Wiadomości

stat

Aranżacje wnętrz. Bardzo mała kuchnia bez okna

Najnowszy artukuł na ten temat

Aranżacje wnętrz. Kuchnia z dużymi oknami

Pierwsza aranżacja przewiduje blat z granitu płomieniowanego. W tym wariancie zasugerowano pomalowanie istniejących płytek podłogowych szarą farbą do płytek, co nawiązuje do kolorystyki blatu.
Pierwsza aranżacja przewiduje blat z granitu płomieniowanego. W tym wariancie zasugerowano pomalowanie istniejących płytek podłogowych szarą farbą do płytek, co nawiązuje do kolorystyki blatu.

Dyskusja między zwolennikami kuchni połączonej z pokojem, a tymi, którzy wolą, by stanowiła ona zupełnie oddzielne pomieszczenie, nigdy się nie zakończy - każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jednak jest jeszcze inna grupa - właściciele kuchni bardzo małych, bez okna. Zmieszczenie tam całego programu graniczy z cudem, a jednak jest możliwe.Kształt i wymiary projektowanego pomieszczenia.
Kształt i wymiary projektowanego pomieszczenia.
Dzisiaj udowadniamy to na przykładzie kuchni naszej czytelniczki Ani, która do redakcji przysłała rzut części pokoju o powierzchni nieco ponad 4 m kw. Na zdjęciach załączonych do rzutu wyraźnie widać, że w pierwotnej wersji kuchenny kąt urządzony był bez udziału projektanta i technicznych udogodnień - powierzchnia nie została wykorzystana co do centymetra - blaty są zastawione, na szafkach ustawiono część przedmiotów, które nie zmieściły się w zabudowie.

Czytelniczka planuje remont kuchennego zakątka i wyraźnie potrzebuje pomocy w ergonomicznym zaplanowaniu przestrzeni.

- Ta kuchnia jest taka mała, że po prostu musi być biała. Pomiędzy szafkami widzą mi się normalne kafle, bez ekstrawagancji. Za to chciałabym, by z kamienia był blat - opisuje swoje plany Ania. - Przy okazji remontu wymieniony musi być cały sprzęt AGD, liczę, że dzięki temu uda mi się uzyskać więcej blatu roboczego, tym bardziej, że gotuję sporo. Jedyną rzeczą, która tam stanie po remoncie będzie ekspres do kawy - pisze wyraźnie zirytowana kuchennym chaosem Ania.
Zamiast szafek w dolnym ciągu Ania chciałaby mieć szuflady, wszystkie fronty otwierane na klik, a oświetlenie w ciepłej barwie, by biała kuchnia wyglądała jednak domowo, a nie jak laboratorium.

Zaplanowania tego niewielkiego pomieszczenia podjęła się Ilona Paleńczuk z pracowni IP Design. Na wstępie architektka podkreśla, że priorytetem w projektowaniu tak małych wnętrz jest próba powiększenia ich optycznie. Ten efekt można uzyskać, stosując jasne kolory, materiały odbijające światło (np. fronty lakierowane bądź lustra), a także jednolitą kolorystykę (np. tak obecnie modną gamę szarości).

Powierzchnia projektowanej kuchni to 4,18 m kw., jednakże ze względu na nietypowy układ jest znacznie mniejsza. Inwestorce zależało na znalezieniu miejsca na sprzęty AGD: lodówkę wolno stojącą oraz pozostałe urządzenia w zabudowie - płytę i piekarnik, okap, zmywarkę, a także ekspres do kawy postawiony na blacie. Zwiększeniu miała tez ulec ilość blatu roboczego.

Obie propozycje przewidują zabudowę meblową z białymi frontami, lakierowanymi w połysku. Marzeniem inwestorki było także zastosowanie blatu kamiennego, co przewidziano w obu projektach.

Koncepcja pierwsza
Pierwsza aranżacja przewiduje blat z granitu płomieniowanego. W tym wariancie zasugerowano pomalowanie istniejących płytek podłogowych farbą do płytek na szary kolor, co nawiązuje do kolorystyki blatu.

Szafki stojące otwierane są bezuchwytowo - za pomocą wyfrezowanego frontu. Podobne rozwiązanie zastosowano w szafkach wiszących, które otwierają się do góry za pomocą podnośnika. Na ścianie zaprojektowano płytki heksagonalne białe. Ich kolor zgrywa się z zabudową meblową, ale nietypowy kształt przełamuje monotonię białych płaszczyzn.

Istniejąca wnęka również została zabudowana, ale częściowo bez frontu - to miejsce na otwartą półkę na kubki czy przyprawy. Podwieszany sufit ma ukryć widoczną instalację oraz oprawy, dzięki czemu blat roboczy jest równomiernie oświetlony.

Dla kontrastu zastosowano tu czarny sprzęt AGD - płytę, piekarnik oraz ekspres do kawy.

Koncepcja druga
W drugiej aranżacji, zgodnie z sugestią, również zaprojektowano białą zabudowę meblową, natomiast zachowano istniejące płytki.

Szafki dolne, podobnie jak w pierwszej opcji, mają wyfrezowane fronty, by ich otwieranie było poręczne. Szafki wiszące otwierane są natomiast za pomocą wydłużonego frontu z oświetleniem LED w kolorze ciepłym białym.

W tym projekcie również przewidziano blat kamienny - tym razem jest to marmur calacatta, który jest także okładziną ścienną. Istniejącą wnękę również zabudowano częściowo otwartą półką (np. na przyprawy), a także zastosowano sprzęt AGD w kolorze czarnym dla przełamania bieli.

W tym wariancie nie przewidziano jednak podwieszanego sufitu - instalacja została ukryta w szafkach wiszących, a równomierne oświetlenie blatu zagwarantuje szynowa oprawa sufitowa z ruchomymi reflektorami.

Opinie (32) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.