• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Dodatkowy pokój dla dorastającego dziecka

Aleksandra Kulczycka, Michał Majewski
20 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Koncepcja pierwsza. Kuchnia pozostała na swoim miejscu. Jest dostępna od strony nowego pokoju dziennego. Ta sama podłoga uspójnia niewielkie wnętrze. Koncepcja pierwsza. Kuchnia pozostała na swoim miejscu. Jest dostępna od strony nowego pokoju dziennego. Ta sama podłoga uspójnia niewielkie wnętrze.

Nasze mieszkania często nie są powierzchniowo przygotowane na pojawianie się w nich drugiego dziecka. Na jego dorastanie - tym bardziej. Rozwiązaniem jest zmiana mieszkania na większe, a jeśli nie wchodzi to w grę - przebudowanie posiadanego lokum.



Aktualny rozkład i umeblowanie pokoju. Aktualny rozkład i umeblowanie pokoju.
Z takim problemem zwróciła się do nas pani Teresa, która z mężem i dwójką dzieci żyje w dwupokojowym mieszkaniu o pow. 53 m kw. Dzieci w wieku 11 lat (córka) i 5 lat (syn) zajmują jeden, mniejszy pokój, natomiast rodzice zajmują drugi, większy, będący jednocześnie pokojem dziennym, sypialnią i miejscem do pracy.

- Potrzebujemy trzech pokoi, aby każde z dzieci miało własny kąt. Od jakiegoś czasu próbujemy sprzedać nasze mieszkanie, niestety jest na trzecim piętrze, a w budynku nie ma windy. Totalny brak zainteresowania spowodował, że skłaniamy się ku przebudowie. Czy jest szansa aby na tak małym metrażu stworzyć wygodne mieszkanie dla 4-osobowej rodzinki? - zastanawia się nasza czytelniczka.

Chociaż w takich przypadkach ciężko zdziałać cuda, to jednak architekci z SAMM studio postanowili zmierzyć się z problemem pani Teresy. Powstały trzy warianty przebudowy mieszkania.

W nowych mieszkaniach, takich jak pani Teresy, często nie udaje się wydzielić kolejnego pokoju, gdyż każde z pomieszczeń ma optymalną powierzchnię tak, by pod względem wielkości było w miarę wygodne w użytkowaniu. Problemem jest też czasem zbyt mała ilość okien. Aby zwiększyć w takim przypadku funkcjonalność mieszkania warto próbować wydzielać aneksy mieszczące dodatkowe funkcje. Jednak w tym przypadku, istnieje duża potrzeba by dzieci, między którymi jest dość duża różnica wieku, miały swoje, osobne pokoje.

Na szczęście w tym przypadku dość duży pokój dzienny posiada okna na dwie strony (całe mieszkanie jest trzystronne). Można zatem podzielić go na dwa mniejsze. Jest to najważniejsza, wprowadzona we wszystkich trzech koncepcjach zmiana względem stanu pierwotnego. Pokoje nie są duże (8,8 i 7,5 m kw.) jednak wystarczą na potrzeby dorastających nastolatków. W każdym zmieściło się pełnowymiarowe łóżko jednoosobowe, szafa na ubrania i biurko. Można też wykorzystać ściany i powiesić na nich półki.

Aby spełnić wymagania przepisów (co najmniej jeden pokój musi mieć 16 m kw. powierzchni) należy mały pokój połączyć z kuchnią, by ta tworzyła aneks. W kilku wariantach spróbowaliśmy podejść do tego tematu we w miarę różnorodny sposób.
Kolejnym przebudowanym elementem jest łazienka - istniejącą można powiększyć lub zoptymalizować powierzchnię i wyposażenie.

Koncepcja pierwsza
Koncepcja pierwsza. Aneks kuchenny został częściowo wydzielony z nowej strefy dziennej. Koncepcja pierwsza. Aneks kuchenny został częściowo wydzielony z nowej strefy dziennej.
Dawny pokój dzieci zmienił funkcję na dzienną. Kuchnia pozostała w dawnym miejscu, jednak teraz tworzy aneks częściowo oddzielony od reszty pomieszczenia ścianką działową. Możliwe jest jego tymczasowe wydzielenie za pomocą drzwi przesuwnych. W strefie kuchennej znalazło się także miejsce na stół.

W nowym pokoju dziennym znalazło się miejsce na rozkładaną kanapę narożną z funkcją spania (dla rodziców). Aby wzbogacić wnętrze o miejsce do pracy oraz miejsce na sprzęt RTV, książki, pamiątki rodzinne, zaprojektowano nowoczesną meblościankę z przesuwnymi drzwiami. Jedna część zawiera rozkładane biurko oraz półki na materiały służbowe. Druga sprzęt multimedialny.

Zgodnie z założeniami inwestorów miejsce na garderobę znajduje się w przedpokoju. Aby zapewnić odpowiednią funkcjonalność należy ją wyposażyć w zabudowę na pełną wysokość pomieszczenia z odpowiednim podziałem we wnętrzu. W tej koncepcji ilość szaf w przedpokoju jest możliwe największa.

Łazienkę powiększyliśmy tak, aby znalazło się w niej jeszcze miejsce na narożną kabinę prysznicową oraz trochę więcej miejsca na pralko-suszarkę, które są marzeniem pani Teresy i jej męża.

Wizualizacje przedstawiają ten wariant w stylistyce przywodzącej na myśl lata 60. i 70.
Styl mebli jest lekko skandynawski, lekki i jednocześnie ponadczasowy. Duża ilość drewna ociepla wnętrze, a delikatne akcenty kolorystyczne nie powodują niepokoju.

  • Subtelna kolorystyka powoduje, że wnętrze wydaje się bardziej uporządkowane, nie budzi niepokoju. To ważne na małych powierzchniach.
  • Obok części z telewizorem, komodą i półkami na drobiazgi znalazła się zabudowa z drzwiami przesuwnymi - ukrywa domowe biuro.
  • Wygodny fotelik w czasie kiedy rodzina spędza czas wspólnie pełni rolę dodatkowego, mobilnego siedziska. W czasie pracy posłuży on jako krzesło biurowe.
  • Kuchnię od pokoju można całkowicie wydzielić zasuwając ukryte w lekkiej ściance działowej drzwi.
  • W kuchni znalazło się także miejsce na stół. W przypadku większych spotkań rodzinnych można przenieść go do części dziennej.
  • W zabudowie kuchennej znalazło się więcej miejsca na przechowanie dzięki umieszczeniu piekarnika i mikrofalówki w zabudowanym słupku.

Koncepcja druga

Koncepcja druga. Nowy duży pokój i kuchnia tworzą jedną, otwartą przestrzeń. Koncepcja druga. Nowy duży pokój i kuchnia tworzą jedną, otwartą przestrzeń.
W tym wariancie zdecydowaliśmy się na maksymalne otwarcie strefy dziennej. Aneks kuchenny nie jest wydzielony, a blat kuchenny znajduje się w tym samym miejscu co obecnie. Głównym założeniem jest tutaj wygospodarowanie miejsca na duży stół (także z możliwością rozłożenia). Może on pełnić rolę właściwą, tj. jadalnianą, ale także służyć jako tymczasowy blat do pracy.

Aby zapewnić minimum intymności rodzicom, całą strefę dzienną można wydzielić od reszty mieszkania drzwiami przesuwnymi.

Aby zapewnić maksymalnie dużo miejsca na szafy w przedpokoju zdecydowaliśmy się na zmniejszenie łazienki, w której zamiast wanny zainstalowano narożną kabinę prysznicową.

Z racji trochę większej przestrzeni strefy dziennej zdecydowaliśmy się na nieco "cięższy" w odbiorze, ale dużo bardziej elegancki styl wykończenia. W pokoju dziennym znalazł się bardziej zdobiony regał, w kuchni zabudowa z blatem i strefą międzyszafkową z kamienia. Kolory to biele i jasne szarości kontrastujące z czernią, które współżyją z ciepłem jasnego drewna.

  • Lustro za kanapą odbija okno (lepsze doświetlenie) oraz wnętrze pomieszczenia, dzięki czemu optycznie staje się ono większe.
  • Sufit podwieszany optycznie wyróżnia część kuchenną i jadalnianą od części dziennej. To bardzo dobry zabieg stosowany w otwartych pomieszczeniach.
  • Kinkiety oraz lampa nad stołem pozwalają dowolnie, w zależności od potrzeb, podkreślać poszczególne funkcje pomieszczenia.
  • Całe pomieszczenie wyposażone jest w jasne, eleganckie meble. Charakteru wnętrzu dodaje wyrazista fototapeta pomiędzy oknami.
  • Stół jadalniany jest rozkładany. Gdyby zaistniała taka potrzeba można dostawić go do kanapy.
  • Zastosowanie monochromatycznej, prostej zabudowy kuchennej powoduje, że optycznie niknie ona w małym pomieszczeniu. Staje się ona tłem, a nie wyrazistym elementem.

Koncepcja trzecia

Koncepcja trzecia. Kosztem pomniejszenia kuchni udało się wygospodarować aneks z miejscem do pracy. Koncepcja trzecia. Kosztem pomniejszenia kuchni udało się wygospodarować aneks z miejscem do pracy.
Ten wariant zakłada największe zmiany względem aranżacji pierwotnej. Kuchnię zmniejszono i w formie aneksu zlokalizowano bliżej łazienki. Od strony okna zlokalizowano aneks do pracy z biurkiem oraz szafą garderobianą służącą rodzicom zamieszkującym strefę pokój dzienny.

Łazienka została poddana całkowitej przebudowie, tak aby pozostały w niej tylko podstawowe urządzenia (tj. kabina prysznicowa, miska ustępowa i umywalka. Udało się dzięki temu wygospodarować szafę gospodarczą mieszczącą pralkosuszarkę, dostępną z przedpokoju oraz częściowo z łazienki (wnęka na pół szerokości szafy nad pralką, mieszcząca półkę na kosmetyki).
Wariant ten nie został przedstawiony na wizualizacjach.
Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

SAMMAleksandra Kulczycka, Michał Majewski

Opinie (48) 3 zablokowane

  • mamy 47,6 m2 (1)

    i mamy 3 pokoje z aneksem kuchennym,dla rodziny 2+1 i kot.Jakos nie narzekamy.Szału nie ma,ale mamy dobrze urzadzone i sie nie potykamy o meble :-P Mieszkanie jest ustawne

    • 4 1

    • Jak u cyganów ale za to nowocześnie. Pozdrawiam.

      • 3 3

  • podoba mi się kolorystyka, w końcu coś przyjemnego, stonowanego a nie neonowe krzykliwe kolory i wzory. Wg mnie koncepcja 3 najlepsza, druga też dobra

    • 5 2

  • Koncepcja pierwsza ma sens. Na tle poprzedniego prezentowanego projektu (sypialni) to jest cudo, w których chce się przebywać. Oby więcej dobrych pomysłów, a nie dziwnych pomysłów niedouczonych praktykantów jak w wieku poprzednich prezentacjach projektów.

    • 2 1

  • no i w końcu coś ładnego i przyjemnego do oglądania i przebywania. Tak powinno się projektować a nie jak ostatnio w jakimś projekcie pokój był otapetowany w jakieś "psychodeliczne" pasy czy czarną tapetę.

    • 3 0

  • całkiem spoko, ale

    wizki kiepskie kolego majewski :P trza się troszkę podszkolić

    • 0 1

  • Koncepcja pierwsza najlepsza, choć stron świata nie zmieni się...

    W pozostałch Tereska nie mogłaby swobodnie pomarcować w swej alkowej.Fajne mieszkanie, plus za okna z trzech stron. Dzieciaki podrosną, szybko - nie warto przebudowywać.

    • 1 0

  • Totalne bezguscie na tych zdjeciach.

    Brzydza mnie tak urzadzone mieszkania.
    Za 10 lat beda niemodne, a wlasciciele beda tak zyc az do smierci.
    Tak jak jeszcze dzis sa i tacy ktorzy wciaz maja segment na cala sciane, plastikowa cerate na stole i dywan na scianie, oraz spia na wersalce.

    • 0 10

  • Kamienica + meble gdańskie = styl.

    To na foto kojarzy sie z nowobogackim plebsem ktory bierze kredyt na 30 lat na "luksusowe" m2 na kokoszkach.
    Bezplciowe na maxa.

    • 0 5

  • Dziwne te aranżacje... (3)

    Wszystko dzieje się kosztem intymności rodziców! Bez sensu... A czy ktoś pomyślał o tym, aby z kuchni zrobić pokój dla drugiego dziecka, z łazienki - kuchnię (jest okno i dostęp do komina!), a z dużego pokoju - tam, gdzie jest małe okno - wydzielić łazienkę? Łazienka zostałaby tak wydzielona, aby do pokoju rodziców było oddzielne wejście, czyli zostałby odrobinę powiększony przedpokój (pokój dorosłych zmniejszyłby się w takim układzie o ok. 7 m.kw). Kuchnia byłaby maleńka, ale można byłoby przesunąć do przodu ściankę, na której znajdują się drzwi (kosztem wejścia do obecnej kuchni, a przyszłego drugiego pokoju dla dziecka). Wejścia do pokojów dzieci byłyby wówczas umieszczone "po skosie" (poprzez "ścięcie" rogu obecnego pokoju dziecinnego). Można też kuchnię, zrobioną z dawnej łazienki, otworzyć na przedpokój. Nie jestem architektem ani budowlańcem, ale chyba coś takiego dałoby się zrealizować...

    • 2 3

    • Dobrze, że nie jesteś architektem;) Propozycje nietrafione.

      • 2 0

    • Yhy.

      Powodzenia z łazienką bez komina.

      • 1 0

    • racja

      Jedna mądra odpowiedź! Dziękuje za takie meiszkanie w przedokojo-kuchni, rodzic też musi mieć swój pokój! Pokój i spokój hehe

      • 0 0

  • A w drugim wariancie rodzice śpią u sąsiadów? (3)

    W salonie nie ma rozkładanej sofy do spania, obie są siedzące.

    • 1 1

    • (2)

      Po tych wizualizacjach i rzutach widać ze kanapy sa nierozkładane? W którym miejscu?

      • 0 0

      • Jak dla mnie wyglądają jak zwykłe sofy do siedzenia. (1)

        I dodatkowo są tak umiejscowione, że żeby rozłożyć którąś to trzeba przestawiać stolik.

        • 1 2

        • straszne;) a żeby rozłożyć sofę trzeba się schylić!

          • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane