• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa rekomendacja. Krok w kierunku porządkowania rynku doradztwa finansowego

Ewa Budnik
14 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Zgodnie z nową rekomendacją doradca przedstawiający ofertę kredytu hipotecznego ma opowiadać o nim zrozumiałym językiem. Ma także pomagać na etapie składania wniosku kredytowego i zweryfikować poprawność przygotowania całej dokumentacji.  Zgodnie z nową rekomendacją doradca przedstawiający ofertę kredytu hipotecznego ma opowiadać o nim zrozumiałym językiem. Ma także pomagać na etapie składania wniosku kredytowego i zweryfikować poprawność przygotowania całej dokumentacji.

Od początku września na rynku funkcjonuje wydana przez Związek Banków Polskich i Związek Firm Doradztwa Finansowego Rekomendacja dobrych praktyk dla doradców kredytowych. Stosują ją firmy należące do Związku Firm Doradztwa Finansowego, czyli większość dużych, sieciowych doradztw. Inne firmy, które dostosowują się do rekomendacji, mogą informację o tym upubliczniać.



Czy ufasz doradcom kredytowym?

Jak wynika z danych Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) i Związku Banków Polskich (ZBP), w drugim kwartale 2014 roku, tylko za pośrednictwem doradców zrzeszonych w ZFDF, udzielono aż 38 proc. ogółu nowych kredytów hipotecznych.

- Ogromny rozwój branży doradztwa finansowego w sprzedaży kredytów hipotecznych sprawił, że niezbędne stało się ustanowienie jednolitych standardów jakości ich pracy. W Polsce obecnie dwa na pięć kredytów hipotecznych udzielanych jest za pośrednictwem doradcy zrzeszonego w ZFDF. Jako organizacja skupiająca największe firmy tego sektora postanowiliśmy wyznaczać standardy, zgodnie z którymi działać będzie cała branża. Wierzymy, że będzie to początek wzrostu jakości usług całego rynku. - mówi Andrzej Oślizło, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Sami doradcy zatem doszli do wniosku, że rynek jest bardzo zróżnicowany, brakuje tu standaryzacji i regulacji. W efekcie pod nazwą doradztwa kredytowego kryją się usługi o różnym zakresie i niejednolitym poziomie jakości oferowanych usług. Potrzebne jest także przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom rynkowym.

- Klienci sektora finansowego mają prawo każdorazowo oczekiwać wysokich standardów jakości obsługi. Wypracowana przez nas rekomendacja definiuje podstawowe standardy i wskazuje kryteria postępowania doradców kredytowych, które pozwalają na zbudowanie długoterminowej relacji z klientem, opartej na zaufaniu, uczciwości, sprawiedliwości, profesjonalizmie i dbałości o interes klienta. Wypracowane wspólnie zasady służą też ochronie interesów klienta korzystającego z usług doradców kredytowych - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Rekomendacja wpisuje się w szerszy zakres działań zmierzających do uregulowania działalności pośrednictwa kredytowego - na poziomie unijnym. Na taką potrzebę, dużo bardziej szczegółowo niż w polskiej rekomendacji, zwrócono uwagę w nowej Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/17/UE z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi.

- Dyrektywa wskazuje na współmierną odpowiedzialność banków i pośredników kredytowych w prawidłowym udzielaniu kredytów hipotecznych, pomimo iż w ostatecznym rozrachunku to instytucja finansowa przyjmuje ryzyko kredytowe kredytobiorcy, zabezpieczenia kredytu i samego produktu kredytowego - mówi Norbert Jeziolowicz, dyrektor Zespołu Bankowości Detalicznej i Rynków Finansowych w ZBP.

Rekomendacja (tu znajdziesz całą rekomendację) reguluje m.in. standardy etyczne i kompetencje oraz wskazuje sposób prezentacji konsumentom wstępnych warunków kredytowania. Podejmuje także kwestie zarządzania konfliktem interesów, komunikacji i obiegu dokumentów oraz ochrony danych i procesu reklamacji. Wskazuje, że firma doradztwa kredytowego jest odpowiedzialna za kompetencje doradców i w tym celu organizuje szkolenia, udostępnia materiały i weryfikuje wiedzę doradców.

W części poświęconej zasadom współpracy z klientem jest punkt mówiący o tym, że doradca ma obowiązek poinformowania z jakimi instytucjami finansowymi współpracuje, a więc jakie oferty mogą być brane przez niego pod uwagę w procesie wyboru oferty. W czasie przedstawiania oferty doradca nie może stosować osobistej rekomendacji, a wszystkie informacje przekazywane klientom powinny być zrozumiale wyjaśnione: doradca powinien używać zrozumiałych określeń i unikać branżowego żargonu, który może nie był zrozumiały dla klienta.

Rekomendacja opisuje także jakie elementy powinny zawierać przedstawione przez doradcę propozycje, przy czym przedstawione powinny zostać oferty od co najmniej trzech instytucji finansowych (chyba że nie da się tylu przygotować ze względu na określone przez klienta parametry). Skorzystanie z porady doradcy nie zobowiązuje do złożenia wniosku kredytowego.

- W dużych firmach doradczych jest duża rotacja pracowników, stąd taka rekomendacja bardzo się tam przyda, bo część osób nie stosowała dobrych praktyk. Mniejsze firmy od dawna musiały stosować zasady, bo inaczej nie byłyby w stanie przetrwać na rynku. Bardzo dobrze, że takie zasady zaczną obowiązywać ogólnie, nie tylko w wewnętrznym obiegu dużych doradztw. Jest szansa że rynek stanie się bardziej przejrzysty
- ocenia zasadność wprowadzenia rekomendacji Piotr Witecki, właściciel doradztwa finansowego Finansowy Piotr z Gdańska. - Oczywiście pamiętać trzeba o tym, że klient trafia do doradcy który jest tylko człowiekiem i może mieć większą lub mniejszą wiedzę, może być lepiej lub gorzej wyszkolony... Niestety w dużych korporacjach na szkolenia nadal brakuje czasu i pieniędzy.

ZFDF rekomenduje swoim członkom stosowanie zasad określonych w rekomendacji. Z kolei klientom doradców związek zaleca, aby przed skorzystaniem z usługi sprawdzali, czy firma doradztwa kredytowego, a tym samym jej pracownicy lub współpracownicy stosują rekomendację. Członkostwo w związku sprawdzić można na stronie ZFDF. Informację o stosowaniu rekomendacji na swoich stronach internetowych oraz w miejscach obsługi klientów umieszczać mogą także firmy i niezależni doradcy, którzy nie są członkami związku.

Kontynuacją prac prowadzonych przez ZFDF i ZBP nad poprawą standardów pracy doradców zajmujących się kredytami hipotecznymi jest prowadzone opracowanie propozycji zasad ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu.

Sprawdź listę doradców kredytowych w Trójmieście w naszym Katalogu obiektów

Miejsca

Opinie (31) 3 zablokowane

  • Ja idę do doradcy słucham ich ściemy, pieknie dziękuje. (4)

    Dalej idę do banku, i dostaje podobną ofertę na podobnym poziomie marży tylko bez dodatkowej ściemy w postaci ubezpieczeń i złodziejskich funduszy.

    • 27 6

    • Super (1)

      i masz najlepszy produkt na świecie,ale niekoniecznie najlepszy dla Ciebie.I nigdy nie dowiesz się,że inny bank wnosi nowe warunki i nigdy z tego banku nie przeslą do innego konkurencyjnego.A jak już wciągną Cię ,bo przecież ufasz im w pełni,to za chwilę wykończą telefonami i wcisną Ci najlepsze,bo bankowe,ale jednocześnie najdroższe fundusze czy ubezpieczenia.Brawo.Nie korzystaj z dobrych doradców,lecz się sam,bo jesteś najmądrzejszy!!!

      • 4 9

      • Piotrusiu marża na poziomie 1,0 %, kredyt 100 tyś.

        Do tego tylko konto. I co ty na to Piotrusiu, buhahahahaahahahahahahahahaha.

        • 2 3

    • ale brednie wypisujesz... (1)

      Ale ty głupiutki jesteś, bank napewno ci nic nie wciśnie i nie będzie ściemniał ??To właśnie pracownik banku ci najwięcej nawrzuca bo to bank jest beneficjentem dodatkowych produktów a nie pośrednik, który nic z tego nie ma. A jeśli pójdziesz do wycpecjalizowanego doradcy od kredytów hipotecznych to z funduszami nie wyjdziesz, bo taki doradca nie może ich nawet sprzedawać. A ubezpieczenia - ubezpieczenia wrzuca bank a nie pośrednik, tak jak i inne produkty, bierzesz albo nie tak samo jak w banku. Także nie gadaj tutaj bzdur jak się kompletnie nie znasz.

      • 3 3

      • Ty wypisujesz brednie.

        Jestem doradcą i sprzedaje jak leci wszystko, liczy się premia a klient a ch...j z nim ważna jest premia i do przodu. Zbieram na nowa bejcę moja ma już 4 lata.

        • 3 0

  • Czyli teraz nie będą mogli kłamać (1)

    a będą musieli dyskretnie przemilczać
    niekorzystne dla klienta punkty umów produktów bankowych.

    • 13 4

    • że co że jak?

      Widać że chyba nie masz pojęcia o tym, czym się zajmuje pośrednik ale na forum głupoty piszesz z miłą chęcią... Umowy pisze bank, umowę klient podpisuje w banku z pracowmnikiem banku, to bank jest stroną umowy, to bank sprzedaje produkty więc przepraszam co ma tu do rzeczy pośrednik z dodatkowymi produktami wciskanymi przez bank??? To tak jak by obwiniać Tuska albo Kczyńskiego za tsunami w Japonii albo trzęsienie ziemi na Sumatrze!!!

      • 0 0

  • Mnie wyszło lepiej bez doradcy (1)

    Trafiłem na doradcę, który ( jak sie pozniej okazało) zmieniał pracę i niespecjalnie mu się chciało. Musiałem porozglądać się sam. Dzięki temu Bank nie wziął prowizji, dom mogę ubezpieczyć gdzie chcę, ubezpieczenie na życie wystarczyło to, które już miałem. W sumie parę tysięcy na początek + prz każdej racie parę groszy.

    • 11 3

    • Bo trzeba poszukać doradcy, który pracuje sam dla siebie (ma np. 1-osobową firmę), a nie chłopaczka który pracuje dla molocha i ma wylane, byle zrobić plan...

      • 1 0

  • Jeśli ktoś jest na tyle niedouczony i ćwierć inteligentny, że musi korzystać z czyjegoś doradztwa (4)

    to pieniądze najzwyczajniej ukradł, bo będąc półgłówkiem raczej nie zarobił. Dlatego w pełni popieram zabieranie klientom kasy przez doradców.
    Jeśli ktoś do wzięcia kredytu potrzebuje doradcy, to również powinien być golony do końca życia.
    Całkowicie popieram instytucję doradcy finansowego.

    • 7 25

    • są też ludzie naiwni, prostolinijni i ufni (1)

      którzy też muszą gdzieś mieszkać

      Wkurza mnie taki faszyzm intelektualny

      • 14 2

      • Masz rację, ale ludzie naiwni i ufni nie powinni szukać pomocy u doradców :)

        • 3 1

    • Gratuluję myślenia:czyli w sądzie niech każdy sam się broni,bo jeżeli nie umie,to niech siedzi w więzieniu,niech każdy sam się leczy,naprawia auta,komputery,a jak nie potrafi,to niech cierpi lub wyjuedzie na bezludna wyspę!!!Po to uczymy się aby w jednej dziedzinie byc specjalistą,a w innych korzystać z doświadczenia innych za kasę,taki klimat i chodzi tylko aby mieć kompetentnego lekarza rodzinnego,prawnika,doradcę,bo dzięki temu utrzymamy zdrowie i nie starcimy czasu zatrzymując sporo pieniędzy w swojej kieszeni,bo dobry prawnik,dobry doradca pokieruje jak oszczędzić,a nie wydać bez sensu!

      • 8 1

    • To nie jest tak jak myślisz... ;-P

      Po pierwsze - doradcy kredytowi nie biorą kasy od klientów, lecz są wynagradzani przez banki...
      Po drugie - ktoś, kto zarabia pieniądze, często nie ma czasu i ochoty żeby ganiać po bankach w poszukiwaniu najlepszych ofert... a przecież czas, to pieniądz

      Inna sprawa ma się z doradcami inwestycyjnymi, którzy nie odpowiadają za przyszłe zyski, a jedyne co jest pewne to ich prowizja, więc tutaj się zgodzę...

      • 1 1

  • Jak wszędzie wydając swoje pieniądze trzeba się pilnować

    Niestety mam złe doświadczenia z tzw. doradcami.
    Kolejny fenomen - rzesza bardzo młodych ludzi z bardzo słabym przygotowaniem merytorycznym i bez doświadczenia doradza innym jak się zadłużyć na 20, 30 i więcej lat. To nie jest najgorsze - w jednym miejscu mamy ofert wielu banków - polecane przez doradców kredyty są udzielane przez banki, które kierując się dobrze pojętą chęcią zysku. Weryfikują czy klienta stać na kredyt. Największym problemem doradców jest wciskanie = "sprzedaż" funduszy inwestycyjnych Wynika to z tego że doradcy mają większą prowizje ze sprzedaży funduszy!! Tak ich też szkolą. Trzeba się wykazać duża asertywnością aby otrzymać od doradcy to czego się chce a nie czego oni chcą

    • 19 3

  • przypomina mi to sytuacje z posrednikami sprzedarzy nieruchomosci (8)

    • 8 10

    • tak jest ze wszystkim, gdy masz kasę albo coś co można spieniężyć (2)

      obsiądą cię jak muchy gwno.

      • 9 9

      • (1)

        Należy rozumieć, że w tej metaforze muchy to doradcy i pośrednicy, natomiast gwno to twoja nieruchomość....

        • 4 4

        • Pecunia non olet....

          jak niegdyś mawiano.

          • 0 1

    • Dogłębna znajomość ortografii mówi wiele o tobie "znafco tematu"... (4)

      Pamiętaj więc: "sprzedaż", a nie "sprzedarz" i "pośrednik w obrocie nieruchomościami", a nie "sprzedaży". Sprzedawać to możesz sobie marchewkę "znafco".

      • 8 3

      • hahaha. Może jeszcze "expert na rynku nieruchomości"? (3)

        Zwykły pośrednik po prostu. Najzwyczajniejszy pasożyt i wrzód. Ktoś chce sprzedać i pasożyt próbuje się podłączyć pod przepływ pieniędzy. Pośrednik sprzedaży - pisząc bardziej łagodnie.

        • 5 8

        • Kolejny "znafca"... (2)

          Poza tym w języku polskim piszemy: "ekspert", a nie "expert".

          • 7 2

          • Widzę, że idziesz w zaparte, ale to normalne u wszelkiej maści pośredników i domokrążców. (1)

            Otwórz sobie słownik ortograficzny i zapoznaj się z pisownią słowa "znafca".

            • 2 7

            • Naprawdę jesteś tak tępy, że nie czujesz szyderki i ironii w celowej pisowni tego słowa wziętego w cudzysłów?

              • 5 0

  • doradca (1)

    Toć, wystarczy wejść na portal dla poszukujących pracy by zobaczyć jakich specjalistów sie zatrudnia:
    Wymagamy:
    - wyk. średnie
    - umiejętność szybkiego uczenia się
    - doświadczenie w telemarketingu, B2B lub usługach finansówych bedzie dodatkowym atutem, aczkolwiek nie jest wymagane
    - prawojazdy kat. B
    - miły ton głosu i umiejętność stworzenia przyjaznej atmosfery
    - Mile widziani doradcy z własną bazą klientów (którą będą próbować od ciebie wydębić na rozmowie)
    Oferujemy:
    Pakiet szkoleń (5 dni)
    Umowę cywilnoprawną
    Laptop
    Baze danych (HAHAHAHA ksiązka telefoniczna, ewentualnie arkusz z exela z ostanią aktualizacją w 2003)

    Praca idelana dla studentów i osób po 50 roku życia. Tak to my FinansowiTytani.pl Nasz super zespół to wysokiej klasy specjaliści, dyrektor naczelny jest na 1 roku zarządzania...

    A potem się dziwią, że nasr*ne w papierach i 1 osoba ma podpisane 17 polis.
    Ilość tych firemek nr 1 na rynku dorównuje ilości agencji pracy tymczasowych lub punktów w których można dostać chwilówkę.

    • 20 3

    • Słusznie

      I omijaj dużym łukiem takie firmy,a korzystaj z profesjonalnych,z doświadczeniem i dorobkiem,zaprzyjaźnij sie i udostępniaj innym jako rekomendację i o to chodzi.!!

      • 2 0

  • Przydałby się też Kodeks Dobrych Praktyk dla BANKÓW!!!

    Przecież te wszystkie polisolokaty, pseudoubezpieczenia itp nie wymyślił pan doradca tylko banksterzy. Doradca to tylko ostatni, najniższy trybik systemu pt "ubieranie ulicy"

    • 10 3

  • Obecnie nasze społeczeństwo

    Potrzebuje doradców finansowych jak Amerykanie dietetykow
    Najpierw pozwolono posiadać wszystko na co nas nie stać dzięki kredytom
    a teraz trzeba się radzić gdzie jeszcze pożyczyć by innemu oddać.
    Pracuje zarabiam i mieszkam tam gdzie stać mnie na czynsz + media,
    może to byc centrum a tez obrzeża to jest miara zarobków i chęci
    Lecz nie kupuje kredytujac się na całe życie lub też cześć niesplaconą zostawiam
    w spadku spadkobiercom tylko po to by byc właścicielem M 2 .
    To jest to czego nie spapugowano od zachodu choć praktycznie naturalne i normalne.

    • 6 6

  • System finansowy należy obchodzić szerokim łukiem

    jak tylko się da. W miarę możliwości korzystać z minimalnego pakietu usług etc. System finansowy dąży do całkowitego podporządkowania społeczeństwa (państwa już są podporządkowane) mechanizmowi kreacji pieniądza bezgotówkowego. Poszerzaj wiedzę, nie dasz się wykiwać. ..

    • 0 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane