• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Łazienka. Lepiej zachować osobną toaletę czy urządzić pomieszczenie gospodarcze?

Anna Habasińska i Ewa Greczkowska
4 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Koncepcja pierwsza. Obok umywalki powstał podręczny blat. Doświetlenie wiszącymi lampami wnosi tutaj nastrój salonu kąpielowego. Koncepcja pierwsza. Obok umywalki powstał podręczny blat. Doświetlenie wiszącymi lampami wnosi tutaj nastrój salonu kąpielowego.

W trakcie urządzania mieszkania trzeba podjąć wiele decyzji. Jedna z najważniejszych polega na określeniu funkcji poszczególnych pomieszczeń. Od tego zależy późniejsza codzienna wygoda mieszkańców. Warto przy tym także przemyśleć, czy potrzebna jest osobna toaleta, czy lepsza w jej miejscu byłaby garderoba lub pralnia.



Wymiary i układ pomieszczeń według propozycji dewelopera. Wymiary i układ pomieszczeń według propozycji dewelopera.
Jagoda nie potrafi sprecyzować, w jakim stylu chciałaby urządzić mieszkanie. Wie natomiast, że chciałaby uzyskać efekt jasnego, przestronnego wnętrza.

- Ostatnio podobają mi się także marmury na podłogach albo blatach. Znudziło mi się już połączenie ciemnych szarości z drewnem. Chciałabym zrezygnować z takiej gamy kolorystycznej, ale nie wyobrażam sobie mieszkania bez drewna - napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka.
Jagoda jest młodą i pełną energii kobietą, która aktualnie będzie mieszkała sama.

- Poszukuję stylu eleganckiego, ale prostego, bez wyraźnych kolorów. Dobrze się czuję w białych i beżowych wnętrzach. Lubię przygaszone róże, czarne i miedziane dodatki. Jestem osobą dość praktyczną, więc nie chciałabym posiadać za dużo powierzchni, które trzeba nieustannie myć i polerować... - dodaje czytelniczka.
Największym problemem naszej czytelniczki jest zagospodarowanie łazienki i pomieszczenia, które w projekcie deweloperskim przeznaczone zostało na toaletę.

- Zastanawiam się też nad tym, czy posiadanie oddzielnej toalety ma sens. Może lepiej by było, gdyby udało się zamienić ją na pomieszczenie gospodarcze? - rozważa właścicielka mieszkania.
Jagoda jest natomiast zdecydowana, że w łazience powinna znaleźć się kabina bez progu i brodzika.

Dwie koncepcje aranżacji wnętrza powstały w pracowni DoMilimetra.

Wiele osób, które w swoim mieszkaniu mają osobne pomieszczenie toalety rozważa, czy nie połączyć go z łazienką. Osobną toaletę można także przeznaczyć na pomieszczenie gospodarcze, pralnię lub garderobę. Zarówno oddzielna toaleta, jak i umieszczenie toalety w łazience ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. W podjęciu decyzji ważną rolę odgrywają przyzwyczajenia, powierzchnia mieszkania oraz liczba jego użytkowników.

W swoich doświadczeniach projektowych z mieszkaniami deweloperskimi najczęściej spotykamy się z decyzją o urządzeniu jednej łazienki i osobnej przestrzeni na pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię lub większą garderobę; często kosztem osobnej toalety. To rozwiązanie pozwala wygospodarować miejsce na przedmioty, które chcemy w pewnym sensie ukryć - wiszące pranie, zbyt dużą liczbę ubrań czy sprzęty sportowe. To przydatne zwłaszcza, gdy do mieszkania nie przynależy piwnica lub schowek lokatorski. Z kolei dwie łazienki mogą okazać się przydatne przy większej liczbie domowników lub w przypadku osób, które po prostu lubią długie kąpiele czy perfekcyjny makijaż i uniemożliwiają w związku z tym skorzystanie z łazienki innym.

Koncepcja pierwsza



  • Łazienka. Aranżacja opiera się na zastosowaniu marmurowych płytek oraz wyrazistych dodatków.
  • Łazienka. Duża umywalka została połączona jednym blatem z zabudową pralki.
  • Toaleta. Dla zachowania spójności w mniejszym pomieszczeniu zastosowane zostały te same materiały wykończeniowe.
  • Koncepcja pierwsza zakłada zachowanie dodatkowej toalety dla gości.

Pierwszy wariant zakłada pozostawienie, tak jak zaproponował deweloper, odrębnej łazienki i toalety. W większym pomieszczeniu znalazła się duża kabina typu walk-in, wygodna umywalka oraz miejsce na pralkę, a w drugim toaleta dla gości z ozdobnym lustrem i konsolą.

W tym wariancie liczy się czystość formy i szlachetność materiałów. Dzięki zastosowaniu mebli na wymiar, możemy dostosować je do własnych potrzeb, a zbędne przedmioty i akcesoria ukryć. W ten sposób nadamy wnętrzu prosty wygląd oraz poprawimy jego funkcjonalność, czego potrzebę podkreślała właścicielka mieszkania.

Jagoda jest zwolenniczką elegancji. Lubi czerń i marmury oraz dodatki w kolorze mosiądzu. Oba pomieszczenia zaaranżowano w podobnym stylu, aby były ze sobą spójne. Na podłogach zastosowane zostały marmurowe płytki, które pojawiają się również na ścianach.

Głównym akcentem dekoracyjnym w obu pomieszczeniach stała się czarna tapeta ze złotymi motywami roślinno-zwierzęcymi, którą umieściliśmy w górnej części ścian. Całości aranżacji dopełniają czarno-mosiężne dodatki w postaci wiszących lamp czy ozdobnych luster.

Łazienka i toaleta są bardzo eleganckie, dość odważne, ale jednocześnie klasyczne. Mosiężne elementy oraz żywe rośliny mają na celu przełamanie surowego połączenia marmurowych bieli i szarości kontrastujących z ciemną tapetą.

Wiele osób boi się użycia tapet w tak zwanych pomieszczeniach mokrych, jednak niepotrzebnie. Można znaleźć coraz więcej tapet przeznaczonych właśnie do łazienek, które mogą być zastosowane nawet w przypadku bezpośredniego kontaktu wodą. Tapety we wnętrzach są prostym sposobem na wprowadzenie zdecydowanych motywów czy wzorów. Wnętrza z ich użyciem wydają się bardziej dopracowane i przytulne.

Koncepcja druga



  • Koncepcja druga podkreśla kobiecy charakter wnętrza. Na podłodze i ścianach również zostały zastosowane marmurowe płytki.
  • Intensywna grafika na ścianie kabiny prysznicowej ciekawie łączy się z delikatnym pudrowym różem.
  • W tej wersji marmur został ze sobą skontrastowany. Biało-szary marmur łączy się z czarnym.
  • W drugiej wersji toaleta została zastąpiona pomieszczeniem gospodarczym z funkcją prania.
  • W koncepcji drugiej zamiast dodatkowej toalety znalazło się pomieszczenie gospodarcze.

W wariancie drugim zrezygnowaliśmy ze stworzenia w mniejszym pomieszczeniu toalety. W zamian wygospodarowana została przestrzeń gospodarcza z pralką. Osobna pralnia z miejscem do suszenia ubrań sprawi, że nie będzie potrzeby rozstawiania suszarki z praniem w przestrzeni dziennej.

W tym rozwiązaniu zastosowaliśmy płytki z rysunkiem białego i czarnego marmuru, posiadające akcenty przygaszonego, brudnego różu oraz kobiecej, kwiatowej grafiki w strefie prysznicowej. Grafika pod prysznicem może być wykonana przy użyciu różnych materiałów - tapety, nadruku na szkle lub nadruku na płytkach.

Do wyposażenia łazienki wybraliśmy stalowe, lekko różowe meble. W ten sposób nadaliśmy przestrzeni umiarkowany, industrialny charakter. Podwieszone nad posadzką meble dodają wnętrzu lekkości, powiększając optycznie przestrzeń. Całość jest funkcjonalna i niebanalna, choć bardziej odważna i kobieca niż łazienka oraz toaleta w koncepcji pierwszej.
Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Anna Habasińska i Ewa Greczkowska

Miejsca

Opinie (29) 5 zablokowanych

  • Rośliny

    Te rośliny to mam nadzieję sztuczne są i nie muszą się męczyć w pomieszczeniach bez okien i świeżego powietrza... Opcja z rośliną wciśniętą między sedes a umywalkę dosłownie "wymiata".

    • 27 0

  • ta roślina między umywalką a kiblem to chyba jakby papieru zabrakło

    brawo za innowacyjność jednym słowem faboulus

    • 29 0

  • osobna toaleta to wiecej higieny (6)

    Łączenie toalety z łazienką jest bardzo niehigieniczne. W momencie spuszczania wody aerozol z masą bakterii roznosi się po całym pomieszczeniu osiadając na wszystkim wokół - np. szczoteczkach do zębów, gąbkach, ręcznikach. To bardzo niehigieniczne.

    • 15 27

    • (2)

      Dlatego szczoteczki trzyma się w szufladzie/szafce pod umywalką a nie na blacie. Szczoteczka to nie ozdoba.

      • 11 4

      • (1)

        Myślisz, że do szuflad bakterie się nie dostają? Kurz jakoś daje radę się tam przedrzeć, więc i bakterie trafią do szuflady.

        • 3 12

        • Zamknij się w szklanej bańce, bo bakterie są wszędzie...
          Ja ty żyjesz człowieku???

          • 16 3

    • wystarczy zamknąć klapę... (1)

      • 19 3

      • Obejrzyj jakiś program naukowy traktujący o tym problemie, a możesz się zdziwić.

        • 1 4

    • Może...

      warto zamknąć klapę od sedesu zanim się spuści wodę? ;)

      • 0 0

  • (4)

    Prawdę mówiąc nie wiem jak można nie mieć osobnej toalety. Jak to rano wygląda kiedy wszystko jest w jednym pomieszczeniu? Matka się kąpie, dziecko myje zęby, a stary siedzi na klopie i robi dwójkę? Słabo i mało komfortowo. W normalnych domach i mieszkaniach jest kilka łazienek, a jeśli nawet nie ma kilku w pełni wyposażonych, toaleta jest i powinna być osobno. To jest też kwestia higieny, bo wtedy bakterie kałowe nie osiadają na całej łazience i waszych szczoteczkach do zębów tylko ograniczają się do toalety. Nie wyobrażam sobie mieć tylko jednego kibla dodatkowo zlokalizowanego obok prysznica, wanny, ręczników tak samo jak nie wyobrażam sobie toalety bez bidetu i bez mechanicznej wentylacji. Ponadto nawet jak ktoś nie ma ogrzewania podłogowego w całym domu/mieszkaniu, w pomieszczeniach mokrych typu właśnie łazienka i toaleta, podłogówka powinna być montowana obligatoryjnie. W takim przypadku zwiększa się komfort korzystania z pomieszczeń i pozbywamy się nadmiaru wilgoci.

    • 14 34

    • ...gorszy sort.... (2)

      poczułam się jak ten tzw "gorszy sort" bo nie mamy w mieszkaniu ani osobnej toalety, ani ogrzewania podłogowego, a nasza łazienka ma wymiary ok. 1,5 x 2.8 m a w niej wszystko wanna toaleta umywalka pralka....rano cała rodzina korzysta. Jak tu żyć!!!

      • 21 3

      • A co ja mam powiedzieć, gdy w dodatku jeżdżę Fiatem...? :)

        Ale z jednym się zgodzę z kierowcą eXtra fury - wentylacja mechaniczna w toalecie/łazience jest dla mnie obowiązkowa.

        • 10 0

      • gnieździć się

        • 1 1

    • No to teraz możesz już spuścić wodę

      • 0 0

  • Suszarka w pralni (2)

    Juz widze jak schna tam ciuchy pod sufitem, cale mieszkanie po 3 miesiacach smierdzi wilgocia

    • 8 9

    • (1)

      To co gdzie maja schnąc ciuchy? pod blokiem?

      • 1 0

      • No ja np susze na trzepaku

        • 1 1

  • osobna toaleta to jakaś wiocha (3)

    Od razu starzy czy inni sie skumają po co tam idziesz. A jak masz łazienkę z wc to możesz ściemnić że idziesz tam np. umyć zęby albo sie uczesać.

    • 7 24

    • Wiesz, nie każdy mieszka ze starymi.

      • 14 4

    • Idiotka (1)

      Akurat bardzo dobrze słychać, jak lejesz albo walisz kloca. Niezależnie czy sr*cz oddzielnie czy w lazience, wiadomo co tam.robisz. Pamiętam jak była u nas koleżanka siostry i stalysmy w kuchni, która byla obok łazienki i nagle usłyszałysmy głosne pierdy koleżanki z kibla.

      • 3 1

      • pozazdrościć wspomnień......

        • 1 0

  • Koncepcji pierwszej nie da się zrealizować (1)

    bo deweloper powie, że nie da się tak daleko pociągnąć rur do umywalki aby zachowany był odpływ. Za to koncepcja druga pozbawiająca mieszkającą (1 osoba) łazienki TYLKO dla gości wydaje się słaba. Przecież p. Jagoda nie spędza całego życiu na praniu więc po co jej osobna pralnia? No chyba, że lubi mieć osobną graciarnię ale to wtedy lepiej byłoby tam zrobić garderobę czyt. świątynię buta.

    • 14 2

    • deweloper zawsze powie że się nie da....

      ....ale jak ma się dobrego wykonawcę to przeniesienie umywalki czy pralki na drugą stronę w 90% nie stanowi problemu. Chcieć to móc.

      • 7 3

  • wszystko zależy od szybkości przemiany mateterii per kapita w rodzinie

    • 9 1

  • Wilk syty i owca cała

    A nie łatwiej będzie zrobić 1 oddzielna toaletę, a w miejscu tej łazienkowej wstawić porządna szafę gospodarcza?

    • 10 1

  • Zamieniłam wc na pomieszczenie gospodarcze

    Moim zdaniem strzał w 10. Wszystkie szpargały, których nie da sie upchnąć w szafach (deska do prasowania, wiaderka,miski, suszarka itp) oraz narzędzia i inne sa wlasnie w pomieszczeniu. Co prawda z większa rodzina byłby kłopot, ale na razie jest Ok:)

    • 10 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane