• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielofunkcyjny pokój z miejscem do pracy

Marta Meresińska
10 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Koncepcja pierwsza. Wygodne miejsce do pracy wydzielone z reszty pomieszczenia subtelnym, ażurowym parawanem zapewnia możliwość zagospodarowania tej części w odmienny od reszty pomieszczenia sposób oraz wyciszenia się w trakcie pracy, nawet jeśli w pozostałej części pokoju toczy się codzienne życie rodziny. Koncepcja pierwsza. Wygodne miejsce do pracy wydzielone z reszty pomieszczenia subtelnym, ażurowym parawanem zapewnia możliwość zagospodarowania tej części w odmienny od reszty pomieszczenia sposób oraz wyciszenia się w trakcie pracy, nawet jeśli w pozostałej części pokoju toczy się codzienne życie rodziny.

Niewielkie mieszkania muszą pomieścić dokładnie te same funkcje, co mieszkania duże. Tyle, że na miejsce do spania czy do pracy zostaje o wiele mniej przestrzeni. W takiej sytuacji trzeba zgodzić się na to, że funkcje będą się łączyć i przenikać. Zawsze jednak warto w takim kompromisie szukać jak najciekawszych estetycznie rozwiązań.



Wymiary pomieszczenia. Wymiary pomieszczenia.
Z takim problemem zwróciła się do współpracujących z portalem architektów pani Anna. Jej dwupokojowe mieszkanie zajmują cztery osoby. Duży pokój (z oknem na południe) stanowi jednocześnie sypialnię rodziców i pokój dzienny, a mały pokój (z oknem na północ) pozostaje w dyspozycji dwóch dziewczynek - 5 i 8 lat.

- Może udałoby się wymyślić jakieś dyskretne rozwiązanie i wygospodarować w dużym pokoju kącik do pracy wyposażony w komputer stacjonarny, zależałoby nam na tym
- napisała w liście do redakcji pani Anna.

Dla aranżacji tego pomieszczenia nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pomiędzy łazienką a dużym pokojem znajduje się niewielkie pomieszczenie gospodarcze, które zaadaptowane ma zostać na garderobę dla całej rodziny.

- Preferujemy minimalistyczny styl nowoczesny i chłodne kolory - dodaje pani Anna.

Aranżacja pokoju, który ma spełnić funkcję pokoju dziennego, sypialni i gabinetu to nie lada wyzwanie. Mimo, to, dwie koncepcje aranżacji wielofunkcyjnego pokoju dla rodziców przygotowała Marta Meresińska ze Studio Niebyle.

Koncepcja pierwsza
Koncepcja pierwsza. Narożnik do spania i zabudowa na całą ścianę. Koncepcja pierwsza. Narożnik do spania i zabudowa na całą ścianę.
Zgodnie z prośbą czytelniczki w pokoju powstało subtelnie wydzielone miejsce do pracy. Od reszty pomieszczenia optycznie oddziela je ażurowy parawan. Taki zabieg w prosty sposób komunikuje funkcję tego zakątka pokoju oraz daje do zrozumienia, że jest to obszar w pewien sposób wyłączony z toczącego się wokół życia rodzinnego.

Przytulną część wypoczynkową tworzy narożnik. Odpowiednio wybrany, tak aby miał wygodne tapicerowanie, może stanowić całkiem dobre miejsce do spania. Jego rozmiar powoduje, że spokojnie zmieści się na nim cała rodzina lub zaproszeni goście.

Zabudowa na przeciwległej ścianie z przesuwanym elementem umożliwia zasłonięcie telewizora, gdy nie jest on używany. Pozostałe części wykorzystać można na domową bibliotekę czy bibeloty.

Minimalistyczny charakter pomieszczenia łagodzi zastosowanie w tym wnętrzu dużej ilości drewna i jasnych kolorów.

  • Pomieszczenie jest niewielkie. Mimo to wstawienie tu dość obszernego narożnika z dużą ilością poduch spowoduje, że będzie tu przytulnie i domowo.
  • Zamocowany pod sufitem, duży przesuwany element ściennej zabudowy pozwala zasłonić telewizor w czasie, kiedy nie jest on używany. Sprawia także, że zwykła ścienna zabudowa staje się niebanalna.
  • Przemyślany jeszcze na etapie projektu dobór akcentów kolorystycznych (dywan, wykończenie wnętrza zabudowy, ramki obrazów) powoduje, że wnętrze sprawia wrażenie dopracowanego.

Koncepcja druga
Koncepcja druga. Rozkładana kanapa i wolnostojące biurko. Koncepcja druga. Rozkładana kanapa i wolnostojące biurko.
W tym rozwiązaniu celem było zachowanie poczucia jak największej przestrzeni. Stąd nie jest ona podzielona, a wyposażenie dobrano oszczędnie (w przedpokoju jest garderoba).

Klimat wnętrza tworzą materiały wykończeniowe na ścianach oraz na podłodze. Na jednej ze ścian znalazła się okładzina z cegły rozbiórkowej. Z kolei na ścianie po przeciwnej stronie pomieszczenia ułożone zostały panele - takie same jak na podłodze. Ciemne drewno nadaje wnętrzu przytulności, a dzięki takiemu rozwiązaniu całość nabiera niebanalnego wyglądu.

W aranżacji zastosowano kilka - spójnych ze sobą - elementów z recyklingu. Pojawia się tu stół z palety, biurko zrobione ze starej maszyny do szycia. Decydując się na taką stylistykę pod uwagę warto brać także modne ostatnio skrzynki po owocach, z których łatwo zbudować prosty regał albo wiszące półki.

Tutaj jednak pod telewizorem i obok drzwi stanęły meble w stylu patchworkowym. Można wykonać na zamówienie u stolarza lub kupić w sklepie internetowym.

Wygodna rozkładana sofa w soczystym niebieskim kolorze będzie świetnym miejscem odpoczynku.

  • Ściana wykończona okładziną z cegły rozbiórkowej wprowadza do wnętrza ciepły klimat. Jednocześnie jest doskonałym tłem do wyeksponowania odważnych w kolorystyce elementów - tutaj grafik i kanapy.
  • Meble z dużą ilością małych, nieregularnie rozmieszczonych szuflad i szafek wprowadzają do wnętrza designerskie rozwiązania, które zawsze dają poczucie indywidualizowania przestrzeni wokół siebie.
  • Wykończenie podłogi i ściany tym samym materiałem to odważny zabieg. Pozwala w pewien sposób optycznie modelować wnętrze oraz narzuca pewien porządek.
  • Ograniczenie ilości mebli oraz stosowanie wyposażenia z ażurowymi elementami (tak jak tutaj nogi od stolika) pomaga w zachowaniu przestrzeni w pomieszczeniu.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Studio NiebyleMarta Meresińska

Miejsca

Opinie (30) 1 zablokowana

  • Sugeruję zmianę PC - ta na laptopa. (8)

    Wydajność biurowa obu komputerów porównywalna, ale ten drugi zajmuje dużo mniej miejsca. I dodatkowo można używać go jako urządzenia przenośnego. Nie będzie zawadzał gdzieś pod nogami czy głośno hałasował.
    Warto zakupić większy monitor (22-24 cale), jakąś bezprzewodową klawiaturę i w ten sposób pozbyć się dodatkowych kabli.

    Skutkiem tego rozwiązania będzie wygodna powierzchnia robocza, brak pudła komputera i liczba kabli zmniejszona do minimum. W sam raz na małe mieszkanie z miejscem do pracy. A kiedy się nie pracuje, na tym samym komputerze można poczytać wiadomości siedząc na sofie.

    • 16 11

    • (5)

      dodałbym jeszcze zmniejszenie zapotrzebowania na prąd (laptop < PC)

      obecnie można cuda na kiju robić. np mały serwer lub dysk sieciowy NAS schowany w szafie/garderobie. a na biurku tzw "cienki klient" czyli mysz, klawiatura i monitor połączone z serwerem bezprzewodowo (serwer dokonuje obliczeń a przesyłany jest tylko obraz do monitora i dane do myszki i klawiatury)

      mozna jeszcze podłaczyć telefon komórkowy do routera. mysz, i klawiature BT sparowac z telefonem. monitor z telefonem po DLNA czy Miracast. Dzięki temu naszym koputerem jest telefon. Tworzymy dokumenty za pomocą myszki i klawiatury na telefonie. potem telefon bierzemy do pracy a tam kończymy pracę. pracę możemy kontynuować np w tramwaju.

      • 6 5

      • Można pójść jeszcze o krok dalej i kupić dobrego tableta (3)

        np. surface 3 albo yoga 2, który w zupełności wystarczy do prac biurowych. Jednocześnie można go zapakować do torby/plecaka i wszystko co potrzebne mieć ze sobą. Stacja dokująca, zewnętrzny monitor, bezprzewodowa mysz i klawiatura i mobilne biuro urządzone.

        • 1 7

        • (2)

          Ja bym poszedł jeszcze dalej i kupiłbym smartfona. Oszczędność prądu i przewaga pod względem gabarytów bezdyskusyjna.

          • 4 3

          • ale się ciężko pracuje na smatfonie.

            a praca z pełnowymiarowym monitorem, klawiaturą i myszką nie stanowi żadenego problemu.

            Użytkownik nie odczuwa różnicy w komforcie pracy między PC a laptopem służącym jako stacja robocza. Zwróć uwagę, że pisząc o tablecie wspomniałem o stacji dokującej umożliwiającej przesył obrazu na pełnowymiarowy ekran.

            • 0 2

          • ja bym ograniczyla sie do kalkulatora! i to takiego na baterie sloneczna ;) oszczednosc miejsca, pradu i pieniedzy! mozna zabrac wszedzie, wsadzic do kieszeni i pojechac do pracy, do kosciola, do kolezanki, na zakupy itp. itd. ;)

            • 6 6

      • Komplikacja tego rozwiązania

        jest dla przeciętnego Kowalskiego nie do ogarnięcia - to po pierwsze.
        Po drugie - Miracast wygląda fajnie na papierze.
        Po trzecie: terminal-serwer dla jednego stanowiska? to jak strzelać z armaty do muchy.
        Zgadzam sie co do NAS'a -dziś to wręcz obowiązkowa pozycja u każdego świadomego użytkownika komputera. Moim skromnym zdaniem NAS (Synology, albo dla mniej zamożnych Zyxel) w szafie, na biurku przyzwoity monitor+mysz i klawiatura i stacja dokująca do laptopa. Nie nie wyjdzie drogo;) Przyzwoity laptop\ultrabook (i5, 8GB, 240 SSD) ze złączem stacji dokujacej to wydatek rzędu 3k ;) Tak wiem, w tych pieniądzach mozna złozyc wiele silniejszy PC...ale laptop/ultrabook nie jest do grania.

        • 4 1

    • (1)

      Ok, pod warunkiem, że wszystkie (a przynajmniej ze 3 USB, hdmi, vga, lan, zasilania) gniazda będą z tyłu laptopa. Jeśli będą po bokach, to włożone do nich kable będą jeszcze bardziej przeszkadzać, niż duże "pudło" pod stołem.

      • 0 0

      • Wystarczy HDMI i 2 USB. Plus kabel zasilający.

        HDMI łączy laptopa z monitorem. Jeśli ten ma wbudowane głośniczki, to żadnych dodatkowych kabli poza HDMI nie potrzeba. 1 USB na bezprzewodową klawiaturę i mysz, 2 "w razie czego".
        Kabel zasilający. Laptopa można tak ustawić, że będzie działał z zamkniętą klapą.
        I to wszystko. Dyskretnie, oszczędnie, wydajnie. Po co pakować się w wielkie pudło PCta?

        • 1 0

  • W pokoju dziennym to ja leżę i odpoczywam (6)

    a praca nie zając nie ucieknie.

    • 10 4

    • (1)

      grunt że się zarejestrowałeś w PUP co nie?

      • 3 3

      • Nie masz racji

        Tacy jak Ty na mnie zasuwają:)

        • 4 2

    • I super. Ale tak dobrze nie ma czytelniczka. (3)

      Dodatkowo, jaj mniemam, pracuje z domu, więc należy się jej miejsce do pracy. Podsumowując: cieszę się, że Ty masz tak dobrze, jednakże nie jest to związane w większym stopniu z meritum artykułu.

      • 5 1

      • (2)

        W obu stylizacjach miejsce pracy wygląda jak przymusowa zsyłka na Sybir. Wersja pierwsza to otwarta komórka w pokoju. Wersja druga to biurko wciśnięte w możliwie najgorszy kąt - bez światła otoczone przez ściany. Jeżeli ktoś pracując zarabia, to takie miejsce musi być w pokoju priorytetem - dużo światła, być może okno w pobliżu, przestrzeń, miłe i nierażące kolory. Te stylizacje nie mają nic wspólnego z komfortem pracy

        • 5 0

        • (1)

          Taka jest dziś koncepcja mocodawcow zachodnich, we wszystkim zresztą, w mnieszym lub wiekszym stopniu, gdyż cywilizacja wraca w szybkim tempie na drzewo, na zachodzie widoczne jest to gołym okiem.

          • 0 2

          • zachód ma się dobrze - tylko nasza polska interpretacja kuleje

            • 1 0

  • Eeee tam łatwizna.

    A zaprojektujcie pokój z miejscem do wypoczynku. Tylko bardzo proszę bez monitorów TV elektrycznych kominków itp lumpenproletariackich wynalazków.

    • 0 5

  • Ja poproszę

    modułową kawalerkę - pokój z aneksem sanitarnym, kuchnię mogę dzielić z sąsiadem, lub zabudować kawałek klatki schodowej na jej potrzeby.

    • 8 2

  • Bez sensu. (2)

    Czy ci projektanci nie znają życia? Gdzie szafy ubraniowe, na drobiazgi, na zastawę stołową, pościel, obrusy, itp.?
    W drugim projekcie wielka kanapa i stolik, halo!!! Tu ludzie żyją NA STAŁE, to nie hotel! Ten regalik dobry na podręczne książki i dokumenty, a gdzie cała reszta???

    • 24 6

    • szafa

      w przedpokoju

      • 1 1

    • widać ze autor wypowiedzi ne czytał artykułu

      w którym jest wyraźne info o garderobie...

      • 3 2

  • Hmmm (2)

    w liście czytelniczki:
    "Może udałoby się wymyślić jakieś dyskretne rozwiązanie i wygospodarować w dużym pokoju kącik do pracy wyposażony w komputer stacjonarny, zależałoby nam na tym".

    Jak wół napisane jest "komputer stacjonarny", a projekty robione pod laptop (!!!).
    Zrobić projekt ze stacjonarnym jest o wiele trudniej. Dla laptopa można kupić np. gotowe mini-biuro wieszane na ścianie (z blatem zamykanym jak "barek").

    Poza tym przy tak małym pomieszczeniu grzechem jest proponowanie montażu okładziny ściennej z cegieł - zabierze ona ok 0,5 m2 powierzchni (główka cegły ma 12 cm szerokości).

    • 7 3

    • cegły (1)

      ja mam w domu na ścianie lica cegieł rozbiórkowych - gr. 1,5 cm, to chyba nie zabieze dużo przestrzeni

      • 3 1

      • poszperałem i faktycznie

        można kupić tylko ścięte lica cegieł rozbiórkowych,

        jak widać człowiek uczy się przez całe życie :)

        • 2 0

  • Strasznie ciemno przy tym biurku...

    • 8 0

  • Słabość projektanta do fosforyzujących kolorów. (1)

    W dwóch aranżacjach projektant proponuje żarówiaste odcienie zielonego i niebieskiego. Nie każdemu takie kolory leżą i w jednej wizualizacji można było zaproponować coś innego, bardziej neutralnego.

    • 1 0

    • pewnie można by te żarówy zastąpić każdym innym kolorem...

      • 1 0

  • Nie powinno się

    siedzieć tyłem do okna, najlepsze rozwiązanie to ustawienie monitora prostopadle do okna. Poza tym cegła nie wygląda dobrze w zestawieniu z wzorzystymi panelami na podłodze i ścianie. Cegła nie powinna mieć konkurencji (nie powinna dla mnie oczywiście, ale co kto lubi).

    • 11 0

  • Kanapa i stolik w ciągu komunikacyjnym to chyba jakaś gruba pomyłka...

    • 5 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane