• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ogrzewanie, które dopasuje się do pogody

16 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Oferowany przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (siedziba widoczna na zdjęciu) i EDF Polska system "Temperatura+" to korzyści zarówno dla naszego portfela, jak i zdrowia. Ponadto, jest on w pełni bezpieczny i ekologiczny.  Oferowany przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (siedziba widoczna na zdjęciu) i EDF Polska system "Temperatura+" to korzyści zarówno dla naszego portfela, jak i zdrowia. Ponadto, jest on w pełni bezpieczny i ekologiczny.

Powszechnie znane (zwłaszcza z internetowych memów) powiedzenie: "Piękną mamy jesień tego lata", które doczekało się już nawet swojego profilu na Facebooku, z roku na rok zyskuje na aktualności. Temperatury lubią zaskakiwać. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, kapryśna pogoda nie musi jednak zakłócać komfortu cieplnego w twoim mieszkaniu.



Temperatury nie zawsze bywają zgodne z tradycyjnym pojmowaniem pór roku. Z danych podawanych przez serwisy TVN Meteo czy Ogimet wynika, że mamy do czynienia z ciepłymi zimami i jesieniami, wiosną i latem bywa z kolei zimno.

Pogoda zmienną jest

Dla przykładu, 18 i 23 grudnia 2015 r. w Gdańsku odnotowano najwyższą temperaturę w ciągu dnia na poziomie 13°C, a październik zeszłego roku był najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych, ze średnią globalną temperaturą wynoszącą prawie 15°C. Z kolei w 2012 i 2013 r. podczas Świąt Wielkanocnych (przypadających na przełomie marca i kwietnia) padał śnieg, a temperatura nie przekroczyła 4°C.

W maju 2015 r. gdańskie temperatury minimalne nie przekraczały średnio 10°C, a w nocy z 16 na 17 maja odnotowano zaledwie 1°C. Lato również potrafi zaskoczyć. W nocy z 15 na 16 czerwca 2014 r. w pomorskiej Łebuni odnotowano zaledwie 0,3°C, a 2 czerwca tego samego roku temperatura maksymalna w niektórych miejscach na Pomorzu osiągnęła tylko 13°C.

Tymczasem, jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Grupę GPEC, Polacy najbardziej cenią sobie temperaturę pomieszczeń oscylującą w granicach 20°C. Aby taką temperaturę utrzymać w pomieszczeniach przy niskich temperaturach zewnętrznych, niezbędne jest aktywne ogrzewanie.

W obecnej sytuacji klimatycznej, tradycyjny podział na sezon grzewczy i niegrzewczy przestaje być praktyczny. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, możesz jednak cieszyć się w mieszkaniu ciepłem niezależnie od pory roku. Przy nietypowych warunkach atmosferycznych nie musisz już ratować się farelką (której koszt użytkowania może sięgnąć aż 20 zł dziennie) czy tradycyjnym termoforem. Wszystko dzięki Inteligentnemu Systemowi Regulowania Temperatury "Temperatura+", oferowanemu przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i EDF Polska.

Dzięki systemowi "Temperatura+", optymalna temperatura w mieszkaniu nie jest uzależniona od sezonu grzewczego. Jednym z elementów systemu jest zainstalowany na zewnątrz budynku czujnik, który stale monitoruje warunki atmosferyczne. Gdy temperatura spada poniżej określonej temperatury, system błyskawicznie aktywuje się włączając ciepło. Dzięki systemowi "Temperatura+", optymalna temperatura w mieszkaniu nie jest uzależniona od sezonu grzewczego. Jednym z elementów systemu jest zainstalowany na zewnątrz budynku czujnik, który stale monitoruje warunki atmosferyczne. Gdy temperatura spada poniżej określonej temperatury, system błyskawicznie aktywuje się włączając ciepło.

Nowoczesne rozwiązania, które zapewnią komfort termiczny

Stworzenie usługi jest reakcją na potrzeby mieszkańców i klientów.

- Nasi klienci pytali, czy można coś zrobić w sytuacji, gdy warunki atmosferyczne wymuszają konieczność aktywacji ogrzewania w mieszkaniach chwilę po zgłoszeniu wyłączenia ogrzewania. Pokutuje przekonanie, że ciepło dostarczane jest wyłącznie w okresie zimy i jesieni, a to jest błąd. Odpowiedzią jest "Temperatura+", system bazujący na automatyce pogodowej, który uruchamia dostawy ciepła zawsze, gdy temperatura spadnie poniżej określonego poziomu. Ten poziom zawsze określa zarządca i wspólnoty mieszkaniowe - tłumaczy Mateusz Radecki, dyrektor ds. handlu Grupy GPEC.
Jak to działa? Nowoczesna automatyka zainstalowana jest w węźle cieplnym. Na zewnątrz budynku znajduje się czujnik, który stale monitoruje warunki atmosferyczne. Gdy temperatura spada poniżej 10-12°C, system błyskawicznie aktywuje się włączając ciepło (można wciąż dodatkowo regulować je termostatem), a gdy wzrasta do 14-15°C - odcina jego dopływ. Jest to okres, podczas którego mieszkańcy mogą korzystać z ciepła. Dzięki temu, optymalna temperatura w mieszkaniu nie jest uzależniona od sezonu grzewczego.

Więcej niż komfort

Optymalna temperatura w domu przekłada się na wymierne korzyści zdrowotne. Zwłaszcza w okresach przejściowych, kiedy to jesteśmy bardziej podatni na różne infekcje. Optymalna temperatura w domu przekłada się na wymierne korzyści zdrowotne. Zwłaszcza w okresach przejściowych, kiedy to jesteśmy bardziej podatni na różne infekcje.
Zalety rozwiązania przekładają się również na niskie koszty. Maleje ilość remontów związanych z degradacją budynku. Uruchomienie usługi jest bezpłatne. Opłaty naliczane są tylko wtedy, gdy włączana jest dostawa ciepła. Średni wzrost kosztów ogrzewania przy korzystaniu z usługi to zaledwie ok. 2 proc. w zależności od wieku, stanu technicznego i usytuowania budynku. Badania branżowe wykazują, że średni koszt ogrzania 1 m. kw. w okresie maj/czerwiec to od 30 groszy w zależności o rodzaju budynku.

Inteligentna automatyka pogodowa to rozwiązanie nie tylko wygodne. Komfortowe warunki cieplne w domu (zwłaszcza w tzw. okresach przejściowych, gdy jesteśmy bardziej podatni na infekcje) przekładają się wprost na zdrowie, ograniczając ryzyko wystąpienia nie tylko przeziębienia, ale także np. alergii, zapalenia zatok czy reumatyzmu.

Usługa niweluje też ryzyko wychłodzenia bryły budynku i związanego z nim rozwoju zarodników pleśni i grzybów, które mogą osłabiać wytrzymałość konstrukcji. Bezobsługowa "Temperatura+" to rozwiązanie bezpieczne i ekologiczne, niosące korzyści nie tylko dla mieszkańców, ale również dla Zarządców i Administratorów, którzy nie muszą zgłaszać włączania i wyłączania węzła cieplnego, dzięki czemu mają mniej pracy.

Przestaw się inteligentne ciepło

Rozwiązanie wykorzystują już deweloperzy oferujący tzw. "inteligentne mieszkania". To innowacyjna technologia obejmująca m. in. czujniki otwarcia drzwi wejściowych i balkonowych, sprzętów elektrycznych i elektronicznych, a także właśnie wskaźniki ciepła oraz możliwość regulacji temperatury.

- Mieszkania z oferty "Smart House" kierowane są do ludzi ceniących nowoczesne rozwiązania. Umożliwia ona m.in. indywidualne zaprogramowanie temperatury w mieszkaniu czy poziomu wykorzystania energii elektrycznej. Dzięki temu zdecydowanie zwiększa się komfort przebywania w takim pomieszczeniu - mówi Jerzy Okoński z firmy ROBYG, która jako pierwszy deweloper oferuje swoim klientom inteligentne mieszkania w standardzie we wszystkich swoich inwestycjach na terenie Gdańska (dzielnice: Przymorze, Jasień, Morena).
Usługę można także w prosty sposób uruchomić w każdym budynku, który jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. By rozpocząć ten proces, wystarczy wejść na temperaturaplus.pl i wypełnić formularz kontaktowy lub zadzwonić pod numer 58 52 43 580.

Szczegóły dotyczące systemu "Temperatura+" znajdują się w załączonym pliku.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (5)

  • C.w (2)

    Inteligentne rozwiązania ciepłownicze już są, ale nadal nie ma liczników mierzących ilość zużytego ciepła na podgrzanie wody dla indywidualnego odbiorcy mieszkającego w budynku wielolokalowym.. Ciekawa sprawa: czy jest to tak skomplikowane urządzenie, że nikt go jeszcze nie wymyślił czy ...?
    Wg mojej wiedzy urządzenia liczące zużycie wody i ciepła wymyślono i wprowadzono ustawą w celu stymulacji oszczędności w społeczeństwie. Jak tu oszczędzać jeśli po odkręceniu kranu z ciepłą wodą trzeba spuścić 5 litrów zimnej i zapłacić jak za ciepłą (kilka razy w ciągu dnia z każdego punktu czerpalnego). Tak się oszukuje odbiorców. Dotyczy to GPEC w Pruszczu Gdańskim.

    • 5 2

    • oszuści

      W gdańsku na nowych osiedlach jest to samo 10 litrów marnuje każdorazowo. Efektywność energetyczna jak cholera.

      • 0 0

    • Liczniki były

      na początku , gdy instalowano nowoczesna węzły ciepłownicze. Był licznik ciepła ogólnego Cog oraz licznik centralnego ogrzewania Co. Odejmując Cog-Co = Cwu (ciepła woda użytkowa).
      Wodomierze cwu w mieszkaniach były podzielnikami kosztu ciepła idącego na podgrzanie wody - Cwu. Prawo Energetyczne nakazuje pomiar ciepła sumarycznego , więc firmy ciepłownicze zrezygnowały z drugiego licznika oszczędzając na eksploatacji i legalizacji. Drugi licznik może być własnością odbiorcy ciepła , ale powodować to będzie perturbacje prawne związane z serwisowaniem węzła ciepłowniczego będącego własnością GPEC-u. Dlatego odbiorcy ciepła posiadający własny węzeł ciepłowniczy mogą korzystać z dwóch liczników ciepła i bardzo precyzyjnie mogą policzyć zużycie ciepła na podgrzanie wody w poszczególnych mieszkaniach.

      • 9 0

  • eGain forecastingTM (1)

    Jeżeli chcemy mówić o inteligentnym systemie, który do sterowania pracą węzła cieplnego korzysta w pełni z wiedzy o zmieniających się warunkach atmosferycznych i z prognozy pogody to tylko jeden system daje taką możliwość. Jest to szwedzki system firmy eGain, stosowany w Polsce. Dodatkowo jego zastosowanie gwarantuje oszczędności w zużyciu ciepła.

    • 0 2

    • Coś podobnego?

      Jedyny ?

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane