• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do notariusza. Podział nieruchomości i meldunek po rozwodzie

12 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
To czy po rozwodzie należy podzielić się mieszkaniem czy domem zależy od tego czy stanowił on część majątku wspólnego czy osobistego. W tym drugim przypadku nie jest to konieczne. To czy po rozwodzie należy podzielić się mieszkaniem czy domem zależy od tego czy stanowił on część majątku wspólnego czy osobistego. W tym drugim przypadku nie jest to konieczne.

Rozwód to trudny moment w życiu. Dodatkowo trzeba przy tym zadbać o kwestie ewentualnego podziału majątku. To, czy będzie to konieczne, zależy od tego, w jaki sposób małżonkowie weszli w posiadanie majątku. Jeśli na przykład pochodzi on z dziedziczenia, podział nie będzie konieczny.



Nad ostatecznymi rozwiązaniami zastanawia się właśnie pani Iwona z Gdańska.

- Jesteśmy po rozwodzie. Nie zrobiliśmy podziału majątku, bo wydawało nam się, że nie ma co dzielić. W czasie trwania związku małżeńskiego dostałam od rodziców pół domu, więc uznaliśmy, że to jest moje. Były mąż dostał w testamencie od swojej matki hektar ziemi z warsztatem, w którym prowadzi działalność gospodarczą oraz częścią mieszkalną, więc uznaliśmy, że to jest jego.

Były mąż nadal zameldowany jest u mnie.
Czy powinnam go wymeldować? Czy należy zrobić formalny podział majątku? Czy jest zagrożenie, że były mąż wprowadzi się kiedyś do mnie, twierdząc, że ma prawo, ponieważ jest u mnie zameldowany? Czy są jeszcze jakieś czynności, które powinniśmy zrobić po rozwodzie?

 
Odpowiada Aleksandra Frąckowska, notariusz w Gdańsku.

Po pierwsze, rozstrzygnąć trzeba kwestię przynależności konkretnych przedmiotów do majątków osobistych i majątku wspólnego małżonków.

W polskim prawie zgodnie z art. 31 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Jest to zasada, od której ar. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje dziesięć wyjątków. Wyjątkami tymi są:
1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Zgodnie z powołanym przepisem zarówno darowizna, którą pani przyjęła, jak i spadek, który otrzymał pani mąż są takimi właśnie wyjątkami i stanowiły majątek osobisty każdego z państwa, pod warunkiem, że:
nie zawarli państwo w czasie trwania małżeństwa umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność ustawową lub nie dokonali państwo między sobą żadnych czynności rozporządzających (sprzedaż, darowizna na rzecz drugiego małżonka) lub też darczyńca lub spadkodawca nie wskazali wyraźnie, że przedmiot darowany lub dziedziczony ma wejść do państwa majątku wspólnego.

Zmiana adresu zameldowania 2023 - jak się przemeldować i jakie dokumenty są potrzebne? Zmiana adresu zameldowania 2023 - jak się przemeldować i jakie dokumenty są potrzebne?

Jeśli zatem nie zgromadziliście państwo innego majątku niż majątki osobiste, o których pani pisze, wszelkie umowy o podział majątku dorobkowego byłyby tu bezprzedmiotowe.

Co do kwestii zameldowania byłego męża w pani domu. Zgodnie z polskim prawem, a w szczególności z Ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych - rejestrowanie pobytu (meldowanie) nie jest w żaden sposób powiązane z prawami właścicielskimi czy innymi prawami osoby zameldowanej; z całą pewnością pani były mąż nie może wywodzić żadnych praw z samego faktu bycia zameldowanym w pani nieruchomości, i to zarówno praw rzeczowych (na przykład twierdzić, że dom jest także jego), jak i prawa do posiadania (zamieszkania).

Ponadto, jeśli nie mieszka już z panią, to zgodnie z art. 15 ust 1 Ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych były mąż obowiązany był najpóźniej w dniu opuszczenia pani domu wymeldować się. Niestety, często się zdarza, że osoba która już od dawna nie zamieszkuje pod danym adresem nie dopełnia obowiązku wymeldowania się; może to być niekiedy kłopotliwe dla osób, które tam zamieszkują. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak samodzielnie podjąć kroki w celu wymeldowania takiej osoby. Pomóc tu może art. 15 ust. 2 Ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, zgodnie z którym organ gminy wydaje na wniosek właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.

Proponuję zatem zgłosić w gminie, do której należy nieruchomość fakt, że były mąż nie mieszka już u pani. Jeśli organ gminy uzna, że zachodzą ku temu przesłanki, wymelduje pani byłego męża w drodze decyzji administracyjnej.
Pytanie do notariusza Pytanie do notariusza

Zamierzasz kupić lub sprzedać nieruchomość, wydzielić jej część, dokonać darowizny lub spisać testament, ale masz wątpliwości co do związanych z tym formalności? Prześlij swoje pytania mailem: notariusz@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą notariusze z Izby Notarialnej w Gdańsku. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Dom portalu Trojmiasto.pl.

Opinie (10) 1 zablokowana

  • Podział to będzie taki jaki ktoś ma układ w sądzie. (2)

    Przeżyłem ten syf i nikomu nie życzę a kobieta matka to osoba której wszystko się należy!
    Mężczyzna jest be bo dziecko zrobił a teraz jeszcze nie chce żyć z matką swojego dziecka która się puszcza. Dowody na tacy lecz pan wie co pan dziecku robisz pan chcąc rozwodu osieroca dziecko a puszczająca się matka to drobiazg w tej kwestii. Zostajesz goły i wszystko zaczynasz od nowa to taka obecnie miłosna prawda.
    Duży majątek dobry adwokat moja rada , lecz z tym tez jest problem ale to już oddzielny temat.

    • 47 8

    • Lepiej się wcale nie żenić, nie wiem dlaczego ludzie są tacy glupi i na co liczą po slubie.

      • 15 10

    • Ja zrobiłem

      we właściwym momencie rozdzielność majątkową. Koszt 492 zeta plus piętnaście złociszy za odpis. Pobyt u notariusza to pięć minut.

      • 13 0

  • Z babą w sądzie nie wygrasz. Taki z tego smutny morał.

    • 35 7

  • Najgorsze sa kredyty - temat kiepski do podzialu

    Ogolnie podzal majatku to droga przez meke bo jedna strona chce wycenic jak najdrozej a druga jak najtaniej.
    Masakra z sedziami sedzinami i rzeczoznawcami - cos tutaj kuleje

    • 19 1

  • dlaczego w sądach nie ma parytetu? (1)

    o ile wiem w sądach rodzinnych i cywilnych dominują kobiety. A efekt jest taki, że mężczyzna nie ma szans. Wniosek? nie wierz w sądy... nie bież ślubu, a jak już to wyłącz wspólność majątkową bo zjedzą Cię w sądzie.

    • 23 3

    • są mężczyźni sędziowie, ale to nic nie zmienia, bo i tak mąż i ojciec to ten zły

      • 11 1

  • Szanowna autorko (2)

    Treść tego artykułu to nic odkrywczego , na każdym portalu prowadzącym porady prawne można to samo przeczytać .
    zapomniała pani napisać rzecz oczywista ,ze , to prawo jest martwe pomimo tego ze zniesienie obowiazku meldunkowego ma obowiazywac od 1 stycznia 2016 . W praktyce osoba zameldowana pod danym adresem musi sie sama wymeldować , tak to dziala .
    w praktyce pani iwono powinna pani porozmawic z bylym malzonkiem na ten temat i sklonic go do wymeldowania . Z tresci nie wynika zeby panstwo mieli prblemy z osiagnieciem porozmienia w tej kwesti , a udawanie sie z tym do prawnika to wyrzucone w bloto pieniadze , o czym swiadczy tresc tego ........

    • 6 7

    • Jeżeli mieszkanie stanowi Twoją własność, a były współmałżonek nie chce się wymeldować po rozwodzie i podziale majątku, należy wziąć akt własności (zazwyczaj akt notarialny) udać sie do urzędu miasta i dokonać administracyjnego wymeldowania.

      • 7 1

    • Nie musi, można wymeldowac administracyjnie. Cała filozofia

      • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane