• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odbiór mieszkania... bez prądu

Magdalena Szałachowska
5 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 12:11 (5 września 2007)
Właściciele świeżo odebranych mieszkań przy ul. Kołłątaja we Wrzeszczu skarżą się, że lokale nie nadają się do użytkowania. Właściciele świeżo odebranych mieszkań przy ul. Kołłątaja we Wrzeszczu skarżą się, że lokale nie nadają się do użytkowania.
Pan Marcin tydzień temu odebrał od dewelopera wymarzone mieszkanie. - Nie dość, że firma spóźniła się z oddaniem lokalu półtora miesiąca, to jeszcze nie ma w nim prądu. Zostaliśmy zmuszeni do odbioru mieszkania, w którym praktycznie nie można zamieszkać - narzeka nasz czytelnik.

Deweloperem mieszkania pana Marcina jest sopocka Grupa Inwestycyjna Hanza, która w ubiegły poniedziałek oddała do użytkowania mieszkania w dwóch kamienicach przy ul. Kołłątaja we Wrzeszczu.

Firma zapewnia, że prąd pojawi się w odebranych już mieszkaniach niebawem..

- Wyznaczyliśmy datę odbioru mieszkań w przeświadczeniu, że do tego momentu prąd będzie - tłumaczy Joanna Romanowska z Grupy Inwestycyjnej Hanza. - Niestety, z przyczyn od nas niezależnych Energa do dnia dzisiejszego nie dostarczyła energii elektrycznej. Rozumiemy rozgoryczenie klientów i jest nam niezwykle przykro, że brak docelowego prądu utrudnił im wykonywanie prac związanych z wykańczaniem mieszkań. Wiemy, iż Energa dokłada wszelkich starań, by doprowadzić prąd do inwestycji w najbliższych dniach. Na czwartek zaplanowała odbiór trafostacji, która zasilić ma oba budynki.

Umowę zawartą pomiędzy panem Marcinem a deweloperem pokazaliśmy w gdańskiej delegaturze Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Na pierwszy rzut oka nie widzę tu żadnych rażących niedociągnięć - mówi Jacek Michowski z gdańskiej delegatury UOKiK. - Mimo to, przyjrzymy się kilku paragrafom, w tym przede wszystkim paragrafowi 11, dotyczącemu mało precyzyjnych warunków odmowy odbioru lokalu przez kupującego, oraz 12., określającemu wysokość kary umownej na poziomie od 0,3 do 10 proc. ceny lokalu. Same ustalanie kar umownych do pewnej granicy według orzecznictwa sądowego nie jest zabronione, ale w umowach należy zbadać, czy ta granica nie jest zbyt niska.

Jeszcze w tym miesiącu gdańska delegatura UOKiK rozpocznie badanie umów proponowanych klientom przez kilkudziesięciu trójmiejskich deweloperów, w tym także Hanzę. Akcja nie wynika jednak z problemu naszego czytelnika.

- Często w umowach deweloperskich znajdują się tzw. niedozwolone klauzule - dodaje Michowski. - Wyniki poznamy w ciągu dwóch miesięcy.

Przykłady niedozwolonych zapisów w umowach deweloperskich:

- nakładanie na klienta rażąco wygórowanych kar umownych bez zapisu o karach, jakie powinien zapłacić deweloper,
- pozbawianie klienta możliwości rozwiązania umowy,
- nakładanie kar finansowych w przypadku rezygnacji z umowy,
- możliwość podniesienia przez dewelopera ceny - bez prawa klienta do rozwiązania umowy,
- pozbawienie odpowiedzialności dewelopera za nieterminowe oddanie lokalu,
- zapisy o zbyt szerokim zakresie sytuacji, gdy z powodu siły wyższej (przykładowo zepsucia się maszyny) firma nie ponosi odpowiedzialności,
- narzucenie zarządzania nieruchomością po zakończeniu budowy,
- przymus zakupu garażu lub miejsca postojowego,
- nieprecyzyjny zapis o możliwości podwyższenia ceny kupowanego mieszkania czy domu, np. że taką decyzję podejmuje arbitralnie zarząd firmy,
- narzucanie nieuprawnionych kar umownych, na przykład 10% wkładu w wypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron,
- zapis o możliwości odbioru technicznego lokalu bez udziału klienta.

Opinie (45) 3 zablokowane

  • ...

    w Gdyni na osiedlu Wiklinowa również byl podobny problem, tyle że tam deweloper (Polnord-Dom) do czasu podłączenia budynku zezwolił na korzystanie z linii generalnego wykonawcy. nam (mieszkańcom) wyszło to na plus, bo wykańczaliśmy mieszkania ciągnąc darmowy prąd :) szkoda że Hanza nie wpadła na podobny pomysł...

    • 1 0

  • Hę?

    A jakim cudem deweloper uzyskał odbiór budynku, jeżeli nie ma doprowadzonego kompletu podstawowych mediów, czyli woda, prąd i kanalizacja (ewentualnie szambo, ale musi być z atestem na szczelność)?

    • 1 0

  • Hanza kontra Allcon

    Również odebrałam mieszkanie przy ul. Kołłątaja bez prądu, ale nie jest to moim zdaniem duży problem; uważam, że niesłusznie obrywa się publicznie Hanzie!
    W dobie developerów żądających dopłat wysokości kilkudziesięciu tysięcy przy odbiorze mieszkania, Hanza wprawiła nas w osłupienie sama naliczając sobie odsetki za opóźnienie (nie jest to standardowa praktyka developerów!).
    Przed Hanzą podpisaliśmy umowę z Allconem na piękne mieszkanie w Nowej Olivie i Allcon zwodził nas ponad rok twierdząc, że posiada pozwolenie na budowę, co okazało się nieprawą i ostatecznie Allcon rozwiązał z nami umowy (teraz sprzedaje te mieszkania dwa razy drożej), a my straciliśmy przez nich około 80-110 tysięcy ponieważ w tym czasie mniej więcej tyle "skoczyły" ceny mieszkań!!!!!!
    To jest warte nagłośnienia, a nie drobne potknięcia, które każdemu developerowi przytrafić się mogą.

    • 1 0

  • Hanza

    Odebrałam mieszkanie na tym samym osiedlu, co Pan Marcin, tyle, że w drugim bloku. Na szczęście sam odbiór odbył się w terminie zadeklarowanym przez firmę Hanza.

    Trzeba tutaj podkreślić wyraźnie inny problem, o którym nie ma słowa w artykule. Brak prądu powoduje, że budynek nie może zostać oficjalnie odebrany przez Miasto. Następstwem braku odbioru jest brak zezwolenia na użytkowanie. Co z tego, że developer postarał się o możliwość korzystania z prądu "budowlanego" (Panie Marcinie - w bloku 5 już po tygodniu stanęły skrzynki z możliwością podłączenia), skoro fizycznie nie można zamieszkać w lokalu? Odbierając mieszkanie pod koniec czerwca, zakładałam, że w trzy miesiące będę w stanie wykończyć je i wprowadzić się we wrześniu. Pierwsza z tych rzeczy niemal się udała, ale druga niestety jest niemożliwa. W ostatnich dniach września muszę wyprowadzić się z poprzedniego mieszkania (obliguje mnie do tego umowa sprzedaży) i staje przed dylematem - kiedy wraz z dwójką dzieci będę mogła zamieszkać w mieszkaniu, za które zapłaciłam niemałe pieniądze???

    Dodam, że firma bardzo sprytnie zabezpieczyła się przed taką sytuacją w umowie przedwstępnej sprzedaży. Jest tam paragraf, którego teraz nie przytoczę, ale sen jest taki, że brak zezwolenia na użytkowanie budynku nie jest przeszkodą do odbioru lokalu. Niestety, podpisując umowę nie sądziłam, że może to być problemem. Hanza uchodziła wszak za solidnego i terminowego developera....

    • 0 0

  • Przy Kołłątaja również jest możliwość korzystania z prądu budowlanego

    • 0 0

  • Hanza również powzoliła na korzystanie z tzw. "prądu budowlanego". Natomaist przebywanie na terenie inwestycji jest utrudnione przez to, że nie zakończyły się jeszcze prace generalnego wykonawcy - firmy Mitex, w związku z czym przebywanie we własnym mieskzaniu możliwe jest tylko za zgodą ochrony i tylko w wyznaczonych przez nią godzinach.

    • 0 0

  • O co tutaj chodzi?

    Przeciez firma zapewnia, że prąd pojawi się w odebranych już mieszkaniach niebawem.
    Ciezko doprowadzic prad do wszystkich 3 milionow mieszkan jednoczesnie.
    Po co w takim razie te nerwy?
    Bywalo smieszniej.
    Alternatywy 4.

    • 0 0

  • forum mieszkańców

    Czy jest już jakieś forum przyszłych mieszkańców "Kamienic nad Strzyżą"? Przydałoby się coś takiego skombinować, w celu chociażby integracji sąsiedzkiej... :)

    • 0 0

  • Gdynia-Zuławska -DF Invent

    a co na to powiecie , ze jest sobie w Gdyni taki swiezy developer , ktory mial oddac blok 5 m-cy temu...wzywal do odbiorow podczas gdy mieszkania nie byly opomiarowane, bez pradu , bez mozliwosci wjazdu do garazu, bez podjazdu, bez bramy wjazdowej ...to dopiero inwestycja :-)

    • 0 0

  • Gdańsk - Migowskie Tarasy

    A w Gdańsku też jest taki deweloper co kazał odbierać mieszkania, kiedy nie było jeszcze odbioru budynku i analogicznie: brak bramy, brak możliwości wjazdu do hali garazowej, moźliwość przebywania we własnym mieszkaniu tylko w godzinach 7-17. No i bez prądu w gniazdkach i WODY! A jakże.
    Nic tylko sobie mieszkanie wykańczać w tych warunkach. Oczywiście kary umownej za poślizg 4-miesięczny nie wypłacili, tylko podsunęli do podpisu aneksy o przesunięciu terminu odbioru:[

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane