Wiadomości

Aranżacje wnętrz. Dodatkowy pokój dla dorastającego dziecka

Koncepcja pierwsza. Kuchnia pozostała na swoim miejscu. Jest dostępna od strony nowego pokoju dziennego. Ta sama podłoga uspójnia niewielkie wnętrze.
Koncepcja pierwsza. Kuchnia pozostała na swoim miejscu. Jest dostępna od strony nowego pokoju dziennego. Ta sama podłoga uspójnia niewielkie wnętrze.

Nasze mieszkania często nie są powierzchniowo przygotowane na pojawianie się w nich drugiego dziecka. Na jego dorastanie - tym bardziej. Rozwiązaniem jest zmiana mieszkania na większe, a jeśli nie wchodzi to w grę - przebudowanie posiadanego lokum.Aktualny rozkład i umeblowanie pokoju.
Aktualny rozkład i umeblowanie pokoju.
Z takim problemem zwróciła się do nas pani Teresa, która z mężem i dwójką dzieci żyje w dwupokojowym mieszkaniu o pow. 53 m kw. Dzieci w wieku 11 lat (córka) i 5 lat (syn) zajmują jeden, mniejszy pokój, natomiast rodzice zajmują drugi, większy, będący jednocześnie pokojem dziennym, sypialnią i miejscem do pracy.

- Potrzebujemy trzech pokoi, aby każde z dzieci miało własny kąt. Od jakiegoś czasu próbujemy sprzedać nasze mieszkanie, niestety jest na trzecim piętrze, a w budynku nie ma windy. Totalny brak zainteresowania spowodował, że skłaniamy się ku przebudowie. Czy jest szansa aby na tak małym metrażu stworzyć wygodne mieszkanie dla 4-osobowej rodzinki? - zastanawia się nasza czytelniczka.

Chociaż w takich przypadkach ciężko zdziałać cuda, to jednak architekci z SAMM studio postanowili zmierzyć się z problemem pani Teresy. Powstały trzy warianty przebudowy mieszkania.

W nowych mieszkaniach, takich jak pani Teresy, często nie udaje się wydzielić kolejnego pokoju, gdyż każde z pomieszczeń ma optymalną powierzchnię tak, by pod względem wielkości było w miarę wygodne w użytkowaniu. Problemem jest też czasem zbyt mała ilość okien. Aby zwiększyć w takim przypadku funkcjonalność mieszkania warto próbować wydzielać aneksy mieszczące dodatkowe funkcje. Jednak w tym przypadku, istnieje duża potrzeba by dzieci, między którymi jest dość duża różnica wieku, miały swoje, osobne pokoje.

Na szczęście w tym przypadku dość duży pokój dzienny posiada okna na dwie strony (całe mieszkanie jest trzystronne). Można zatem podzielić go na dwa mniejsze. Jest to najważniejsza, wprowadzona we wszystkich trzech koncepcjach zmiana względem stanu pierwotnego. Pokoje nie są duże (8,8 i 7,5 m kw.) jednak wystarczą na potrzeby dorastających nastolatków. W każdym zmieściło się pełnowymiarowe łóżko jednoosobowe, szafa na ubrania i biurko. Można też wykorzystać ściany i powiesić na nich półki.

Aby spełnić wymagania przepisów (co najmniej jeden pokój musi mieć 16 m kw. powierzchni) należy mały pokój połączyć z kuchnią, by ta tworzyła aneks. W kilku wariantach spróbowaliśmy podejść do tego tematu we w miarę różnorodny sposób.
Kolejnym przebudowanym elementem jest łazienka - istniejącą można powiększyć lub zoptymalizować powierzchnię i wyposażenie.

Koncepcja pierwsza
Koncepcja pierwsza. Aneks kuchenny został częściowo wydzielony z nowej strefy dziennej.
Koncepcja pierwsza. Aneks kuchenny został częściowo wydzielony z nowej strefy dziennej.
Dawny pokój dzieci zmienił funkcję na dzienną. Kuchnia pozostała w dawnym miejscu, jednak teraz tworzy aneks częściowo oddzielony od reszty pomieszczenia ścianką działową. Możliwe jest jego tymczasowe wydzielenie za pomocą drzwi przesuwnych. W strefie kuchennej znalazło się także miejsce na stół.

W nowym pokoju dziennym znalazło się miejsce na rozkładaną kanapę narożną z funkcją spania (dla rodziców). Aby wzbogacić wnętrze o miejsce do pracy oraz miejsce na sprzęt RTV, książki, pamiątki rodzinne, zaprojektowano nowoczesną meblościankę z przesuwnymi drzwiami. Jedna część zawiera rozkładane biurko oraz półki na materiały służbowe. Druga sprzęt multimedialny.

Zgodnie z założeniami inwestorów miejsce na garderobę znajduje się w przedpokoju. Aby zapewnić odpowiednią funkcjonalność należy ją wyposażyć w zabudowę na pełną wysokość pomieszczenia z odpowiednim podziałem we wnętrzu. W tej koncepcji ilość szaf w przedpokoju jest możliwe największa.

Łazienkę powiększyliśmy tak, aby znalazło się w niej jeszcze miejsce na narożną kabinę prysznicową oraz trochę więcej miejsca na pralko-suszarkę, które są marzeniem pani Teresy i jej męża.

Wizualizacje przedstawiają ten wariant w stylistyce przywodzącej na myśl lata 60. i 70.
Styl mebli jest lekko skandynawski, lekki i jednocześnie ponadczasowy. Duża ilość drewna ociepla wnętrze, a delikatne akcenty kolorystyczne nie powodują niepokoju.


Koncepcja druga

Koncepcja druga. Nowy duży pokój i kuchnia tworzą jedną, otwartą przestrzeń.
Koncepcja druga. Nowy duży pokój i kuchnia tworzą jedną, otwartą przestrzeń.
W tym wariancie zdecydowaliśmy się na maksymalne otwarcie strefy dziennej. Aneks kuchenny nie jest wydzielony, a blat kuchenny znajduje się w tym samym miejscu co obecnie. Głównym założeniem jest tutaj wygospodarowanie miejsca na duży stół (także z możliwością rozłożenia). Może on pełnić rolę właściwą, tj. jadalnianą, ale także służyć jako tymczasowy blat do pracy.

Aby zapewnić minimum intymności rodzicom, całą strefę dzienną można wydzielić od reszty mieszkania drzwiami przesuwnymi.

Aby zapewnić maksymalnie dużo miejsca na szafy w przedpokoju zdecydowaliśmy się na zmniejszenie łazienki, w której zamiast wanny zainstalowano narożną kabinę prysznicową.

Z racji trochę większej przestrzeni strefy dziennej zdecydowaliśmy się na nieco "cięższy" w odbiorze, ale dużo bardziej elegancki styl wykończenia. W pokoju dziennym znalazł się bardziej zdobiony regał, w kuchni zabudowa z blatem i strefą międzyszafkową z kamienia. Kolory to biele i jasne szarości kontrastujące z czernią, które współżyją z ciepłem jasnego drewna.


Koncepcja trzecia

Koncepcja trzecia. Kosztem pomniejszenia kuchni udało się wygospodarować aneks z miejscem do pracy.
Koncepcja trzecia. Kosztem pomniejszenia kuchni udało się wygospodarować aneks z miejscem do pracy.
Ten wariant zakłada największe zmiany względem aranżacji pierwotnej. Kuchnię zmniejszono i w formie aneksu zlokalizowano bliżej łazienki. Od strony okna zlokalizowano aneks do pracy z biurkiem oraz szafą garderobianą służącą rodzicom zamieszkującym strefę pokój dzienny.

Łazienka została poddana całkowitej przebudowie, tak aby pozostały w niej tylko podstawowe urządzenia (tj. kabina prysznicowa, miska ustępowa i umywalka. Udało się dzięki temu wygospodarować szafę gospodarczą mieszczącą pralkosuszarkę, dostępną z przedpokoju oraz częściowo z łazienki (wnęka na pół szerokości szafy nad pralką, mieszcząca półkę na kosmetyki).
Wariant ten nie został przedstawiony na wizualizacjach.

Opinie (48) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.