• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sposoby usuwania grzybów pleśniowych w mieszkaniach

TeBe
29 kwietnia 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może powodować bóle głowy, senność, nudności. Pleśnie oddychają tlenem i wydzielają dwutlenek węgla zwiększając jego zawartość w powietrzu.

Gdy zauważymy na ścianie zaczątki pleśni musimy niezwłocznie podjąć kroki chroniące nasze zdrowie:

a) grzyb pleśniowy o niewielkim skupisku:
- sprawdźmy czy przyrasta do tynku, czy osadził się tylko na powierzchni
- pleśń usuwamy delikatnie szczotką o sztywnym włosiu, na mokro lub sucho woda z dodatkiem detergentów (w przypadku zastosowania Pleśniotox E) lub bez detergentów (w przypadku zastosowania BORAMONU)
- na zainfekowane miejsce nanosimy preparat pleśniobójczy zgodnie z zaleceniami producenta

b) duże skupiska pleśni:
- przebarwienia i spękanie tynku świadczy o tym, że pleśń przerosła tynk
- skuwamy tynk w miejscu zaatakowanej ściany i w odległości 1,0m wokół
- oczyszczamy cegły, pustaki szpachelką lub szczotką drucianą
- oczyszczone miejsca pokrywamy preparatem pleśniobójczym (3x BORAMON lub PLEŚNIOTOX E)
- gdy preparat wniknie w ścianę, można przystąpić do nanoszenia nowego tynku

Wszelkie preparaty do zwalczania grzybów pleśniowych są szkodliwe dla zdrowia.
Używając ich chronić należy skórę i oczy. Po zakończeniu należy wywietrzyć pomieszczenie. Niektóre preparaty zawierają związki chloru, tworzące z kwasami lub środkami czystości trujące gazy. Część preparatów ma zastosowanie jedynie na zewnątrz pomieszczeń

Przykładowe preparaty:

PLEŚNIOTOX E - emulsyjny środek do zwalczania grzybów pleśniowych
(atest higieniczny PZH nr B-2236/96, aprobata techniczna ITB nr AT-15-2714/97)
Szerokie spektrum działania biobójczego w stosunku do grzybów pleśniowych, bakterii, drożdży i glonów. Roztwór roboczy penetruje w głąb tynków i murów, niszcząc zarodniki pleśni i korzenie glonów. Nie przebarwia tynków i powłok malarskich. Środek praktycznie nie toksyczny (V klasa toksyczności) a w postaci roztworu roboczego nieszkodliwy.
Zabiegi wykonuje się 3-krotnie porcjami po 0,1l roztworu roboczego na 1m2.

BORAMON - wielofunkcyjny impregnat do drewna oraz środek grzybobójczy do murów, tynków i powłok malarskich
(atest higieniczny PZH nr B-674/95, aprobata techniczna ITB nr AT-15-2238/96)
Przeznaczenie
- na murach zwalcza grzyby domowe, pleśnie, glony występujące powierzchniowo na ścianach. Zastosowanie na tynkach, powłokach malarskich w tzw. pomieszczeniach mokrych (sanitariaty, pralnie, myjnie samochodowe)
- na drewnie - działają zwalczająco i profilaktycznie w stosunku do grzybów domowych, pleśniowych i glonów. Zabezpiecza przed bakteriami i owadami. Stosowany pod farby i lakiery zwiększa odporność biologiczną drewnianych elementów budowlanych. Trwale łączy się z drewnem, nie podnosi stopnia palności drewna, jest niekorozyjny wobec stali.

PP BIOWASH jest roztworem opartym na wodzie, zawierającym kompleksową kombinację wodnego roztworu amoniaku i chloru. Produkt ten jest całkowicie biodegradalny (rozkłada się w ciagu 48 godzin w zakładzie oczyszczania). PP BIOWASH przeznaczony jest do zatruwania aktywnych pleśni, zarodników bakteryjnych i grzybicznych oraz chlorofilu zawierającego organizmy takie, jak mech, porosty i glony przed zastosowaniem podkładów PP i systemów powłokowych. W przeciwieństwie do wielu innych systemów konwencjonalnych PP BIOWASH pozostaje aktywny po jego zastosowaniu, dając zabezpieczenie przed infekcją przez okres dwóch lat.

Często pleśń mimo naszych działań powraca (dot. to mieszkań na parterze). Z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to wina braku izolacji poziomej i pionowej. Ściany naszych domów mają budowę kapilarną, powodującą podciąganie wilgoci z gruntu lub wód opadowych. Części budynku narażone na kontakt z wilgocią przy dobrze pojętej "sztuce budowlanej" zostają oddzielone izolacją. Gdy jej brak lub została uszkodzona podczas wykonywania robót budowlanych - materiał ścienny zostaje nasycony wodą wraz z zawartymi w niej solami - i od wewnątrz następuje atak grzybów i pleśni. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia takiej ściany jest odtworzenie izolacji (przepony) poziomej oddzielającej drogę przenikania wilgoci. Przeponę taką uzyskuje się przez wstrzyknięcie w mur środków, które w wyniku reakcji chemicznych tworzą nieprzepuszczalną warstwę. Aby dotrzeć do wnętrza przegrody wykonujemy w niej szereg otworów o średnicy 20mm i głębokości 75% grubości muru, w odległościach -10 do 15cm. Następnie tak przygotowany otwór wypełniamy środkiem iniekcyjnym.

TeBe

Opinie (52) 10 zablokowanych

  • Sposób na grzyba (4)

    Należy się zastanowić nad przyczyną powstawania grzyba i wilgoci i ją zlikwidować. Walka bezpośrednio z grzybem np chemią nie przyniesie sukcesu.
    Skraplanie się wody na oknach lub ścianach (powstawanie grzyba) jest spowodowane wysokim poziomem wilgoci w pomieszczeniu, ta natomiast jest spowodowana niewłaściwą wentylacją.
    Mieszkańcy wytwarzają parę wodną zarówno poprzez pocenie się, oddychanie jak i poprzez prace domowe takie jak gotowanie, suszenie prania, kąpiel a nawet podlewanie kwiatów.
    Jedynym sposobem usunięcia nadmiaru wilgoci z pomieszczenia jest wentylacja. Podnoszenie temperatury, przecieranie parujących szyb lub okresowe wietrzenie jest niewystarczające.
    Wentylacja powinna działać w sposób ciągły 24h/dobę ponieważ jej zadaniem jest bardzo powolne wymienianie powietrza w całym mieszkaniu.
    Bardzo częstą przyczyną niedziałającej wentylacji jest brak dopływu świeżego powietrza. Wentylacja nie jest w stanie usuwać zanieczyszczonego powietrza bez wprowadzania na jego miejsce świeżego suchego powietrza.
    Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji są szczelne okna i drzwi. Uszczelniają one tak mieszkanie, że wentylacja po pewnym czasie się zatrzymuje lub zaczyna cofać nawiewając zimne powietrze przez kratkę
    Wraz z powstaniem tych problemów w czasie gdy ludzie zaczęli montować szczelne okna pojawiło się rozwiązanie techniczne niwelujące problem wilgoci a jednocześnie oszczędzające energię grzewczą.
    Jest to system higrosterowany. System składa się z 2 elementów nawiewników montowanych w oknach (dopuszczają świeże powietrze) i specjalnych kratek wyciągowych.
    Zaletą tego rozwiązania jest praca automatyczna nie wymagająca prądu elektrycznego. Nawiewniki i kratki posiadają czujnik wilgoci -taśmę, która zwiększa wentylację poprzez otwarcie nawiewników i kratek gdy jest wilgotno i przymyka przepływy gdy jest sucho.
    System jest oszczędny bo działa najskuteczniej w miejscu gdzie jest wilgotno (tam gdzie przebywają domownicy) - w ciągu dnia wentyluje salon wieczorem łazienkę a w nocy sypialnię.
    Polecam: alfredmoll.pl

    • 125 63

    • PLESŃ W DOMU (1)

      BOJĘ SIĘ BO MAM MAŁE DZIECKO A W DOMU POJAWI ŁA SIĘ PLEŚŃ....NIE DAWNO ZOSTAŁY WSTAWIONE OKNA PLASTIKOWE;;;;;;;CZY TO JEST PRZYCZYNA TYCH OKIEN ....CO MAM ROBIC

      • 0 0

      • Ja miałam tak samo - wynajmowałam mieszkanie w nieocieplonym bloku na Stogach w którym nowi właściciele wymienili okna. Wentylacja po prostu nie działała - żadnego ciągu powietrza, ale spółdzielczy kominiarz - fachowiec (od pasania owiec) orzekł że wszystko jest ok. Z grzybem do połowy ściany wytrzymałam do końca umowy najmu a potem się wyniosłam.

        • 0 0

    • Raczej Alfred Moll - przedstawiciel

      Chociaż do reklamy cudownego środka na poprawę wentylacji informacje są pewnie prawdziwe. Nie ma cudów-trzeba zadbać o właściwą wentylację w domu.

      • 2 0

    • Niestety superinteligencja "w ciągu dnia wentyluje salon wieczorem łazienkę a w nocy sypialnię" tego rozwiązania u mnie na nic się nie zdała, było jeszcze gorzej niż w gdy korzystałem z mikrowentylacji okien. Tylko kasa wydana niepotrzebnie bo mikrowentylacja okien lepiej się sprawdza.

      • 0 0

  • GRZYB (1)

    MIESZKAM W LETNICY, TEZ MAM GRZYBA,NIE MOGE SIE Z NIM UPORAĆ. DOM JEST NIEOCIEPLONY,FUNDAMENT SIE SYPIE ..ITD... JUZ POMALU NIE WYTRZYMUJĘ I ZAMIERZAM SIE WYNIESC Z TEJ OBSKURNEJ..............

    • 37 9

    • grzyb

      Jak pojawia się pleśń na scianach to trzeba przede wszystkim pozbyć się wilgoci z mieszkania, my mieliśmy wilgoć w mieszkaniu i przez to pleśń, szukaliśmy różnych rozwiązań aż w końcu natrafiliśmy na polska firmę Alnor u której kupiliśmy wewnątrzścienny rekuperator HRU-WALL, dzięki niemu szybko pozbyliśmy się pleśni ze ścian w pomieszczeniach.

      • 0 0

  • grzyb (2)

    Trzeba leczyc przyczyne a nie skutki.Tez mialem grzyb na scianie.Okazalo sie ze mam uszkodzona izolacje pozioma w budynku.
    Wykonalem ja sam srodkiem ISOLIT kwas krzemowy.Sciana natychmiast wyschla i zginely grzyby bo do rozwoju potrzebuja wilgoc.

    • 51 13

    • do pawła

      a kto to stwierdza, że jest uszkodzona izolacja pozioma w budynku? Też bym musiała poznać przyczynę i jakoś to zwalczyć.

      • 0 0

    • grzyb

      Co do wykonania nawierceń ściany przy zastosowaniu ISOLIT kwas krzemowy. Otwory wiercimy po całym obwodzie ścian pomieszczenia czy tylko w miejscach zagrzybionych i na jakiej wysokości od podłogi. Czy konieczne jest skuwanie wszystkiego do cegły czy też nie?

      • 0 0

  • (3)

    Mieszkam w domku jedno rodzinnym i też mam grzyba na ścianie ale też w łóżku tam gdzie składujemy pościel co mam z tym zrobić

    • 68 40

    • usunac wszystko i spryskac

      • 2 0

    • miedzy nogi go

      • 1 3

    • Wywal łóżko.

      • 2 0

  • Likwidacja Grzyba

    profesjonalne środki do likwidacji grzyba to środki heterocykliczne nie zawierające chloru formaldehydu i metali ciężkich. Prawda jest taka że należy grzybnię usunąć a nie tylko powierzchownie grzyba czy pleśń popryskać. Jeśli grzybnia jest na głębokości 15cm jak można go "psikaczem" zlikwidować ???
    Odgrzybialiśmy stare przedwojenne ściany i mury piwniczne.
    Robotę nam konserwator zabytków odbierał a oni są naprawdę uczuleni na jakość końcową.

    Kolega ma rację z tym krzemianowaniem ale jest on odpowiedzialny za podciąganie kapilarne wody.

    • 29 9

  • grzyb i wilgoc (1)

    czy po zastosowaniu preparatu grzybobojcze można postawic sciankę z płyt gipsowych przeznaczonych do Łazienek i co dodać do profili styropian czy włókno

    • 54 23

    • no właśnie. też zastanawiam się nad postawieniem ścianki, ale boję się, że grzyb i tak będzie się rozwijał,a wraz z nim zarodniki w moim mieszkaniu. Czy taka ścianka całkowicie, szczelnie odetnie mnie od grzyba?

      • 3 1

  • pleśn w domu koszmar

    planuję generalny remont ,czytam dużo zanim zabiorę się do działania ,mieszkam na 1 piętrze pleśń jest w sumie wszędzie w pokoju dużym i małym,korytarz ,kuchnia ,problem jest chyba w tym ,że ,,mam ,,sąsiada który powinien mieszkać po de mną na parterze,niestety od 21 lat nikt tam nie zamieszkuje ,nie ogrzewa nie wietrzy mieszkania-to jest moja główna przyczyna powstawania pleśni (jeśli się mylę proszę o odpowiedz),sąsiad mieszkający też na 1 piętrze już nie przebywa w domu brak ogrzewania i wietrzenia ,a jakby tego było mało sąsiad mieszkający na demną też nie ogrzewa mieszkania tak jak się powinno.Z każdej strony jest nie za ciekawie.Czy może ktoś mi napisać w jaki sposób można tą sytuację załatwić ,grzecznie prosząc nie ma rezultatu ,wyzywanie też nie pomaga,co z tego że zrobię remont kolejny w domu jak nie zlikwiduję głównej przyczyny czyli brak ogrzewania i wietrzenia mieszkań przez sąsiadów.Proszę o odpowiedz na anrallogin@autograf.pl będę bardzo wdzięczna.POZDRAWIAM ANDZELIKA:)

    • 67 18

  • Witam (1)

    a czy przyczyna powstania grzyba może być jednak zbytnie wietrzenie i zbyt niska temperatura w pomieszczeniu tak poniżej 18 st. utrzymywana przez dłuższy czas?

    • 69 28

    • jak chcesz hodować grzyba to nie wietrz mieszkania i zamykaj szczelnie okna plastikowe.

      • 1 1

  • plesn (1)

    mam grzybas

    • 7 11

    • należy ściany malować farbami winylowymi z dodatkiem wapna.

      • 0 0

  • wychodzi pleśń na ściany (1)

    wychodzi pleśń na ściany wstydzę się jak ktoś to zobaczy ktoś mi może wytłumaczyć co to jest środek iniekcyjny i jak to się robi mieszkam na terenach trochę wilgotnych nawet podmokłych to w tym roku dało się odczuć ponieważ ten rok był bardzo mokry.

    • 37 36

    • Srodek iniekcyjny...

      to środek wstrzykiwany do wewnątrz,podskórnie,podtynkowo.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane