częściej można kupić również kątowe bądź wyprofilowane w łagodny łuk.

Czytaj także: Urządzamy nieustawną łazienkę. Aranżacje wnętrz

Standardowo rynny różnią się długością - wynosi ona od 711 do 1211 mm. Istnieje możliwość sprowadzenia na specjalne zamówienie rynny o długość 1511 mm. Jest kilka rodzajów elementów widocznych z zewnątrz; dzieli się je w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Wyróżniamy: przykrywające, perforowane w różne wzory, przystosowane do wklejenia płytek oraz szklane w kilku kolorach. Na rynku oferowane są również rynny kątowe oraz do obudowania kamieniem naturalnym o grubości do 20 mm. Wykorzystanie nóżek do postawienia i wypoziomowania rynny jest opcjonalne. To w kwestiach estetycznych.

O tych praktycznych, decydujących o właściwym przepływie wody decydował będzie dobór odpowiedniego syfonu. Różnica polega głównie na ilości odbieranej przez syfon wody. Ma to znaczenie przy doborze baterii prysznicowej. Im więcej wody będzie spadało na podłogę, tym bardziej pojemny syfon jest potrzebny, a jego wielkość wpływa, niestety, również na wysokość rynny odpływowej i tym samym na możliwości montażowe...

- Syfony różnią się przede wszystkim wysokością. Istnieją syfony bardzo niskie, które w połączeniu z rynną mają wysokość całkowitą 67 mm. Niewielka wysokość stanowi ogromną zaletę dla tych klientów, którym zależy na osadzeniu odpływu w istniejącej wylewce, bez potrzeby wylewania dodatkowych "sarkofagów" z betonu - mówi Wojciech Barbarewicz z MojeŁazienki.pl w Gdyni.

Jaki system odwodnienia wybrałeś do swojej łazienki?

Podczas doboru odpływu liniowego warto też zwrócić uwagę na możliwość zastosowania tzw. suchego syfonu. Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy w domu więcej niż jedną łazienkę i nie korzystamy z niej regularnie. Opcja ta przydaje się również w czasie dłuższych wyjazdów lub w mieszkaniach letniskowych, do których przyjeżdżamy kilka razy w roku.


- W przypadkach, kiedy przez jakiś czas nie korzystamy z urządzenia może się zdarzyć, że z syfonu odparuje woda, a do pomieszczenia będą się przedostawać nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Suchy syfon działa na zasadzie mechanicznego zamknięcia i nie wymaga do swojego działania wody - podkreśla Piotr Biel z Hydraulik.gda.pl Usługi hydrauliczne i budowlane.

Ile kosztuje odpływ liniowy?



Odpływy liniowe są badane i certyfikowane przez niezależne instytuty. Jeśli chodzi o cenę, to wiele zależy od producenta. Koszt kompletnego odpływu dobrej jakości zaczyna się od 1300 zł. Jego cena jest ściśle uzależniona od wykorzystanych materiałów składowych. Im większa długość rynny, tym wyższy koszt. Wartość odwodnienia liniowego zależy również od wybranego elementu odpływu, który będzie widać, a także wysokości nóżek, dobranego syfonu czy elementów dodatkowych, takich jak np. możliwość zastosowania podświetlenia.

Kiedy nie decydować się na odpływ liniowy?



Nie zawsze można zastosować odpływ liniowy. Wiele zależy od warstw wykończeniowych na stropie - minimalna grubość wynosi 8-10 cm. Chcąc zapewnić odpowiedni spadek rury łączącej odwodnienie z pionem, należy upewnić się, czy odległość od pionu kanalizacyjnego jest wystarczająca.

- Pomimo licznych zalet, trzeba mieć świadomość, że w przypadku odwodnień liniowych trudniej jest zapewnić szczelność prysznica. Żadne drzwi prysznicowe nie mają stu procent szczelności, tymczasem brodzik dzięki nawet niewielkiemu progowi potrafi zapobiec przedostawaniu się wody poza prysznic - dodaje architekt Marek Białkowski.

Jak zamontować odpływ liniowy?



Decydując się na zastosowanie odpływu liniowego, po uprzednim uwzględnieniu wszystkich czynników należy pamiętać o poprawnym montażu. Planując montaż odpływu liniowego, należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak: rodzaj baterii do brodzika, wysokość posadzki oraz wspomnianą odległość od pionu kanalizacyjnego.

Czytaj także: Armatura łazienkowa na stelażu

- Najlepszy montaż odpływu liniowego powinien zostać wykonany "na równo z kaflami". Niestety, nie zawsze jest to technicznie wykonalne. W takich sytuacjach trzeba wykonać postument - podwyższenie brodzika. Wysokość tego postumentu może się różnić w zależności od uwarunkowań technicznych, w skrajnych przypadkach może wynosić nawet do dwunastu centymetrów. Dzieje się tak dlatego, że oprócz wysokości samej rynny odpływu, trzeba wziąć pod uwagę również spadek na poziomie półtora - dwa procent. Na szczęście obecnie dostępne są coraz niższe rynny odpływów liniowych, które zwiększają możliwości montażowe - mówi Piotr Biel.
Każdy montaż warto powierzyć osobie, która ma doświadczenie w tej dziedzinie, upewniając się wcześniej, czy firma montująca odpływ liniowy da nam na montaż pisemną gwarancję oraz czy posiada ważną polisę ubezpieczeniową. Może to nas uchronić przed poniesieniem ewentualnych kosztów w przypadku wystąpienia wady montażowej.

  • Odpływy liniowe są zbudowane z podłużnych korytek z częścią osadnikową oraz syfonem. Korytka mają najczęściej kształt mocno wydłużonych prostokątów. Coraz częściej można również kupić kątowe bądź wyprofilowane w łagodny łuk.
  • Montaż odpływu warto powierzyć osobie, która ma doświadczenie w tej dziedzinie. Może nas to uchronić przed poniesieniem ewentualnych kosztów w przypadku wystąpienia wady montażowej.
  • Należy pamiętać, że to rozwiązanie nie gwarantuje absolutnej szczelności prysznica. Ze względu na konieczność zapewniania odpowiedniego spadku wody bywa, że przestrzeń prysznica trzeba nieco podwyższyć.
  • Kładąc ten sam rodzaj gresu w części prysznicowej, jak i na pozostałej powierzchni podłogi nie skracamy optycznie wnętrza. Dzięki takiemu zabiegowi wydaje się ono bardziej przestronne.
  • Decydując się na zastosowanie odpływu liniowego, należy pamiętać o poprawnym montażu i zapewnieniu odpowiedniego spadku do kanalizacji.

Miejsca

Opinie (44) 4 zablokowane

  • pominięto wiele aspektow

    Artykuł bardzo jednostronny i pomijający wiele aspektów. Ekspert twierdzi, że odpływ jest bardziej higieniczny i brak w nim trudno dostępnych miejsc... A widział ktoś taki prysznic po 5-10 latach użytkowania? Syf na fugach, narożnikach, spoinach, no i trzeba się przyzwyczaić do szorowania wewnętrznej rynny szczoteczką do zębów. Nikt tu nie wspomniał, że żeby zrobić prawidłowy spadek to płytki muszą być cięte w kopertę i wtedy nie wygląda to już tak pięknie jak wizualizacja. Porównuje się odpływu do zwykłych plastikowych brodzików, a są przecież dostępne na rynku brodziki kamienne, konglomeratowe, niskie, w różnych kolorach, w wymiarach nawet do 200 cm, są ładne, estetyczne, dużo łatwiej je utrzymać w czystości i nie ma zagrożenia, że ktoś źle zrobi spadek albo coś będzie nieszczelne. A montując taki brodzik na równi z posadzkę wygląda lepiej niż te odpływu i nie dudni jak w brodzika czy wanna starego typu. Wielu moich znajomych po kilku latach użytkowania odpływow na ich miejsce zamontowali brodziki.

    • 10 1

  • I deszczownica do kompletu koniecznie

    • 0 0

  • A co jest praktyczniejsze? Odpływ liniowy czy jednak brodzik?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane