Aranżacje ogrodów. Przed frontem domu

Koncepcja pierwsza. Wyraźna kompozycja eksponuje kwitnący wysokopienny krzew.
Koncepcja pierwsza. Wyraźna kompozycja eksponuje kwitnący wysokopienny krzew.

Ogród przed wejściem do domu jest jak przedpokój - stanowi wizytówkę. Może upiększyć dom, a nawet całą okolicę. Może też być neutralny, przeciętny. Prostymi zabiegami możemy sprawić, że strefa wejścia do domu nabierze charakteru.Stan aktualny. Przestrzeń przed wejściem do domu jest obsadzona krzewami i bylinami. Centralną część wypełnia trawa.
Stan aktualny. Przestrzeń przed wejściem do domu jest obsadzona krzewami i bylinami. Centralną część wypełnia trawa.
Rysunek niewielkiej przestrzeni przed domem przesłała do nas pani Małgorzata z Gdańska. Trawnik przed wejściem do domu jest obsadzony, ale nie powstała w tym miejscu do tej pory żadna przemyślana kompozycja - nasza czytelniczka gotowa jest na gruntowną rewolucję, jednak brakuje jej pomysłu na zagospodarowanie tego kawałka ziemi.

- Ta część ogrodu nie ma pełnić żadnej innej funkcji poza ozdobną. Może mogłyby powstać ścieżki? Teraz jest tam trawnik - jego koszenie jest kłopotliwe, chciałabym go w przyszłości uniknąć. Podobnie jak pielenia - napisała w liście do redakcji pani Małgorzata. - To północna strona domu, tylko w południe jest tu trochę słońca.

Dwie propozycje aranżacji małego ogródka przed domem przygotowała Agata Twaróg, architekt krajobrazu z firmy Zielone Kreacje.

Projektując i urządzając ogrody często skupiamy się na ich części użytkowej - na tyłach, tymczasem warto zwrócić uwagę na to, co tworzymy także na froncie. Strefa wejścia jest wizytówką ogrodu, obszarem przejściowym, który powinien nawiązywać do głównej kompozycji działki i budynku. Obszar ten jest widoczny nie tylko dla użytkowników, ale także osób postronnych i swoim charakterem może upiększać najbliższą okolicę. To istotne zwłaszcza w przypadku domów nieogrodzonych od ulicy. Zamiast trawnika i rzędu żywotników możemy pokusić się o coś ambitniejszego.

W obu kompozycjach wykorzystano istniejące nasadzenia wzbogacając je dodatkowymi roślinami okrywowymi. Niskie rośliny cienioznośne jak runianka japońska (Pachysandra terminalis), golteria rozesłana (Gaultheria procumbens), przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla molis), brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla), irga (Cotoneaster) uzupełnią kompozycję i zminimalizują problem chwastów w ogrodzie.

Koncepcja pierwsza
Istniejące rośliny pozostały na swoim miejscu. Centralnie zlokalizowana rabata z różą i lawendą stała się głównym, skupiającym uwagę punktem. Na tym elemencie oparto całe założenie.

Na prośbę czytelniczki trawnik został zlikwidowany, dzięki czemu ogród będzie łatwiejszy w pielęgnacji. Wokół rabaty z różą pojawił się kamienny okrąg z nawierzchnią z łamanego kamienia. Przestrzeń ta łączy się komunikacyjne ze ścieżką prowadzącą na tyły ogrodu.

Kamienny okrąg oddzielono od ścieżki niewielkim żywopłotem z zimozielonego bukszpanu Buxus sempervirens (sugerowane cięcie żywopłotu na wysokość 50-70 cm). Do ogrodu prowadzi ścieżka z bordowej kostki, taka sama jak na głównej nawierzchni. Jako materiał można wykorzystać także cegłę. Zaprojektowane kamienie oraz ścieżki z kostki umożliwiają komunikację w ogrodzie i ułatwiają pielęgnację poszczególnych rabat.

Dodatkowo wprowadzono niewielki żwirowy obszar na łączeniu z kamiennym okręgiem oraz element dekoracyjny, który urozmaica kompozycję. Jako dekorację można wykorzystać zarówno klasyczne poidełko dla ptaków jak też nowoczesną rzeźbę. Elementy tego typu nadają całości ciekawego charakteru oraz podkreślają styl ogrodu. Na kamiennym okręgu przewidziano także miejsce na wielkoformatową donicę w mocnej, czerwonej barwie.

Ścieżkę prowadzącą na tyły ogrodu zaakcentowano drewnianymi pergolami. Całość założenia pozostawiono w klimacie ciepłego, angielskiego ogrodu parkowego.


Koncepcja druga
Tym razem postawiono na nowoczesną elegancję. Projekt charakteryzuje uporządkowana przestrzeń, niemniej jednak ogród pozostaje przyjemny i ciepły w odbiorze. W centrum założenia uwzględniono trawnik, jednak jego niewielkie rozmiary ograniczają ilość zabiegów pielęgnacyjnych. Obrzeże trawnika podkreślono drobną, bordową kostką w odcieniu zbliżonym do istniejącej nawierzchni.

Komunikacja zaprojektowana została w prosty i funkcjonalny sposób: geometryczna nawierzchnia z jasnych pastelowych płyt w odcieniach beżowych, ecru prowadzi przez trawnik do ogrodu na tyłach działki. W płaszczyźnie trawnika litą nawierzchnię zastąpiono dużymi, geometrycznymi płytami w odcieniach jasnoszarych.

Za trawnikiem, przy granicy działki zaprojektowano niewielką nawierzchnię z płyt, połączoną z obszarem żwirowym. W przestrzeniach tych uwzględniono wysokie, szczepione na pniu, formowane graby. Geometryczne drzewa osłaniają ogród od strony ulicy, nadają mu intymnego oraz nowoczesnego charakteru. W projekcie zrezygnowano z istniejącej rabaty z różą i lawendą. Rośliny można wykorzystać w innych miejscach ogrodu. Pojawiły się tu natomiast niewysokie zimozielone żywopłoty wzbogacające kompozycję "w pionie" i podkreślające prostą przestrzeń trawnika.


Masz problem z aranżacją części ogrodu lub tarasu?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic tej przestrzeni wraz z zaznaczeniem znajdujących się tam na stałe elementów. Napisz, jakie rośliny lubisz, jak w opisywanym miejscu operuje słońce, jakie jest tam podłoże, jakie ewentualne elementy dekoracyjne chciałbyś tam umieścić. Opisz, kto będzie korzystał z projektowanych zakątków i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy.

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Ogród.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Opinie (6)

 • Przed frontem to mógł być wyż.

  Przed frontem podczas wojny można było uciekać, ale ogród to już jest od frontu domu.

  • 28 4

 • Kolejny tekst, chyba pomylili działy de luxe. Kogo stać taki ogród?

  • 7 11

 • Jak ja widzę te nieskazitelnie plastikowe trawniki i tuje to mnie za każdym razem niedobrze sie robi. (1)

  Brakuje tylko krasnali ogrodowych.

  To dobrze, że pokazujecie, że można inaczej, choć tak naprawdę żaden projektant ogrodu nie zrobi tego lepiej niż fantazja właściciela i zamiłowanie do samodzielnego dbania o zieleń.

  • 19 3

  • Dział deluxe

   Na same rośliny do takiego ogrodu trzeba wydać około 10 tys. pln.
   Następne 10 tysi spokojnie idzie na żwirki, krawężniczki, kostkę brukową a nawet może zabraknąć jak się robociznę doliczy.
   A gdzie ziemia i prace przygotowawcze?
   Na średniej klasy niewielki ogród można spokojnie wydać równowartość nowego samochodu - i to bez szaleństw.
   A to wszystko trzeba jeszcze utrzymywać, kosić, przycinać, nawozić, dbać, kostkę i żwirki czyścić, nie mówiąc o odchwaszczaniu.
   Ludzie z bloku myślą że trawka ładna sama rośnie :D i roślinki się zasadzi i nie trzeba nic przy tym robić..
   Dużo roboty i studnia bez dna.

   • 15 1

 • Aranżacje mieszkań budziły większe zaintersowanie. Nie rozumiem dlaczego zastąpiono je pomysłami na ogród. Nie można prowadzić dwóch działów równolegle?

  • 4 0

 • Projekt

  Nawet bardzo mi się pobada ten projekt, nie jest przesadzony.

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Świat opowiadany
Świat opowiadany
warsztaty
g. 10:00 - 10:45
Gdańsk, Kącik Montessori
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
wykład , spotkanie
kwi 24-25
sobota - niedziela, g. 10:00
Gdańsk
Salon Mieszkaniowy - Nowy Termin
Salon Mieszkaniowy - Nowy Termin
targi
maj 15-16
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
21700 zł/m2
Gdynia Orłowo
15900 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
14600 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
14250 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
14050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14250 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
13250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
11650 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
10200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
9650 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane