• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Mała kuchnia w bloku

Magdalena Żochowska-Dajuk
22 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Urban jungle w małym domu
W drugiej koncepcji została zastosowana standardowa zabudowa, pozbawiona "ścięcia" szafek. W drugiej koncepcji została zastosowana standardowa zabudowa, pozbawiona "ścięcia" szafek.

Niewielkie kuchnie w blokach muszą pomieścić tyle samo sprzętów AGD i naczyń co duże kuchenne przestrzenie, na które może pozwolić sobie właściciel dużego mieszkania czy domu jednorodzinnego. Aby takie wnętrze było funkcjonalne, trzeba skorzystać ze specjalnych rozwiązań przeznaczonych do małych kuchni.



Rzut i wymiary pomieszczenia. Rzut i wymiary pomieszczenia.
Z problemem niewielkiej przestrzeni kuchennej zetknęła się nasza czytelniczka Olga, która w liście do redakcji prosi o pomoc w urządzeniu małej kuchni.

- Przestrzeń kuchni będzie użytkowana przez dwie osoby. Myślałam o wykonaniu blatu pod oknem i pomalowaniu ścian na jasny kolor tak, by wnętrze było rozświetlone. Wejście do kuchni jest poprzez przesuwane drzwi - pisze w liście do redakcji nasza czytelniczka Olga.
Naszej czytelniczce zależałoby na umieszczeniu w pomieszczeniu małej zmywarki, chociaż na tę chwilę nie jest przekonana, czy jest to możliwe.

Jak urządzić małą kuchnię? Praktyczne porady Jak urządzić małą kuchnię? Praktyczne porady

- Wnęka 50 cm wymaga wstawienia kuchenki z piekarnikiem, bo to jedyne miejsce, żeby piekarnik mógł się swobodnie otwierać, natomiast otwieranie piekarnika powoduje, że zlewozmywak może mieć jedynie 40 cm szerokości, tak aby wszystkie szafki na ścianie z przyłączem wody były w jednej linii - tłumaczy Olga.
Dwie propozycje aranżacji kuchni w mieszkaniu przygotowała Magdalena Żochowska-Dajuk z pracowni Dizain Rum.

Koncepcja pierwsza



  • W pierwszej koncepcji róg szafek kuchennych został "ścięty" w taki sposób, aby korzystanie z niej było bardziej funkcjonalne.
  • Do kuchni wchodzi się przez drzwi przesuwne, które są spójne kolorystycznie z frontami szafek.
  • Obok okna został zamontowany dekoracyjny wieszak.
  • Ważną rolę odgrywa wzorzysta podłoga, która odwraca uwagę od niewielkiej powierzchni pomieszczenia.
  • W obu wersjach lodówka, zlewozmywak i kuchenka zostały rozmieszczone w ten sam sposób.

W pierwszej koncepcji ciąg szafek kuchennych został "ścięty" na rogu, co ułatwia komunikację pomiędzy lodówką a płytą gazową. Brak ostrego zakończenia rogu zabudowy optycznie powiększa kuchnię.

W małych pomieszczenia dobrze jest zainwestować grzejnik zawieszony powyżej mebli i ciągu komunikacyjnego. Decyzja o zakupie dekoracyjnego grzejnika może dodatkowo podnieść walory estetyczne wnętrza.

Jasna kolorystyka frontów meblowych oraz przepierzenia w postaci siatki ratanowej dodają niepowtarzalnego wyglądu kuchni, a samej zabudowie lekkości. Wzorzyste płytki ceramiczne na podłodze z kolei "odmładzają" wnętrze i odwracają uwagę od niekorzystnego niewielkiego metrażu wnętrza.

Stół jadalniany doświetlony kinkietem oraz akcenty z mchu sprawiają, że chłodna kolorystyka wnętrza wydaje się być przytulna w odbiorze a praca przy blacie jest o wiele bardziej przyjemna.

Czytaj także: Mech we wnętrzu - żywe ściany są w modzie

Koncepcja druga



  • Grzejnik przy oknie został pokryty lustrem.
  • W tym przypadku zastosowano też inną kolorystykę - zamiast jasnoszarych elementów pojawiają się ciemne, grafitowe akcenty.
  • W tej wersji zmieniony został również materiał wykończeniowy podłogi, który jest spójny z ścianą pomiędzy szafkami.
  • W drugiej wersji projektu zastosowano inną kolorystykę, a bok szafek nie został ścięty.

Druga koncepcja przedstawia inny pomysł na optyczne powiększenie przestrzeni, jakim jest zastosowanie elementów odbijających światło. Lustrzane plecy szafek wiszących pochłaniają wpadające przez okno promienie słoneczne i rozpraszają je w kierunku reszty kuchni. Jeżeli nie mamy możliwości wymiany szafek kuchennych, lustrem może zostać pokryty grzejnik.

Podłoga, blaty i ściany obłożone materiałem odbijającym światło podtrzymują efekt lustrzanego odbicia pozostałych materiałów. Na lepsze doświetlenie wnętrza wpływają także chromowane dodatki, które działają na tej samej zasadzie jak lustro.

Wyspa czy stół kuchenny nie musi służyć tylko do jedzenia. Mebel tego typu może mieć ukryte szuflady, które pomogą w organizacji artykułów gospodarstwa domowego. Dobrym pomysłem w planowaniu małej kuchni jest także zagospodarowanie każdej, nawet najmniejszej przestrzeni.

Wysoka zabudowa typu cargo, nawet jeśli ma niewielką szerokość, pomieści wiele słoików i zapasów, których nie potrzebujemy mieć na co dzień pod ręką. Wnęka, która z pozoru wydaje się być mankamentem przestrzeni, jeśli zostanie zagospodarowana półkami, pomoże rozluźnić miejsce w szafkach.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

dizain rum - Studio ProjektoweMagdalena Żochowska-Dajuk

Miejsca

Opinie (26)

  • mała kuchnia + dziecko (1)

    Cenię sobie małe wnętrza, sama mam małą kuchnię i staram się inspirowć pomysłami innych. Czasami właśnie mała kuchnia,c zy salon wymaga więcej pracy i kombinowania niż w przypadku większych powierzchni. U mnie wszystko musi być kompaktowe, mam małe dziecko, z którym dopiero poznajemy świat, więc musiałam ukryć wszystko co do tej pory miałam na "wystawce".Ostatnio nawet zdecydowaliśmy się na taki scenariusz od Keemple, jak 'inteligentne sensory drzwi i okien'. Mała jest tak żywa, że potrafi sama otworzyć sobie okno, każdą szafeczkę, teraz przynajmniej ktoś jeszcze czuwa nad córeczką :). Jak coś otworzy, czego nie powinna dostaję powiadomienie. Czy są tu mamy, które też to u siebie mają?

    • 5 16

    • czemu minusować?

      Nawet jak jest to forma placementu to subtelna

      • 0 1

  • Chyba małej kuchni nie widzieliście.

    • 19 3

  • Stół niepotrzebny (1)

    W takiej aranżacji stół jest niepotrzebny, można wykorzystać to miejsce na wstawienie szafek. Myślę że przy takiej kuchni nie ma się daleko do "salonu" gdzie można normalnie zjeść. A aranżacje i tak beznadziejne, wygląda na to że projektanci mieszkają jeszcze z rodzicami i nie projektowali żadnej kuchni dla siebie..

    • 25 1

    • Strzał w 10 ;)
      Mieszka z rodzicami albo w kuchni ma tylko jedną patelnie garnek i kilka talerzy.
      Normalnie gotując zestaw 5 garnków z przykrywkami i 2 patelnie to wcale nie jakoś specjalnie dużo. A miejsca jednak to trochę zajmuje.
      Dodatkowo gdzie suszyć naszynia przy braku zmywarki?

      • 18 2

  • jakw bloku to nie ma miejsc ana zmywarke ? ktoś sie nie popisał ...

    • 13 2

  • Ja dał bym blat pod oknem, rezygnując ze stołu na koszt "luki" pod blatem na taborety. Znalazło by się miejsce na zmywarkę

    • 17 1

  • Nie wiem kto to projektował...
    Grzejnik osłonięty lustrem?? A co z efektywnością grzejnika?
    Brak zmywarki to gdzie dać ociekacz na naczynia? W kuchni czasem trzeba jednak pozmywać i wysuszyć naczynia.
    Wizualizacja miała wyglądać ładnie ale jest totalnie nie praktyczna. Długa prosta pod oknem aż się prosi o blat a pod nim szuflady.
    W małych kuchniach wstawianie stołu jest zbędna fanaberią. Lepiej zrezygnować z jednej szafki pod blatem i dać taborety.
    Propozycja między sobą się wcale nie różnią, tak na prawdę funkcjonalnie to jeden projekt.
    Robiąc mieszkanie miałem okazję rozmawiać z takimi architektami. Większość z nich zapomina, że mieszkanie to nie muzeum ani wystawa.
    Mieszkanie nie ma być dziełem sztuki a powinno być estetyczne i funkcjonalne. Tutaj estetyka jest dyskusyjna natomiast funkcjonalność jest wątpliwa.

    • 28 0

  • Małe to pojęcie względne

    • 8 1

  • Ta aranżacja to katastrofa. (1)

    Blat roboczy wraz ze zlewem powinien być ciągiem pod oknem (na całą ścianę). Po lewej od okna kuchenka z okapem. Lodówka tam, gdzie zlew. Szafki wiszące na ścianie nad kuchenką. Zamiast lodówki stolik z dwoma krzesłami - jedno od strony drzwi (brak kolizji - drzwi są przesuwane), drugie od strony wnętrza kuchni. Jeśli tacy projektanci "bawią" się w projekty, to ja się nie dziwię, że mieszkania są brzydkie i nieergonomiczne. Zresztą zlew przy oknie też nie jest ergonomiczny (nie zachowany ciąg czynnościowy), ale dzięki temu jest miejsce do pracy.

    • 10 0

    • Taaa....

      Mówisz o ergonomii, ale w twojej wersji między blatem ze zlewozmywakiem a lodówką zostaje 50 cm, nie zmieści się piekarnik (po lewej od okna) nie mówiąc o swobodnym poruszaniu się. Ps. nie twierdzę że układ zaproponowany w artykule jest idealny...

      • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane