• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Małe M. Jak przechowywać na niewielkiej przestrzeni

Joanna Puchala
16 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Ustawienie w pomieszczeniu podestu nie tylko pomoże wyróżnić część pomieszczenia o określonej funkcji (np. wypoczynkowa, biblioteka lub do pracy). Pod nim można schować miejsce do spania lub bardzo pojemne szuflady. Ustawienie w pomieszczeniu podestu nie tylko pomoże wyróżnić część pomieszczenia o określonej funkcji (np. wypoczynkowa, biblioteka lub do pracy). Pod nim można schować miejsce do spania lub bardzo pojemne szuflady.

Mieszkaniec kawalerki czy niewielkiego mieszkania wcale nie ma mniej rzeczy niż osoba, która ma do dyspozycji więcej metrów kwadratowych. Gdzie je wszystkie przechowywać? Jak utrzymać porządek?



Jak rozwiązujesz kwestię przechowywania rzeczy w swoim mieszkaniu?

Kwestia efektywnego i umiejętnego wykorzystania dostępnej przestrzeni wbrew pozorom nie jest aż tak trudna, jak mogłoby się początkowo wydawać. Bardzo często zakamarki bądź skosy pozostają nieużywane, podczas gdy mogą być doskonałym miejscem do składowania. Odpowiednie zagospodarowanie nieustawnych wnęk sprawi, iż unikniemy przechowywania większości przedmiotów na blatach, podłodze lub wieszakach.

Duże meble wykluczone

Jednym z najpopularniejszych błędów właścicieli małych powierzchni jest niewłaściwy dobór wyposażenia do powierzchni użytkowej. Mylne wrażenie komfortu może obrócić się przeciwko użytkownikom wnętrza. Wygodne, ale duże i puszyste kanapy, szerokie łoża i ogromne telewizory skutecznie odbierają miejsce do przechowania, którego i tak w małym mieszkaniu nie ma za wiele. Meble znajdujące się w niewielkim pomieszczeniu powinny być dostosowane do wnętrza tak, by pełniąc swoją funkcję nie burzyły funkcji pozostałego wyposażenia.

Idealne rozwiązanie do wykorzystywania nieużytkowanych zakamarków stanowią meble wykonywane na specjalne zamówienie klienta. Są dostosowane nie tylko do wymiarów danych schowków, ale i potrzeb użytkowników. Dzięki dopasowaniu do dostępnej przestrzeni i planowanej funkcji zapewniają mieszkańcom wygodę i komfort. Przykładowo, wnęki nad drzwiami dobrze się sprawdzają jako miejsce do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów.

- Proces współpracy z klientem rozpoczyna się od pomiarów. Następnie przedstawiamy projekt uwzględniający uzgodnione funkcje. Kolejnym etapem jest wybór materiałów, kolorystyki i dekorów. Po uzgodnieniu kwestii formalnych przechodzimy do realizacji. Warto zauważyć, iż korzystając z mebli wykonywanych na zamówienie możemy zmieścić o wiele więcej rzeczy, a aż 10 razy więcej przestrzeni zostanie efektywniej wykorzystana - stwierdza Wojciech Stawicki z Davo Meble z Gdańska.

  • Komoda pod telewizorem w czterech szufladach mieści sporo drobiazgów. Ale w mieszkaniu tym nie ma stołu i krzeseł...
  • ... zostały więc wkomponowane w komodę. Myślenie o meblach wielofunkcyjnych polega na wykorzystaniu każdego centymetra kwadratowego - na więcej niż jedną funkcję.
  • Kuchnia jest miejscem, w którym najczęściej korzysta się z dedykowanych wnętrzu 	mebli. 	Odpowiednie dostosowanie do możliwości pomieszczenia umożliwi maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni i zachowywanie ładu we wnętrzu. W analogiczny sposób jak kuchnię zabudować można inne przestrzenie w mieszkaniu.
  • Zabudowa ścienna idealnie sprawdzi się również w sypialni. System meblowy może w 	tym 	miejscu stworzyć prywatną garderobę mieszczącą wszystkie rzeczy. Zachowana	w stylistyce 	wnętrza podkreśli charakter pomieszczenia.
  • Meble wykonywane na zamówienie klienta mogą być dopasowane z myślą o ich 	przyszłym przeznaczeniu. Inną formę przybiorą meble przeznaczone do składowania 	rzadko 	używanych rzeczy, inaczej dobierzemy meble na kosmetyki, odzież czy 	najpotrzebniejszych	dokumenty.
  • Meble wykonywane na specjalne zamówienie są dostosowane zarówno do wnętrza, jak i do indywidualnych potrzeb użytkowników. Zabudowa ściany umożliwi ukrycie osobistych rzeczy mieszkańców. Rozwiąże również problem przechowywania przedmiotów rzadko używanych.

Meble wielofunkcyjne

Bardziej zaawansowane rozwiązanie stanowią meble wielofunkcyjne. Z reguły wykonuje się je na zamówienie, gdyż są dopasowywane do możliwości określonego wnętrza. To jedna z najdroższych dostępnych opcji, jednak uzyskany efekt powinien zadowolić każdego. Łóżko chowane w ścianie, połączenie łóżka z biurkiem czy szafkami to jedne z najpopularniejszych propozycji systemów meblowych. Ich uproszczone wersje można również spotkać w sprzedaży katalogowej niektórych sieci wyposażenia wnętrz w postaci łóżka otoczonego regałem bądź zabudowy do pokoju dziecięcego.

- Ogromne możliwości efektywnego wykorzystania przestrzeni dają meble modułowe. To rozwiązanie, które pozwala na częste zmiany konfiguracji mebla, dostosowanie go do wnętrza, w którym ma się znajdować oraz do indywidualnych potrzeb jego posiadacza - podkreśla Anna Łukawska z Lumann.

Niekiedy nie ma możliwości bądź potrzeby wprowadzania znaczących zmian w mieszkaniu, co wcale nie oznacza, że musi panować w nim nieład. Czasami brak wystarczającej przestrzeni do przechowywania jest spowodowany wyłącznie niewłaściwym lub nieoptymalnym rozmieszczeniem mebli. Już samo przemeblowanie i wzbogacenie wnętrza o akcesoria do przechowywania może całkowicie zmienić komfort funkcjonowania w nim.

- Dbając o ład w mieszkaniu warto wykorzystać aranżacyjne triki. Poza maksymalnym wykorzystaniem wnęk na zabudowy meblowej, warto pomyśleć o mniej jednoznacznych miejscach. Świetnym pomysłem są szuflady ukryte w stopniach schodów, oraz zabudowy pod ich biegiem. Warto również docenić wielofunkcyjne meble, schowki czy mobilne systemy przechowywania, które można ukryć pod przestrzenią łóżka - mówi Karolina Jarzębowska z AKO interiors.

Czytaj także: Ująć w ramy, czyli jak efektownie oprawić obraz

Mając do czynienia z meblami o standardowych wymiarach możemy zdecydować się na wykorzystanie przestrzeni pod sufitem. W zależności od charakteru wnętrza można zdecydować się na dekoracyjne pudełka, wiklinowe kosze czy drewniane szkatułki. Z jednej strony rozwiążą problem składowania we wnętrzach już zamieszkałych, z drugiej będą zdobić, a czasem wręcz ocieplać wnętrza. Warto zauważyć, iż taka opcja jest korzystna nie tylko dla osób, które nie chcą zbyt mocno ingerować w urządzone wnętrze i wprowadzać dynamicznych zmian, ale również dla tych, które chciałyby mieszkać wygodniej ponosząc niewielkie koszty.

  • Pufa Slow projektu Grynasz Studio dla MEESH to rozwiązanie wielozadaniowe. Pełni nie tylko funkcję siedziska, ale również pojemnika.
  • W razie potrzeby pufy doskonale odnajdą się również w roli stolika kawowego lub nocnego.
  • Stołek i stolik Słoiki projekt: Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, producent: Malafor. 
Otrzymały wyróżnienie jako Must Have 2015 podczas tegorocznego Łódź Design Festival.
  • Stołek i Stoliki Słoiki studia Malafor otwierają się i są puste w środku, dzięki czemu możemy przechowywać w nich drobne przedmioty.
  • Przestrzeń warto wykorzystywać od podłogi do samego sufitu. Przestrzeń do przechowywania wygospodarować można także w formie pojemnej ścianki dzielącej przestrzeń lub rozdzielającej funkcje.

Opinie (34)

  • Tak ty zachwycacie się kolejnymi wizualizacjami (4)

    a ja się pytam, kiedy prawdziwe zdjęcia z prawdziwego mieszkania? Na tych wizualizacjach jak się dizajner postara, to Malucha z przyczepą kempingową zmieści .

    • 80 0

    • kubeł wody przychodzi jak w nowym mieszkaniu rozpoczyna się urządzanie (2)

      wyjmowanie z pudeł tych wszystkich gratów, pierdół, wazoniki, dywaniki, słoniki, zegary po babci i obrazki z ikei..... i innego g.... z najprzytulniejszego mieszkania robi się duszna graciarnia

      • 18 0

      • większosć z tego trzeba wyrzucić, jak my zrobiliśmy (1)

        • 5 0

        • najcieższe chwile przychodzą, gdy wyrzucić zamierzamy rzeczy, które mają wartość emocjonalną

          ale niestety trzeba to zrobić i przerwać tę karuzelę przywiązania do historii. Szacunek i pamięć tak - składowisko i rupieciarnia STANOWCZE NIE.

          • 7 1

    • Magazynowanie rzeczy

      Zgadzam się stokrotnie!
      Trochę oderwany od rzeczywistości ten artykuł. Cóż poradzić.. ja swoje rzeczy trzymam w less mess storage, który widzę już tu parę razy był polecany, więc raczej daję radę bez takich porad jak te w artykule, ale fajnie jakby było nieco więcej przyziemnej treści.

      • 0 0

  • Przede wszystkim pod łóżkiem, oraz szafki podsufitowe tzw. pawlacze (2)

    Centrum przechowywania to przedpokój, łazienka i kuchnia. Dla przedmiotów niewrażliwych balkon i piwnica. Pokój dzienny powinien być wolny od gratów.

    • 40 1

    • (1)

      pawlacz źle mi się kojarzy - nie oszpeciłabym sobie tak mieszkania, chyba że miałoby niestandardowo wysoki sufit. Uważam , też że balkon nie jest miejscem na graciarnie, trzymanie tam szaf i garów to dramat - o zabudowywaniu balkonów nie wspomnę - bo z podwórka wygląda to jak bloki cyganów...Budynek traci jednolitą bryłę architektoniczną i staje się posklejanym slamsem. Ostatecznie rower na balkonie. Graty do szaf i piwnicy.
      U mnie w nowym bloku, proszę sobie wyobrazić, były piękne kute białe balustrady - po 2 latach , każdy sobie pomalował jak mu się podobało - z zewnątrz kupy się to nie trzyma. Jedne białe, inne czarne a ostatnie w brązie...

      • 14 1

      • na szczęście można kupić bardzo eleganckie szafki podsufitowe

        które z sosnowym paździerzem nie mają nic wspólnego. "Pawlacz" brzmi i kojarzy się fatalnie. Co do piwnicy i balkonu to oczywiście bardzo dobre miejsce do przechowywania pod warunkiem trzymania rzeczy w plastikowym dużym pudle lub skrzyni, kt. można zaadoptować np: jako stolik

        • 7 0

  • W białej kuchni te półki są nie potrzebne (1)

    Wysoko, zbierają kurz i co na nich postawić wazon od babci?

    • 13 0

    • Brakuje w ankiecie

      F) trzymam graty w piwnicy

      • 3 0

  • Chichot Historii. (1)

    A tak wydaje się niedawno wyszydzane m2 lub 3 budowane i rozdawane za gomółki i gierka. Nikt nie mówił,że kupuje mieszkanie tylko,że dostaje. A jakie lokalizacje !!! Dla nas młodych tylko płacz i zgrzytanie zębów.

    • 13 0

    • Mają 30 lat i biorą kredyt na 30 lat, by w wieku 60 lat stać się ich właścicielem.

      30 lat tyrać na 50 metrów kwadratowych tego świata i trochę betonu, nędzarze jesteśmy.

      • 2 0

  • patrząc na pierwsze zdjecie

    najlepiej kupić perkusję :-)
    ileż ona pomiesci....

    • 8 0

  • Piwnice... (2)

    ... są ciekawszym problemem, klitki dosłownie wielkości szafy i wsadź tam człowieku chociaż rowery...

    • 8 0

    • (1)

      Ciekawe jak masz.piwnice. 4 m wystarczy, półki i zmieści się mega dużo.

      • 0 1

      • Pewnie...

        Moje dwa rowery + rower żony + rower dziecka i cała piwnica zajęta, żeby wystawić rower żony (najmniej używany) trzeba wystawić dwa inne...
        Zrobić cokolwiek, typu zmiana gumy jest niewykonalna i trzeba taszczyć się z tym do chaty...
        Wstawić jakiś regał - niewykonalne bo rowery stoją, podwiesić półki można ale pod obciążeniem polecą razem ze ścianką z gazobetonowych cegiełek...

        • 1 0

  • w jednym małym M mieszkasz a w drugim M przechowujesz

    • 6 0

  • male M

    to troche okazja by nie zagracac sobie zycia.. - jak mowi bohater jednego z moich ulubionych filmow: "the things you own end up owning you..".. - rzeczy ktore posiadasz posiadaja ciebie.. - cos w tym jest..

    • 0 0

  • Kawalerka

    Jeżeli masz kawalerkę to najlepiej nie trzymać za dużo rzeczy. Minimalizm to jedno z lepszych podejść do życia, mało sprzątania i duże oszczędności.

    • 0 0

  • Przechowalnia (3)

    Nie lepiej po prostu wynajać miejsce w przechowalni rzeczy? Ja tak robię (wynajmuję w Less Mess jak coś) i moim zdaniem to świetna opcja która pozwala oszczędzić miejsce w domu.

    • 3 0

    • Popieram

      Taż trzymam tam rzeczy i muszę powiedzieć, że to super sprawa szczególnie jeżeli chodzi o np sezonowy sprzęt sportowy. Dzięki Less Mess nie muszę się bać ani o rower ani o narty.

      • 2 0

    • Ode mnie +

      Również uważam, że Less Mess to super opcja. Ogólnie self storage są fajne i pomagają zachować porządek, ale LM to już zupełnie nowa jakość na rynku. Teraz z darmową dostawą do boxa :D

      • 0 0

    • Również

      Ja tam trzymam zimowe obrania. Świetna opcja.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane