• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacja kwadratowego pokoju z aneksem

Mikołaj Ćwidak
15 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Koncepcja druga. Sięgająca samego sufitu, zlicowana z drzwiami zabudowa z białymi lakierowanymi frontami powoduje, że funkcja kuchenna przestaje dominować w niewielkim pomieszczeniu. Koncepcja druga. Sięgająca samego sufitu, zlicowana z drzwiami zabudowa z białymi lakierowanymi frontami powoduje, że funkcja kuchenna przestaje dominować w niewielkim pomieszczeniu.

Powszechnie uważa się, że kwadratowe pomieszczenie jest łatwiejsze w aranżacji niż prostokątne. Są jednak sytuacje, kiedy zasada ta budzi wątpliwości. Zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest wielofunkcyjne - ma pełnić rolę kuchni, jadalni i miejsca do wypoczynku.



Rzut całego mieszkania. Projektowane pomieszczenie ma zaledwie 23,3 m kw. Rzut całego mieszkania. Projektowane pomieszczenie ma zaledwie 23,3 m kw.
Z wątpliwością czy pokój z aneksem kuchennym w kwadracie to plus czy minus zwrócił się do nas pan Kamil.

- Ciężko jest nam zaprojektować główne pomieszczenie w mieszkaniu. Żona bardzo by chciała mieć w kuchni bar i dodatkowo stół, który pomieści przynajmniej cztery osoby, bo tyle osób wkrótce liczyć będzie nasza rodzina - napisał w swoim liście nasz czytelnik.

Według właścicieli mieszkania aneks kuchenny powinien mieć białe szafki z połyskiem, sięgające samego sufitu, aby nie zbierał się na nich kurz. W tej sytuacji, dla kontrastu, blat mógłby być czarny. I na tym pomysły się kończą...

- Nie wiemy zupełnie, jak urządzić pozostałą część pomieszczenia. Całość chcemy utrzymać w stylu nowoczesnym
- pisze o swoich potrzebach pan Kamil.

Dwie koncepcje zagospodarowania tego pomieszczenia przygotował Mikołaj Ćwidak z pracowni MC Architekt.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Pomieszczenie przedzielone barem z przylegającym do niego stołem. Koncepcja pierwsza. Pomieszczenie przedzielone barem z przylegającym do niego stołem.
W pierwszej wersji aranżacji salonu z aneksem zaproponowano połączenie baru ze stołem jadalnianym dla czterech osób. Przy podwyższeniu barowym ustawiono 3 półhokery, zaś przy obniżonym blacie krzesła.

Rozwiązanie takie daje możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni w aneksie kuchennym. Na wyspie zaplanowano płytę grzewczą. Po przeciwnej stronie, pod ścianą, gdzie znajdują się podłączenia instalacyjne znalazł się zlewozmywak, zmywarka, lodówka i piekarnik.

Zgodnie z prośbą czytelnika fronty mebli kuchennych pomalowane są lakierem o wysokim połysku zaś blaty są czarne.

Ponadto w projektowanym pomieszczeniu znalazł się panel telewizyjny za taflą szkła barwionego w masie na ciemny kolor. Wyświetlany obraz po wyłączeniu urządzenia znika całkowicie za powierzchnią szkła, dając efekt jednolitej płaszczyzny.

Resztę pomieszczeń mieszkania zaaranżowano tak, jak przewidywał układ deweloperski. Mniejszy pokój został przewidziany jako sypialnia rodziców, zaś większy - jako pokój wspólny dla dzieci. W łazience zaprojektowano wannę - zwiększa to funkcjonalność tego pomieszczenia w sytuacji, kiedy w domu jest dwoje małych dzieci.

  • Zabudowa kuchenna mieści wszystkie sprzęty kuchenne. Nie zapewnia jednak wystarczająco dużego blatu roboczego. Brak ten rekompensuje bar z płytą indukcyjną przedłużony o stół dla czterech osób.
  • W takim układzie możliwe jest również umieszczenie okapu nad płytą kuchenną. Wybrać trzeba byłoby odpowiednie urządzenie i wykonać nad częścią kuchenną sufitu podwieszanego, który ukryłby rury odprowadzające wyciągane powietrze.
  • Duże jednolite płaszczyzny doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach - uporządkowana przestrzeń wydaje się większa.
  • Czarny blat i krzesła kontrastują z białą zabudową kuchenną, a jednocześnie komponują się z gamą kolorystyczną wykończenia  pomieszczenia.

Koncepcja druga
Koncepcja druga. Zlewozmywak i płyta kuchenna znajdują się pod oknem. Stół jest głównym elementem pomieszczenia. Koncepcja druga. Zlewozmywak i płyta kuchenna znajdują się pod oknem. Stół jest głównym elementem pomieszczenia.
Tak jak w pierwszej wersji, trzon aneksu kuchennego został zaplanowany w miejscu, gdzie przewidywał go układ deweloperski. Zmiana polega na tym, że zlewozmywak i płyta grzewcza znalazły się pod oknem kuchennym. Pozwala to, w możliwie największym stopniu, wykorzystać światło dzienne w pracach kuchennych.

Z zabudową pod oknem skomponowany został panel telewizyjny.

W koncepcji tej nie ma baru. Pojawia się natomiast stół wolnostojący, który dodatkowo można rozłożyć w przypadku wizyty gości - miejsc siedzących będzie wtedy więcej niż na co dzień. Stół, do którego jest dostęp ze wszystkich czterech stron ma szansę stać się sercem domu, przy którym toczyć się będzie życie rodzinne.

Układ reszty pomieszczeń w mieszkaniu jest tożsamy z wersją pierwszą (poza łazienką, w której znalazł wygodny się prysznic).

  • Zabudowa pod oknem płynnie łączy się z panelem, w którym ukryty został telewizor. Został on wykonany z płyty imitującej drewno, dzięki czemu wnętrze staje się bardziej przytulne.
  • Zajmujący centralne miejsce w pomieszczeniu stół, w zależności od potrzeb może pełnić różne funkcje - powiększyć blat kuchenny, służyć jako miejsce do pracy, zabawy z dziećmi, a w przyszłości wspólnej nauki.
  • Pomieszczenie zachowuje nowoczesną stylistykę, jednak wprowadzenie tu drewnianej podłogi, stołu i panelu powoduje, że temperatura z laboratoryjnej staje się iście domowa.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

MC ArchitektMikołaj Ćwidak

Miejsca

Opinie (53) 6 zablokowanych

  • salon z kuchnia (1)

    Kto wymyslil cos tak glupiego jak kuchnia w salonie. Kompletnie nie funkcjonalne, niepraktyczne. A jak juz sie pojawiaja dzieci to dopiero wychodzi jaka to glupota. Nie moge pojac dlaczego cos takiego jest popularne? Czy chodzi o koszty? Jedna sciana mniej do zrobienia dla dewelopera? Nie wyobrazam sobie nie miec mozliwosci zamkniecia kuchni, odgrodzenia sie od halasujacej lodowki, czy zmywarki. Do kuchni specjalnie dorobilam sciane oraz szerokie drzwi przesuwne. I jest ok.

    • 8 1

    • jest to bardzo funkcjonalne, ale tylko na dużych powierzchniach

      • 2 3

  • Chciałbym mieć taki problem... (4)

    ...jak aranżacja salonu, ba - całego mieszkania. Razem z żoną mamy po 27 lat. Skończyliśmy PG budownictwo. Ja umowa o pracę, żona 2 lata pracowała na umowę, później zlecenie, teraz nie mogąc znaleźć pracy w zawodzie jest na stażu z urzędu. perspektyw póki co brak na polepszenie się sytuacji, zdolność kredytowa bliska zeru. Dodatkowo wpłata własna 10% niedługo będzie wymagana. Takie problemy ma większość młodych. Osoby, które nie dostały w spadku/od rodziców mieszkania mają tragiczny starty w naszym kraju. Jak tu założyć rodzinę i utrzymać ją na normalnym, przyzwoitym poziomie? Rodziny zakładane są za późno, Śmiesznym będzie również 40/50-latek chodzący na wywiadówki do podstawówki. Chcąc mieszkać bez rodziców czy teściów, pozostaje tylko wynajem, który jest nieopłacalny, Tylko na jak długo?
    pozdrawiam

    • 7 3

    • (2)

      A Ty zapewne w wieku 40/50 lat chciałbyś być emerytem? Teraz osoby 40+ są aktywne fizycznie i zawodowo, nie koniecznie już "dziadkowie".
      Nie czuję się gorsza zakładając rodzinę w wieku 29 lat, a drugie dziecko rodziłam krótko przed 40-tką. I nie wstydzę się chodzić na wywiadówki do szkoły.... bo czuję się młodziej niż właśnie narzekający wiecznie 27 latkowie. Aha, nie dostałam nic w spadku. Sama do wszystkiego doszłam z mężem, bez znajomości. Ukończyłam PG. Do roboty!!!

      • 2 1

      • ok, niemniej startowalas jakieś 15 lat temu, po PG, było dużo łatwiej

        wiem z doświadczenia

        • 0 0

      • Droga Zocho,
        kiedyś dużo było troszkę łatwiej, krysys, bum, inflacja - dla przykładu. moi rodzice w 99 roku za mieszkanie dwupoziomowe 80m2 od dewelopera zapłacili 90 tys zl... dziś za mieszkanie tego typu w bloku który buduje się obok trzeba zapłacić ponad 400 tys.., sama sobie policz. Pensje nie było wtedy 4-krotnie niższe porównując stosunek cen.

        • 0 0

    • 40/50 latek na wywiadówce - śmieszne?

      taka tendencja jest, że teraz późno rodzinę się zakłada, 1/3 rodziców na wywiadówce to 50latkowie (tak jest u mnie), często mający więcej energii niż nieprzygotowane do macierzyństwa 20latki. Szukajmy plusów

      • 3 0

  • Aviator?

    Tam są takie mieszkania, bez kuchni

    • 0 0

  • /kup8e dom na obrzezach gdanska

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane