• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Akwarium w ścianie

Magdalena Sicha
5 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Koncepcja druga. Zabudowa kuchenna została przeniesiona na ścianę między pomieszczeniami. Dzięki temu z salonu jest widok na jadalnię z dużym stołem, a nie kuchenny bałagan. Koncepcja druga. Zabudowa kuchenna została przeniesiona na ścianę między pomieszczeniami. Dzięki temu z salonu jest widok na jadalnię z dużym stołem, a nie kuchenny bałagan.

Zmiana układu wnętrza, czyli większy remont w mieszkaniu, powoduje, że jego mieszkańcy mają poczucie, że przeprowadzili się do nowego lokum, a ich warunki poprawiły się. Aby odnieść jak największą korzyść, takie zmiany warto dobrze przemyśleć, czasem wprowadzić nowe elementy, na przykład akwarium.



Aktualny układ części mieszkania z kuchnią i jadalnią; powyżej znajduje się salon. Aktualny układ części mieszkania z kuchnią i jadalnią; powyżej znajduje się salon.
Alicja i Bartosz chcieliby dokonać zmian w swoim mieszkaniu. Marzy im się przearanżowanie części dziennej - salonu, kuchni i jadalni. Kuchnia jest w tym mieszkaniu osobnym pomieszczeniem, podzielone są także jadalnia i salon.

- W ścianie dzielącej duży pokój i jadalnię znajduje się komin, są tam też piony instalacyjne. Marzy nam się, aby w tej ścianie umieścić akwarium - napisał w liście do redakcji nasz czytelnik. - Chcielibyśmy mieć również barek dzielący kuchnię oraz jadalnię, dzięki któremu nie byłoby widać bałaganu w kuchni.

Alicji i Bartoszowi podoba się styl nowoczesny, jasne podłogi i meble. W kuchni powinna znajdować się: lodówka side by side (dwudrzwiowa), zmywarka, piekarnik, okap, płyta grzewcza oraz... pralka i suszarka.

- Łazienka jest mała, po niedawnym remoncie nie jesteśmy w stanie zmieścić w niej pralki i suszarki, w związku z tym jesteśmy zmuszeni do przeniesienia pralki i suszarki do kuchni - tłumaczy pan Bartosz.

Propozycje przearanżowania tych pomieszczeń przygotowała projektantka Magdalena Sicha z pracowni mootif_studio.

Pralka w kuchni, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie kuchnia połączona jest z salonem, to dość kontrowersyjny temat. Jednak czasem to po prostu jedyne wyjście. Największym minusem takiego rozwiązania jest hałas, który powoduje pralka.

O tym aspekcie warto pamiętać już na etapie wyboru oraz montażu pralki, bo nieprzyjemne dźwięki można ograniczyć. Bardzo ważne jest zachowanie w tym wypadku wskazań producenta dotyczących montażu i zabudowy takiego sprzętu. Pralka nie powinna stykać się bezpośrednio ze ścianą czy innymi sprzętami. Wystarczy, że po bokach pralki pozostawimy ok. 2 cm przestrzeni, a za pralką ok. 10 cm.

W tym przypadku mamy do czynienia z powierzchnią 30 m kw. Z pozoru daje dość duże możliwości aranżacyjne. Jednak w tym wnętrzu duże okna, grzejniki oraz umiejscowienie pionów sanitarnych mocno ogranicza pole działania.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Zabudowa kuchenna pozostała na swoim miejscu. Koncepcja pierwsza. Zabudowa kuchenna pozostała na swoim miejscu.
Z przesłanych rzutów wynika, że ścianki oddzielające kuchnię są jedynie ścianami działowymi i nie ma przeciwwskazań by je usunąć. Dzięki temu wnętrze robi się przestronniejsze i możemy w optymalny sposób wykorzystać jego powierzchnię, kuchnię pozostawiając na swoim miejscu. Jedyne, co trzeba zrobić to wykonać dodatkowe podejście do pralki i suszarki.

Układ kuchni jest dość prosty. Od wejścia mamy ciąg wysokiej zabudowy z "ukrytymi" w niej sprzętami (kończący się zlewem przy oknie) oraz równolegle ciąg szafek niskich z płytą grzewczą oraz długim blatem roboczym. Niska zabudowa od strony jadalni została zakryta ścianką o wys. 110 cm zasłaniającą "bałagan" na blacie. Jednocześnie do takiego barku można się wygodnie dosiąść.

W tej wersji nie pojawiła się lodówka side by side. Po pierwsze, taka lodówka zajmuje wbrew pozorom więcej miejsca. Po drugie, zależało mi w tym wariancie na ujednoliceniu w miarę możliwości zabudowy i umieszczeniu jak najbliżej blatu roboczego lodówki. Zamiast lodówki dwudrzwiowej proponuję wysoką chłodziarkę w jednym słupku oraz oddzielnie niższą zamrażarkę, którą umieściłam pod piekarnikiem. W tej wersji znalazło się także miejsce na ekspres do kawy oraz wysokie słupki z koszami cargo - bardzo wygodne i przydatne w kuchni (pełniące często rolę spiżarki).

Jeśli mamy otwór wentylacyjny przewidziany na okap, to warto go wykorzystać. To jednak - w przypadku okapu wyspowego - wymaga miejscowego obniżenia sufitu (minimum 12 cm), w którym możemy przy okazji zamontować oświetlenie czy potrzebne kratki wentylacyjne.

Kolorystyka, jedynie dla urozmaicenia, została dobrana trochę na przekór inwestorom. Ciemne drewno może być zastąpione jasnym, a ciemne elementy np. jasną szarością.

Bardzo ważnym elementem dekoracyjnym jest ściana z akwarium.
W ścianie pomiędzy salonem a jadalnią występują piony wentylacyjne oraz wodno-kanalizacyjne, jednak znajdują się tylko w jej części. Dzięki temu możliwe jest wykonanie wnęki w ścianie i umieszczenie w niej akwarium. Akwarium zostało wkomponowane w zabudowę meblową z podręcznymi szafkami na szkło czy alkohol. Panel nad akwarium jest wysuwany, dzięki czemu możliwa jest obsługa akwarium.

  • Koncepcja pierwsza. Kuchenna wyspa obudowana do wysokości 110 cm pozwala przesłonić kuchenny bałagan, a jednocześnie nie dzieli ostatecznie pomieszczenia na dwie zamknięte części.
  • Wysoka zabudowa kuchni ukrywa wszystkie niezbędne urządzenia. Stół długości 2,5 m, poza jadalnianą, może pełnić wiele funkcji - miejsca do pracy czy zabawy z dziećmi.
  • Akwarium umieszczone w ścianie pomiędzy pomieszczeniami wprowadza do wnętrza bardzo ważny element żywej natury.

Koncepcja druga
Koncepcja druga. Zabudowa i wyspa kuchenna została przeniesiona za ścianę łączącą pomieszczenia. Koncepcja druga. Zabudowa i wyspa kuchenna została przeniesiona za ścianę łączącą pomieszczenia.
W tej wersji kuchnia przeszła totalną rewolucję i została "przerzucona" w miejsce jadalni. Jest to możliwe dzięki dodatkowym pionom w ścianie z akwarium.

Taki układ daje nie tylko więcej powierzchni do przechowywania. Dzięki takiemu rozwiązaniu na pierwszy plan wysuwa się jadalnia, a kuchnia schowana jest w głębi i nie widać jej z salonu.

Podobnie jak w poprzedniej wersji zabudowa kuchenna składa się z ciągu wysokich szafek wzdłuż ściany z małym blatem roboczym ze zlewem oraz wyspy z płytą grzewczą i długim blatem roboczym.

W tej wersji na życzenie czytelników znalazła się lodówka side by side.

Kolorystyka mebli to szarość plus biała wyspa z elementem jasnego drewna. W jadalni znalazło się miejsce na długą szafkę na szkło, porcelanę, obrusy itp.

Elementem, na który warto zwrócić uwagę, są rury C.O. i grzejniki, które znajdują się pod oknami oraz na ścianie z akwarium. Moja propozycja to zabudowa rur i montaż grzejników pionowych. Dzięki temu wnętrze bardzo zyskuje na estetyce. Ściana pomiędzy salonem a kuchnią zostaje poszerzona i możliwe jest umieszczenie głębszego akwarium.
mootif_studioMagdalena Sicha

Opinie (26) 4 zablokowane

  • Dwie ścianki akwarium z obrazka będą trwale porośniete glonami i inną zieleniną (5)

    inna sprawa że wygląda to bardzo zaściankowo jeszcze gorzej niż telewizor w centralnym punkcie salonu.

    • 22 12

    • dokładnie... (2)

      ... a ponadto w drugim wariancie odradzam montaż grzejnika w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika. Pod zbiornikiem na całej długości powinno być miejsce na filtr i inne pierdoły potrzebne do prowadzenia zbiornika.

      • 9 0

      • Dlaczego niby akwarium nie można (1)

        ustawić obok grzejnika? IMHO to oszczędność zimą na kosztach grzałki elektrycznej. Minusów nie widzę, ale chętnie się dowiem czegoś nowego.

        Kwestia z pierwszego postu - dlaczego ściany mają być pokryte glonami skoro akwarium ma osłonę - maskownicę, a za osłoną prawdopodobnie jakąś profesjonalną pokrywę wodoszczelną?

        Sama idea takiego akwa nieszczególnie mi się podoba. Wolę zbiorniki wolnostojące ze względu na łatwiejszy dostęp i brak kłopotliwego kucia w ścianach. Czy ten szyb wentylacyjny rzeczywiście był "wolny" (wątpliwa sprawa w bloku) czy może autor projektu pozostawił sąsiadów piętro niżej bez wentylacji?

        • 0 0

        • szyb wentylacyjny...

          był od łazienki, która kiedyś się znajdowała w tym miejscu... w wyniku połączenia dwóch mieszkań łazienkę zlikwidowano...

          • 0 0

    • załącz zdjęcia swojego mieszkania - chętnie ocenimy.

      • 8 2

    • to gdzie mam telwizor powiesić, żeby nie wyglądał zaściankowo?

      nad kanapą, czy nad drzwiami? a może na suficie?

      • 9 0

  • a mi się podoba

    proste, nieprzekombinowane i nowoczesne. Pierwsza wersja elegancka a druga z klimatem skandynawskim. Cegiełka robi fajny klimat.

    • 7 7

  • ciemne, smutne (3)

    kuchenka pośrodku pokoju i akwarium daleko od światła dziennego

    • 8 6

    • światło dzienne docierające do akwarium = glony (2)

      im dalej akwarium stoi od okna tym lepiej

      • 5 3

      • nigdy nie miałam akwarium i się na tym nie znam (1)

        Ale czy rybkom nie szkodzi brak światła dziennego? W końcu w naturze mają, skoro mają oczy, a ławice małych rybek widać na płytkich wodach w słońcu.

        • 2 5

        • Zasadniczo nie szkodzi :-)

          Rybki są w większości z Azji i Ameryki Południowej, a w naturalnym środowisku pływają w zarośniętych zbiornikach, a nie w czystej krystalicznej wodzie opromienionej słońcem ;-)

          Większy problem jest z roślinami (same z siebie słabe, bo pochodzące ze sztucznych niestety nawodnych hodowli), bo przy braku światła dziennego trzeba inwestować w drogie specjalistyczne świetlówki. To kwestia wyboru. Ja wolę mieć od czasu do czasu trochę glonów i akwarium 1,5 metra od okna z dziennym światłem + doświetlanie energoszczędnymi zwykłymi (tańszymi w eksploatacji i zakupie) żarówkami :-) Kiedy złapie się równowagę, to całkiem nieźle to funkcjonuje.

          • 1 0

  • Najfajniejsze awaria są w Gdyni

    Na tatrzanskiej w Semeko koło jezuitow i w Mirze, nad morzem:)

    • 4 2

  • Kto ma? (3)

    Kto ma takie akwarium w ścianie? Jak z utrzymaniem, czyszczeniem, zarastaniem?
    Na razie mam "zwykłe" akwarium, które stoi sobie na kredensie, ale myślę o takim czymś w ścianie pomiędzy aneksem kuchennym i salonem (żeby oddzielić). Światło dzienne akurat ok, bo nie jest to wielkie mieszkanie, a aneks i salon mają okno.

    • 4 0

    • Akwarium NIE na słońcu (2)

      Gdziekolwiek byś akwarium ustawiał, to powinno być możliwie zacienione miejsce. Całe światło dla roślin dostarczają lampy ze sterowaniem czasowym, a wystawienie akwarium na słońce to prosta droga to walki z glonami.

      • 2 0

      • Lampy ze sterowaniem czasowym. Hmmm. (1)

        A jaki jest koszt takiego specjalistycznego zestawu oświetleniowego (sprzęt i świetlówki) ?

        • 0 0

        • Strerownik akwarystyczny

          Mogą być zwykłe jarzeniówki i taimer koszt urządzenia około 20 zł najtańszy ale fajnie jakby oświetlenie zapalało się i gasło odzwierciadlając odpowiednio świt i zmierzch- a tu sprawa się komplikuje. Mając oświetlenie, które jest niezbędne dla roślin okaże się, że trzeba dozować CO2 i kolejny sterownik. Ja od razu zainwestowałem w skalara. W sumie nie znalazłem nic tańszego z podobnymi parametrami, ale to już temat na forum akwarystyczne.

          • 1 0

  • Czy w Polsce nie ma innych krzeseł? Każda nowa wizualka, Cztery Kąty Mieszkanie, itp - wszędzie te plastikowe krzsełka (1)

    tak jak kiedyś wszystko z pleksi Kartala w koszmarnym stylu glamour. Czy komuna wróciła i "PHU Meble" są jedynym dostawcą gratów?

    Wiocha straszna, wnętrza hotelowe albo pieszczone jak w ruskim baroku. Skan dynawia tak blisko, prostota i normalność nieplastikowa.

    • 11 5

    • Są ale jak się w bazie nie ma to trzeba narysować a to czasochłonne

      do tego kaski nie bedzie jak producent nie sprzeda dla "projektanta"

      • 2 2

  • pralke mozna dobrze wyciszyc. kupilem pralke firmy Bosch (jedyna w ofercie tej firmy) (1)

    ktora przeznaczona jest do zabudowy. Glosnosc w stosunku do innych jest nizsza o ok 10-20 dB !!! dodatkowo pralka jest zabudowana z dodatkowymi drewnianymi drzwiczkami. pomiedzy pralke a obudowe wlozylem mate wygluszajaca Balterio plus ktora wycisza dzwieki o 21 dB. Mata jest z kazdej strony pralki czyliz 6 stron. Efekt jest taki, ze pralki wogole nie slychac, dopiero jak wiruje to slychac troche silnik. A jak wlacze tv, radio to nie ma szans abym ja uslyszal !!! Kazdy kto kupuje nowa pralke niech o tym pomysli.

    • 5 4

    • Pralka do zabudowy generuje większy hałas niż zwykła!

      Już po krótkim czasie użytkowania rezonans bywa bardzo denerwujący.

      Jeśli ma być cicha to tylko bosch zwykła z serii wyciszonych nie do zabudowy!

      • 2 0

  • (3)

    Akwarium wygląda, owszem, fajnie. W ścianie czy na szafie. Pod warunkiem, że ktoś potrafi się zająć rybkami, dobrać gatunki, itp. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jest wyłącznie dekoracja, ale i żywe stworzenia. Brudzą, chorują, zdychają, a czasem żyją dziwnie długo, choć to tylko rybki (ile osób, kupując glonojada, wie, że może go mieć dłużej niż psa?). A przede wszystkim- mają swoje potrzeby. W dodatku z takim akwarium różne rzeczy się mogą zdarzyć i jak zacznie cieknąć, to średnio fajnie. Albo jak ktoś na Sylwestra strzeli korkiem prosto w ściankę ;p Słowem: jeśli decydować się na akwarium, to z pasji akwarysty, a nie- dla designu...

    • 12 0

    • u mnie jest praktycznie bezobsługowe. Wcale nie jest duże bo tylko 30L, ale jest (1)

      taka równowaga, że poza karmieniem i od czasu do czasu oczyszczeniem filtra (raz na miesiąc) nic nie trzeba robić. A rybek full, mnożą się, umierają. Zwłoki zjadają inne rybki albo krewetki.

      • 0 4

      • W akwarium 30 litrowym

        czyścisz filtr raz na miesiąc? I jeszcze chwalisz się beztrosko "kanibalizmem" rybek zjadających zwłoki towarzyszy? Gratuluję dobrego samopoczucia ;-/
        30 litrów to duży słoik, a nie akwarium. Ciekawe ile tych rybek tam kisisz. Masakra.

        • 3 1

    • 10/10

      O to chodzi.

      • 0 0

  • Duże akwarium... (1)

    A nie wspomnę o podmianie wody do takiego akwarium dużego....

    • 0 0

    • Ja wiem czy takie duże? Około 200 litrów na oko.

      Nim większe tym lepiej, bo łatwiej o równowagę biologiczną, a przy dobrej filtracji i podmiany nie są takie straszne przynajmniej w akawariach normalnie ustawionych z łatwym dostępem.
      W tym przypadku, proces wlewania wody może być rzeczywiście problematyczny.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane