Wiadomości

stat

Aranżacje ogrodów. Przed frontem domu

Koncepcja pierwsza. Wyraźna kompozycja eksponuje kwitnący wysokopienny krzew.
Koncepcja pierwsza. Wyraźna kompozycja eksponuje kwitnący wysokopienny krzew.

Ogród przed wejściem do domu jest jak przedpokój - stanowi wizytówkę. Może upiększyć dom, a nawet całą okolicę. Może też być neutralny, przeciętny. Prostymi zabiegami możemy sprawić, że strefa wejścia do domu nabierze charakteru.Stan aktualny. Przestrzeń przed wejściem do domu jest obsadzona krzewami i bylinami. Centralną część wypełnia trawa.
Stan aktualny. Przestrzeń przed wejściem do domu jest obsadzona krzewami i bylinami. Centralną część wypełnia trawa.
Rysunek niewielkiej przestrzeni przed domem przesłała do nas pani Małgorzata z Gdańska. Trawnik przed wejściem do domu jest obsadzony, ale nie powstała w tym miejscu do tej pory żadna przemyślana kompozycja - nasza czytelniczka gotowa jest na gruntowną rewolucję, jednak brakuje jej pomysłu na zagospodarowanie tego kawałka ziemi.

- Ta część ogrodu nie ma pełnić żadnej innej funkcji poza ozdobną. Może mogłyby powstać ścieżki? Teraz jest tam trawnik - jego koszenie jest kłopotliwe, chciałabym go w przyszłości uniknąć. Podobnie jak pielenia - napisała w liście do redakcji pani Małgorzata. - To północna strona domu, tylko w południe jest tu trochę słońca.

Dwie propozycje aranżacji małego ogródka przed domem przygotowała Agata Twaróg, architekt krajobrazu z firmy Zielone Kreacje.

Projektując i urządzając ogrody często skupiamy się na ich części użytkowej - na tyłach, tymczasem warto zwrócić uwagę na to, co tworzymy także na froncie. Strefa wejścia jest wizytówką ogrodu, obszarem przejściowym, który powinien nawiązywać do głównej kompozycji działki i budynku. Obszar ten jest widoczny nie tylko dla użytkowników, ale także osób postronnych i swoim charakterem może upiększać najbliższą okolicę. To istotne zwłaszcza w przypadku domów nieogrodzonych od ulicy. Zamiast trawnika i rzędu żywotników możemy pokusić się o coś ambitniejszego.

W obu kompozycjach wykorzystano istniejące nasadzenia wzbogacając je dodatkowymi roślinami okrywowymi. Niskie rośliny cienioznośne jak runianka japońska (Pachysandra terminalis), golteria rozesłana (Gaultheria procumbens), przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla molis), brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla), irga (Cotoneaster) uzupełnią kompozycję i zminimalizują problem chwastów w ogrodzie.

Koncepcja pierwsza
Istniejące rośliny pozostały na swoim miejscu. Centralnie zlokalizowana rabata z różą i lawendą stała się głównym, skupiającym uwagę punktem. Na tym elemencie oparto całe założenie.

Na prośbę czytelniczki trawnik został zlikwidowany, dzięki czemu ogród będzie łatwiejszy w pielęgnacji. Wokół rabaty z różą pojawił się kamienny okrąg z nawierzchnią z łamanego kamienia. Przestrzeń ta łączy się komunikacyjne ze ścieżką prowadzącą na tyły ogrodu.

Kamienny okrąg oddzielono od ścieżki niewielkim żywopłotem z zimozielonego bukszpanu Buxus sempervirens (sugerowane cięcie żywopłotu na wysokość 50-70 cm). Do ogrodu prowadzi ścieżka z bordowej kostki, taka sama jak na głównej nawierzchni. Jako materiał można wykorzystać także cegłę. Zaprojektowane kamienie oraz ścieżki z kostki umożliwiają komunikację w ogrodzie i ułatwiają pielęgnację poszczególnych rabat.

Dodatkowo wprowadzono niewielki żwirowy obszar na łączeniu z kamiennym okręgiem oraz element dekoracyjny, który urozmaica kompozycję. Jako dekorację można wykorzystać zarówno klasyczne poidełko dla ptaków jak też nowoczesną rzeźbę. Elementy tego typu nadają całości ciekawego charakteru oraz podkreślają styl ogrodu. Na kamiennym okręgu przewidziano także miejsce na wielkoformatową donicę w mocnej, czerwonej barwie.

Ścieżkę prowadzącą na tyły ogrodu zaakcentowano drewnianymi pergolami. Całość założenia pozostawiono w klimacie ciepłego, angielskiego ogrodu parkowego.


Koncepcja druga
Tym razem postawiono na nowoczesną elegancję. Projekt charakteryzuje uporządkowana przestrzeń, niemniej jednak ogród pozostaje przyjemny i ciepły w odbiorze. W centrum założenia uwzględniono trawnik, jednak jego niewielkie rozmiary ograniczają ilość zabiegów pielęgnacyjnych. Obrzeże trawnika podkreślono drobną, bordową kostką w odcieniu zbliżonym do istniejącej nawierzchni.

Komunikacja zaprojektowana została w prosty i funkcjonalny sposób: geometryczna nawierzchnia z jasnych pastelowych płyt w odcieniach beżowych, ecru prowadzi przez trawnik do ogrodu na tyłach działki. W płaszczyźnie trawnika litą nawierzchnię zastąpiono dużymi, geometrycznymi płytami w odcieniach jasnoszarych.

Za trawnikiem, przy granicy działki zaprojektowano niewielką nawierzchnię z płyt, połączoną z obszarem żwirowym. W przestrzeniach tych uwzględniono wysokie, szczepione na pniu, formowane graby. Geometryczne drzewa osłaniają ogród od strony ulicy, nadają mu intymnego oraz nowoczesnego charakteru. W projekcie zrezygnowano z istniejącej rabaty z różą i lawendą. Rośliny można wykorzystać w innych miejscach ogrodu. Pojawiły się tu natomiast niewysokie zimozielone żywopłoty wzbogacające kompozycję "w pionie" i podkreślające prostą przestrzeń trawnika.


Masz problem z aranżacją części ogrodu lub tarasu?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic tej przestrzeni wraz z zaznaczeniem znajdujących się tam na stałe elementów. Napisz, jakie rośliny lubisz, jak w opisywanym miejscu operuje słońce, jakie jest tam podłoże, jakie ewentualne elementy dekoracyjne chciałbyś tam umieścić. Opisz, kto będzie korzystał z projektowanych zakątków i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy.

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Ogród.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.