• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Alchemia: Argon otwarty, Neon w budowie

Ewa Budnik
13 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Biurowiec Neon sprzedany za 80 mln euro

Zobacz wnętrza budynku Argon i nocną panoramę miasta z dachu budynku.

Po raz pierwszy rozbłysł narożnik biurowca Argon, który jest trzecim etapem powstającego przy al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska kompleksu biurowego Alchemia. To z okazji oficjalnego otwarcia biurowego olbrzyma. Na części pięter już urządzone zostały biura. Trwają także prace przy budowie ostatniego, czwartego, etapu o nazwie Neon.



Alchemia:

Budowa biurowca Argon rozpoczęła się w drugiej połowie 2015 roku, zaraz po tym jak wyburzony został wcześniej stojący tam niewielki biurowiec z restauracją Cztery Pory Roku na parterze. Kamień węgielny pod Argonem wmurowany został w marcu 2016 roku, pod koniec września nad biurowcem zawisła wiecha, niecały rok później - pod koniec sierpnia tego roku - uzyskał on pozwolenie na użytkowanie. Teraz został oficjalnie otwarty.

- Razem z budynkiem Argon dostarczyliśmy na rynek już ponad 100 tys. m kw. powierzchni, stworzyliśmy więc ponad 20 procent nowoczesnego rynku biurowego w Gdańsku. I nie są to tylko kolejne metry powierzchni, ale zaawansowane technologicznie budynki, które przez wiele dekad służyć będą rozwojowi biznesu w Trójmieście - ocenia Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus, dewelopera Alchemii.
Najemcy już się wprowadzają

Argon ma 14 kondygnacji naziemnych (13 pięter) i kształt litery H, a jego łączna powierzchnia do wynajęcia to blisko 38 tys. m kw., z czego na biura przypada ok. 36 tys. m kw. Według najnowszych danych firmy doradczej Jones Lang LaSalle aktualna podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wynosi 681,5 tys. m kw., zatem powierzchnia Argona to 5 proc. tej powierzchni. Jedna kondygnacja tego budynku ma 3 tys. m kw. - został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o dużych najemcach. Swoje biura w Argonie mają (lub niebawem będą mieć) Lufthansa Systems Poland, Luxoft, Grupa Wirtualna Polska, ING Bank Śląski oraz Damen Engineering Gdańsk. Swoje biuro do Argonu przeniosła również firma Torus.

- W tym budynku jest rozmieszczonych około 30 tys. punktów kontrolnych, które zapewniają bezpieczeństwo, mierzą temperaturę, stan urządzeń, ciśnienie, alarmują o nieprawidłowościach. Współpracuje z nim ponad 420 urządzeń posiadających własny adres IP - podkreślał podczas otwarcia Wiktor Doktór, prezes fundacji Pro Progressio wspierającej rozwój sektora usług dla biznesu w Polsce.
Czytaj także: wkrótce wyburzenie we Wrzeszczu, powstanie nowy biurowiec

Parter budynku przeznaczony jest na działalność usługowo-handlową. Na łącznej powierzchni blisko 1700 m kw. funkcjonować będzie docelowo 11 różnych podmiotów, w tym aż 9 gastronomicznych. Będą to zarówno popularne marki (m.in. Starbucks, Subway, Gorąco Polecam Nowakowski), jak i autorskie koncepty (m.in. Sugoi Sushi, Alchemia Wina, ENJOY food&life). Ofertę uzupełnią punkt handlowy i placówka banku.

- Obecnie ponad połowa budynku jest już wynajęta. W kolejnych tygodniach potwierdzimy kolejnych najemców. Prowadzone są także pierwsze, bardzo wstępne, rozmowy z najemcami powierzchni w Neonie - mówi Marcin Piątkowski, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie Torus.
Oddanie budynku Argon do użytku nastąpiło z dwumiesięcznym przyspieszeniem względem pierwotnym założeń.

Neon - ostatni pierwiastek Alchemii

  • Budynek Neon zakończy realizację kompleksu Alchemia. Pomiędzy trzecim a czwartym etapem powstanie pasaż, którym przejść będzie można od przystanku SKM do al. Grunwaldzkiej.
  • Pasaż wypełniony zostanie zielenią, latem pojawią się tu stoliki lokali gastronomicznych.
  • Neon będzie miał taki sam kształt jak sąsiedni Argon, ale detalami nawiązywał będzie do wcześniejszych etapów.
Neon, którego budowa już się rozpoczęła od wyburzenia stojącego tam do niedawna budynku GWO, będzie podobny do Argona. Rzut powierzchni biurowej Neonu, podobnie jak w przypadku Argonu ma kształt litery H, jednak na każdej kondygnacji funkcjonować będą dwa oddzielne trzony. Pozwoli to na ulokowanie na każdym piętrze biurowym nawet ośmiu najemców, tu biura wynajmować będą mogły więc firmy, które potrzebują mniejszej powierzchni - od ok. 300 m kw.

Projekt kompleksu powstaje w pracowni architektonicznej APA Wojciechowski.

Architektonicznie elewacja budynku będzie klamrą kompozycyjną łączącą elementy Alchemii I ("krawaty" z kolorowej siatki i słupy od strony al. Grunwaldzkiej) oraz Alchemii III, czyli Argonu (okładzina elewacyjna w części przyziemia).

- Budynek Neon nie będzie miał już dekoracyjnych, podświetlanych narożników. Zostały one zaprojektowane w Argonie, bo to najbardziej wyeksponowany budynek kompleksu. Neon będzie elegancki, ale bardziej stonowany. Nie ma się rzucać w oczy - wyjaśnia Adela Skrok, odpowiedzialna w pracowni za projekt biurowca Neon.
Wraz z budynkiem Neon dostarczone zostanie na rynek łącznie ok. 35 400 m kw. powierzchni najmu, z czego biura to ok. 33 700 m kw., a część usługowo-handlowa zlokalizowana na parterze ok. 1 430 m kw. Powierzchnia typowej kondygnacji biurowej wyniesie ok. 3 040 m kw. Inwestycja przewiduje powstanie 322 miejsc parkingowych dla samochodów zlokalizowanych w większości w budynku (na poziomach -2, -1, +1, +2), ponadto znajdzie się w nim 325 miejsc parkingowych dla rowerów. Planowany termin oddania budynku do użytku to wrzesień 2019 roku.

- Neon to zamknięcie całego kompleksu, ostatnia faza. Pomiędzy budynkami Argon i Neon powstanie pasaż, który będzie prowadził z przystanku SKM w stronę alei Grunwaldzkiej. To ma być reprezentacyjna część, gdzie po jednej i po drugiej stronie będą lokale usługowe, a po środku zostaną zaaranżowane przestrzenie, gdzie - przy sprzyjającej pogodzie - będzie można coś zjeść, popracować, spotkać się z ludźmi - mówi Marcin Piątkowski.
Przedstawiciel dewelopera podkreśla jednocześnie, że nie wszystkie lokale zostaną tu poświęcone na gastronomię. W planach jest otwarcie drogerii, być może apteki, być może usług krawieckich. Wszystko po to by oferta handlowo- usługowa była jak najpełniejsza. W tym budynku powstanie także, obiecywane już w drugim etapie, przedszkole o powierzchni ok. 400 m kw. - dla ok. 70 dzieci.

Inwestycje

Miejsca

  • Torus Gdańsk, al. Grunwaldzka 413

Opinie (125) 4 zablokowane

  • ok, tylko Oliwa to wyjątkowo nietrafiona lokalizacja na biznes park (7)

    optymalne lokalizacje to: wzdłuż PKM-ki gdzieś na odcinku Karczemki - Lotnisko. Ewentualnie w rejonie węzła Owczarnia (najmniej obciążony i zabudowany węzeł na obwodnicy)

    • 23 30

    • Nie chciałoby mi się tam dojeżdżać, więc jednak obecna lokalizacja jest bardzo trafiona.

      • 19 6

    • A po co PKM jak jest zaraz obok SKM (3)

      • 7 3

      • (2)

        Która przed otwarciem tego budynku ma problem z obciążeniem lini a co dopiero po skończeniu następnego i budynków z drugiej strony. Będą potrzebni upychaczze jak w azji.

        • 5 6

        • wystarczy dodać więcej wagonów (1)

          Wyobraź sobie, że kiedyś w zamierzchłej komunistycznej przeszłości skm(pkp) przewoziło codziennie tysiące pracowników do stoczni w Gdańsku i Gdyni. Te same tory, te same pociągi, tylko składów pociągowych było więcej i częstotliwość większa.

          • 19 1

          • a jezdziles wtedy?

            Ludzie na zewnatrz jezdzili, taki byl tlok ( I sznyt tez) ponoc nawet sporo poczec bylo I nie wiadomo z kim! To stary zart ale dobrze oddajacy sytuacje.

            • 2 3

    • (1)

      I wszyscy musieliby dojeżdżać tam samochodami bo to koniec swiata... nie ma lepiej skomunikowanego miejsca w Gdańsku niż obecną lokalizacja. Trzeba jeszcze wzmocnić połączenia poziome, ale masz skm, tramwaj i drogi dla rowerów

      • 4 7

      • Oliwa dobrze skomunikowana? Nie żartuj

        . .. Chyba tylko z perespektywy SKMki a to drobny wycinek komunikacji w obecnej aglomeracji. Wzdłuż SKMki to są w większości osiedla emerytów. Zagłębie biurowców powinno mieć dobry dojazd w promieniu minimum 30km a nie 3. Dodatkowo wraz z dużym skupieniem ludzi na małej powierzchni nie było żadnych zmian w infrastrukturze. Efekt, Oliwa jest już zapchana, a dojazd z górnego tarasu jest fatalny, dodatkowo brak miejsc parkingowych. Niezły geniusz musiał to wymyślić. Brak wizji, brak perespektywicznego myślenia. Można było to zaplanować gdzie jest infrastruktura lub perespektywy na nią. Nie ma co liczyć, że w Gdańsku będzie Los Angeles i przy biurowcach w Oliwie będzie autostrada. Będzie tam tylko gorzej jeśli chodzi o ruch.

        • 6 7

  • eureka! (5)

    Ogladając wizualizację z góry tych budynków, doszedłem do wniosku iż brakuje tam jednego elementu: fizycznego połączenia wszystkich budynków. Ja widziałbym to poprzez dobudowanie łącznika w formie kładki łączącej dachy wszystkich budynków. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa oraz wygody powinna ona być zadaszona a najlepiej w formie zamkniętej - szklanego tunelu. Koszty nie powinny być wysokie, mierząc w skali tych inwestycji gdyż odległości między budynkami są minimalne. Jedynym problemem do rozwiązania jaki widzę jest zapewnienie kontroli dostępu - bo jak sądzę osoby z danego budynku nie mają możliwości swobodnego wstępu do sąsiednich. Ale to można zapewne racjonalnie rozwiązać poprzez odpowiednią organizację kontroli dostępu - elektroniczną (karty) lub dozór fizyczny (ochrona). Może ktoś z ramienia inwestora to przeczyta?

    • 1 14

    • Przecież w budynkach są już karty dostępowe. Nie rozumiem jednak po co ktoś miałby chodzić kładką (i to jeszcze taką u góry) między budynkami. Przecież np. Aurum i Platinum są połączone, mają np. wspólną halę garażową, a także część kondygnacji. Nie widzę sensu w tworzeniu kładek.

      • 2 1

    • A po co je łączyć, skoro nie jest przewidziany przepływ ludzi między tymi budynkami? To ma być taka sztuka dla sztuki?

      • 3 0

    • Jaki jest sens meczyc windy które jeździły y na dach i z powrotem i tak a kółko... Kładka na dachu... Bez sensu z logistycznego punktu widzenia

      • 2 0

    • niewolnicy mają tam tyrać a nie hasać sobie po dachach!

      • 8 3

    • zrobmy jeden wielki biurowiec-falowiec wzdłuż SKMki !

      • 7 0

  • Tam wszystko ładnie... (2)

    ..a Star w OBC jeszcze w budowie, mimo, że część pięter już jest oddanych do użytku. Ostatnio w Starze rura pękła i pozalewało troche, windy były wyłączone i trzeba było biegać np. z 18 piętra na piechotę na dół :D

    • 22 2

    • (1)

      Rura piekła! A śledź lubi pływać! Miłego weekendu!

      • 4 2

      • Piekło to już na ciebie czeka

        • 1 1

  • (2)

    Wszystko ładnie ale mimo wszystko wolałbym pracować w Olivia Star. Najlepiej gdzieś powyżej 30 piętra z widokiem na morze

    • 9 10

    • Z Alchemii też jest widok na morze i nie trzeba do tego 30. piętra.

      • 9 5

    • nie wolalbys :P

      • 5 1

  • Super otwarcie

    Budowlancy wlasnie nam napie*rzaja pietro wyzej.

    • 3 4

  • Mordor

    Tylko później nie narzekanie jak Ci w Warszawie na domaniewskiej w mordorze.

    • 13 5

  • Paraliż skrzyżowania z Kołobrzeską coraz większy

    niedlygo jeszcze otworzą duże biurowce po przekątnej

    • 20 4

  • (2)

    fajnie a kiedy cos dla ludzi np nowe drogi ?

    • 12 9

    • Chodniki? (1)

      • 3 0

      • Ścieżki?

        • 0 0

  • Koszmar koszmar!!!

    Dlaczego można zabudować 100% działki??? Adamowicz kiedy wreszcie odejdziesz???

    • 7 18

  • Nie budować więcej na tym końcu świata. Z Południa mam za daleko.

    • 3 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane