• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do notariusza. Jeśli doszło do sporu w sprawie nieruchomości, przeprowadź mediacje

15 maja 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Mediacje to sposób na szybsze i tańsze rozwiązanie sporu niż przed sądem. Oczywiście obie strony muszą wyrazić wolę wzięcia w nich udziału. Mediacje to sposób na szybsze i tańsze rozwiązanie sporu niż przed sądem. Oczywiście obie strony muszą wyrazić wolę wzięcia w nich udziału.

Właściciele nieruchomości są stale narażeni na spory w sprawach związanych ze swoją własnością, niekiedy kończą się one w sądzie. Jednak od stycznia 2016 roku każde pismo procesowe musi zawierać informację czy strony podjęły próbę mediacji.



Czy brałeś kiedykolwiek udział w mediacjach?

Od mediacji rozwiązanie swojego problemu powinien zacząć też pan Mariusz, który opisał redakcji Trojmiasto.pl problem z jakim się mierzy.

- Moja babcia wraz z dziadkiem który nie żyje od 9 lat, 16 lat temu podarowali mi i mojej żonie mieszkanie. Sporządzono akt notarialny, w którym zapisano że mają prawo zamieszkiwać w tym lokalu dozgonnie. Zamieszkiwanie to być nieodpłatne, za wyjątkiem ponoszenia kosztów czyli czynszu. Niestety już przez trzy miesiące babcia nie płaci czynszu do spółdzielni. Przygarnęła sobie dwóch młodych kryminalistów, których ubiera, żywi, opiera, kupuje im papierosy, piwko, wódkę. Nawet nie mam jak wpłynąć na babcię, bo "lokatorzy" grożą mi pobiciem. Byłem z tym na policji przekazałem jaka jest sytuacja, ale policja nie ma podstaw by mi pomoc. Tymczasem spółdzielnia przysyła wezwania przedsądowe z wezwaniem do zapłaty do mnie. Czy mogę zrzec się mieszania na spółdzielnię? Bo jak mogę inaczej wyegzekwować od mojej babci opłaty za lokal?
Odpowiada Katarzyna Grajewska-Bartosz, notariusz w Sopocie.

W związku z tym, że przysługuje panu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, to z tego tytułu ciążą na panu pewne obowiązki, w tym uiszczania tzw. opłat eksploatacyjnych na rzecz spółdzielni (potocznie nazywanych "czynszem"). Z uwagi na to, słusznie spółdzielnia wzywa pana do zapłaty zaległości, bo to pana zobowiązanie, a nie babci. Jest ona dłużnikiem pana, nie zaś spółdzielni. W pierwszej więc kolejności powinien pan uiścić zaległości wobec Spółdzielni, a następnie żądać zwrotu poniesionych kosztów od babci - zgodnie z treścią aktu notarialnego sprzed lat. Skoro babcia ma emeryturę, to jest osobą wypłacalną, więc egzekucja długu może być skuteczna. Szczegółowa odpowiedź na to pytanie i ewentualna porada jak to zrobić należy jednak do adwokata lub radcy prawnego (sprawy sporne), bowiem notariusze zajmują się sprawami niespornymi.

Czytaj także: jak sprzedać mieszkanie osoby z demencją

Podkreślenia wymaga jednak fakt, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) od 1 stycznia 2016 roku każde pismo procesowe (np. pozew o zapłatę) musi zawierać informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia (art. 187 § 1 pkt. 3) k.p.c.), a w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd będzie dążył do ugodowego załatwienia sporu, w szczególności przez nakłanianie stron do mediacji (art. 10), przy czym sąd może kierować strony do mediacji na każdym etapie postępowania (art. 1838).

Warto więc, przed podjęciem decyzji o wdaniu się w spór, zastanowić się, czy nie osiągnąłby pan więcej załatwiając konflikt na drodze postępowania mediacyjnego. W tym celu należy wybrać ośrodek mediacyjny i ta strona, z której inicjatywy ma dojść do mediacji, inicjuje w takim ośrodku prowadzenie mediacji. Szczegóły postępowania mediacyjnego i koszt takiego postępowania uzyskacie państwo w każdym ośrodku mediacyjnym.

Warto w tym miejscu wspomnieć o zaletach mediacji:
1. mediacja to metoda rozwiązywania konfliktów, w której profesjonalnie przygotowana, niezależna i bezstronna osoba (mediator), przy zachowaniu zasady poufności, za zgodą stron, wspiera je w procesie komunikacji i negocjacji - nie narzucając jednak jakiegokolwiek rozwiązania - w celu: ustalenia ich kwestii spornych, określeniu potrzeb i interesów uczestników mediacji oraz wypracowaniu wzajemnie dla nich satysfakcjonującego porozumienia,
2. postępowanie mediacyjne daje stronom możliwość współdecydowania w swojej sprawie, bowiem mają one możliwość samodzielnego wypracowania rozwiązania, akceptowalnego dla wszystkich.
3. ugody mediacyjne, dzięki okolicznościom ich zawierania, mają szanse być trwalsze, skuteczniej wykonywane, a samo postępowanie mediacyjne jest tańsze i szybsze niż długotrwałe postępowania sądowe.
4. podstawowymi zasadami mediacji, są:
a) poufność zarówno mediacji, jej przebiegu i rezultatów,
b) dobrowolność stron uczestniczenia w mediacji i zawierania porozumienia,
c) neutralność mediatora, który nie narzuca stronom rozwiązań, a jedynie dba o rzetelność procedury, sprzyjającej osiągnięciu dobrowolnego porozumienia,
d) bezstronność mediatora, który nie staje po stronie którejkolwiek ze stron, a jedynie dba, aby ewentualna nierównowaga między stronami nie wpływała na przebieg mediacji, ani na jej ostateczny rezultat.

Czytaj także: mieszkanie kupione przed ślubem wchodzi do majątku wspólnego

Jeśli jednak postępowanie mediacyjne, czy też sądowe nie przyniosłoby rezultatu, a pan podjąłby ostateczną decyzję, o tym iż nie chce aby dalej przysługiwało panu opisane prawo do lokalu, należy je zbyć i tu można rozważyć kilka wariantów, jak np.:
1) darowiznę na rzecz babci prawa do lokalu, tak aby tylko jej ono przysługiwało
i tylko ona ponosiłaby wszystkie koszty z nim związane, a zatem ponosiłaby też pełną odpowiedzialność za swoje czyny (płacenie bądź nie płacenie opłat)
2) sprzedaż mieszkania osobie trzeciej z prawem zamieszkiwania przez babcię
na dotychczasowych zasadach - wtedy babcia będzie musiała się rozliczać
z nową osobą, przy czym jest to raczej możliwość teoretyczna niż praktyczna (kto kupi mieszkanie "z babcią"?),
3) przeniesienie prawa do lokalu na spółdzielnię - wydaje się to jednak mało realne: dług jest prawdopodobnie o wiele mniejszy niż wartość mieszkania i nie rozwiąże to problemu, gdzie babcia ma mieszkać po dokonaniu takiej transakcji,(na marginesie: nie ma takiej formy jak "zrzeczenie się" prawa do lokalu na rzecz spółdzielni; każdy z opisanych tu wariantów jest umową i musi być zgoda obu stron na taką a nie inną formę zmiany dotychczasowego stanu rzeczy).

Zobacz jakie firmy i organizacje zajmują się w Trójmieście mediacjami

Ośrodek Mediacyjny przy Izbie Notarialnej w Gdańsku z siedzibą w Sopocie
ul. Władysława Jagiełły 10
81-757 Sopot
tel. (58) 551 63 55, (58) 551 50 98
fax (58) 551 50 97
e-mail: mediacje@gdin.pl
strona: www.gdin.pl/mediacje/
Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9-16.

Pytanie do notariusza Pytanie do notariusza

Zamierzasz kupić lub sprzedać nieruchomość, wydzielić jej część, dokonać darowizny lub spisać testament, ale masz wątpliwości co do związanych z tym formalności? Prześlij swoje pytania mailem: notariusz@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą notariusze z Izby Notarialnej w Gdańsku. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Dom portalu Trojmiasto.pl.

Opinie (3)

  • Mieszkanie (1)

    Super wnuczek tylko brać !!! I nic w zamian . Pasożyty !! Przejąłeś mieszkanie to opłacaj wszystko a nie hieno czekasz aż babcia za wszystko zapłaci ! Powinna babcia spalić ten dobytek i po kłopocie .

    • 9 12

    • Super czytelnik

      Trzeba czytac ze zrozumieniem. Proponuje jeszcze raz.

      • 0 2

  • a co jesli nie ma sprou a jest tylko sprawa

    np przy dzieleniu majątku dorobkowego? to też obowiązkowo do mediatora?
    albo przy uznaniu za zmarłego to to samo pytanie. tylko kto z kim mediuje

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane