Wiadomości

stat

Antresola w mieszkaniu dwupoziomowym

Koncepcja pierwsza. W pokoju dziecka, nad łóżkiem powtórzono skosy poddasza na którym znajduje się antresola. W ten sposób łóżko ma bardzo ciekawą formę i jest doskonałą konstrukcją, która może posłużyć do zbudowania twierdzy albo do zabawy "w dom".
Koncepcja pierwsza. W pokoju dziecka, nad łóżkiem powtórzono skosy poddasza na którym znajduje się antresola. W ten sposób łóżko ma bardzo ciekawą formę i jest doskonałą konstrukcją, która może posłużyć do zbudowania twierdzy albo do zabawy "w dom".

Wiele rodzin decyduje się na zakup mieszkania dwupoziomowego, bo jest to namiastka domu jednorodzinnego i łatwiej w takim układzie wydzielić prywatną strefę. "Schody" zaczynają się kiedy dochodzi do prób aranżacji górnego poziomu. Widoczne stają się ograniczenia, a kombinacje nad rozplanowaniem przestrzeni zaczynają przypominać węzeł gordyjski.Rzut i wymiary antresoli.
Rzut i wymiary antresoli.
W podobnej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka Marta, która chciałaby w ciekawy sposób zagospodarować przestrzeń antresoli. Nasi czytelnicy kupili dwupoziomowe mieszkanie, którego antresola zajmuje powierzchnię użytkową niespełna 20 m kw. Pomieszczenie ma bardzo nieregularny kształt, ograniczenia wynikające z obecności komina oraz skosy. Taka przestrzeń musi być zaplanowana w najmniejszym nawet szczególe po to, by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce.

Czytaj także: Wady i zalety mieszkania dwupoziomowego

- Chcielibyśmy zrezygnować z łazienki u góry na rzecz garderoby z pralnią. Jest to jedyne miejsce, gdzie możemy umieścić pralkę - pisze w liście do redakcji czytelniczka Marta. - Zależałoby nam, aby zrobić także niewielki pokoik dziecięcy oraz jakąś sypialnię z garderobą. Niestety kompetentnie nie mamy pomysłu na to dość trudne pomieszczenie - dodaje Marta.
Dwie propozycje zaaranżowania antresoli przygotowała Katarzyna Zaleska z Pracowni Projektowej Moje w Sopocie.

Na dolnej kondygnacji mieszkania znajduje się przestronny salon z aneksem kuchennym, dość duży pokój oraz łazienka. Na antresoli deweloper przewidział drugą łazienkę, z której zgodnie z życzeniem właścicieli rezygnujemy. W jej miejscu zaaranżowaliśmy garderobę pełniącą również funkcję pralni. Na zastosowanie takiego rozwiązania pozwala sąsiedztwo szachtu wentylacyjnego i przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

Oprócz tego na antresoli została wydzielona przestrzeń na pokój córki właścicieli, która jest w wieku szkolnym. Przemyślane rozmieszczenie poszczególnych funkcji umożliwiło też stworzenie niewielkiej, wymarzonej przez inwestorów, sypialni.

Do garderoby i pokoju dziecięcego wchodzi się przez ukryte w ścianie drzwi z niewidoczną ościeżnicą, zostały one polakierowane pod kolor ścian. Takie rozwiązanie ma na celu uzyskanie jednolitej powierzchni. Zastosowane na podłodze deski zostały wykonane z odpornej na uszkodzenia i łatwej do renowacji wielowarstwowej deski olejowanej.

Grzejniki płytowe proponowane przez dewelopera zostały zamienione na dekoracyjne grzejniki rurowe, które oddają ciepło całą swoją powierzchnią. Ich struktura jest gładka, dzięki czemu są przyjazne dla alergików i łatwe do czyszczenia.

Czytaj także: najmodniejsze grzejniki dekoracyjne

W obu koncepcjach grzejniki w pomieszczeniu zaadaptowanym na sypialnię zostały przeniesione na ścianę z oknem. Taki zabieg jest często praktykowany, gdyż nie wymaga kosztownej ani skomplikowanej ingerencji w instalację grzewczą. Przy zachowaniu odpowiedniej mocy nowego grzejnika zmiana nie będzie miała wpływu na komfort użytkowania wnętrza. Decyzja o zmianie położenia grzejników na wczesnym etapie projektowania pozwala na znacznie lepsze zagospodarowanie przestrzeni.

Koncepcja pierwsza

Pierwsza wersja zakłada zestawienie elementów bielonego dębu z szarościami i przełamującą je bielą. Całość została uzupełniona pastelowymi akcentami kolorystycznymi, dzięki czemu zaprojektowane wnętrze jest przyjazne i spójne. Stylistyka tej koncepcji została zachowana w ciepłych odcieniach, dzięki czemu wnętrze staje się bardzo przytulne.

W miejscu przewidzianym wstępnie na łazienkę powstała przestronna garderoba z dużą ilością szaf, pralką do zabudowy oraz miejscem na ustawienie suszarki do ubrań lub deski do prasowania. Naprzeciwko schodów, gdzie znajduje się najniższe miejsce na całej antresoli, została przewidziana niewielka sypialnia. Stosownie przemyślane rozwiązania tworzą funkcjonalną przestrzeń, która oddzieliliśmy od części komunikacyjnej przesuwnymi drzwiami. Takie rozwiązanie umożliwia zsuwanie drzwi w ciągu dnia i jednoczesne doświetlanie wnętrza.

Po prawej stronie od drzwi sypialni wydzielona została wnęka na dość pojemną szafę. W tej koncepcji wybrano tapicerowane łóżko z miękkim zagłówkiem, nad którym wiszą zamykane szafki. Przestrzeń za zagłówkiem została wykonana z frezowanej płyty meblowej lakierowanej na niebiesko.

Oświetlenie pod szafkami pięknie podkreśla ryflowanie dając wrażenie głębi i trójwymiarowości. Zastosowanie lustra ściennego klejonego na całej powierzchni ściany naprzeciwko łóżka optycznie powiększa niewielką przestrzeń.

W pokoju dziecięcym powtórzono ukośne linie sufitu, dzięki czemu zaprojektowane łóżko przyjęło formę domku. Z jednej strony służy odpoczynkowi, z drugiej natomiast rozwija wyobraźnię dziecka i może służyć zabawie. Łóżko otacza miękki, tapicerowany zagłówek kryjący otwierane od góry szafki oraz zabudowany grzejnik. Pod łóżkiem znajdują się natomiast pojemne szuflady.

Przestrzeń do pracy została wydzielona odrębnym kolorem. Podobnie jak w sypialni, stworzono wnękę na pojemną szafę. Na podłodze znalazł się dywan i pufy wykorzystywane w czasie spotkań ze znajomymi.


Koncepcja druga

Druga wersja opiera się na wykorzystaniu na nieco ciemniejszych akcentów kolorystycznych, które zostały ożywione zielenią. Zarówno w sypialni, jak i pokoju dziecka pojawiają się motywy nawiązujące do natury. Dzięki zastosowaniu takich zabiegów wnętrze staje się energiczne i motywuje do działania jego użytkowników.

Brak okien po lewej części antresoli spowodował, że forma garderoby pozostała bez zmian. Ze względu na zaniżoną w wielu miejscach wysokość pomieszczenia wejście do sypialni musiało zostać zlokalizowane w tym samym miejscu co w pierwszej koncepcji.

W sypialni wygospodarowano miejsce na szafę wnękową, której fronty są pokryte takim samym kolorem jak ściany, co stwarza wrażenie jednej spójnej płaszczyzny. Wezgłowie łóżka stanowi tapicerowany zagłówek z szafką. Pod łóżkiem wygospodarowano pojemne szuflady. Elementem dominującym we wnętrzu jest tapeta z modnym i ciekawym motywem roślinnym. Całkowitego efektu dopełniają poduszki w roślinnej stylistyce.

W pokoju dziecka zostały powtórzone zielone akcenty kolorystyczne. Ściana za łóżkiem została wykonana z kolorowej farby tablicowej, na której dziecko może rysować, rozwijając swoją wyobraźnię i kreatywność. Dolna część ściany wokół łóżka została wykończona przyjaznymi i ciepłymi w dotyku tapicerowanymi panelami. Duże biurko umożliwi komfortową naukę, natomiast pojemna szafa wnękowa pomieści ubrania i inne niezbędne przedmioty.

Na ścianach pojawiły się naklejki ścienne z motywami leśnych zwierząt, co nadaje jasnemu i stonowanemu wnętrzu bardziej dziecięcego i przytulnego charakteru.


Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (27)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.