• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

NBP proponuje głębokie zmiany w MdM

Ewa Budnik
18 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Narodowy Bank Polski w swojej opinii podkreśla, że dotychczasowe statystyki pokazują, że mieszkania z dopłatami kupują głównie lepiej sytuowani single, dlatego tak ważne są zmiany na korzyść rodzin z dziećmi. Narodowy Bank Polski w swojej opinii podkreśla, że dotychczasowe statystyki pokazują, że mieszkania z dopłatami kupują głównie lepiej sytuowani single, dlatego tak ważne są zmiany na korzyść rodzin z dziećmi.

Trwają prace nad nowelizacją Ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, czyli nad poprawieniem programu Mieszkanie dla młodych. W ramach konsultacji Narodowy Bank Polski, który w Polsce przygotowuje jedne z najdokładniejszych analiz sytuacji na rynku obrotu nieruchomościami mieszkaniowymi, skrytykował program i zaproponował daleko idące zmiany.



Czy dopłatami w ramach MdM powinny zostać objęte również nieruchomości z rynku wtórnego?

Jako następca Rodziny na Swoim, program Mieszkanie dla Młodych funkcjonuje od początku 2014 roku. Przewidziana na ten rok kwota dotacji nie została w pełni wykorzystana (w skali kraju podpisano umowy na nieco ponad 319 mln zł z przewidzianych 600 mln). Trójmiasto jest w tej sytuacji w dobrym położeniu, bo wysokość limitów cenowych, które zgodnie z zasadami programu dopuszczają nieruchomość do zakupu są na poziomie, który zapewnia sporą dostępność nieruchomości. Dlatego w 2014 roku województwo pomorskie znalazło się na drugim miejscu jeśli chodzi o wykorzystanie programu - podpisano tu 2350 umów kredytowych (13 968 w całym kraju); kwota dofinansowania dla województwa wyniosła ponad 57 mln (17,9 proc. w skali kraju).

Zobacz w naszym serwisie ogłoszeniowym nieruchomości, które można kupić z dopłatą w MdM

Program od początku budził kontrowersje, od wielu miesięcy wiadomo także, że wymaga korekty. Zmiany miały wejść z początkiem 2015 roku, ale prace nad nim nadal trwają. Proponuje się między innymi: umożliwienie zakupu nowych mieszkań także od spółdzielni mieszkaniowych, w razie braku zdolności kredytowej możliwość przystąpienia do umowy razem z rodziną (nie tylko małżonkiem), doprecyzowanie zasad dopłat do lokali powstałych w ramach przebudowy czy doprecyzowanie kwestii wynajmu części mieszkania zakupionego z dopłatą.

Najważniejsza zmiana ma doprowadzić do zwiększenia finansowego wsparcia dla rodzin wielodzietnych. W przypadku rodzin wychowujących dwoje dzieci kwota wsparcia zostanie zwiększona do 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania (obecnie 15 proc.). W przypadku beneficjentów z trojgiem lub większą liczbą dzieci do 25 proc. (obecnie 15). Dodatkowo w przypadku takich rodzin zwiększona ma zostać powierzchnia mieszkania wyznaczająca wysokość maksymalnego wsparcia - z obecnych 50 m kw do 65 m kw.

Czytaj także: Jak wyliczyć dopłaty do MdM

Prace trwają. W ramach konsultacji do Sekretarza Komitetu Rady Ministrów wpłynęła polemizująca z podstawowymi założeniami programu opinia Narodowego Banku Polskiego. Skracając treść dokumentu NBP uznał, że:

- "program wspiera sektor deweloperski z wyraźnym uszczerbkiem dla celów społecznych" - do programu włączony powinien zostać rynek wtórny (rentowność projektów deweloperskich w największych miastach Polski wynosi 18-20 proc. i nie można mówić o gwałtownym załamaniu popytu w budownictwie mieszkaniowym; utrzymanie takiego wsparcia dla tego sektora może prowadzić do jego nieproporcjonalnego rozwoju i załamania w przyszłości);

- zasady programu umożliwiają korzystanie z niego w głównej mierze singlom i bezdzietnym małżeństwom, co potwierdzają statystyki (52 proc. beneficjentów programu to single, 34 proc. to rodziny bezdzietne), wspieranie głównie osób samotnych w kontekście budownictwa deweloperskiego NBP uznaje za bezzasadne, podczas gdy rodziny nie mogą liczyć na wsparcie przy zamianie posiadanego mieszkania na większe (zakupione mieszkanie musi być pierwszym w życiu);

- sposób wyliczania wartości odtworzeniowej metra kwadratowego mieszkania, będący podstawą ustalania wysokości limitów cen nie jest do końca precyzyjny, przez co dostępność oferty w wielu miejscach kraju jest ograniczona; brak równości w dostępnie do oferty.

NBP pozytywnie opiniuje natomiast zmiany w kierunku poszerzenia wsparcia dla rodzin wielodzietnych.

Czytaj w całości opinię Narodowego Banku Polskiego

W odpowiedzi na opinię NBP Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało odpowiedź, w której wyjaśniono, że rynek wtórny nie może być brany pod uwagę, ponieważ tak ustalono przygotowując założenia do ustawy w 2013 roku. Co więcej rozszerzenie programu o rynek wtórny doprowadziłoby do wykorzystania wszystkich przewidzianych w budżecie na wsparcie pieniędzy, a nawet mogłoby ich zabraknąć. Wprowadzenie rynku wtórnego do programu byłoby również niekorzystne ze względu na deweloperów, którzy już zainwestowali we wprowadzenie na rynek projektów dostosowanych do zasad programu.

- Programy dotyczące budownictwa mieszkaniowego, ze względu na długość cyklu inwestycyjno - budowlanego (przeciętnie 2-3 lata) mogą być racjonalnie i wszechstronne oceniane dopiero w kilkuletniej perspektywie. W związku z tym kompleksowa ocena programu wraz z propozycjami dotyczącymi ewentualnego dalszego kontynuowania, dokonania głębokich modyfikacji, wygaszania lub zastąpienia przez inny program mieszkaniowy, będzie miała miejsce w I kwartale 2017 roku - kończy swoją odpowiedź Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Czytaj w całości odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (odpowiedź na uwagi NBP na trzeciej stronie dokumentu)


Swoje uwagi przekazało także Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Proponuje ono zniesienie maksymalnego wieku uprawniającego do zakupu mieszkania z dopłatą dla rodzin posiadających co najmniej dwoje dzieci oraz rezygnację z zasady wspierania tylko tych nabywców, którzy kupują pierwsze samodzielne mieszkanie, ewentualnie pozostawienie tej zasady tylko dla beneficjentów nieposiadających dzieci (w kontekście umożliwienia rodzinom zakupu lokalu większego od posiadanego).

W tym przypadku również Ministerstwo Infrastruktury pozostaje na stanowisku, że zmiany takie byłyby sprzeczne z pierwotnymi zasadami programu.

Prace nad ostatecznym kształtem projektu trwają.

Opinie (82) 3 zablokowane

  • Rynek wtórny (5)

    Objęcie rynku wtórnego programem MdM jest konieczne. Inaczej duże dzielnice sypialnie jak przymorze, Żabianka itd (inne miasta podobnie) zestarzeją się a w końcu wyludnią, zostaną przejęte przez spekulantów i doprowadzą do poważnych problemów społecznych. RM jak się ostatnio okazuje to są partyjni pajace nie umiejące rządzić. 7 lat PO i co i nic z ich obiecanek wyszło gów..
    Dbają o siebie i własne interesy.

    • 68 13

    • Przecież to dopłaty pod developerów

      Po co mają obejmować rynek wtórny?
      Wiadomo że z powodu dopłat wywindują się ceny nowych mieszkań?
      a developerzy będą dalej budować dla młodych na szadółkach.

      • 36 2

    • prawda

      Ale ile to by kosztowalo? Wyraznie pisza w odpowiedzi Ministerstwa dla NBP ze to pociagneloby o wiele wyzsze koszty.
      W kontekscie rozdawania naszej kasy wszystkim (przede wszystkim gornikom, mundurowym, sedzom, prokuratorom i kto tam jeszcze w pochodzie 1-majowym), niedlugo nie starczy tych zwyklych pracujacych ktorych rzad doi...

      • 4 0

    • Nie zgadzam się z Tobą (1)

      np. Przymorze jest dzielnicą skomunikowaną lepiej niż Gdańsk Południe gdzie buduje się większość nowych osiedli. Do tego jest o wiele lepiej położone (bliskość parków, morza, sklepów, komunikacji miejskiej) a z racji niezbyt urodziwych bloków ceny są niższe niż w pozostałych dzielnicach. Ja sam kupiłem tam mieszkanie po starej babci choć w tej samej cenie mogłem mieć nowe na południu Gdańska. Stare pokolenie wypełni nowe. Jak to mówią w nieruchomościach najważniejsze są 3 rzeczy, lokalizacja,lokalizacja,lokalizacja...

      • 4 1

      • Tak łatwo nie będą schodzić tę strare mieszkania do pełnego remontu z wysokim czynszem. Na Przymorzu, Zaspie też budują nowe, a południe znacznie tańsze i mimo wszystko przyciąga. Dostępność komunikacyjna też się poprawi.

        • 4 3

    • wystarczy obniżyć ceny

      albo rodzina obniża cenę mieszkania po babci i sprzedaje młodym by się dzielnica nie zestarzała, albo kisi się z tym mieszkaniem licząc się z tym że kolejni lokatorzy w klatce umrą i nie będzie komu zamknąć drzwi za ostatnim żałobnikiem

      • 2 1

  • Lanie wody (6)

    Nawet po tej odpowiedzi ministerstwa infrastruktury (celowo z małej litery) widać, że ten program jest zrobiony pod interes deweloperów, a nie młodych małżeństw.

    • 65 4

    • MDM jest tylko i wyłącznie dla deweloperów (2)

      Ludzie gdybyście nie korzystali z tego programu ceny nowych mieszkań spadłyby przynajmniej o 20%, Kupując mieszkanie w tym programie powodujecie, że ceny utrzymują się na obecnym poziomie.

      • 7 3

      • (1)

        Wszyscy powinni się postawić oszustom i nie kupować w ogóle, a spadną i o 30-40%

        • 3 1

        • o 90 % !

          • 1 0

    • tak wlasnie mowi ostatni raport NIKu: (2)

      "MdM dla singli i developerow"

      • 5 0

      • (1)

        a karę ktoś dostanie za spier...y projekt o nazwie MDM

        • 1 0

        • napewno :)

          • 0 0

  • Nie wspierać rynku wtórnego ! (4)

    W Polsce brakuje ok. 600 tys mieszkań. Wspieranie rynku wtórnego oznacza, że dalej będzie brakować 600 tys. mieszkań a wzrosną tylko ich ceny. Jeśli mamy 10 głodnych i tylko 2 obiady to lepiej dokupić 8 nowych obiadów niż dzielić to co jest.. prawda? Uważam, że taka polityka rządu jest słuszna chociaż jestem za PiS :) Za rok ceny na Przymorzu wrócą do 3500 zł za metr :)
    A za parę lat w "Fawelach" będą mieszkać muzułmanie i Ukraińcy.
    Pozdrawiam

    • 20 57

    • to że jesteś pisior to nie ma tu nic do rzeczy. nie dodales jednak ze jestes biurwą u jakiegoś dewelopera.

      • 29 4

    • WTF?

      O czym Ty piszesz panie "wku r" ?? Pojęcia nie masz.

      • 9 0

    • Komu brakuje ?

      W ofertach możesz przebierać jak w ulęgałkach...

      • 3 0

    • Co to znaczy że niby w Polsce "brakuje 600 tys. mieszkań...?!!"

      U nas nie brakuje mieszkań - otwórz pierwszą lepszą stronę z nieruchomościami - mieszkań na sprzedaż (starych i nowych) jest tyle, że głowa boli...
      Tutaj chodzi nie tyle o fizyczny brak mieszkań, ale o bariery finansowe nie pozwalające przeciętnie zarabiającym (czyli większości) je kupić, a więc zdanie powinno brzmieć raczej "w Polsce 600 tys. osób nie ma (a chciałoby mieć) własnych mieszkań...".

      • 4 0

  • Ten program powinien zostać zlikwidowany to by mieszkania potaniały. (4)

    Teraz deweloperzy podnoszą sobie ceny uwzględniając dopłaty a najwięcej tracą na tym Ci, których nie stać przez to na mieszkanie.

    • 83 1

    • nie dopuścimy do tego ! (3)

      koszt łapówek dla polityków i decydentów jakie musi wyłożyć nasze lobby by przeforsować dopłaty podatników jest niewielki w porównaniu z tym co moglibyśmy stracić obniżając ceny.

      • 12 0

      • (1)

        czy to oznacza, ze 1000% marży na metrze nowego mieszkania pozostanie?

        • 5 0

        • Coś słabo u ciebie z liczeniem!

          • 1 1

      • czysta ekonomia, skoro podatnicy dopłacili w tym roku ponad 300 mln

        to wyobraźcie sobie kogo i co można "kupić" za 2-3 procent tej kwoty.
        A z kolei co to jest za koszt dla deweloperów i bankierów.

        • 6 0

  • Boję się (10)

    że nie doczekam się, nie dorobię własnego mieszkania.
    Czasem żyć się odechciewa.....

    • 45 1

    • nie przejmuj się mam to samo (8)

      Jak obliczałem to potrzebuje około 12-14 lat na odłożenie kwoty na 50metrowe mieszkanie.Zważywszy na mój wiek (40) nie wiem czy jest sens,więc dalej będę z rodziną na wynajmie i dalej będę komuś oddawał 1500 miesięcznie.

      • 24 3

      • 1500 Pln (7)

        Za wynajem ??? To ty bogacz jesteś ! Albo naiwniak :)

        • 1 25

        • zapierdzielam to i coś tam mam. (2)

          Żona też pracuje.Nawiązując do tematu,to co z tego,że stać mnie na wynajem i pewnie zamiast tego stać by mnie było na spłacanie kredytu jednak pracując na umowie zlecenie to mogę sobie pomarzyć o mieszkaniu na swoim.
          .

          • 20 0

          • (1)

            Jak nie zaczną sprzedawać mieszkań za ile ile są faktycznie warte (czyli pewnie połowę tego co teraz) to ludzie się pewnego dnia zbuntują (i powinni), przestaną kupować. Wiem, że nie każdy może sobie pozwolić, aby siedzieć na głowie rodzinie, ale ten kto może powinien, aby wymusić spadek cen.

            • 10 5

            • Co znaczy zbuntują i przestaną kupować

              Człowieku w jakim ty świecie żyjesz.
              Rozumiem jak nie stać Ciebie na dobry telewizor to idziesz się buntować pod sklep czy jak ????

              • 2 0

        • a mógł kupić za Franki to byłaby rata 1500zł i 300 tys zł kredytu na mieszkaniu wartym 200 tys zł (3)

          Oczywiście 5 lat spłat i tak przepadło z uwagi na wzrost kursu franka i spadek ceny mieszkań

          • 6 2

          • kursy walut maja to do siebie, zmieniaja sie w czasie wiec daj na luz. Bo czy jesli kurs CHF spadlby do 1pln i banki uznałyby, ze na moment obecny zamiast mieć wobec nich zobowiązanie 300.000 PLN masz 100.000 wiec nalezy twoj kredyt przewalutowac po kursie zaciagniecia, to rowniez uwazalbys to za sprawiedliwe?

            • 11 0

          • 300 tys to ma teraz do spłaty człowiek, który 5 lat temu wziął 160 tys - czyli ja.

            • 7 0

          • To pomyśł, że P. Adamowicz miał w 2014 r. do oddania w przeliczeniu na złotówki ok. 1,2 mln z kredytów. we frankach.

            I się żalił na facebooku, że ma tyle jeszcze do oddania. To teraz pomyślcie, ile mu podskoczy ten dług przy takim wzroście franka.

            • 1 0

    • spokojnie, jak bys się zafrankowal pare late temu to bys cwierkal na inna melodie....a tak jak ten ptak niebieski! glowa do gory

      • 4 0

  • Proszę o info

    Czy teraz nadal można kupować mieszkania od spółdzielni? Np. w Gdyni. Domyślam się, ze ceny byłyby znacznie niższe niż normalnie. Innej szansy dla siebie póki co nie widzę....

    • 11 1

  • Olać ten deb.ilny program (1)

    który napycha kieszenie jedynie bankom i developerom. Po co starać się o dopłatę, skoro cena mieszkania została wywindowana do kwoty mieszkanie + dopłata + jeszcze trochę, a co?

    • 66 1

    • maksymalna cena do której jest dopłata + dopłata + miejsce postojowe za 10 tys. + piwnica za 5 tys.

      • 7 0

  • A ten ze zdjęcia to

    na budowę w garniturze a w gości w starych portkach.

    • 25 1

  • (1)

    Rządzie! Jak chcesz pomóc młodym w zakupie mieszkania to nic nie rób! MdM dał głównie zarobic deweloperom.

    • 56 1

    • albo dajcie odliczyć podatek VAT od zakupu mieszkania

      • 10 0

  • Najlepszą zmianą w MDM jest jego całkowita likwidacja. (1)

    • 65 3

    • tak samo jak zlikwidować NFZ - pieniądze mają iść na leczenie a nie na premie dla kolegów królika za nic nie robienie

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane