• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Umowa z developerem

5 listopada 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Podstawową sprawą jest umowa jaką zawieramy z developerem. Niby wszystkie są podobne, w każdej przecież chodzi o to nasze wymarzone M. Powstaje piękny budyneczek, foldery przedstawiają kolorowe osiedle, małe ciche, z placem zabaw dla naszych pociech, balkony pełne kwiatów. Prawie jak w bajce, powiedzmy, że pieniążki mamy i wybieramy się do punktu sprzedaży mieszkań danego wykonawcy. Właśnie w tym momencie zaczynają się schody...umowa. Developer bardzo często zastawia w niej pułapki. Są one bardzo różne.

Wymienię tutaj te , z którymi zetknąłem się ostatnio, a mianowicie :
- klauzula zabraniająca klientowi odstąpienia od umowy, chyba że ma następcę
- wzorzec umowy zawierający formułkę, iż umowa została indywidualnie uzgodniona z klientem
- zapis mówiący o tym, iż wykonawca może zgłosić budynek do odbioru końcowego nawet jeżeli niektóre elementy nie zostały ukończone, jeśli odbiór ten nastąpić ma w okresie jesienno-zimowym, a reszta prac została należycie wykonana: elewacja, detale

W tego typu umowach powinno zwracać się szczególna uwagę na tego rodzaju niedookreślone sformułowania. Cóż to takiego te detale?

Wzorzec umowy, zgodnie z prawem, powinien być tak zbudowany, aby każde z jego postanowień było jasne i nie budziło żadnych wątpliwości.

Podstawą są negocjacje z developerem, indywidualne rozwiązania przy każdej umowie, oczywiście w stopniu odpowiadającym obydwu stronom. Kodeks cywilny mówi jasno w art.. 3853 , iż postanowienia, które nie zostały uzgodnione z konsumentem, nie wiąża go, jeśli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. Są to klauzule abuzytywne ( niedozwolone). Tego typu postanowienia zamieszczone są w rejestrze prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Należy negocjować kary umowne za nie wywiązywanie się z umowy, tak aby klient i developer byli jednakowo obciążeni prawami i obowiązkami.

Bardzo często developer obniża cenę metra kw. Kompensując sobie to podniesieniem opłaty za np. miejsce parkingowe, czy ustanawiając obowiązek zakupu loggi, garażu, tudzież wymienionego wcześniej miejsca parkingowego. Istotne jest uzgodnienie w jakim stanie oddane zostanie nam mieszkanie, co jest zapewnione : ościeżnice do drzwi (zazwyczaj od razu do wymiany) , drzwi wejściowe- jakiej jakości, parapety itd.

Aby obniżyć własne koszty należy próbować dogadać się z developerem, aby można było prowadzić jakieś prace przed oddaniem budynku do użytku, a mianowicie zakładanie kontaktów, podłoga, kafelki. Tego typu rozwiązanie skróci czas pomiędzy oddaniem lokalu a wprowadzeniem się do niego i jednocześnie obniży nasze koszty związane z dajmy na to wynajmem mieszkania, w którym mieszkamy czekając na to własne wymarzone lokum.

Należy pamiętać, iż w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących umowy warto zwrócić się do prawnika czy Federacji Praw Konsumentów. To ograniczy Państwa ryzyko przy zawieraniu takiej umowy.

czytelnikom trojmiasto.pl doradza Kancelaria Adwokacka Adwokata Andrzeja Philipsa

Opinie

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane