• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Aniołki. Lekarze zbudują ośrodek szkoleniowy

Okręgowa Izba Lekarska do 2023 roku, obok swojej siedziby na AniołkachMapka, planuje wybudować nowy ośrodek szkoleniowy. Projekt kompleksu, który stanie przy ulicy Dębinki, wyłoniono w zamkniętym konkursie architektonicznym.Nowa zabudowa na terenie dzielnicy Aniołki:

Zobacz wyniki (534)
Siedziba Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku mieści się przy ulicy Śniadeckich na AniołkachMapka. Izba jest także właścicielem gruntów pomiędzy ulicami Śniadeckich, Dębinki i Orzeszkowej (naprzeciwko budynku izby). To właśnie w tym miejscu ma powstać nowy kompleks, w którym w komfortowych warunkach szkolić się będą lekarze.

- Przygotowywaliśmy się do realizacji ośrodka szkoleniowo-edukacyjno-naukowego od ośmiu lat. Nowy kompleks będzie częścią sieci takich ośrodków przy okręgowych izbach lekarskich w całym kraju. W innych miastach w Polsce ich realizacja jest na różnych poziomach zaawansowania - tłumaczy Roman Budziński, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.
Jak mówi Roman Budziński w gdańskiej izbie jest 13 tys. lekarzy i dentystów. Lekarze muszą stale podnosić swoje kwalifikacje, szkolić się, więc potrzebują takich ośrodków.

- Powstaną tu także miejsca noclegowe, ponieważ tworzymy sieć ogólnopolską. Dzięki temu lekarze z różnych części Polski będą mogli korzystać z bazy noclegowej na preferencyjnych warunkach - mówi Roman Budziński.
Budżet całej inwestycji wynosi ok. 20 milionów złotych, a otwarcie ośrodka zaplanowano na 2023 rok.

Wpisane w zabudowę dzielnicy AniołkiW zamkniętym konkursie jednogłośnie wygrała pracownia Toprojekt z Rybnika. Zaproszono do niego pięć pracowni projektowych z całego kraju (poza Toprojekt także HMS Architektura ze Szczecina, Roark Studio z Sopotu, Ovo Grąbczewscy Architekci z Katowic i Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni). W jury znaleźli się architekci z uznanych pracowni architektonicznych w kraju, urbaniści oraz przedstawiciele inwestora.

Architekci zaprojektowali kompleks złożony z dwóch pawilonów otoczonych zielenią, z okładziną z płaskiej dachówki ceramicznej i cegły. Jest to bezpośrednie nawiązanie do otaczającej kompleks zabudowy. W nowych budynkach znajdą się sala na trzysta osób, biblioteka, część noclegowa i gastronomiczna. Architekci z Toprojekt zaproponowali także fitness w osobnym budynku, ale prawdopodobnie w docelowym projekcie nie powstanie on w tak eksponowanym miejscu; być może funkcja ta znajdzie się w innej części zabudowy. Budynki połączone są podziemnymi przejściami.

Architekci dostrzegli też, że na Aniołkach brakuje ciekawych, ogólnodostępnych przestrzeni publicznych, dlatego część kompleksu została pozostawiona otwarta.

- Jury wybrało ten projekt jednogłośnie. Zaistniała tu wyjątkowa sytuacja: dzięki niezwykle przemyślanemu rozmieszczeniu funkcji, które izba chce stworzyć w ramach kompleksu, udało się je zmieścić na mniejszej powierzchni zabudowy, niż się spodziewano. To oznacza, że więcej pieniędzy z zaplanowanego budżetu będzie można poświęcić na wysokiej jakości materiały wykończeniowe, na przykład elewacyjne. Także dzięki temu przyszłe koszty eksploatacyjne będą niższe, a pomiędzy budynkami pozostanie więcej przestrzeni - mówi Monika Arczyńska z A2P2 architecture & planning, które było organizatorem konkursu.
Okręgowa Izba Lekarska zdecydowała się na przeprowadzenie konkursu, pomimo że nie było to wymagane przez prawo zamówień publicznych ani przez plan miejscowy. Inwestycja w konkurs zwróciła się w postaci nieoczekiwanych rozwiązań.

Nie przyznano drugiej nagrody. Dwie prace otrzymały równorzędnie III nagrodę: HMS ze Szczecina oraz Roark Studio z Sopotu.


Konkurs inny niż zwykleWarto przy tym zauważyć, że wyjątkowo organizatorem konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną nie było Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej o. Wybrzeże, które (podobnie jak w innych polskich miastach) ze swoim zespołem sędziów konkursowych ma właściwie monopol na organizację tego rodzaju konkursów. Tym razem całą procedurę, podobnie jak często ma to miejsce w Europie czy na świecie, przeprowadziła prywatna pracownia projektowa i doradcza.

- Na świecie jest kilka firm, które specjalizują się w organizacji ogromnych konkursów architektonicznych dla najważniejszych miejsc na świecie; na przykład Malcolm Reading w Londynie, które zorganizowało chyba największy na świecie konkurs na muzeum Guggenheima w Helsinkach - tłumaczy zapytana o tę nową w Trójmieście formułę konkursową Monika Arczyńska. - W mniejszej skali również bardzo często jest to zlecane firmom prywatnym, a nie tylko stowarzyszeniom branżowym.

Opinie (92) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

 • Ładny projekt. Takiej zabudowy brakuje w Śródmieściu.

  • 43 17

 • Ewa Budnik "na Aniołkach" - gratulacje!

  • 17 7

 • Jak to możliwe, że Kwadrat nie wygrał ??

  • 33 4

 • Priorytetem powinno być szkolenie dla lekarzy empatii do pacjentów ! Szukać ze świecą lekarza człowieka !!!!!!!!!

  • 51 41

 • Oby coś nawiązującego do przedwojennej zabudowy. I nie chodzi o to że to będzie kloc z udawanym dachem albo inne okropne badziewie jak bohomazy z wyspie spichrzów.

  • 20 8

 • Mam rozumieć, że lekarz jadący na obowiązkowy kurs w ramach specjalizacji nie będzie musiał już ponosić wszystkich kosztów z

  Pomysł bardzo mi się podoba (nie jestem związany z medycyną), a organizowanie szkoleń w swojej siedzibie z całym zapleczem to dobra i opłacalna inwestycja. Budżet 20 milionów złotych to jakieś 4 godziny funkcjonowania programu 500+

  • 19 8

 • Taniej wyszłoby dogadać się z gumedem.

  Ale może im za daleko.

  • 21 11

 • Oj tam będzie się dzialo, brzuchate studentki i erazmuzy którzy do nich nigdy nie oddzwonią..:)

  • 6 11

 • a czy będzie można ozdobić mury graffiti i hasztagami?

  bo mam już parę pomysłów na dobre grezmoły

  • 14 9

 • Niech zgadnę...

  Projekt nie uwzględnia ani jednego miejsca parkingowego dla zjeżdżających się z całego województwa lekarzy na szkolenia. Mogą dojechać tramwajem. Przecież żaden lekarz nie jeździ samochodem, a już na pewno nie w leasingu

  • 75 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Open house Gdynia 2022
muzyka na żywo, wystawa, spacer
maj 20-22
piątek - niedziela, g. 17:30
Gdynia
Wstęp wolny
Dni Otwarte marki Herman Miller
spotkanie, pokaz, dni otwarte
maj 20-21
piątek - sobota
Gdańsk, Krusel Home/Office
Wstęp wolny

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
27650 zł/m2
Gdynia Orłowo
20750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18850 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17400 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
15550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
13400 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl