• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Dodatkowy pokój dla dorastającego dziecka

Aleksandra Kulczycka, Michał Majewski
20 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Koncepcja pierwsza. Kuchnia pozostała na swoim miejscu. Jest dostępna od strony nowego pokoju dziennego. Ta sama podłoga uspójnia niewielkie wnętrze. Koncepcja pierwsza. Kuchnia pozostała na swoim miejscu. Jest dostępna od strony nowego pokoju dziennego. Ta sama podłoga uspójnia niewielkie wnętrze.

Nasze mieszkania często nie są powierzchniowo przygotowane na pojawianie się w nich drugiego dziecka. Na jego dorastanie - tym bardziej. Rozwiązaniem jest zmiana mieszkania na większe, a jeśli nie wchodzi to w grę - przebudowanie posiadanego lokum.



Aktualny rozkład i umeblowanie pokoju. Aktualny rozkład i umeblowanie pokoju.
Z takim problemem zwróciła się do nas pani Teresa, która z mężem i dwójką dzieci żyje w dwupokojowym mieszkaniu o pow. 53 m kw. Dzieci w wieku 11 lat (córka) i 5 lat (syn) zajmują jeden, mniejszy pokój, natomiast rodzice zajmują drugi, większy, będący jednocześnie pokojem dziennym, sypialnią i miejscem do pracy.

- Potrzebujemy trzech pokoi, aby każde z dzieci miało własny kąt. Od jakiegoś czasu próbujemy sprzedać nasze mieszkanie, niestety jest na trzecim piętrze, a w budynku nie ma windy. Totalny brak zainteresowania spowodował, że skłaniamy się ku przebudowie. Czy jest szansa aby na tak małym metrażu stworzyć wygodne mieszkanie dla 4-osobowej rodzinki? - zastanawia się nasza czytelniczka.

Chociaż w takich przypadkach ciężko zdziałać cuda, to jednak architekci z SAMM studio postanowili zmierzyć się z problemem pani Teresy. Powstały trzy warianty przebudowy mieszkania.

W nowych mieszkaniach, takich jak pani Teresy, często nie udaje się wydzielić kolejnego pokoju, gdyż każde z pomieszczeń ma optymalną powierzchnię tak, by pod względem wielkości było w miarę wygodne w użytkowaniu. Problemem jest też czasem zbyt mała ilość okien. Aby zwiększyć w takim przypadku funkcjonalność mieszkania warto próbować wydzielać aneksy mieszczące dodatkowe funkcje. Jednak w tym przypadku, istnieje duża potrzeba by dzieci, między którymi jest dość duża różnica wieku, miały swoje, osobne pokoje.

Na szczęście w tym przypadku dość duży pokój dzienny posiada okna na dwie strony (całe mieszkanie jest trzystronne). Można zatem podzielić go na dwa mniejsze. Jest to najważniejsza, wprowadzona we wszystkich trzech koncepcjach zmiana względem stanu pierwotnego. Pokoje nie są duże (8,8 i 7,5 m kw.) jednak wystarczą na potrzeby dorastających nastolatków. W każdym zmieściło się pełnowymiarowe łóżko jednoosobowe, szafa na ubrania i biurko. Można też wykorzystać ściany i powiesić na nich półki.

Aby spełnić wymagania przepisów (co najmniej jeden pokój musi mieć 16 m kw. powierzchni) należy mały pokój połączyć z kuchnią, by ta tworzyła aneks. W kilku wariantach spróbowaliśmy podejść do tego tematu we w miarę różnorodny sposób.
Kolejnym przebudowanym elementem jest łazienka - istniejącą można powiększyć lub zoptymalizować powierzchnię i wyposażenie.

Koncepcja pierwsza
Koncepcja pierwsza. Aneks kuchenny został częściowo wydzielony z nowej strefy dziennej. Koncepcja pierwsza. Aneks kuchenny został częściowo wydzielony z nowej strefy dziennej.
Dawny pokój dzieci zmienił funkcję na dzienną. Kuchnia pozostała w dawnym miejscu, jednak teraz tworzy aneks częściowo oddzielony od reszty pomieszczenia ścianką działową. Możliwe jest jego tymczasowe wydzielenie za pomocą drzwi przesuwnych. W strefie kuchennej znalazło się także miejsce na stół.

W nowym pokoju dziennym znalazło się miejsce na rozkładaną kanapę narożną z funkcją spania (dla rodziców). Aby wzbogacić wnętrze o miejsce do pracy oraz miejsce na sprzęt RTV, książki, pamiątki rodzinne, zaprojektowano nowoczesną meblościankę z przesuwnymi drzwiami. Jedna część zawiera rozkładane biurko oraz półki na materiały służbowe. Druga sprzęt multimedialny.

Zgodnie z założeniami inwestorów miejsce na garderobę znajduje się w przedpokoju. Aby zapewnić odpowiednią funkcjonalność należy ją wyposażyć w zabudowę na pełną wysokość pomieszczenia z odpowiednim podziałem we wnętrzu. W tej koncepcji ilość szaf w przedpokoju jest możliwe największa.

Łazienkę powiększyliśmy tak, aby znalazło się w niej jeszcze miejsce na narożną kabinę prysznicową oraz trochę więcej miejsca na pralko-suszarkę, które są marzeniem pani Teresy i jej męża.

Wizualizacje przedstawiają ten wariant w stylistyce przywodzącej na myśl lata 60. i 70.
Styl mebli jest lekko skandynawski, lekki i jednocześnie ponadczasowy. Duża ilość drewna ociepla wnętrze, a delikatne akcenty kolorystyczne nie powodują niepokoju.

  • Subtelna kolorystyka powoduje, że wnętrze wydaje się bardziej uporządkowane, nie budzi niepokoju. To ważne na małych powierzchniach.
  • Obok części z telewizorem, komodą i półkami na drobiazgi znalazła się zabudowa z drzwiami przesuwnymi - ukrywa domowe biuro.
  • Wygodny fotelik w czasie kiedy rodzina spędza czas wspólnie pełni rolę dodatkowego, mobilnego siedziska. W czasie pracy posłuży on jako krzesło biurowe.
  • Kuchnię od pokoju można całkowicie wydzielić zasuwając ukryte w lekkiej ściance działowej drzwi.
  • W kuchni znalazło się także miejsce na stół. W przypadku większych spotkań rodzinnych można przenieść go do części dziennej.
  • W zabudowie kuchennej znalazło się więcej miejsca na przechowanie dzięki umieszczeniu piekarnika i mikrofalówki w zabudowanym słupku.

Koncepcja druga

Koncepcja druga. Nowy duży pokój i kuchnia tworzą jedną, otwartą przestrzeń. Koncepcja druga. Nowy duży pokój i kuchnia tworzą jedną, otwartą przestrzeń.
W tym wariancie zdecydowaliśmy się na maksymalne otwarcie strefy dziennej. Aneks kuchenny nie jest wydzielony, a blat kuchenny znajduje się w tym samym miejscu co obecnie. Głównym założeniem jest tutaj wygospodarowanie miejsca na duży stół (także z możliwością rozłożenia). Może on pełnić rolę właściwą, tj. jadalnianą, ale także służyć jako tymczasowy blat do pracy.

Aby zapewnić minimum intymności rodzicom, całą strefę dzienną można wydzielić od reszty mieszkania drzwiami przesuwnymi.

Aby zapewnić maksymalnie dużo miejsca na szafy w przedpokoju zdecydowaliśmy się na zmniejszenie łazienki, w której zamiast wanny zainstalowano narożną kabinę prysznicową.

Z racji trochę większej przestrzeni strefy dziennej zdecydowaliśmy się na nieco "cięższy" w odbiorze, ale dużo bardziej elegancki styl wykończenia. W pokoju dziennym znalazł się bardziej zdobiony regał, w kuchni zabudowa z blatem i strefą międzyszafkową z kamienia. Kolory to biele i jasne szarości kontrastujące z czernią, które współżyją z ciepłem jasnego drewna.

  • Lustro za kanapą odbija okno (lepsze doświetlenie) oraz wnętrze pomieszczenia, dzięki czemu optycznie staje się ono większe.
  • Sufit podwieszany optycznie wyróżnia część kuchenną i jadalnianą od części dziennej. To bardzo dobry zabieg stosowany w otwartych pomieszczeniach.
  • Kinkiety oraz lampa nad stołem pozwalają dowolnie, w zależności od potrzeb, podkreślać poszczególne funkcje pomieszczenia.
  • Całe pomieszczenie wyposażone jest w jasne, eleganckie meble. Charakteru wnętrzu dodaje wyrazista fototapeta pomiędzy oknami.
  • Stół jadalniany jest rozkładany. Gdyby zaistniała taka potrzeba można dostawić go do kanapy.
  • Zastosowanie monochromatycznej, prostej zabudowy kuchennej powoduje, że optycznie niknie ona w małym pomieszczeniu. Staje się ona tłem, a nie wyrazistym elementem.

Koncepcja trzecia

Koncepcja trzecia. Kosztem pomniejszenia kuchni udało się wygospodarować aneks z miejscem do pracy. Koncepcja trzecia. Kosztem pomniejszenia kuchni udało się wygospodarować aneks z miejscem do pracy.
Ten wariant zakłada największe zmiany względem aranżacji pierwotnej. Kuchnię zmniejszono i w formie aneksu zlokalizowano bliżej łazienki. Od strony okna zlokalizowano aneks do pracy z biurkiem oraz szafą garderobianą służącą rodzicom zamieszkującym strefę pokój dzienny.

Łazienka została poddana całkowitej przebudowie, tak aby pozostały w niej tylko podstawowe urządzenia (tj. kabina prysznicowa, miska ustępowa i umywalka. Udało się dzięki temu wygospodarować szafę gospodarczą mieszczącą pralkosuszarkę, dostępną z przedpokoju oraz częściowo z łazienki (wnęka na pół szerokości szafy nad pralką, mieszcząca półkę na kosmetyki).
Wariant ten nie został przedstawiony na wizualizacjach.
Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

SAMMAleksandra Kulczycka, Michał Majewski

Opinie (48) 3 zablokowane

  • 3 pokoje w 54m2 mieszkaniu (7)

    Porażka. Kuchnia i kibel wielkości nory myszy

    • 13 30

    • welcome in Poland ;p (3)

      ....

      • 17 4

      • (1)

        welcome to ... jak juz;)

        • 23 0

        • Herzlich begrüßen wir

          • 0 0

      • nie tylko polan... zapraszam do angli

        zobacz jakie tam są nory...

        • 14 0

    • 50 - 54m2 w blokach z wielkiej płyty

      To standardowo 3 pokojowe mieszkania. A i w nowym budownictwie też są takie mieszkania. Więc o co chodzi? Standardowo, najczęściej mieszkania w blokach w Polsce:
      25m - 35m - 1 pok
      36m - 52m - 2 pok
      53m - 75m - 3 pok
      76m i większe - 4 pok.

      • 7 1

    • Zaiste, nie wiesz co mówisz

      • 3 0

    • Tak tak

      Chyba twoja pierdoła jest wielkości nory myszy

      • 0 0

  • A gdzie są szafy ? (1)

    Kuchnia wygląda jeszcze jako tako (aczkolwiek też by się w niej przydały szafki zawieszone pod sufitem). Mimo wszystko jest tam stosunkowo dużo szafek by zmieścić w nich naczynia, żywność i jakieś sprzęty AGD. Natomiast w mieszkaniu nie doszukałem się szaf. Mam rozumieć, że nikt z domowników nie nosi ubrań ? Nikt nie zmienia pościeli ? Czy ci ludzie nie jeżdżą na wakacje ? Jeśli o mnie chodzi, to też mieszkam w małym mieszkaniu, aczkolwiek receptą na brak miejsca było umieszczenie zamykanych szafek pod sufitem, na całej długości pokoju. Szafki wiszą na wysokości 2 m, więc w niczym nie przeszkadzają. Mankamentem jest jedynie to, że trzeba użyć 3 stopniowej drabinki aby z nich skorzystać. W każdym razie jeśli chodzi o te projekty, to ze zdjęć wynika, że te mieszkanie jest przeznaczone najwyżej dla dwóch osób.

    • 22 5

    • Szafy stoją tak w pokojach jak i w przedpokoju...

      • 5 0

  • Życie jak w Madrycie :) (3)

    A dla czego nie może być salon z aneksem lazienkowym? Rodzinne stawianie klocka wzmocni więzi a jak wpadną goście to będzie jeszcze ciekawiej.

    • 21 5

    • (2)

      Aranżacje trochę z kosmosu ale moja rada to taka żeby duży pokój podzielić według aranżacji no. III a resztę zostawić tak jak jest. Najwygodniej i najbardziej pratycznie. Pozwywacie się przez to salonu jakotakiego ale każdy ma swój kąt i chyba o to chodzi.

      • 1 1

      • 3 ? klitka

        • 0 0

      • Problem tylko w tym, że żaden pokój wtedy nie będzie miał 16 m2. Nawet w tych aranżacjach jest to naciągane, ale przynajmniej jakieś podejście do przepisów jest.

        • 0 0

  • Ta twarz na ścianie w kuchni ma odstraszać łasuchów?

    • 6 0

  • Wariant 3 chyba najlepszy

    Spać w pokoju dziennym z aneksem kuchennym trochę lipa

    • 2 2

  • MIeszkać w salonie z kuchnią...Porażka:( (4)

    Nie życze nikomu mieszkać w salonie z aneksem kuchennym. O intymnosci nie ma mowy

    • 16 5

    • hehe

      rozpad pożycia małżeńskiego gwarantowany

      • 7 0

    • to zamiast antykoncepcji

      Nie potrzeba gumki ani pigułek.

      • 5 0

    • (1)

      Nie wiesz co piszesz, bo nie masz mieszkania z kuchnią w aneksie. Ja mam takie i takie. Przy najmniej jak są goście to nie siedze w kuchni. A grzanie zimą dodatkowego pomieszczenia? Też nie fajnie. Zapachów przy gotowaniu nie ma, przy extra wentylacji. Same plusy. Zdrówko.

      • 3 6

      • No super masz kolego. Salon z aneksem kuchennym to porażka na tak małej przestrzeni.

        • 4 2

  • Ja mam 70m w UK (1)

    Lazienka moze byc mala ( ja mam wlasnie 4m, pelnowymiarowa wanna, prysznic podtynkowy i maly zestaw polskich mebli z muszla i zlewem). Caly czas przeszkadza mi jednak brak przestrzeniw kuchni ( 15m). Mam jedno dziecko i caly czas mowie, ze mamy malutki, kompaktowy wybieg:)
    Jedno czego moge pozazdroscic, to wykonczenia polskich mieszkan- ich jakosc jest o niebo lepsza, ale... zycie na przstrzeni 13m/osobe hmmmm...

    • 3 5

    • gratulacje.

      • 0 0

  • i do balkonu przez pokój dziecięcy?niee (2)

    ja bym zostawił duży pokój gdzie jest - balkon dla palaczy i gości, natomiast kuchnię przeniósł na drugą stronę właśnie jako aneks w dziennym. z kuchni zrobiłbym 2 pokój dla młodocianych. Piony wod/kan z łazienki chyba da się pociągnąć?

    • 8 9

    • Tak.

      Ale komina się nie da.

      • 6 0

    • był taki film, co to pan dyrektor przenosił jezioro...

      • 8 0

  • Swietnie zrobione! (1)

    Moje ma 43mkw i od wrzesnia tez co chcemy zrobic.Mamy gorszy układ.

    • 8 1

    • Od razu walcie 4 pokoje a co.

      • 5 0

  • A czy jest mozliwe przearaznowanie w/w zeby byly 4 pokoje i salon?

    • 5 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane