Wiadomości

Aranżacja poddasza. Zacznij od oceny możliwości

Podstawowy problem na poddaszu, które już na wstępie nie zostało zaprojektowane jako pomieszczenie mieszkalne, stanowi brak okien. Zazwyczaj konieczny jest montaż okien połaciowych. Im będzie ich więcej, tym bardziej przestronne będzie wydawało się wnętrze.
Podstawowy problem na poddaszu, które już na wstępie nie zostało zaprojektowane jako pomieszczenie mieszkalne, stanowi brak okien. Zazwyczaj konieczny jest montaż okien połaciowych. Im będzie ich więcej, tym bardziej przestronne będzie wydawało się wnętrze.

Poddasze to często dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać na stworzenie niebanalnej sypialni czy pokoju gościnnego. Rzadko udaje się tam stworzyć w pełni funkcjonalne pomieszczenie codziennego użytku. Myśląc o zagospodarowaniu poddasza trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z ograniczeń, jakie taka przestrzeń nakłada.Kształt, wymiary i rozkład pomieszczenia.
Kształt, wymiary i rozkład pomieszczenia.
Swoje marzenia będzie musiał nieco ograniczyć nasz czytelnik Bartek, który chciałby zaadaptować strych na sypialnię z łazienką.

- Kwestię problematyczną stanowi ogrzewanie w tej części domu. Projektując przestrzeń musimy wziąć pod uwagę kominek lub tzw. "kozę", ponieważ piec nie ma wystarczającej mocy. Dodatkowym utrudnieniem jest umiejscowienie schodów na strych. Na tę chwilę chowają się w suficie. Chcielibyśmy je umieścić na stałe w taki sposób, by było zgrabnie i estetycznie - napisał w liście do redakcji Bartek.
Dwie koncepcje wnętrza przygotowała Aneta Mątewska z Solo Studio z Gdyni.

Posiadanie poddasza zawsze uruchamia chęć wykorzystania go na dodatkową przestrzeń życiową. Brać trzeba jednak pod uwagę przepisy prawa budowlanego oraz realne możliwości poruszania się człowieka w danej przestrzeni. Tak jest w przypadku poddasza, które posiada pan Bartek. Kąt nachylenia ścian wynosi 45 stopni, co wprowadza do wnętrza bardzo strome skosy. Pomieszczenie ma dużą powierzchnię podłogi, jednak swobodne poruszanie się po nim w wyprostowanej pozycji jest możliwe tylko na szerokości jednego metra wzdłuż pomieszczenia, na środku. Dlatego zamiast wymarzonej przez Bartka sypialni z łazienką na tym strychu zaaranżowany został pokój dla gości (użytkowanie okazjonalne) z przestrzenią do zabawy dla dzieci.

W takich sytuacjach nie ma też najczęściej możliwości wstawienia regularnych schodów wiodących na strych. Podobnie było w tym przypadku, dlatego zostały zastosowane składane stopnie, które pełnią prostą rolę komunikacyjną. Wybór tego rozwiązania dobrze sprawdza się przy okazjonalnym użytkowaniu.

Aby wnętrze spełniało swoje funkcje, powinno zostać doświetlone oknami połaciowymi. Osadza się je bezpośrednio w dachu, pomiędzy krokwiami, nie ma więc konieczności modyfikacji konstrukcji dachu. W obu wersjach aranżacji umieszczone zostały cztery okna usytuowane w środkowej części pomieszczenia; dzięki nim dobrze oświetlone zostanie także wejście na strych.

Strych użytkowany sporadycznie można ogrzać przenośnym grzejnikiem elektrycznym. Jeśli jednak pomieszczenie będzie codziennie użytkowane, trzeba zaplanować podłączenie i zainstalować grzejnik. Ustawienie kozy czy kominka w tym mało funkcjonalnym pomieszczeniu będzie oznaczało poświęcenie dodatkowych, możliwych do użytkowania, metrów kwadratowych. Są także czynniki techniczne, które należy przeanalizować. Możliwość montażu kominka lub tzw. "kozy" zależy od długości przewodu dymowego, z czym nie powinno być problemu oraz od tego, czy strych był projektowany jako nieużytkowy. I tu jest problem. Wyłaz na strych i brak przewidzianego miejsca na piętrze na ewentualne schody wiodące na poddasze sugerują, że miało być ono w założeniu nieużytkowe, więc konstrukcja stropu prawdopodobnie była obliczana na obciążenie użytkowe wynoszące tylko 50 kg/m kw., a nie na 150 kg/m kw., jak to jest wymagane dla pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli tak jest w przypadku tego poddasza, nie można zastosować tu kominka lub kozy ze względu na ich wagę.

Jeśli chodzi o estetykę, w obydwu wersjach zaplanowane zostały jasne kolory i oszczędność w doborze mebli i dekoracji. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskamy wrażenie przestrzeni, nie zagracając niskiego pomieszczenia. Miejsce pod oknem zajmuje podwójne łóżko i szafki nocne. Środek pomieszczenia tworzy idealną przestrzeń dla bawiących się dzieci. Wokół balustrady znalazło się miejsce na półki na książki oraz kącik do odpoczynku.

W obydwu wersjach funkcje pomieszczenia zostały dopasowane do ich skromnej wysokości, a lampy powieszono nad łóżkiem oraz schodami, gdzie nie przeszkadzają w poruszaniu się.

Koncepcja pierwsza
Panele podłogowe w kolorze bielonej sosny i pomalowane na biało ściany dają neutralne tło dla kolorowych dodatków. Fotele oraz elementy pościeli utrzymane w odcieniach zieleni przełamują stonowaną kolorystykę. Całość została ocieplona elementami sosnowego drewna. Wełniane pufy przypominające wyglądem kamienie są łatwe w przemieszczaniu - mogą służyć do zabawy jak i odpoczynku. Z kolei drewniane, komponujące się z wyposażeniem wnętrza skrzynie można wykorzystywać do przechowywania zabawek. Takie meble są idealne do urządzania poddasza, gdzie trudno ustawić jakiekolwiek meble "pod ścianą".Koncepcja druga
Neutralna, jasna koncepcja oparta głównie na naturalnych materiałach i tkaninach. W tej wersji króluje drewno i płótno. Elementy żeliwne w meblach i oświetleniu dodają wnętrzu industrialnego "twista". Skrzynie na zabawki zastąpione zostały szeroką szafką, a pufy siedziskami z europalet. Łóżko ma ozdobny kształt. Jednak dzięki przypominającej płótno tapicerce i naturalnej drewnianej ramie, dobrze współgra z resztą wyposażenia.


Opinie (39)

 • Bardzo ładnie

  Nawet mały, ciasny strych można zaadoptować i ładnie urządzić...

  • 22 5

 • Taka aranżacja to śmiech.

  Przy takich oknach ( dużych ) życzę powodzenai w naszym klimacie, gdzie pół roku trzeba ogrzewać mieszkanie. Ten mały grzejniczek to może ogrzewać WC 5 m/kw a nie taką wielką kubaturę. Z okien połaciowych są b. duże straty ciepła.

  • 59 11

 • Jasno i spokojnie

  Mam wrażenie że jest w tym pomieszczeniu taki spokój, atmosfera do leżenia i czytania. Częściej sama bym z niego korzystała niż wpuszczala tam gości :) Fajne poduchy - kamienie.

  • 19 1

 • miejsce wypoczynku

  och... ale by mi się marzył taki jasny, śliczny stryszek z wygodnym łózkiem. co z tego, że skosy. Takie miejsce odosobnienia, gdzie nikomu nie chciałoby się przychodzić...

  • 21 0

 • Jak zwykle palety muszą być. Żenada.

  Tylko po co zawalać podłogę. Większość ludzi i tak musi w takim pomieszczeniu chodzić na czworakach bo inaczej rozbije sobie głowę.
  Te pufy to też niezły bzdet. Ciekawe jak tym się bawić lub na tym odpoczywać ?

  • 41 8

 • Kubatura nie jest aż tak wielka

  Wysokość niska, przekrój trójkąta. Co do okien to święta racja: latem tam będę mieli piekarnik.

  • 27 0

 • Podstawowy problem na poddaszu ...to, ze jest tam zimno!

  • 18 0

 • Straty ciepła?

  Aaa no tak. Z racji naszego klimatu w ogóle powinniśmy zimowac w piwnicach i wychodzic spod ziemii na wiosnę

  • 12 9

 • Fajny projekcik

  Jak dobrze ebejrzec propozycje bez szarości i betonu w roli głównej

  • 9 5

 • Wow ale wysiłek...

  ...zaadoptowali pomieszczenie o powierzchni 50m^2 (czyli ok 30 m^2 powierzchni użytkowej). Na prawdę łamigłówka aranżacyjna... Spróbujcie to zrobić na antresoli z takimi samymi skosami gdzie jest 8 m^2 powierzchni użytkowej i wcale nie w prostokącie...

  • 20 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.