• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Aneks sypialniany w głównym pokoju

Marta Wróbel i Marta Kodrzycka
27 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Koncepcja pierwsza. Prosty zabieg w postaci postawienia lekkiej ścianki działowej pozwala wydzielić miejsce do spania tak, aby faktycznie stało się ono niezależną funkcjonalnie przestrzenią (na rysunku nie ma ścianki zamykającej sypialnię oraz stojącej pod nią kanapy). Koncepcja pierwsza. Prosty zabieg w postaci postawienia lekkiej ścianki działowej pozwala wydzielić miejsce do spania tak, aby faktycznie stało się ono niezależną funkcjonalnie przestrzenią (na rysunku nie ma ścianki zamykającej sypialnię oraz stojącej pod nią kanapy).

Jeszcze całkiem niedawno spanie w pokoju, gdzie toczy się główna część rodzinnego życia było sprawą bardzo popularną. Dzisiaj w rodzinach dąży się do wydzielenia osobistych stref dla wszystkich jej członków. Rodzice chcą mieć swoją sypialnię. W tym celu coraz częściej wydzielana jest część pokoju dziennego. Nie ma z tym problemu, o ile w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo okien i... metrów kwadratowych.



Rzut wyjściowy pomieszczenia o funkcji salonu z aneksem kuchennym. Rzut wyjściowy pomieszczenia o funkcji salonu z aneksem kuchennym.
Pani Ania i pan Damian wraz z dwójką dzieci i psem wprowadzają się do nowego mieszkania.

- Mieszkanie ma dwa odrębne pokoje i spory salon z aneksem. Ponieważ mamy syna i córkę chcemy, aby zamieszkali w osobnych pokojach i tu powstaje problem: brak pokoju na naszą sypialnię - napisała w liście do redakcji pani Ania.

Pokoje dla dzieci oraz łazienka są gotowe, właściciele nowego lokum zastanawiają się tylko jak urządzić salon... Pani Ania i pan Damian zaplanowali tam aneks kuchenny, miejsce do spożywania posiłków, wydzieloną funkcjonalnie przestrzeń do odpoczynku z miejscem do oglądania telewizji. Pragną również wydzielić tam przestrzeń na małą sypialnię dla siebie.

Salon jest zaprojektowany na rzucie zbliżonym do kwadratu w północno-zachodnim narożniku budynku i ma powierzchnię około 36 m kw. Pomieszczenie doświetlone jest z dwóch stron obszernymi oknami oraz wysokimi drzwiami balkonowymi. W wyobrażeniach inwestorów całe mieszkanie ma być utrzymane w białej tonacji, z dodatkami szarymi oraz zielonymi.

Dwie koncepcje optymalnej aranżacji tego pomieszczenia powstały w pracowni projektowej grupa malaga. Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych informacji zaproponowaliśmy dwa warianty rozwiązania funkcjonalnego i estetycznego - pierwszą w duchu "industrialnym" z ażurowymi elementami i intensywną zielenią oraz drugą, nawiązującą kolorystycznie do stylu nadmorskiego.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Lokalizacja kuchni nie uległa zmianie, aneks jest doświetlony jednym z okien w pomieszczeniu. Koncepcja pierwsza. Lokalizacja kuchni nie uległa zmianie, aneks jest doświetlony jednym z okien w pomieszczeniu.
Ciąg kuchenny z podstawowym wyposażeniem (lodówka, zlew, zmywarka, kuchenka, ciąg roboczy, szafki na sprzęty kuchenne i naczynia) rozpoczyna się przy wejściu do pomieszczenia i ciągnie dalej - wzdłuż całej długości ściany.

Miejsce do spożywania posiłków (stół wraz z 6 krzesłami) zyskało funkcjonalnie niezależną przestrzeń poprzez zaakcentowanie go ściankami działowymi.

Salon z miejscem do odpoczynku oraz oglądania telewizji funkcjonalnie zintegrowano z przestrzenią kuchni. Zlokalizowany został on w najbardziej doświetlonym narożniku pokoju, z wyjściem na balkon. Znalazły się tam komplet sof wraz z fotelem, miejsce na telewizor oraz podręczny stolik.

W narożniku południowo-zachodnim została wydzielona mała sypialnia mieszcząca dwuosobowe łóżko. Półki na ubrania oraz przedmioty podręczne zaplanowano wzdłuż węższej ściany. Małe pomieszczenie doświetlone jest obszernym oknem. Drzwi przesuwne do sypialni zlokalizowano z przestrzeni salonu na tylnej ścianie, tak aby uzyskać możliwie dogodną intymność.

Jeśli chodzi o stronę estetyczną aranżacji zaplanowaliśmy ten wariant w następującej kolorystyce: biel, odcienie szarości, drewno, zieleń. Ścianki działowe zaprojektowano jako ścianki z pobielonej cegły, tak aby faktura ścian ożywiała i ocieplała wnętrze. Siedziska salonu, zabudowę kuchenną oraz półki sypialni zaplanowano w lekkiej konstrukcji, częściowo jako podwieszane na linkach stalowych.

Dominującym akcentem
aranżacji została intensywna zieleń w postaci frontów zabudowy kuchni oraz "zielonej" ściany, widocznej na wejściu do salonu.

  • Surowa, ceglana ściana, prosta zabudowa w kuchni oraz stalowe linki częściowo zastosowane w zabudowie kuchennej nadają wnętrzu industrialny charakter.
  • Lekka zabudowa półek wokół łóżka sypialnianego powoduje, że wymowa aneksu jest lekka, nie przytłacza jej ciężka, pełna zabudowa.
  • Aneks sypialniany, dla oszczędności miejsca zamykany jest przesuwanymi drzwiami. Aby nie było potrzeby budowania zbyt grubej ścianki są to drzwi naścienne.
  • Kolorystyka pomieszczenia została precyzyjnie dobrana, tak aby tworzyła harmonijną, pełną naturalności gamę.

Koncepcja druga

Koncepcja druga. Kuchnia w kształcie L jest mniej dominująca, podobnie jak aneks, który bardziej zdecydowanie wydzielono z pomieszczenia. Koncepcja druga. Kuchnia w kształcie L jest mniej dominująca, podobnie jak aneks, który bardziej zdecydowanie wydzielono z pomieszczenia.
W tym wariancie kuchnię również zlokalizowano przy wejściu do pomieszczenia, jednak została ona wydzielona ściankami działowymi, a ciąg kuchenny z podstawowym wyposażeniem (lodówka, zlew, zmywarka, kuchenka, ciąg roboczy, szafki na sprzęty kuchenne i naczynia) zaprojektowano narożnikowo. W strefie kuchni został umiejscowiony stół z krzesłami - całość tworzy jedną funkcjonalnie powiązaną przestrzeń.

Małą sypialnię
zaprojektowano za ścianą kuchni, od strony północno-zachodniej. Mieści ona dwuosobowe łóżko skrzynkowe oraz zabudowę na ubrania i przedmioty podręczne. Szafki zaplanowano jako zamykane obok oraz nad łóżkiem wzdłuż węższej ściany pomieszczenia. Sypialnię doświetla obszerne okno.

Salon z miejscami do odpoczynku, telewizorem oraz podręcznym stolikiem umiejscowiono "na tyłach pomieszczenia", wzdłuż ściany południowo-zachodniej.

Ten wariant zaplanowaliśmy w estetyce inspirowanej kolorystyką morską przeplataną z ciepłymi odcieniami szarości oraz jasnym drewnem.

  • Koncepcja druga. Stół jadalniany, ważny mebel w każdej rodzinie, staje się tu centralnym, łączącym dwie strefy pomieszczenia elementem.
  • Przytulna sypialnia znajduje się na uboczu pomieszczenia, dzięki czemu nie zamyka perspektywy osobom wchodzącym do salonu - od progu wydaje się on większy.
  • Sięgający sufitu regał to miejsce, gdzie rodzina ma okazję wyeksponować przedmioty, które opowiedzą o zainteresowaniach, pasjach czy osobowości jej członków.
  • Morska kolorystyka i w tym nastroju dobrane detale powodują, że pomieszczenie staje się spójne w wymowie.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Grupa MalagaMarta Wróbel i Marta Kodrzycka

Miejsca

Opinie (25) 1 zablokowana

  • wnetrza (1)

    oba warianty bardzo fajne, ale chyba wariant niebieski ze wzgdlędu na oddzielenie kuchni bym wybrała

    • 11 5

    • A co to za problem zaaranżować open space 36 mkw. na dodatek w

      ustawnym kwadracie 6x6 mkw. z 4 oknami na 2 ścianach ;-D Spróbujcie zrobić taki myk z nieustawnymi pomieszczeniami w kształcie "lokomotywy" lub z kilkoma kłopotliwymi załomami w najmniej odpowiednim miejscu i z oknami tak umiejscowionymi, że każde "zagrodzenie" spowoduje ciemnicę na pozostałej powierzchni.

      • 9 0

  • projekt się sprawdzi jedynie

    jeśli okna są na dwóch ścianach a jak wiadomo w większości mieszkań okna są na 1 ścianie, więc te projekty nikomu do niczego się nie przydadzą.

    • 24 2

  • ale tandeta

    tandetna aranżacja w słabej kolorystyce

    • 6 6

  • (1)

    A mi się podoba, kolorystyka sprawa gustu, a funkcjonalnie fajnie rozwiązane

    • 10 2

    • bo jak ktoś lubi spać z zapachem cebuli

      najpierw obiadek - zupka cebulowa + pizza i sos czosnkowy. a potem do spania w tych zpachach, a rano jak juz naciagniemy tego zapachu z kuchni to idziemy na jogging i pachniemy jak zapiekanka

      • 1 1

  • aneks sypialniany (na noc) odcina jedno okno (1)

    dlatego zrobiłabym nie ścianki wydzielające aneks, ale np. matowe szkło lub jeszcze co innego

    • 4 1

    • właśnie moja koleżanka oddzieliła salon od sypialni matowymi drzwiami szklanymi które do tego są przesuwane. Mozna zastosować takie rozwiązanie, ale dla mnie sypialnia w salonie tylko zabiera powierzchnie i zamyka pomieszczenie. Sypialnia to sypialnia, jest to miejsce intymne i powinna być wydzielona specjalna strefa.

      • 3 0

  • I to wszystko ?

    a gdzie miejsce na jakieś meble ubrania i inne graty ? Przecież każdy wie że tego sie trochę zbiera .

    • 10 0

  • :) Fajnym polskim wynalazkiem w PRL byl tzw '' kanapo tapczan skladany lub chowany w szafie:) (1)

    To byly wynalazki bo niby w salonie byl tylko tzw. zestaw meblowy na wysoki polysk :) a jak wjezdzala babcia z dziadkiem to fiki miki i z regalu sie rozkladala kanapa , tapczan czy '' Amerykanka '' i jeszcze lozko polowe ktore bylo za szafa w kuchni :) oraz sie dmuchalo materace bo jeszcze wuj Leon z flaszka wpadal i sie zaczynaly wieczorne '' polakow rozmowy '' ,,,to byly jazdy a jak rodzinnie bo wuj Leon po trzeciej flaszce spiwal w samych gaciach a babcia z materaca snuła opowiesci o milosci z mlodosci :) ,, Dziadek sikal duzo bo mial pecherz chory i tylko ogorki i bigos z kuchni donosil :) i sie okazywalo ze i biesiada moze byc i wszyscy mieli gdzie spac a dzis kobinacje gdzie bedzie '' aneks z lozkiem'' :). Lepiej kupic normalna rozkladana '' rogowke '' ktora sie sklada czy rozklada lub wygodna rozkladana kanape i problem znika .

    • 22 1

    • Pewnie chodzi o to, że kuchnię przeznaczyli na pokój dla dziecka i zrobili kuchniopokój dla siebie, a gdyby dzieci biegały w nocy do aneksu kuchennego, chcą wydzielić jeszcze aneks do spania

      • 3 0

  • (1)

    Ja mam aneks i nie narzekam, gotuję w nim sushi przeplatane elementami kuchni libańskiej i timoru wschodniego.
    W salonie zaś wyleguję się na sofie, oglądam sobie filmy w hd na swoim 50 calowym ledziaku popijając modżajto.

    • 16 5

    • Dzieki za poprawe humoru,pozdrawiam :)

      • 1 0

  • Na temat

    Uważam, że zgodnie z tym, czego pragnęli właściciele mieszkania, aranżacje są bardzo udane :)
    mi się bardzo podoba wesja z suwanymi drzwiami :)

    axelina

    • 5 1

  • salon (2)

    Ja mam mieszkanie o powierzchni 36m , gdzie jest kuchnia osobna z oknem10 m, pokoj maly 9m i "salon" 13m a oni nie moga urzadzic sypialni

    • 8 4

    • Kiedy ja mieszkałam na takim metrażu wyburzyłam wszystkie możliwe (1)

      ściany (nie nośne) i miałam super przestrzeń zamiast kurnika z gołębnikiem, jak w twoim przypadku. Teraz, kiedy mam 70 metrów nadal nie wyobrażam sobie mieszkania w 10-12-metrowych klitkach zwanych na wyrost "pokojami". Zrobiłam sobie w mieszkaniu 2 pokoje - ok.20 i 30 mkw. z osobną kuchnią i łazienką, a ten mniejszy też nie służy wyłącznie jako 1-funkcyjna sypialnia. Dla mnie byłoby to marnotrawstwo powierzchni, ale de gustibus.... Kiedy się mieszka w 2 osoby, mnożenie małych pokoików - klitek stanowi nieuzasadniony niczym substandard na własne życzenie.

      • 3 4

      • Kiedy ja mieszkałam na takim metrażu wyburzyłam wszystkie możliwe

        Niestety na tych 37 m mieszkalam z dwojka dzieci 4lata i 18 lat i nie bylo mozliwosci wybicia scian teraz mam 70m i kazdy ma swoj pokoj i wreszcze mam prawdziwy salon gdzie sie spedza wspolnie czas

        • 3 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane