• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mała kuchnia. Z jakiego AGD zrezygnować?

Joanna Puchala
4 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Umieszczenie w bardzo małej kuchni całego zestawu AGD oznacza zazwyczaj ograniczenie ilości blatu roboczego. W takiej sytuacji w zależności od potrzeb warto zastanowić się nad tym, z czego zrezygnować. Umieszczenie w bardzo małej kuchni całego zestawu AGD oznacza zazwyczaj ograniczenie ilości blatu roboczego. W takiej sytuacji w zależności od potrzeb warto zastanowić się nad tym, z czego zrezygnować.

Aranżując kuchnię poświęcamy wiele czasu na przemyślenie kwestii funkcjonalnych. Nic więc dziwnego, że - zwłaszcza w bardzo małej kuchni - ostrożnie selekcjonujemy sprzęty AGD. Jakie wyposażenie kuchni jest niezbędne, które można zamienić innymi sprzętami, a z czego ostatnio rezygnuje się całkowicie?



Z jakiego sprzętu kuchennego jesteś w stanie zrezygnować?

Najważniejszy sprzęt AGD kontra urządzenia pomocnicze

Bezapelacyjnie nieodzownym sprzętem AGD są płyta grzewcza (indukcyjna lub gazowa) i lodówka. Coraz rzadziej zdarza się też, żeby w kuchni zabrakło okapu czy zmywarki. Bez tej ostatniej użytkownicy coraz częściej nie wyobrażają sobie życia. Posiadanie zmywarki stało się praktycznie standardem. Dla mniejszej liczby domowników wystarczająca jest przecież taka o szerokości 45 cm. Tylko w przypadku naprawdę niewielkich wnętrz właściciele nie dokonują zakupu tego urządzenia.

Niezmienną popularnością cieszą się piekarniki, które sporadycznie zostają zastąpione kuchenką mikrofalową, opiekaczem, kombiwarem lub chociaż patelnią elektryczną. Ci, którzy rezygnują z zakupu piekarnika są zazwyczaj osobami wyposażającymi mieszkania na wynajem. Miejsce piekarnika zajmuje przeważnie mikrofalówka.

- Klienci szczególnie koncentrują się na zakupie płyty grzewczej, lodówki i zmywarki. Niestety zazwyczaj zbyt małą uwagę przywiązują do okapu, zapominając jak ważną i użyteczną rolę spełnia on w kuchni - stwierdza Marcin Wojtkiewicz z MW AGD.
Trzeba zaznaczyć, że droższe rozwiązania dotyczące okapu kuchennego zazwyczaj lepiej spełniają swoją funkcję. Dlatego w przypadku często użytkowanych kuchni warto decydować się na rozwiązania trwałe i skuteczne. Istnieje możliwość doboru dekoracyjnych modeli okapów, które oprócz funkcjonalności, będą odznaczały się wysoką estetyką. Wybierając natomiast okap kuchenny umieszczony w szafce wiszącej, zintegrujemy go wizualnie z zabudową kuchni, a także uzyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania.

Czytaj także: Urządzamy kuchnię. Przegląd blatów kuchennych

Rozwiązania wielofunkcyjne

Bardzo interesującym, wielofunkcyjnym rozwiązaniem mogą się okazać niektóre modele piekarników. Pojawiają się bowiem urządzenia łączące w sobie funkcje piekarnika i mikrofalówki. Na rynku dostępne są również piekarniki parowe, dzięki którym można przyrządzić kilka dań jednocześnie.

Wybór piekarnika kompaktowego z funkcją mikrofalówki lub piekarnika parowego wiąże się z większym wydatkiem niż w standardowej wersji. Daje natomiast więcej możliwości, nie zabierając niepotrzebnie cennego miejsca w kuchni. Rozplanowując kuchnię warto pamiętać o tym, że są w sprzedaży piekarniki niższe niż tradycyjne. Wiąże się to z mniejszą ilością miejsca w środku, ale pozwala oszczędzić przestrzeń w kuchennej zabudowie.

- Szukając oszczędności miejsca, przydatnym sprzętem okazują się piekarniki kompaktowe z funkcją mikrofali. W kuchni można także zamontować tzw. szufladę grzewczą do podgrzewania talerzy, utrzymywania temperatury jedzenia lub do gotowania w niskich temperaturach - podkreśla Ilona Paleńczuk z IP-design.
- Mimo wszystko najczęściej wybiera się nadal standardowy piekarnik, dobierając mikrofalę jako osobne urządzenie. Zakup piekarnika z funkcją mikrofali jest wciąż rzadkością. Nie bez znaczenia w tej kwestii pozostaje wyższa cena sprzętu wielofunkcyjnego - dodaje Marcin Wojtkiewicz z MW AGD.
Ceny piekarników wielofunkcyjnych wahają się pomiędzy 2500 a 6000 zł, chociaż można znaleźć także egzemplarze, które kosztują blisko 15000 zł. Wszystko zależy bowiem od liczby funkcji i programów umieszczonych w urządzeniu. Wiele zależy też od możliwości technologicznych piekarnika.


Poza niezbędnym sprzętem AGD, takim jak lodówka czy płyta grzewcza, rynek oferuje szeroki wybór mniejszych sprzętów ułatwiających życie. Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie kontrowersyjnych jest kuchenka mikrofalowa. Umożliwia szybkie przygotowanie prostych posiłków czy rozmrażanie produktów żywnościowych. Nie wszyscy jednak się na nią decydują z powodu obaw związanych z nie do końca zbadanymi skutkami ubocznymi użytkowania tego urządzenia. Badania naukowe zaprzeczają sobie nawzajem, a użytkownicy często rezygnują z jej zakupu na rzecz innego sprzętu. Paradoksalnie najczęściej wybieranym zamiennikiem kuchenki mikrofalowej jest ekspres do kawy, który można postawić na szafce lub zabudować w słupku meblowym.

- Świadomość Polaków w kwestii dobrej jakości żywności i napojów ciągle rośnie, dlatego urządzający swoje domy i mieszkania wybierają dobrej jakości ekspresy do kawy, których wybór jest bardzo duży. Dostępne są także modele do zabudowy, które mogą stanowić równocześnie element dekoracyjny nowoczesnej kuchni - mówi Aneta Mątewska z Solo Studio.
Sprzęt kuchenny a aspekty funkcjonalne

Wybór sprzętów AGD do kuchni, ich jakość oraz aspekty praktyczne należy dobrze przemyśleć w tracie projektowania wnętrza. Wielkość i rodzaj sprzętów często wpływa na to, czy kuchnia jest funkcjonalna i ergonomiczna. Nie ma jednoznacznie dobrego rozwiązania, jaki dobór sprzętów będzie idealny, gdyż jest to zależne od wielkości kuchni, układu funkcjonalnego, planowanego sposobu użytkowania wnętrza, preferencji domowników czy budżetu.

Przy wyborze sprzętów do chłodzenia i zamrażania należy kierować się przede wszystkim ilością produktów, jakie będziemy przechowywać.

- Najpopularniejszym rozwiązaniem są chłodziarko-zamrażarki. Należy jednak pamiętać, że możemy zdecydować się na samą chłodziarkę z małą komorą zamrażającą, a większą zamrażarkę umieścić w spiżarni lub pomieszczeniu gospodarczym - stwierdza Ilona Paleńczuk.
Najlepszym sposobem okazuje się umieszczenie lodówki w zabudowie - urządzenie ukryte jest za frontem, zajmuje też mniej miejsca. Mieści się bowiem w zabudowie 60-centymetrowej, a ponad nią możemy umieścić głęboką szafkę kuchenną.

  • W niektórych wnętrzach umieszcza się jeszcze lodówki wolno stojące, w większości jednak królują rozwiązania do zabudowy - zabierają mniej miejsca. Dobierając lodówkę należy wziąć pod uwagę kwestie funkcjonalne, takie jak: ilość przechowywanych produktów, określenie potrzeb chłodzenia i zamrażania produktów.
  • Wielofunkcyjny piekarnik sporo rozwiązuje w małej kuchni, zwłaszcza kiedy walczymy o jak największą powierzchnię blatu roboczego.
  • Zlewozmywak jest również elementem wyposażenia kuchni, i to pierwszej potrzeby. Trzeba przewidzieć na niego miejsce.

Miejsca

Opinie (74) 6 zablokowanych

  • Pieknie wygląda taki apartament ze zdjęcia. (2)

    • 11 8

    • Toż to projekt 3D

      • 2 5

    • 30m apartament...

      • 2 0

  • na tch zdjeciach jest mała kuchnia ?? ktos chbya małe kuchni na oczy nie widział....

    • 86 1

  • Artykuł o kuchniach a na wizualizacjach (1)

    pokoje z aneksem kuchennym.

    • 31 3

    • mi to nie przeszkadza

      szczegolnie, ze planujac zakup mieszkania (~80m) absolutnie wykluczam rozlaczenie kuchni i pokoju dziennego.

      Kazdy moze sobie urzadzac dom po swojemu. Moim zdaniem jednak kuchnia i pokoj dzienny sa integralne. Osobna kuchnia najczesciej konczy sie tym, ze goscie i tak siedza w kuchni.

      A co do zapachow...
      1. Wietrzy sie czasem dom
      2. Nie wiem, co Wy gotujecie, ale jak ja gotuje to nie smierdzi. Oczywiscie czasem zdarzy sie cos przypalic, ale wtedy patrz 1.

      • 7 8

  • Po co z czegoś rezygnować? Nie prościej kupić dom/mieszkanie z większą kuchnią? I nie mam na myśli kuchnio-pokoju. Bo polecanie komuś zmywarki 45cm albo rezygnacji z mikrofalówki czy piekarnika brzmi trochę groteskowo.

    • 9 18

  • mieszkanie 3 pokojowe (2)

    teraz wszyscy szanowni deweloperzy sprzedają mieszkania ( bądź jak kto woli apartamenty) 3 pokojowe a w zasadzie są to dwa pokoje bo w jednym mamy 2 w jednym czyli aneks kuchenny + salon , ale trzeba zaoszczędzić miejsca , ale kasa musi się zgadzać , niestety bardzo rzadko można znaleźć mieszkanie nowe z osobną kuchnią

    • 46 1

    • Mieszkania z osobna kuchnia byly w Quattro Towers we Wrzeszczu.

      Tak z 80-90%. Reszta z aneksem.

      • 4 5

    • SW

      Osiedle Słoneczne Wzgórza - 2 i 3 pokojowe z oddzielną kuchnią ,
      Kupiłem wraz z żoną 3 pokoje + kuchnia (etap D)

      • 2 0

  • Kuchnio - salon - nie, dziękuję ! (3)

    Kto wymyślił taki idiotyzm?

    Salon w domu jest do wypoczynku.
    Kuchnia jest do smażenia kotletów.
    Sypialnia do spania.
    Kibel do.....

    • 54 9

    • kibel do ?

      • 4 3

    • mi sie bardzo podoba i kupowane mieszkanie bede przerabial wlasnie na taki model (1)

      Ale podpiem - Tobie moze sie nie podobac. I co wiecej - masz prawo sobie oddzielic kuchnie i salon.

      • 9 5

      • prawda - jeden lubi wąchać róże inny jak mu nogi capią

        • 7 2

  • Mam osobną kuchnię (6)

    Na szczęście dość dużą, bo mieści się i stół na 4-6 osób, ale zdecydowanie zrezygnowaliśmy ze zmywarki, bo jest nam zbędna. Mamy różne drobne sprzęty, ale w szafach żeby nie zagracały blatów i nie łapały kurzu ;)

    Swoja drogą to co tu jest na fotkach to raczej ni jak sie ma do małej kuchni...
    Salon plus kuchnia jako 2 w 1 absolutnie nie...

    • 30 12

    • (2)

      zmywarka to super sprawa szczególnie przy rodzinie i gdzie się dużo gotuje, w małych kuchniach też bo brudne gary od razu zmywarki wkładasz a nie myjesz po jednej sztuce żeby nie zajmowały miejsca, ja niestety mam aneks ale puki dzieci są małe to sobie chwale bo zawsze mam je na oku, w moim przypadku to lepsze niż maleńka osobna kuchnia bo tak idąc gotować musiałabym dzieci zostawiać same w pokoju

      • 11 5

      • W małej kuchni raczej nie masz tylu naczyń aby "przechowywać" je brudne w zmywarce aż się zapełni. (1)

        Też uważam zmywarkę za najbardziej zbędny element wyposażenia kuchni, a gotuję w domu sporo. Nie wiem co ludzie mają za problem z myciem naczyń. Przecież to miłe relaksujące zajęcie. Najpierw opłukujesz małym strumieniem z zanieczyszczeń, potem gąbka z pianą i przy zakręconym kranie mycie właściwe i na koniec płukanie w ciepłej wodzie. Sama przyjemność.

        • 7 10

        • faktycznie, sam relaks po pracy, szorować gary...

          • 3 2

    • (2)

      mam kawalerkę 30m i aneks ale na siłę dałoby by się zrobić osobną kuchnię ciemną, na chwilę obecną mi to nie przeszkadza - ale powoli zaczynam budowę domu i kuchnia będzie z jadalnią a tylko z jadalni widok na pokój dzienny, - nie będzie uczucia wiecznego siedzenia w kuchni - kuchnia będzie "schowana" za rogiem.

      • 5 0

      • Dokładnie. Kuchnia to kuchnia :) Też mam dom. Dużą osobną kuchnię, widną, z dużym oknem. A salon to salon :) Dzieci też już na tyle kumate, że jak siedzę w kuchni to nie martwię sie co majstrują w innych pomieszczeniach. Zmywarki nie mam, bo jakoś nie czujemy potrzeby jej posiadania. Chyba, że jeszcze "nas przybędzie" to rozważymy takie rozwiązanie hihi. Mikrofali też nie mam, choć czasem by sie przydała i też sie nad tym zastanowię. Nawet czajnik elektryczny leży w szafie, ciągle w użyciu tradycyjny ;) Za to sandwicz się przyjął na dobre - wszyscy lubią takie kanapeczki od czasu do czasu ;)

        • 5 2

      • Miałem tak samo.

        Po kawalerce z aneksem kuchennym przeprowadzka do dużego mieszkania i od początku decyzja, że kuchnia musi być osobno.
        Jeśli mieszkanie jest duże to po co zapaskudzać salon aneksami. No chyba, że ktoś potrzebuje pierdylion pokoików 10metrowych to wtedy przerzuca się (zwłaszcza w mieszkaniach z rynku wtórnego) kuchnię do salonu zazwyczaj i na zdobycznej przestrzeni robi kolejny pokój ;-) Tyle, że taki pokój jest stracony użytkowo w bloku, bo u góry i na dole sąsiedzi mają w pionie kuchnię i przez szyby wentylacyjne (w kuchni największe) słychać przestawianie garów, tłuczenie kotletów i inne kuchenne obróbki mechaniczne.

        • 4 0

  • (12)

    Odnośnie komentarzy powyżej wytlumaczcie mi dlaczego aneks kuchenny wam się nie podoba, przecież otwarta przestrzeń jest lepsza od małego pokoju i małej kuchni..
    A co do artykułu to ja np nigdy nie miałam mikrofalówki, nie mam i nie planuje mieć. Uważam to za zbędny gadżet

    • 25 23

    • (8)

      Prawda, jak ktoś mało gotuje/pracuje w kuchni to aneks jest bdb rozwiązaniem, bo powiększa przestrzen...

      • 13 5

      • pod warunkiem, że jedyne gotowanie

        to wody na herbatę, a jedzenie gotowe odgrzewasz w mikrofali, na jednorazowych naczyniach.

        • 12 4

      • Sporo gotuje i nie mam najmniejszej ochoty mieszkac gdzies, gdize kuchnia i pokoj dzienny sa rozdzielone

        • 5 9

      • Każdy ma inny gust

        Dlatego część osób woli oddzielną kuchnię, część woli aneksy. Oczywiście nie zawsze przy zakupie mieszkania jest wybór, teraz przecież mnóstwo mieszkań ma aneks w głębi pokoju. Osobiście akurat jestem za oddzielną kuchnią

        • 14 1

      • Co ma to ma do rzeczy czy ktoś dużo, czy mało gotuje? (4)

        Jak jest ściana i drzwi od kuchni zamknięte, to lepiej smakuje?

        • 2 9

        • (2)

          Oczywiście że tak, znasz ten numer że jak ktoś inny gotuje to lepiej smakuje? JEśli nie masz kontaktu w trakcie gotowania z zapachami- to się do nich nie przyzwyczajasz przed jedzeniem i jest efekt WOW.
          A jeśli chodzi o samo łączenie to, jak jest dobrze wszystko pomyślane tzn jest jakaś sensowna wnęka kuchenna - ale jeśli mamy kuchnie na jednej ze ścian pokoju dziennego to wiecznie siedzisz w kuchni. Oglądasz film i siedzisz w kuchni, robisz eleganckie przyjęcie siedzisz w kuchni, romantyczna kolacja w domu - siedzisz w kuchni, rodzina chce odpocząć to siedzi w kuchni.

          • 6 1

          • A jak gotujesz w zamkniętej kuchni to nie czuć nic w pokojach? (1)

            Czuć tak samo, bo drzwi nie są szczelne i pokryte gumą, chyba, że tak macie w swoich komuszych mieszkaniach. Po co ta obłuda i zawiść? Ba, dość powiedzieć, że na ogół nikt nie ma drzwi do kuchni bo po prostu zajmują miejsce, którego po prostu nie ma w takich wąskich klitkach. Idąc do znajomych, którzy mieszkają w komuszych blokach, na każdym piętrze jestem w stanie powiedzieć co kto gotuje. Tak się "zapachy" niosą po klatce. Więc wsadzcie sobie te mity o osobnej kuchni gdzieś głęboko.

            • 1 5

            • jak masz skopaną wentylację to cała chałupa zadymiona...

              • 3 0

        • gotuję codziennie obiad dla 6-cio osobowej rodziny plus kolacje

          i śniadania w weekendy.
          Mamy tzw.otwartą przestrzeń z wyboru-wyburzyliśmy ścianę.
          jesteśmy b.zadowoleni.

          Mamy dobrze przemyślaną zamontowaną instalację wentylacyjną, nie ma smrodu,
          zresztą, jak znajomi gotują w odrębnej kuchni, to zapach daje się czuć na całym parterze.

          • 1 2

    • usmaz dorsza bedziesz wiedziec czemu aneks jest do bani (1)

      • 7 4

      • Zly przyklad. Zreszta przy wiekszosci dan czuc na caly dom zapachy i nic nie daje osobna kuchnia. Malo znam osob, ktore np. zamykaja drzwi do kuchni gdy gotuja

        • 2 5

    • Bo przestrzeń jadalna i wypoczynkowa, to inne przestrzenie

      Oczywiście można urządzić przestrzeń sypialną, jadalną, wypoczynkową i sanitarną w jednym dużym pomieszczeniu (z aneksem na rowery, narzędzia i taczkę), ale nie każdemu to się podoba.
      W dzisiejszych czasach, kiedy życie rodzinne i towarzyskie koncentruje się w kuchni, kiedy przy kuchni stoi pan i lub pan domu, a nie kucharka, to połączenie kuchni i jadalni ma sens, a w małym mieszkaniu funkcję jadalni i salonu spełnia jedno pomieszczenie. Niemniej salon/biblioteka/ pokój telewizyjny/sypialnia są łączone nie z tego powodu, że tak jest lepiej, a z powodu ceny metra kwadratowego. Przecież kuchnię włączając do przestrzeni "ogólnej" i tak zwykle oddziela się kawałkiem ścianki, a przynajmniej barkiem, żeby właśnie oddzielić to co gospodarcze, od tego co wypoczynkowe.

      kuchniojadalnia - tak, kuchniosypialnia, salonotoaleta, łazienkogaraż itp - nie.

      • 3 1

  • Paradoksalnie zmywarka, kuchenka microfala czy duzy piekarnik to zbedne sprawy. (1)

    Duza lodowka rowniez jest zbedna . Oczywiscie jak ktos lubi przeplacac za energie , lubi miec koszty to moze miec wszystko a nawet dwie lodowki az po sufit . To mit ze w kuchni musi byc milion sprzetow i gadzetow i wiecej . Dzis wiekszosc i tak ma wszystko na pokaz a siedzi wiecznie w Mc lub KFC a te bzdury ze gotowac dniami i nocami beda, smazyc ryby zeby smrod byl na pol bloku, piec ciasta itd i kisic kapuste w domu itd to takie pomysly kazdego na poczatku . Sami sobie zagracamy mieszkania z tzw. myslenia ze nam wszystko potrzebne . Co ciekawsze wielu jadac do tzw. domkow letniskowych odkrywa ze mozna zyc majac jedna mala kuchenke elektryczna turystyczna )

    • 8 28

    • no nie wiem, co 2-3 dni robię sama chleb, piekę mięso na wędlinę, - garów mi się myć po tym wszystkich nie chce, jak jadę do rzeźnika a mam z 20 km to biorę od razu z 5-7 kg mięsa i mrożę żeby nie jeździć i nie tracić czasu i benzyny. Często mrożę nadmiar żywności żeby nie wyrzucać. Mikrofali nigdy nie miałam i mieć nie będę - ale za taki porządny multirobot z sokowirówką, maszynką do mielenia i mikserem dałabym wiele. Wiele rzeczy wolę zrobić sama niż kupować gotowca - nie ze względów finansowych a zdrowotnych.

      • 10 3

  • to jest mała kuchnia??? (6)

    Nie macie fotek z bloków? Zapraszam do mnie - pokarze co to mała kuchnia i jak trzeba rezygnować ze sprzętów, a nie wrzucacie foty z, apartamentów, gdzie wszędzie są kuchnio-salony i wszystko się niesie na całą chate. Aha jeszcze jedno-jakbym dała min 10tys to też by mi zabudowę zrobili....

    • 38 3

    • póki co kup słownik analfabeto (4)

      w bloku z odzielną kuchnia tez sie wszystko niesie na '' całą chate i poza na klatke schodową '' wiec nie opowiadaj bajek . Nie stac cie na nowe to sie kiś w blokerni i nie zazdrość

      • 5 17

      • weź te nowe se wsadź .... puki ci się nie rozpadło (3)

        sie nie niesie bo nie ma ścian z kartonu tylko beton i stal - stara szkoła a nie nowe taniebudowanie , mogę spokojnie bąkać w porcelankę bez obawy , że u sąsiadki 3 pietra wyżej umywalka drży; nowe bloki ??!?! - bloczki z gazobetonu sie utleniają - trwałość z gwarancją na góra 40 lat ...nie mówię już o ściankach na profilach alu , wata i gips z kartonem - módl się by cię sąsiad nie zalał

        • 1 0

        • jak dobrze zaleje to wszystkie ściany do burzenia

          • 1 0

        • puki i stuki?

          • 0 1

        • taaa ...ale te stare bloczyska to koszmar , mozesz chwalic to a i tak bedzie to lipne i bedzie sie slabo mieszkac ;) ale kazdy chwali to co ma

          • 0 0

    • Nie przyjdziemy do Ciebie odbywać karę

      Zresztą za co chcesz pokarać? Za zamieszczanie nieadekwatnych fotek ? Musiałbyś zaprosić do siebie i pokarać wszystkie portale, a w małym mieszkaniu nie ma miejsca na tyle narzędzi kar.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane