• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Aranżacje wnętrz. Alternatywne sposoby dzielenia przestrzeni

Justyna Kalinowska
26 grudnia 2012 (artykuł sprzed 9 lat) 
Opinie (20)
Koncepcja pierwsza. Kolorowe, obrotowe panele z pleksi tworzą barierę, ale nie dzielą. Pozwalają modelować przestrzeń w zależności od potrzeb. Koncepcja pierwsza. Kolorowe, obrotowe panele z pleksi tworzą barierę, ale nie dzielą. Pozwalają modelować przestrzeń w zależności od potrzeb.

Jak oddzielić poszczególne strefy funkcjonalne mieszkania, aby jednocześnie zbytnio nie ograniczyć przestrzeni i zmieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia? To częsty problem na niewielkich metrażach.Problem dotyczy nie tylko salonów z aneksem kuchennym. Funkcjonalnego wydzielenia wymaga także strefa wejścia do mieszkania. Z takim dylematem zwróciła się do nas pani Aleksandra, która kupiła dwupokojowe mieszkanie i nie potrafi zdecydować, jak oddzielić przedpokój od salonu.

- Z jednej strony nie chcę utracić efektu wolnej przestrzeni, a z drugiej - nie chcę stawiać ściany, która zabierze światło. Może rozwiązaniem byłaby wąska, może szklana, ściana? Trudno mi to sobie wyobrazić, gdyż mieszkanie nie jest jeszcze wybudowane - wyjaśnia w swoim liście pani Aleksandra.

Nasza czytelniczka obawia się także, że w małym salonie nie uda się ustawić telewizora naprzeciwko kanapy. Zastanawia się też nad ustawieniem stołu. Będzie mieszkać sama, zatem na co dzień duży stół nie będzie potrzebny. Co jednak w czasie większego spotkania towarzyskiego? Goście powinni mieć możliwość siedzenia przy stole.

Dzielenie przestrzeni to dzisiaj powszechny dylemat. Deweloperzy proponują mieszkania dwupokojowe, w których salon jest połączony z kuchnią, a z korytarzem tworzy właściwie jedną przestrzeń. Z jednej strony to dobrze, bo użytkownicy owej przestrzeni mają możliwość decydowania o układzie przestrzennym, ale z drugiej strony powstają takie właśnie dylematy: jak zrobić przegrodę tak, żeby jej nie było?

Dwa niebanalne rozwiązania zaproponowało STUDIO del arte: ruchome panele z kolorowej pleksi okręcane wokół własnej osi - jako "ruchoma" przegroda umożliwiająca zmianę przestrzeni zgodnie z własnymi upodobaniami czy bieżącymi potrzebami. Lub niewysoka ścianka, częściowa, dla potrzeb projektu nazwana przez autorki koncepcji "funkcyjną".

Koncepcja pierwsza
To propozycja modernistyczna, oparta na budowaniu formy poprzez funkcję. Oś kompozycyjna założenia znalazła się na linii kanapa - telewizor. Przechylenie tej osi względem istniejącego, standardowego układu ścian rozbiło poukładany stan i spowodowało, że perspektywa się poszerzyła; dzięki temu przestrzeń mieszkalna wydaje się większa.

Nie ma oczywiście konieczności, aby telewizor znajdował się dokładnie w osi z kanapą, ale wygodniej dla oglądającego jest gdy telewizor umieszczony jest dokładnie naprzeciw miejsca, z którego go oglądamy. Dlatego tutaj kanapa została dostawiona do specjalnie zaprojektowanego mebla, który nie tylko nadaje kąt ustawienia kanapy, ale także daje możliwość wykorzystania miejsca za kanapą: komoda z szufladkami oraz blat na wysokości oparcia kanapy są dopełnione półką wiszącą nad nimi. Z pewnością uda się schować tam wiele przedmiotów.

Ujednolicenie materiałowe tych elementów z podłogą (dębina) stanowi ciekawe tło dla kanapy, głównego mebla tej przestrzeni.

Telewizor został powieszony na ścianie równoległej do kanapy. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstała zabudowa o podwójnej funkcji: centrum RTV z półkami od strony salonu oraz wieszaka i półki na buty od strony korytarza.

Pomysłem na "oddzielenie bez dzielenia" przestrzeni mieszkalnej od korytarza jest układ paneli z kolorowej, półmatowej pleksi, które obracają się wokół własnej osi. Ich mobilność umożliwia kreatywne działania mieszkańców - zmieniając ich ustawienie zgodnie z bieżącymi potrzebami. Od strony korytarza panele budzą także ciekawość odwiedzających gości.

Zastosowanie dwóch lamp sznurkowych po bokach kanapy powoduje, że panele w przestrzeni salonu nie są czymś obcym, zwielokrotnienie efektu pionowych kolorowych plam powoduje rozbicie przestrzeni, dzięki czemu jest ciekawsza i wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

Problem stołu został rozwiązany dość standardowo, wykorzystano bowiem stół rozkładany. Możliwość przewieszenia oświetlenia nad stołem powoduje, że po rozłożeniu nie jest on pozbawiony odpowiedniego oświetlenia. Warto zawsze pamiętać o dodatkowym wariancie oświetlenia w momencie, gdy stół będzie miał inne usytuowanie po rozłożeniu.

Całkowicie otwarta na salon kuchnia łączy się z nim stylistycznie dzięki pomalowanym w przestrzeni międzyszafkowej pionowym pasom w kolorystyce paneli z pleksi. To trochę folkowy element przypominający wzór ludowej spódnicy.

Użyte materiały: dębina, filc. Kolory: biel i szarości. Półmatowa, kolorowa pleksi oraz biały lakier i lustra, w których odbijają się kolory i światła powodują, że mimo swojej modernistycznej formy wnętrze jest przytulne.

 • Ustawienie paneli po lewej stronie pomaga powiększyć przestrzeń, tych po prawej subtelnie dzieli ją.
 • Ustawienie ścianki z telewizorem i kanapy pod kątem pozwala uzyskać w pomieszczeniu zupełnie nową perspektywę i dwa ciekawe schowki - za TV i za kanapą.
 • Panele widziane z różnych części pomieszczenia będą odsłaniały lub ukrywały inne kąty przedpokoju.
 • Ścianka z telewizorem zasłania częściowo zabudowę kuchenną, dzięki czemu jest ona mniej widoczna z salonu.
 • Kolorowe, nieregularne pasy na panelach szklanych w przestrzeni międzyszafkowej nawiązują do paneli między salonem a przedpokojem.

Koncepcja druga
To wersja nowoczesna, monokolorystyczna. Jedynym elementem różniącym się od całości jest ścianka, w kształcie i kolorze organiczna. Wprowadza lekkie zamieszanie w tej jednolitej przestrzeni, a jednocześnie jest bardzo ważna dla układu funkcjonalno-przestrzennego tego założenia.

Ścianka rozwiązuje dwa główne problemy: oddziela korytarz od salonu, a jednocześnie pozwala wygospodarować przestrzeń na stół z krzesłami. Ma miękkie kształty, w związku z tym rozprasza, a nie zabiera światło. Ponadto ma wysokość dwóch metrów, więc górą światło dociera do korytarza.

Ścianka nie jest zamknięta, tylko częściowa - to jej kolejny atut, żeby jej "nie było, choć jest". Wewnątrz wnęki wytworzonej przez ściankę ustawiony został okrągły stół z czterema krzesłami.

Jednak najważniejszym atutem ścianki jest jej kształt i kolor, soczysta zieleń w tym monochromatycznym rozwiązaniu jest ciekawym akcentem - podkreśla organiczny charakter rozwiązania. W pęknięciu przegrody (od strony stołu z krzesłami) można zauważyć również pnącą się po stalowych linkach zieleń.

Utrzymane w takim samym "zamyśle" lampy, krzesła, fototapeta na pasie międzyszafkowym, dywan i stoliki wprowadzają w to nowoczesne wnętrze dużo "ciepła".

Tu również dużą rolę odgrywają nietypowe lampy, tym razem podłogowe, ale na różnych poziomach tworzące równie intymny nastrój - najwyraźniejszy w ciemności.

Na granicy kuchni i salonu znajduje się przesuwny panel, który spełnia funkcję miejsca dla telewizora. W razie potrzeby osłania też kuchnię, gdy w zlewie czy na blacie nazbiera się dużo naczyń. Zmiana jego miejsca wpływa na odbiór przestrzeni kuchennej z salonu, która jest sterylna, a błyszczący lakier frontów powoduje, że wszystko odbija się w zabudowie.

W tej koncepcji telewizor można ustawić zgodnie z własnym upodobaniem, zawieszony jest bowiem na panelu jezdnym na granicy kuchni i salonu.

 • Lekka, niepełna ścianka w intensywnym kolorze nadaje charakter całemu wnętrzu i w niezaprzeczalny sposób określa miejsce stołu.
 • W tym układzie przedpokój pozostaje doświetlony światłem naturalnym, które do pomieszczenia dostaje się ponad przegrodą.
 • Jasnozielona ścianka przełamuje monochromatyczny, stonowany nastrój pomieszczenia.
 • Telewizor na przesuwnym panelu może zmieniać położenie, zasłaniać częściowo kuchenny nieporządek, jednocześnie przestając być istotnym elementem w pomieszczeniu.

Porady architekta

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Justyna KalinowskaJustyna Kalinowska

Opinie (20) 1 zablokowana

 • straszne jak te lemingi muszą kombinować jak im banki ograniczyły zdolność kredytową

  • 26 30

 • a moze zaaneksowac toalete do salonu? oszczednosc miejsca. wrocmy do czasow kiedy wszystko robilo sie wxjednej izbie...

  • 45 5

 • Mieszkam w kawalerce 23m2 (3)

  Jednak w tak głupi sposób w życiu bym nie podzielił mieszkania. Moim rozwiązaniem było zlikwidowanie przedpokoju oraz wykonanie wiszących półek z przesuwanymi drzwiczkami. Wiszące szafki (o głębokości 40 cm) zaczynają się na wysokości 1,9 m i kończą na suficie. W ten sposób w niczym mi nie przeszkadzają i ja o nie nie uderzę. To co zostało na podłodze, to tylko rogówka, stół, biurko i tylko półki nad tym stołem i biurkiem wiszą też na niższej wysokości.. Telewizor wisi na ścianie, głośniki od kina domowego również. W ten sposób na tych 18m2 (pow. pokoju) mam stosunkowo dużo miejsca.

  • 30 1

  • Ty to masz głowę ;)

   • 10 1

  • Ale masz talent do oszczędzania!

   • 6 0

  • a gdzie trzymasz drabinę do tych wszystkich szafek?

   bo jeśli na balkonie, a zabraknie Ci gaci to wychodzisz na golasa po drabinę i potem szukasz majtek w tych wiszących szafkach? czy drabina jako funkcjonalny sprzęt stoi w salonie obok rogówki?

   • 0 2

 • Plastic Fanstastic

  • 11 4

 • zawsze można osiedlić się na wsi...Reda,Rumia,Wejherowo... (1)

  taniej,czyste powietrze,ciekawi ludzie...

  • 22 10

  • Względnie taniej. Ja mieszkam w Gdańsku i mam ten komfort, że do pracy mogę przejść się pieszo - w niecałe 30 min. Latem na rowerze mogę dojechać w mniej niż 10 min. Dzięki temu mogłem zrezygnować z samochodu, bo nie jest on mi już potrzebny. Gdybym zaś się przeprowadził, to może płaciłbym mniej za mieszkanie, ale to i tak nie zrekompensowałoby mi kosztów dojazdu. Tak więc przeprowadzka ma sens tylko wówczas jeśli nie trzeba daleko dojeżdżać do pracy czy też jeździć po zakupy. Ja po zakupy do hipermarketu chodzę a nie jeżdżę. Nawiasem mówiąc, to pamiętam jak moim sąsiadom się ta inwestycja nie podobała, ale ja byłem z niej zachwycony.

   • 19 0

 • Marzenie żydokomuny: kawalerki po pół bańki

  a potem kombinuj jak zmieścić tam wszystko, totalnie upchać. Masakra co oni z tym krajem zrobili.

  • 18 8

 • przy tak dużym apartamencie proponowałbym

  jeszcze basen w pokoju oraz dodatkową sypialnię połączona z obszernym gabinetem z widokiem na morze.

  • 18 1

 • A kable? (2)

  Ciekawe jak na tym "przesuwnym panelu" zamontować kable do TV... Chyba, że ciągnie prąd i sygnał bezprzewodowo ;)

  • 16 2

  • też nad tym pomyślałem (1)

   ciekawe tylko, gdzie studio del arte wdrożyło takie rozwiązanie, czy w o ogóle wdrożyło ;]

   • 5 1

   • nie rozumiem tego minusa ;)

    jestem po prostu ciekaw, jakie przy takich rozwiązaniach zastosować kable, jakie ścianki, ponieważ nie jest, to wbrew pozorom prosta sprawa. Gietkość kabli, ich długość, waga telewizora, to wszystko, myślę, ma tutaj dosyć duże znaczenie, dlatego chętnie bym się dowiedział, jak można coś takiego uskutecznić, bo pewnie jakoś się da.

    • 6 0

 • jak się śpi w kuchni, bo kupiony apartament potężny nie jest to przestrzeń trzeba dzielić - jakoś

  • 6 1

 • Za darmo bym nie przyjął tych kretyńskich aranżacji.

  Przecież to jest tylko do lokalu pokazowego. Jedynie kuchnia jest funkcjonalna, a te nonsensowne przegrody obrotowe- takiego niefunkcjonalnego pomysłu to ze świeca szukać drugiego. Albo te idiotyczne kółka na podłodze przy stoliku? Jak to sprzątać? Już nie wspomnę o absolutnie nieergonomicznych fotelach przy stoliku czy zupełnym nieporozumieniu jakim są te lampy wiszące. To już lepiej od razy potykacz zamontować i ze 2 kłody i 3 wiadra powiesić u powały.. Takie debilskie aranżacje projektantów z urojeniami są fajne, przez 10 minut jak się chwalisz nowym mieszkaniem znajomym; Potem jest tylko płacz i żałość, że się posłuchało "architekta" wnętrz, pełnego urojeń, kopiującego rozwiązania z pedalskich magazynów.anie robiących nie w takim wnętrzu oprócz pierdzenia w plastikowy fotel "maziając" po tablecie przy onanizowaniu się przy kliencie nad swoimi projektami. Za te meble do siedzenia, jak np te z projektu czy podobne z Ikea, w której może ze 2-3 modele krzeseł są w miarę ergonomiczne a fotel dosłownie JEDEN (i to już stary) spośród kilku modeli, powsadzał bym projektantów, wzorników, ops pardon, DIZAJNERÓW do pierdla z karą siedzenia na tych g... po kilka godzin dziennie.

  • 31 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Zróbmy sobie renowację!

wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19650 zł/m2
Gdynia Orłowo
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
18550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17850 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Gdańsk Strzyża
13600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl