• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prysznic czy wanna z parawanem?

Łukasz Szczerba
13 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Koncepcja druga. Parawan nawannowy ochroni łazienkę przed zalewaniem w czasie prysznica. To rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba rezygnować ani z kąpieli w wannie, ani z komfortu szybkiego prysznica.  Koncepcja druga. Parawan nawannowy ochroni łazienkę przed zalewaniem w czasie prysznica. To rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba rezygnować ani z kąpieli w wannie, ani z komfortu szybkiego prysznica.

Projektowanie łazienki na papierze wydaje się być łatwe. Większość sanitariatów ma określone wymiary, co - wydawałoby się - ułatwia zadanie. Problem pojawia się, kiedy rysunek chcemy sobie wyobrazić w rzeczywistości. Trudno "zobaczyć" gabaryty w przestrzeni. Wtedy z pomocą przychodzi wizualizacja.



Wymiary łazienki i układ aranżacyjny proponowany przez dewelopera. Wymiary łazienki i układ aranżacyjny proponowany przez dewelopera.
Z takimi rozterkami zwrócili się do nas Luiza i Kamil. Kupili nowe mieszkanie i nie mogą dojść do porozumienia, czy w ich przyszłej łazience powinien znaleźć się prysznic, czy wanna...

Luiza jest zwolenniczką wanny, do której nie jest przekonany Kamil. Kompromisem w takim sporze może stać się wanna ze szklanym parawanem i deszczownicą - rozwiązanie pozwalające cieszyć się ulubioną formą kąpieli każdej ze stron. Para uważa, że zwizualizowanie obu możliwości aranżacyjnych pomoże im w podjęciu decyzji. Projekt został oparty na podstawie istniejących przyłączy.

Pracowania Projektowa DoMilimetra wspólnie z Łukaszem Szczerbą, studentem ASP w Gdańsku,
przygotowała koncepcje łazienki w kilku wariantach stylistycznych.

Projektowane pomieszczenie ma powierzchnię ok. 5,5 m kw., znajduje się na piętrze budynku i jest dobrze doświetlone naturalnym światłem z okna. W łazience ma znaleźć się miejsce na miskę toaletową, umywalkę, wannę lub prysznic oraz pralkę.

Proponowane koncepcje łazienki, wedle życzenia Luizy i Kamila, są utrzymane w nowoczesnym stylu oraz kolorystyce jasnych brązów. We wszystkich koncepcjach zastosowano przestronne lustra, które korzystnie powiększą przestrzeń i ładnie odbiją naturalne światło. We wnęce z pralką zaproponowano zabudowę z otwartymi półkami oraz częścią zamkniętą, która pomoże w utrzymaniu porządku i składowaniu potrzebnych akcesoriów.

Jeśli powierzchnia do ich przechowywania okaże się niewystarczająca, wówczas można zastanowić się nad zastosowaniem dodatkowej szafki podumywalkowej. We wszystkich koncepcjach tzw. strefa mokra, czyli prysznic lub wanna, została przymknięta szklanymi ściankami. Wedle zapotrzebowania obok miski toaletowej można wygospodarować miejsce na bidet. Nie będzie to kłopotliwe, szczególnie jeśli w łazience znajdzie się ostatecznie kabina prysznicowa.

Kolejne koncepcje przewidują równolegle rozwiązania dotyczące wyboru wanny lub prysznica. A kolejne wizualizacje prezentujące trzy różne propozycje aranżacyjne pokazują, jak wybierając różne materiały wykończeniowe i stosując niewielkie zmiany, można odmienić charakter tego samego wnętrza.

Koncepcja pierwsza
Jest najbardziej klasyczna. W dwóch wariantach funkcjonalnych przewiduje umieszczenie w łazience wanny z parawanem lub ustawionej na niskim brodziku półokrągłej kabiny. Zastosowanie kabiny na brodziku umożliwia wykorzystanie w codziennym życiu samego brodzika.

W aranżacji zastosowano płytki w trzech rodzajach - o różnym formacie oraz kolorystyce - w połączeniu z odcieniami jasnego drewna i szkłem. Całość jest harmonijna i ciepła, a głównym akcentem wnętrza stają się małe brązowe płytki.

  • Łazienka wypełniona dużą ilością ceramiki najczęściej odbierana jest jako pomieszczenie chłodne. Wystarczy dodać nieco drewna, aby złamać ten stereotyp.
  • Wanna obudowana ceramiką w tym samym odcieniu co pozostałe kafle w pomieszczeniu optycznie zmniejsza swoje gabaryty.
  • Umieszczenie w tym samym miejscu, gdzie przewidziana jest wanna półokrągłej kabiny prysznicowej sprawi, że łazienka zmieni nieco swoje proporcje. Będzie w niej więcej miejsca - na przykład na małą komodę pod oknem.
  • Umieszczenie w części kąpielowej deszczownicy oraz tradycyjnej słuchawki prysznicowej poprawi funkcjonalność tej strefy.
  • Wysoka na dwa metry kabina prysznicowa ma większe gabaryty niż wanna. Optycznie łazienka może wydać się zatem mniejsza. Wrażenie to można zniwelować mocnym oświetleniem pomieszczenia.
  • Widok znad umywalki w opcji z wanną. Zastosowanie kafli różnej wielkości powoduje, że pomieszczenie nabiera wyrazu, przestaje być monotonne.

Koncepcja druga
Kolejna z koncepcji oparta na niemal tych samych elementach, również przewiduje dwa warianty - umieszczenie w łazience wanny z parawanem lub kabiny prysznicowej (tym razem w wersji bezbrodzikowej). Druga opcja pozostawia w pomieszczeniu na tyle dużo przestrzeni, by możliwe było umieszczenie w nim także bidetu.

Stylistycznie koncepcja jest bardziej dynamiczna od pierwszej propozycji, a to dzięki zastosowaniu dość małych płytek ściennych w dwóch kolorach, które tworzą swego rodzaju mozaikę.

Dodatkowo na jednej ze ścian zaproponowano fototapetę, której wzór przedstawia rośliny w odcieniach fioletu. Kolor ten przeplata się także w innych elementach wnętrza, m.in. w akcesoriach łazienkowych. Oczywiście wzór oraz kolorystykę użytej fototapety można dobrać spośród wielu dostępnych na rynku, tak aby w jak największym stopniu estetycznie odpowiadały użytkownikom pomieszczenia.

  • Część ściany nad wanną wykończona jest kafelkami powodującymi lustrzane odbicie. To kolejna (po dużym lustrze nad umywalką) powierzchnia, która będzie rozświetlała i powiększała pomieszczenie.
  • Zastosowanie w niewielkim pomieszczeniu w całości przeziernej kabiny powoduje, że jej gabaryty łatwiej nikną w przestrzeni.
  • Lustro umieszczone na ścianie na prawo od wejścia to kolejny taki element, który podkreśla spójny zamysł - wraz z lustrem za umywalką oraz lustrzaną powłoką nad wanną.
  • Jeśli przestrzeń podumywalkowa miałaby być wykorzystana na szuflady, to lustro będzie mniejsze, nie będzie odbijało dekoracyjnego motywu z naprzeciwka.
  • Wybór motywu na ścianę jest kwestią upodobań użytkowników łazienki. Od tego, jaki motyw zostanie wybrany i jaką obraz będzie miał głębię zależy, czy przy jego pomocy uda się optycznie powiększyć pomieszczenie.
  • Zastosowanie w tej łazience kabiny pozostawi więcej wolnej przestrzeni. Dzięki temu znajdzie się także miejsce na bidet.
  • Zabudowa wokół pralki zapewni sporo miejsca do przechowywania. Warto przemyśleć, czy potrzebnych jest w tym miejscu więcej półek otwartych, czy zabudowanych. Znajdujące się na wierzchu przedmioty będą miały wpływ na budowanie nastroju pomieszczenia.
  • Okno w łazience zapewni dostęp światła naturalnego oraz poprawi wentylację pomieszczenia. Warto zadbać o jak najlepszą dystrybucję światła, które przez nie wpada (tu brak firany oraz całkowicie przezierna kabina).

Koncepcja druga, wariant z kabiną
Ostatnia z propozycji stylistycznych bazuje na rozwiązaniu funkcjonalnym z drugiej koncepcji (w wersji z bezbrodzikową kabiną).

Najbardziej odbiega ona od standardowych rozwiązań, bazuje na geometrycznych podziałach. Zrezygnowano w niej z ozdobników kolorystycznych, za cały charakter łazienki odpowiadają zastosowane heksagonalne płytki w różnych układach. Wizualizacja pomaga wyobrazić sobie, jaki będzie ostateczny efekt wykorzystania takiego lub innego rozwiązania.

  • Układ niewielkich, dających złudzenie zabawy płaszczyzną kafli.
  • Przemyślany, niebanalny układ sześciokątów o różnej kolorystyce, ale przy zachowaniu jednej tonacji.
  • Jeden, wyraźnie akcentujący kształt kolor kafli.
  • Odważne połączenie różnych kształtów i kolorów (również na podłodze), bardzo zindywidualizowany efekt.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Łukasz Szczerba

Opinie (54) 6 zablokowanych

  • ziemniaki czy kluski

    • 2 2

  • Nie ważne czy wanna czy prysznic.. (1)

    Ważne jest to, aby korzystać, a z tym jak wiadomo latem jest kiepsko, czuć np w skm czy autobusie.
    Sam mam w domu i prysznic i wannę. Z której skorzystałem raz aby sprawdzić czy nic nie cieknie. Żona chciała wannę i korzysta raz na pół roku. Za to z prysznica korzystamy codziennie. Moim zdaniem wanna przydaje się najlepiej jak się ma małe dzieci.

    • 8 0

    • Mam to samo.

      Z wanny korzystałem raz, żona, tak jak u Ciebie, może raz na 3 miesiące. Dziecko w wannie codziennie.

      • 4 0

  • wybrałam prysznic

    a teraz tego żałuję ! w wannie masz wybór możesz i poleżec w piance i możesz wziąśc szybki prysznic .Pod prysznicem bez wyboru tylko prysznic

    • 5 1

  • Ja po trzech latach zamieniłam prysznic na wannę (1)

    i to była najlepsza decyzja. Dosyć miałam mycia drzwi od kabiny i czyszczenia szczotką do zębów szyn. Teraz leżę sobie w wannie pełnej piany jak królowa i czytam ulubione gazety. A po kąpieli przetrę wannę gąbką z płynem i gotowe. :)

    • 11 2

    • ja po żoie myje wanne karczerem

      • 2 0

  • Wanna i to najlepiej 180+ ze składanym parawanem (tani parawan psuje cały efekt, a za 1k mozna juz cos wybrać)

    • 4 1

  • A ja

    mam w domu wannę z hydromasażem i kabinę, z czego i tak częściej korzysta się z kabiny. Zużywa mniej wody i szybciej się człowiek wykapię przed pracą, a jak jeszcze chce głowę umyć na stojąco, to łatwiej w kabinie. Zresztą mam łazienkę wielkości 10-12 m2. więc to jest coś. Zreszta to niej jest blok, tylko dom-bliźniak.

    • 1 2

  • Jak wanna to tylko z parawanem. Na co dzień nie ma czasu na moczenie, a nic gorszego niż chlapanie prysznicem po całej łazience. W rodzinnym domy mając do wyboru wanne i prysznic z wanny korzystałem raz na ruski rok (jak większość domowników), więc na swoim wybrałem kabinę... i szczerze mówiąc wanny mi zupełnie nie brakuje. jeśli chodzi o moczenie się to rozumiem jakies jacuzzi czy balię na kilka osób. Albo wizytę od święta gdzieś w termach przy okazji wypadu na narty. Czy jakiś basen/morze/jezioro... Ale takiego moczenia się w wannie to mi zupełnie nie brakuje.

    • 1 0

  • Proponuję zestaw pryszczyc i wannę z pawianem.

    • 2 0

  • ja polecam zlew w kuchni.

    • 0 0

  • Zdecydowanie nowoczesna wanna.

    Jasne że wanna. W wannie zawsze można wziąć prysznic, a na odwrót nie da rady. Najlepiej wanna wykonana na wymiar, dopasowana do konkretnej łazienki i zdecydowanie z konglomeratu! Jest to dużo bardziej elegancki materiał niż pospolity akryl. Trzyma ciepło, ma miłą dla oka, matową strukturę i zamówimy go w dowolnym kolorze z palety RAL. Cena nie jest najniższa, ale moim zdaniem warto zainwestować w porządne wyposażenie. Taką wannę na wymiar możemy zamówić np. w Luxum.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane