• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mały pokój z aneksem. Kuchnia całkowcie ukryta w zabudowie

Projektanci z pracowni Make Architekci
9 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Urban jungle w małym domu
Koncepcja pierwsza. Ułożona na podłodze jodełka optycznie załamuje przestrzeń, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe. Taką samą rolę pełni faktura na ścianie. Dopasowanie drewnianych detali zabudowy, stołu z drewnem na podłodze sprawia, że wnętrze jest spójne. Koncepcja pierwsza. Ułożona na podłodze jodełka optycznie załamuje przestrzeń, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe. Taką samą rolę pełni faktura na ścianie. Dopasowanie drewnianych detali zabudowy, stołu z drewnem na podłodze sprawia, że wnętrze jest spójne.

Funkcjonalne rozplanowanie niewielkiego pokoju dziennego z częścią kuchenną bywa niesamowicie trudne, zwłaszcza jeśli małe mieszkanie musi być podzielone na kilka pomieszczeń. Odważne rozwiązanie może jednak sprawić, że jednym ruchem zmieniać można wygląd i funkcjonalność pokoju wypoczynkowego z aneksem kuchennym.



Rzut i wymiary mieszkania. Rzut i wymiary mieszkania.
Wielu właścicieli małych, dwu- lub trzypokojowych mieszkań ma trudność, by zmieścić we wnętrzu wielofunkcyjnego pomieszczenia konieczne wyposażenie jednocześnie zachowując choć trochę przestrzeni.

W podobnej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka Monika, która niebawem odbiera swoje nowe mieszkanie. Na 45 m kw. znajdują się tu trzy pokoje, w tym jeden z częścią kuchenną.

- Pokój dzienny jest tak mały, że nie mamy pojęcia, jak go rozplanować z kuchnią. Mieszkanie będzie wkrótce do odbioru, a my wciąż głowimy się jak usytuować meble. W kuchni chciałbym jak najwięcej szafek i być może wyspę - pisze w liście do redakcji Monika.
Dwie propozycje rozwiązań zaproponowali projektanci z pracowni Make Architekci.

Mieszkanie jest dość ciasne - na 45 m kw. oprócz pokoju z częścią kuchenną znalazły się także dwie sypialnie i łazienka. Zachowanie obu sypialni jest dla właścicieli bardzo istotne, dlatego zaproponowane koncepcje nie odnoszą się do powiększania pokoju kosztem innego pomieszczenia ani przeniesienia kuchni. Dwie propozycje pokazują, że mając do dyspozycji nawet niewielką przestrzeń, można zaaranżować ją różnorodnie i z pomysłem.

Skompresowanie przestrzeni przeznaczonej na kuchnię okazało się niezbędne, by wygospodarować miejsce do wypoczynku. Zgodnie z prośbą czytelniczki, w tej części zmaksymalizowane zostało miejsce do przechowywania. Aby sprostać temu zadaniu na tak ograniczonej przestrzeni, niezbędne jest usytuowanie szafek wiszących w dwóch rzędach. Najwyższy poziom będzie miał wygodną, większą niż standardowa głębokość. Przy tak niewielkich wymiarach pomieszczenia umieszczenie wyspy i stołu kuchennego jednocześnie nie byłoby funkcjonalne. W dwóch koncepcjach te funkcje zostały połączone.

Koncepcja pierwsza

Wersja pierwsza opiera się na wykorzystaniu jasnej kolorystyki, która nawiązuje do stylu skandynawskiego. Znalazła się tu podłoga w jodełkę oraz dodatki w ciepłym drewnie.

Strefa kuchenna została połączona z częścią dzienną za pomocą funkcjonalnego stołu jadalnianego, który został zestawiony z nowoczesnymi krzesłami. Dzięki usytuowaniu w pobliżu kuchni, stół tworzy dodatkowy blat roboczy. To rozwiązanie będzie niezwykle pomocne przy przygotowywaniu posiłków. W tak małej części kuchennej liczy się bowiem każda dodatkowa przestrzeń robocza.

Chcąc wydzielić część wypoczynkową od kuchennej, zaproponowałyśmy innowacyjne rozwiązanie w postaci drzwi łamanych, które całkowicie zamykają część kuchenną. Dzięki temu uzyskujemy odrębną powierzchnię, gdyż możemy jednym ruchem ukryć wszystko to, co w otwartej części kuchennej pozostawałoby na wierzchu. Zamykając drzwi uzyskujemy pokój połączony z częścią jadalnianą. W trakcie gotowania możemy go swobodnie otworzyć na część kuchenną uzyskując dodatkową przestrzeń.

W części wypoczynkowej przewidziana została duża, wygodna kanapa oraz niewielki stolik kawowy. Naprzeciwko sofy miejsce znalazła komoda, która umożliwia przechowywanie podręcznych przedmiotów i stanowi szafkę pod telewizor. Ściana za kanapą została pokryta wzorami, które tworzą złudzenie i optycznie rozbijają przestrzeń. W tym miejscu zaproponowaliśmy także półkę, która pozwala dyskretnie ukryć grzejnik, jednocześnie tworząc domową galerię zdjęć.

Wyposażenie zaprojektowane w pokoju dziennym opiera się na stonowanej kolorystyce. Przewaga bieli sprawia, że wnętrze jest odczytywane jako delikatne, lekkie i przestronne - uzyskujemy optycznie powiększone wnętrze, co w przypadku niewielkich powierzchni okazuje się bardzo istotne.

Miękkie tkaniny i wykończenie w ciepłym drewnie nadaje przestrzeni przytulności. Zabudowa do sufitu na wysoki połysk sprawia też, że wnętrze staje się optycznie podwyższone i przestronniejsze niż jest w rzeczywistości.

  • Po przesunięciu frontów na ścianę obok korzystać można ze zlewu, zmywarki, płyty i okapu oraz piekarnika. Powierzchnię roboczą powiększa stół jadalniany.
  • Wystarczy znowu przesunąć fronty, aby pomieszczenie zmieniło się w pokój wypoczynkowy ze stołem.
  • Widoczna po prawej stronie galeria zdjęć została umieszczona na zabudowie grzejników. Ciekawe tło na ścianie sprawia, że wnętrze wydaje się większe niż jest w rzeczywistości.
  • Jasne elementy połączone z miękkimi tkaninami powodują, że wnętrze staje się bardziej przytulne.
  • Koncepcja pierwsza. Niewielka przestrzeń została podzielona w taki sposób, by łączyć w sobie funkcje kuchni, jadalni i pokoju dziennego.
  • Koncepcja pierwsza opiera się na ciepłych barwach dopełnionych bielą. Dzięki takim materiałom uzyskujemy przytulne, rozświetlone wnętrze.

Koncepcja druga

Druga propozycja nawiązuje do wyrazistych połączeń czerni i bieli. Surowe elementy podkreślają industrialny klimat wnętrza. Ciemniejsze elementy nadają charakteru, natomiast jasne rozświetlają pomieszczenie i sprawiają, że wydaje się optycznie większe.

W tej wersji kuchnia została bardziej rozbudowana. Znalazło się więcej szafek dolnych, które stanowią dodatkową przestrzeń do przechowywania. Zgodnie z upodobaniami właścicielki, w tej wersji wprowadzony został półwysep. Jego zakończenie jest także miejscem do siedzenia na średniowysokich stołkach. Połączenie półwyspu z blatem do spożywania posiłków jest pewnego rodzaju oddzieleniem przestrzeni kuchenno-jadalnianej od części wypoczynkowej.

Pokój dzienny został zaaranżowany na zasadzie kontrastów. Grafitowa ściana wydaje się optycznie wydłużona, gdyż ciągnie się od drzwi wejściowych w przedpokoju do okna w części dziennej. Oprócz złudzenia optycznego uzyskujemy w takim przypadku istotne powtórzenia, które sprawiają, że całe mieszkanie stanowi integralną całość.

Ozdobą grafitowej ściany jest oryginalny, nieco industrialny, otwarty regał. Zaproponowany układ mebli odsłania grzejnik zlokalizowany przy oknie. Mając na uwadze estetykę, zdecydowaliśmy się na dekoracyjny grzejnik o prostej formie, który wpasowuje się w charakter wnętrza. Oprócz funkcji grzewczej stanowi ciekawą dekorację wnętrza.

Stolik pomocniczy czy wiszące głośniki są praktycznymi dodatkami, które w subtelny sposób dopełniają całkowitego efektu. Szare długie zasłony sprawiają, że pomieszczenie jest odczytywane jako wyższe. Obicie kanapy oraz materiał, z którego zostały wykonane zasłony ożywia ciemne akcenty, potęgując jednocześnie wrażenie nowoczesnego stylu wnętrza.

  • Część dzienną od strefy kuchni i jadalni oddziela ciemny blat. Rozmieszczenie oświetlenia sprawia, że wyraźnie zarysowuje się granica pomiędzy strefami.
  • Ciemna, grafitowa ściana jest motywem przewodnim całego mieszkania. Ciągnie się bowiem od korytarza, powodując, że wnętrze wydaje się dłuższe i większe.
  • Jasnoszare wyposażenie i materiały wykończeniowe rozjaśniają pomieszczenie, dzięki czemu wydaje się większe. Dobór elementów wyposażenia podkreśla industrialną stylistykę wnętrza.
  • W drugim wariancie zostały zastosowane chłodne, monochromatyczne połączenia, wnętrze zostało ukierunkowane na styl industrialny.
  • Koncepcja druga. Podłużny układ paneli wydłuża optycznie. Poprzeczne ułożenie blatu jadalnianego poszerza pomieszczenie, co jest szczególnie istotne w przypadku tak niewielkiego mieszkania.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Projektanci z pracowni Make Architekci

Miejsca

Opinie (41) 1 zablokowana

  • ostatnio mi "fachowiec " wycenil taką zabudowę - 25 tysięcy złotych. (4)

    Moja siostra za podobną w swoim mieszkaniu w Berlinie płaciła 3600 euro.

    • 13 4

    • fachowiec w cudzysłowie bo nie stać Ciebie na Jego usługi?

      • 2 14

    • polski janusz biznesu woli zrobić zabudowę raz na pół roku za 25 tys

      Niż co miesiąc jedną za 5 tys., a frajer zawsze się znajdzie

      • 18 4

    • Gdyby wycenił na 2,5tyś. to byś tak samo się tu nam wywnętrzniał, że fachowiec chciał Ciebie ogołocić.

      • 2 11

    • kupiłem kiełbasę za 40 zł

      jestem zły bo później zobaczyłem podobną za 15

      • 7 6

  • wyspa na niecałych 16m ?

    Za mały pokój na wyspę. My będziemy też odbierać mieszkanie salon będzie wiekszy od tego o 6.5m i nie dajemy wyspy po prostu zabierasz sobie miejsce. Zagradzasz sobie salon. A blat roboczy? Zero blatu roboczego...

    • 29 1

  • (1)

    Hahah, tego jeszcze nie grali. Były już apartamenty 35 metrowe. Były już kuchnie w dużych pokojach zwanych dumnie salonami z aneksem. Niedawno były nawet łazienki łączone z pokojami ale kuchni w szafie jeszcze nie było :D

    • 41 3

    • haha :D dobre ;)

      • 0 0

  • Co mi po "projekcie" (2)

    jeśli jest nie do zrealizowania?
    Proszę o wskazanie mechanizmu, który pozwoli po zsunięciu drzwi uzyskać przestrzeń bez strat.
    Na rysunku drzwi leżą płasko na ścianie i nie przeszkadzają szafkom po prawo i górnym.
    To nie projekty a dziecięce rysuneczki

    • 23 3

    • Fachowiec z koziej wulki. (1)

      Widać że mało w życiu widziałeś...hehe mechanizmy nie skończyły się w 1800 roku na zawiasach i łańcuchach w mostach zwodzonych.

      • 4 11

      • Lewitujących nie znam

        • 7 0

  • ale jest taras 13m2!

    Skrzynki pocztowe są aż zapchane od ofert fahofcuf robiących zabudowy balkonów na wymiar. W końcu za taras zapłacone, więc szkoda go marnować tylko na trzymanie rowerów i suszenie gaci. Dodatkowy pokój zawsze się przyda.

    • 7 1

  • kto kupuje... (3)

    ... 45m2 mieszkanie z zachowaniem 2 pełnowymiarowych sypialni? Chyba na wynajem dla 2 studentów w dobrej lokalizacji. Jeszcze 4 lata temu standardowym mieszkaniem było 54m2 : 2 sypialnie, toaleta, łazienka, pokój dzienny z aneksem i jadalnią w jednym + (minimum) jeden przedpokój. Co teraz zmniejszamy metraż przy zachowaniu ''tego samego standardu życia''? Bawi mnie to bo ja wychowałem się w tak znienawidzonym falowcu w 2 pokojach (z oddzielną kuchnią) o metrażu 46m2. Panie toż to klitka... mrówkowiec... jak można było w czymś tak małym mieszkać... człowieku getto...udusić się można w tak małym mieszkaniu... No i teraz mam niewspółmierny choć tragiczny po namyśle ubaw. 45m2 i słownie ''trzy'' pokoje. W nowym budownictwie mówili. Na monitorowanym zamkniętym osiedlu mówili...

    • 36 1

    • Ich sprawa (1)

      Jak to mówią - człowiek z falowca wyjdzie, falowiec z człowieka nie.

      • 9 15

      • Prawda!!!

        • 3 8

    • ale jestes powalony czlowieku masz bezmuzglowie

      • 0 0

  • Pochwały i szacun dla projektantów.

    Trzeba mieć naprawdę wyobraźnię by w takim mikrym mieszkaniu zrobić coś by sprostać wymaganiom klienta który chce kuchnie nie tracąc salonu i na odwrót. Widać że ktoś w tej pracowni zna się na swojej robocie. Wielki szacunek dla Pracowni

    • 16 19

  • przerobiłabym (3)

    to mieszkanie na 2pokojowe z oddzielną kuchnią (część kuchniosalonu gdzie jest kanapa, połączona z sypialnią obok

    • 9 2

    • dokładnie (2)

      Po co na siłę wstawiać do kuchni kanapę i drzwi zasłaniające kuchnię?

      • 7 0

      • Ja noe ujadę (1)

        Po to żeby tacy tępe dzidy miały nad czym myśleć. Pomysł super.

        • 3 6

        • Skąd klikasz?

          Wejherowo czy Miszewo?

          • 0 2

  • Fajna kuchnia jak się zywisz w maku hihi

    • 17 0

  • Mam 38 metrów, kuchnia osobno

    Najmniejszy z dwóch pokoi ma 9m, i uważam że moje mieszkanie to dla dwóch osób (nie pary) klitka.
    Pokój mniejszy niż 10 metrów to bezsens.

    Czy nie lepiej kupić zamiast takiej nowej klitki, coś z rynku wtórnego w któreś z tańszych dzielnic, zaoszczędzić kasę na urządzaniu wszystkiego od stanu surowego, i w zamian mieć w mieszkaniu powietrze do oddychania?

    • 27 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane