• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprawdziliśmy, co powstanie w sąsiedztwie ECS

Krzysztof Koprowski, EBu
24 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
ECS będzie otoczony nowymi budynkami. Na lewo od niego, na parkingu, plan dopuszcza zabudowę usługową. Po prawej stronie (za punktowcem) będzie się znajdowało centrum handlowe, zaś dźwigi budowlane widoczne w lewej części zdjęcia stoją na terenie budowy biurowca Tryton. ECS będzie otoczony nowymi budynkami. Na lewo od niego, na parkingu, plan dopuszcza zabudowę usługową. Po prawej stronie (za punktowcem) będzie się znajdowało centrum handlowe, zaś dźwigi budowlane widoczne w lewej części zdjęcia stoją na terenie budowy biurowca Tryton.

Europejskie Centrum Solidarności zdominowało Plac Solidarności, ale ten stan może wkrótce ulec zmianie. W planach są bowiem nowe budynki oraz korekta układu drogowego w tym rejonie. Naprzeciwko Placu Solidarności trwa już budowa biurowca Tryton.



30 sierpnia br. odbyło się otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności. Ciężka i monstrualna bryła tego gmachu na razie zdominowała Plac Solidarności zobacz na mapie Gdańska oraz oś widokową wzdłuż Wałów Piastowskich. Jednak już wkrótce może doczekać się nowego otoczenia.

Ze strony inwestycji samorządowych, najbardziej zaawansowany jest projekt nowej formy deptaka Droga do Wolności, który połączy ul. Łagiewniki zobacz na mapie Gdańska i Plac Solidarności z ul. Nową Wałową zobacz na mapie Gdańska oraz docelowo (II etap) z mostem pontonowym na Ostrów zobacz na mapie Gdańska.

W listopadzie ub. r. rozstrzygnięto konkurs na formę jego wykonania. Wygrała wówczas pracownia Grupa 5 Architekci z Warszawy, która zaproponowała nasadzenia jabłoni. Ten pomysł zupełnie przypadkowo nabrał niedawno dodatkowego, symbolicznego znaczenia w związku z embargiem nałożonym przez Rosję na warzywa i owoce. Czy nadal jest realny?

- Obecnie trwają negocjacje z zespołem, który wygrał konkurs, w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego - informuje Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Droga do Wolności to jednak na razie jedyny "pewniak" w bliskim otoczeniu ECS-u. Od strony północnej zobacz na mapie Gdańska Plac Solidarności ma także zyskać zabudowę. W planie zagospodarowania dla tego miejsca przewiduje się wyłącznie funkcję usługową z obiektem nie wyższym niż 30 metrów, tj. tyle samo, ile wynosi wysokość budynku Centrum Solidarności. Na razie jednak jest to tylko wizja urbanistów, bowiem grunt wciąż znajduje się władaniu miasta.

- Nie mamy w planach wystawienia na sprzedaż tej działki w najbliższym czasie - mówi Michał Piotrowski z biura prasowego UMG.

W jej zagospodarowaniu przeszkadza nie tylko brak potencjalnego kupca, ale również świeżo wykonane prace budowlane. To właśnie na tej działce powstał "tymczasowy" parking, przez który możliwy jest przejazd z ul. Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska do ul. Nowej Wałowej. Droga ta jest teoretycznie dwukierunkowa, ale w ostatnim czasie normą się stało, że parkują bezpośrednio na jezdni pojazdy pracowników firm budowlanych, dlatego też należy zachować tutaj szczególną ostrożność.

Warto przypomnieć, że infrastruktura drogowo-parkingowa powstała tuż obok wcześniej wyburzonych kamienic. Te jednak mogły stać w tym miejscu do dzisiaj, gdyż w żaden sposób nie przeszkadzały w realizacji tych zadań.

Dopiero w momencie, gdyby doszło do realizacji "wyprostowania" ulicy Nowomiejskiej, czyli łącznika Jana z Kolna - Nowa Wałowa, bezpośrednio do planowanego skrzyżowania z ul. Gdyńskich Kosynierów zobacz na mapie Gdańska (obecnie odciętą od ul. Jana z Kolna), ich usytuowanie sprawiałaby kłopoty inwestycyjne.

- Budowa brakującego odcinka ul. Nowomiejskiej jest funkcjonalnie powiązana z przebudową ul. Jana z Kolna i znajduje się w dokumentacji technicznej Jana z Kolna. Środki na ten projekt nie zostały zaplanowane. Decyzja o ew. przebudowie ul. Jana z Kolna na fragmencie od kładki pieszej zobacz na mapie Gdańska do ul. Łagiewniki, zapadnie po uruchomieniu Tunelu pod Martwą Wisłą w ciągu Trasy Słowackiego. Uruchomienie tunelu pozwoli określić obciążenie ul. Jana z Kolna, która obecnie jest główną drogą wyprowadzającą ruch kołowy z portu wewnętrznego - wyjaśnia Piotrowski.

Czytaj też: Niezagrożony termin budowy tunelu pod Martwą Wisłą

Nowa droga, choć w bardzo nietypowej formie, została natomiast zrealizowana między wspomnianym łącznikiem Jana z Kolna - Nowa Wałowa a ul. Robotniczą zobacz na mapie Gdańska. Choć przedłużenie ul. Jaracza liczy zaledwie ok. 110 metrów, to w połowie swojej długości nie ma jezdni, a jedynie chodnik.

Czytaj też: Na Młodym Mieście powstanie ulica. Częściowo bez jezdni

W obecnej formie stanowi ona wygodne połączenie piesze Instytutu Sztuki Wyspa zobacz na mapie Gdańska z ECS-em i pełni rolę zastępczą dla ul. Nowej Wałowej, gdzie na tym odcinku dla odmiany jest jezdnia, ale nie ma chodnika (nie uwzględniono go nawet w projekcie).

Czytaj też: Nowa Wałowa wizytówką dzielnicy dla samochodów

Oczywiście taki stan rzeczy jest tylko sytuacją tymczasową, bowiem docelowo ma być możliwość przejazdu autem na całej długości przedłużonej ul. Jaracza. Kiedy to nastąpi? - Na razie nie ma zabezpieczonych środków na ten cel - odpowiada nam biuro prasowe.

Obecnie jezdnia pełni tutaj rolę kolejnego parkingu. Ciekawostką jest fakt, że w jezdni wzdłuż krawężników ułożono gładką kostkę, która ma ułatwić podróż rowerem. Niestety tę część zastawiają często kierowcy, zmuszając rowerzystów do jazdy środkiem ulicy.

Z kolei po drugiej stronie ECS-u zobacz na mapie Gdańska wciąż na rozpoczęcie faktycznych prac budowlanych (teoretycznie prace trwają już od 2010 r., kiedy założono dziennik budowy) czeka działka należąca do spółek kontrolowanych przez międzynarodowe konsorcjum, zajmujące się budową centrów handlowych - firmę Atrium European Real Estate Limited.

Plany liczącego już ponad siedem lat projektu centrum handlowego Stocznia są bardzo ambitnie - kino, liczne sklepy, dwa 27-kondygnacyjne wieżowce mieszkalne oraz jeden 25-kondygnacyjny biurowiec. Wątpliwości od lat jednak budzi realność tych zapowiedzi. W maju br. pytaliśmy dewelopera o to, kiedy planuje rozpoczęcie faktycznych prac budowlanych. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że termin jest uzależniony od zakończenia prac nad ul. Nową Wałową.

Czy budynki wokół ECS-u również powinny posiadać industrialny charakter?

Po ponad pół roku, gdy ulica jest już oddana do użytku, ponownie zadaliśmy pytanie o terminy. Tym razem na przeszkodzie stoi... dziura na skrzyżowaniu ul. Nowej Wałowej ze "starą" Wałową.

- O szczegółach dotyczących dalszego harmonogramu realizacji inwestycji będziemy mogli informować po pełnym zakończeniu realizacji ul. Nowej Wałowej oraz obustronnym połączeniu tej ulicy z drogami publicznymi - ucina wszelkie spekulacje Katarzyna Mituła z biura prasowego Atrium Poland Real Estate Management z Warszawy.

Bez większych problemów przebiega natomiast budowa biurowca Tryton, który znajduje się po drugiej stronie ul. Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska. We wtorek deweloper - kielecka firma Echo Investment - zamiast wmurowania kamienia węgielnego zorganizowała oficjalną prezentację projektu dla potencjalnych najemców i dziennikarzy. Data ukończenia biurowca nieco się przesunęła w związku z przeciąganiem się ostatecznych negocjacji z firmami wykonawczymi.

- Rozpoczęliśmy budowę w listopadzie 2013 roku, prace ziemne są na etapie ukończenia, więc w połowie października będzie już widoczny parter. Oddanie budynku do użytkowania planowane jest na wrzesień przyszłego roku - poinformował Rafał Mazurczak, dyrektor działu biur w Echo Investment. - W tej chwili nie została podpisana jeszcze żadna umowa najmu, ale jesteśmy zadowoleni ze stanu negocjacji.

Budynek będzie miał 23 tys. m kw. powierzchni najmu. Według obliczeń inwestora może w nim pracować nawet trzy tysiące osób. W ramach projektu oddanych zostanie 755 miejsc parkingowych (493 w zewnętrznym budynku powstałym w miejscu zlikwidowanej pętli autobusowej Jana z Kolna, 145 w podziemnej hali biurowca i 117 miejsc naziemnych).

Przez budynek będzie prowadził wewnętrzny pasaż. W wyższej, jedenastokondygnacyjnej części, urozmaiceniem będzie wysoki na trzy kondygnacje prześwit zapewniający widok z wiaduktu Błędnik na Pomnik Poległych Stoczniowców (obecnie oś ta, wymagana przez plan zagospodarowania, jest w znacznej części przesłonięta drzewami). Budynek uzyska certyfikat BREEAM na poziomie Very Good lub Excellent. Jego zasilanie wspomagane będzie pompami ciepła. Projekt biurowca powstał w pracowni Arch Deco. Generalnym wykonawcą jest Allcon.

Materiał archiwalny

Zobacz ECS i okolice z perspektywy żurawia. Ujęcia wykonano w marcu br.

Miejsca

Opinie (218) 3 zablokowane

  • Proponuje meczet., Albo od razu trzy. I Oddział wypłat socjalu UM. (2)

    będzie przyszłościowo. Tyle mamy już kebabów wokoło.....

    • 9 10

    • TALMUD (1)

      Ja proponuje synagogę, a obok odrazu kilka providentów i innych lichwiarskich przedsiębiorstw.

      • 3 4

      • Starsi bracia w wierze minusują :(

        • 1 2

  • Młode Miasto (4)

    A co z nową dzielnicą na terenach postoczniowych ?
    Inwestycja ma ładną stronę, wizualizacje, filmiki i pełną listę tego co ma się na tym terenie znajdować, ale jakoś jest cisza z jej realizacją, co się dzieje ?
    Czy to w związku z budową Nowej Wałowej i hipotetycznego tunelu na drugą stronę ?

    • 12 5

    • Jak to co?

      Zaczęliśmy przecież dobrze: jest pomnik na cześć prężnego budyniolandu i będzie centrum handlowe do wydawania kapusty. Następny będzie kościół na działce przekazanej za grosze, toż to wszystko inwestycie niezbędne, by młode miasto mogło powstać, nieprawdaż. Acha, w międzyczasie resztę historycznych budynków stoczniowych wyburzymy, bo zaśmiecają deweloperowi krajobraz, a tym, którzy jeszcze prowadzą jakieś stoczniowe niedobite interesy życie ubarwimy. By żyło się lepiej.

      • 9 5

    • (2)

      a po co tunel ? Nowa Wałowa jest wybudowana i ma się dobrze

      • 4 2

      • (1)

        hm... bo ta droga teraz prowadzi do nikąd ?

        • 2 0

        • na place budowy Młodego Miasta. Wolisz takie rozwiązanie jak w serialu "Alternatywy 4" ? Za bardzo się przyzwyczaiłeś do PRL-u

          • 4 2

  • A co na to SLGFPierwszy (1)

    Szanowni Państwo. proponujecie tysiące rozwiązań. Jednak nie wzięliście pod uwagę faktu, że na temat zagospodarowania tamtejszych terenów nie wypowiedziała się jeszcze DRUGA osoba w Gdańsku czyli Jaśnie nam Panujący Dwojga imion Flaszka. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że słowo pasterza stanie się ciałem i zostanie tam pobudowana świątynia, której wysokość będzie zależna od widzimisię wielebnego. Ciekawi mnie również jakąż to kwotę wyasygnował Gdańsk dla zwycięzcy konkursu, pracowni Grupa 5 Architekci z Warszawy za nowatorski projekt zasadzenia jabłoni ( dlaczego nie gruszek lub śliw - bardziej bogate w witaminy ).

    • 11 6

    • Mam wielką wizję!

      Obok tych jabłoni moglibyśmy wypasać daniele lub inne sarnowate, zjadające te spadające jabłka i oczywiście sakralnie wydalające ich niestrawione resztki. Bezsprzecznie musielibyśmy oddać działeczkę za 1% wartości (ale co to dla nas), cel sakralny (cześć i chwała oddana budynioladowi) zostałby z pewnością zrealizowany, a i biskup Flaszka miałby swój udział w Drodze do wolności. Oczywiście na przedłużeniu drogi do wolności musiałaby stanąć świątynia co najmniej na miarę mariackiego.

      • 6 2

  • (3)

    A gdzie są parkingi?
    A cały ten teren to proponuję nazwać Budyń City.

    • 9 8

    • (2)

      a po co parkingi skoro sądząc z wpisów ludzi nie stać na samochody

      • 4 1

      • (1)

        Dokładnie. Ludzie są niewolnikami w centrach handlowych, a woleliby pracować w jakimś zakładzie produkcyjnym. W hucie na przykład.

        • 1 3

        • albo kopalni

          • 3 0

  • Nowa willa Adamowicza

    • 8 2

  • tylko nie jabłonie (5)

    Może ktoś rozsądny wypowie się na temat sadzenia jabłoni w przestrzeni miejskiej. Dotyczy to również innych drzew owocowych. Miejsce drzew owocowych jest w sadach. Kto będzie sprzątał opadające i gnijące owoce. Czasami liści nie ma komu posprzątać.
    Zieleń miejska ma swoje wymagania i tu naprawdę specjaliści powinni się wypowiadać. Tyle jest pięknych drzew, krzewów. I niektóre wspaniale kwitną.

    • 27 4

    • Będziemy koletywnie robić przeciery jabłkowe

      Komponują się z budyniem

      • 6 3

    • (1)

      To moze mirabelki by pasowaly?

      • 8 3

      • I trawniczek ze szczawiu, taką mam koncepcję.

        • 4 1

    • (1)

      cudownie wyglądałaby tam wisteria, cała aleja w różnych odcieniach tego pnącza, ustawić na silnym parkanie a'la tunel i ta część miasta mogłaby wyglądać naprawdę imponująco

      • 1 0

      • swietny pomysl

        A jablonie to glupota - drzewa owocowe sa delikatne i wymagaja wielu zabiegow w utrzymaniu (przycinanie, opryski, zbieranie spadow itd), czystego powietrza. Generalnie ich miejsce jest W SADZIE.
        W Parku Reagana sa drzewa owocowe (pozostalosc po ogrodkach dzialkowych)
        wygladaja pieknie tylko w maju kiedy kwitna....
        Dlugowieczne to tez one nie sa.

        • 2 0

  • a gdzie się podział wiekopomny artykuł o modzie balowej?

    Bardzo proszę o jego przywrócenie, chciałem wynotować sobie co ważniejsze rzeczy...

    • 5 1

  • Adamowiczu za zniszczenie zabudowy stoczni gdańskiej nigdy już na ciebie nie zagłosuję!!! (2)

    a byłem Twoim wiernym wyborcą

    • 8 9

    • zzzz, co ty opowiadasz ?! A co Adamowicz ma do zabudowy stoczni ??? (1)

      Stocznia Gdańska upadła z powodu niewypłacalności pod koniec lat 90. Remontówka która wtedy i teraz dobrze przędzie uciekała jak najdalej od przejęcia Gdańskiej, no nie chciała mieć nieustannych problemów. Niemal cały nieprzydatny do produkcji teren został sprzedany podmiotom prywatnym. To nie miasto jest ich właścicielem, a prywatne firmy. A poza tym dowiedz się ile razy miasto próbując pomóc tej stoczni umarzało jej zobowiązania.

      • 5 3

      • Co do sprzedaży to nie prawda

        A większość tego co postrzegasz jako podmioty prywatne to spółki ze 100% udziałem Miasta Gdańsk lub fundacje z udziałem miast i wielu innych ciekawych podmiotów ideowo przeciwstawnych do "ludzi ze styropianu"

        • 0 2

  • Wszyscy kupujemy najlepsze polskie piwo Ciechan ! (5)

    • 17 18

    • (3)

      ja wolę nasz Bielkówek

      • 5 0

      • ok ale chodzi o poparcie czyli wyeliminowanie wprowadzonej ponownie cenzury ! (2)

        • 1 4

        • (1)

          jakiej cenzury ?

          • 2 1

          • teczowej ;)

            • 3 3

    • kochający inaczej bojkotują piwo Ciechan.

      bo właściciel browaru im się naraził

      • 4 6

  • Ach te wizualizacje, te szklane domy

    Te WYBORY!

    • 11 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane