• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Domek na Żuławach

14 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Koncepcja druga zakłada powstanie kuchni otwartej na salon. Pani domu, zgodnie ze swoją prośbą w czasie gotowanie będzie zwrócona twarzą w stronę pokoju. Koncepcja druga zakłada powstanie kuchni otwartej na salon. Pani domu, zgodnie ze swoją prośbą w czasie gotowanie będzie zwrócona twarzą w stronę pokoju.

Magda i Piotr planują budowę niewielkiego domu na Żuławach. Póki co nie będzie ich stać na urządzenie górnej kondygnacji, dlatego wszystkie funkcje trzeba - przejściowo - zmieścić na parterze. Jak to zrobić, żeby przetrwać okres przejściowy, a jednocześnie zaplanować powstanie schodów i powiększenie przestrzeni?



- Planujemy budowę domu na Żuławach. Dom docelowo ma mieć wyposażone i urządzone dwie kondygnacje, ale przez najbliższe lata nie będzie nas stać na wykończenie i urządzenie góry. Dlatego - póki co - na powierzchni 56 m kw. zmieścić trzeba pokój dzienny z aneksem kuchennym, łazienkę, sypialnię (która może w przyszłości stanie się pokojem do pracy) oraz zaplanować miejsce na schody, które powstaną w przyszłości. Przyjemnie byłoby posiadać również kominek w formie kozy... - pisze w liście do redakcji Magda.

Na dzień dzisiejszy nie została jeszcze wylana ława fundamentowa, jest jeszcze możliwość dowolnego podłączenia instalacji. Elewacja domu stylizowana będzie na tradycyjny dom żuławski. Elementami charakterystycznymi będą drewniane okiennice, odeskowanie oraz drewniany, przeszklony ganek pełniący funkcję wiatrołapu. Właścicielom marzy się, żeby nowoczesne, minimalistyczne wnętrze kontrastowało z wyglądem zewnętrznym domu.

W domu zamieszkają dwie osoby, z ogromnym zamiłowaniem do lotnictwa, podróży i fotografii oraz husky, który potrzebuje cichego kącika na miskę i kocyk. Ulubione kolory właścicieli to odcienie raczej chłodne: miętowa zieleń, błękit nieba, biel oraz makowa czerwień.

Pani domu lubi gotować, dlatego życie domu skupia się głównie wokół kuchni. Musi być funkcjonalna oraz na tyle duża żeby zmieścić niezbędne sprzęty. Zależy nam na wyspie/półwyspie kuchennym, na którym znajdzie się płyta grzejna, tak żeby podczas gotowania być zwróconym twarzą do pokoju dziennego. Blaty będą nieco wyższe (ok. 90 cm), tak by można było ustawić przy nich wygodne stołki i wykorzystywać jako miejsce do spożycia szybkiego posiłku. W zaproponowanym przez architekta rozwiązaniu kuchnia znajduje się po stronie północnej, więc trzeba by ją jakoś oświetlić lub... może zmienić koncepcję i usytuować ją po południowej stronie domu?

Kolejnym ważnym punktem będzie kącik z pokaźnym zbiorem książek, dwa wygodne fotele (lub jeden wygodny fotel i pufa) oraz lampka.

- Nie posiadamy telewizora, ale może zdecydujemy się na rzutnik i zwijany ekran, który może być umieszczony w suficie nad meblami? - zastanawia się Magda. - Łazienka może być niewielka, aby ograniczyć wydatki na jej ogrzewanie, ale ważne by znalazła się w niej wanna pozwalająca komfortowo wziąć kąpiel oraz krzesełko i miejsce na przechowywanie kosmetyków i środków czystości. W łazience nie chcemy pralki.

Zgodnie z życzeniem inwestorów architekci z pracowni Design Atelier przygotowali dwie nowoczesne koncepcje aranżacji wnętrza, które mają stać w opozycji do tradycyjnej architektury domu żuławskiego widocznej w elewacjach.

Koncepcja pierwsza
Kuchnię wraz z jej "zapachami" wyodrębniliśmy tu przezroczystą szybą, dzięki czemu Pani domu gotując może utrzymywać kontakt z gośćmi, a w sytuacji wymagającej odizolowania zasuwa szklane drzwi.

Jest tu również sporo miejsca na wysoka zabudowę, z łatwością zmieścimy lodówkę, piekarnik, ewentualnie mikrofalę oraz spiżarkę. Kuchnia ma optymalne położenie - w południowo-zachodniej części domu. Dzięki temu z łatwością można obserwować nadchodzących gości, jak również blisko wejścia wypakować zaopatrzenie. Po przemieszczeniu schodów na prawo od wejścia w salonie znalazło się sporo miejsca na stół, biblioteczkę, wymarzony kominek i 2 wygodne miejsca do czytania. Gospodarze wolą zrezygnować z telewizora na rzecz rzutnika, którego ekran na co dzień zwinięty jest w suficie przy ścianie z kozą.

W niewielkiej sypialni, która ma się docelowo stać gabinetem umiejscowiliśmy dwie szafy - ta pod schodami z czasem może stać się rodzinnym archiwum.

Dwie szafy znalazły się także w przedpokoju, z których jedną zagospodarowaliśmy na szafę gospodarczą - jest ona zespolona z meblami w kuchni. Koło schodów jest też miejsce dla psa. W tej wersji klatka schodowa jest doświetlona oknem na pietrze.

W niewielkiej łazience znalazły się zgodnie z życzeniem właścicieli wanna oraz krzesełko.

Koncepcja druga

Koncepcja druga zakłada umiejscowienie schodów bliżej ściany południowej tak, iż zyskujemy sporo miejsca w sypialni, w łazience zaś zmieści się spory brodzik pod schodami.

Dwustronna szafa przy wejściu pełni funkcję garderoby na okrycia wierzchnie, kuchnia zaś została otwarta na salon przez wykorzystanie barku - można przy nim spożyć szybki posiłek. Płyta grzewcza jest szersza i doświetlona ozdobnym okapem - lampą.

Nie zabrakło tu motywów lotnictwa .Nad blatem zaprojektowaliśmy nadruk na szkle z motywem samolotu szybującego pod niebem - to jedna z wielu ciekawych pasji domowników. Przy wejściu znalazła się fototapeta dodająca optycznie przestrzeni.

W tej koncepcji proponujemy położenie w kuchni drewnopodobnych kafli zbliżonych odcieniem do podłogi w salonie, przez co cała część dzienna staje się spójna. Dwa podwieszane podświetlone sufity podkreślają nowoczesny charakter wnętrza. Pomimo dużych gabarytów biblioteczki jej charakter - dzięki zastosowanemu materiałowi - zyskał na lekkości.

Zgodnie z życzeniem właścicieli rzutnik znalazł się pod sufitem, ekran zaś można rozwijać nad stołem jadalnym - gdy jest nieużywany wisi zwinięty we wnęce w suficie podwieszanym.

Wizualizacje sypialni w tej wersji przygotowaliśmy w dwóch wersjach: eleganckiej i ciepłej oraz chłodniejszej: błękitno - czerwonej, gdzie drzwi szaf są lustrami, które powiększają optycznie przestrzeń.

Wizualizacja przestrzeni dziennej obrazuje sytuacje przed adaptacją poddasza - miejsce przeznaczone na schody zamieszkuje pupil właścicieli.

Chłodna kolorystyka wnętrza ożywiona jest czerwonymi akcentami. Kinkiety na ścianach wprowadzają wypoczynkową atromferę, Chłodna kolorystyka wnętrza ożywiona jest czerwonymi akcentami. Kinkiety na ścianach wprowadzają wypoczynkową atromferę,
Obok kozy, nad jadalnianym stołem, rozciągnąć można ekran - kiedy tylko zechce się obejrzeć film na dużym ekranie. Obok kozy, nad jadalnianym stołem, rozciągnąć można ekran - kiedy tylko zechce się obejrzeć film na dużym ekranie.
Lotnicze motywy (tutaj tapeta) są nawiązaniem do pasji właścicieli domu. Lotnicze motywy (tutaj tapeta) są nawiązaniem do pasji właścicieli domu.
Punktowe oświetlenie zamontowane pod sufitem pozwala dowolnie budować nastrój w sypialni. Punktowe oświetlenie zamontowane pod sufitem pozwala dowolnie budować nastrój w sypialni.
Tapicerowany zagłówek łóżka powoduje, że w pomieszczeniu jest miękko i przytulnie. Tapicerowany zagłówek łóżka powoduje, że w pomieszczeniu jest miękko i przytulnie.
Lustra na sypialnianej zabudowie optycznie powiększają pomieszczenie. Lustra na sypialnianej zabudowie optycznie powiększają pomieszczenie.
Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Design Atelier

Miejsca

Opinie (27) 6 zablokowanych

  • (2)

    Polecę jak prawdziwy Polak- kryzys k....... a sobie domki na Żuławach budują.

    • 19 6

    • no właśnie dlatego tam

      jakby nie kryzys to w większej miejscowości by budowali, a tam taniej. Żuławy - główny teraz zalewowy jakby co....

      • 2 1

    • przeciez wiadomo ze kryzys to wymysl mediow

      spytaj w jakimkolwiek banku ile stracili na kryzysie- wszedzie zysk wiekszy niz kiedykolwiek...

      • 0 0

  • Prosta kolorystyka (1)

    Bardzo podoba mi sie taka kolorystyka. Dwa, trzy kolory i to małe wnętrze robi wrażenie czystego i przestronnego.

    • 2 10

    • Ze względów kompozycyjnych

      nie powinno być więcej niż cztery kolory. Mała przestrzeń i mnogość kolorów powoduje bałagan. Żeby było kilka głównych nośnych kolorów pomieszczenie powinno być bardzo duże i najlepiej być loftem.

      • 0 0

  • Jaki jest koszt budowy ,, stan surowy , takiego malego domu ? (3)

    moze ktos wie ?

    • 4 1

    • (1)

      Sprecyzuj co rozumiesz przez stan surowy...zamknięty? otwarty? i mniej więcej określ czego oczekujesz: z czego ściany, dach itd... póki co nikt nic mądrego nie powie, i rozumiem, że koszty działki, przyłączy masz już opanwane.

      • 1 0

      • stan surowy otwarty !

        bloczki najtansze mieszane beton komorkowy i bloczki betonowe. strop lany , dach dwuspadowy . Dom bez piwnicy , po obrysie 40 do 50 metrow. Nie licze dzialki i mediow bo to zalezy od miejsca a media od oddalenia.

        • 1 0

    • Polska patologia.

      Tak ja wiem z ziemią to kosztuje 198 lat odkładania z pracy robotnika.Poseł ma to w 2 lata.

      • 4 1

  • ale co obok radioaktywnej góry ? czy obok rafinerii ?

    nie no rewelacyjne okolice ;) a co do projektu to znosny, i NIE DOPRACOWANY

    • 7 1

  • O matko (1)

    Jak to jest wnętrze nowoczesne i minimalistyczne to u mojej babcie jest po prostu kosmicznie. Już widzę jak Magda i Piotr się rzucają na realizację tego projektu. Poza tym wykorzystanie przestrzeni jest bardzo słabe.

    Przy okazji - nie wiedziałem że dzisiaj jeszcze ktoś robi tak prymitywne wizualizacje. Średniowiecze. Przecież to antyreklama dla tej pracowni. Kto teraz się do nich zgłosi??

    • 15 1

    • To ja przy okazji zapytam, dlaczego wszystkie te wizualizacje wyglądają jak wnętrze prosektorium, nie ma opcji dodania światła dziennego?

      • 4 0

  • Rzutnik.....

    .......które to rzutnik na tych wizualizacjach?

    • 3 0

  • Magdo, Piotrze - posłuchajcie mnie

    też budowałem dom;
    zacznijcie od górnej kondygnacji a dół zostawcie na potem - moi sąsiedzi zrobili odwrotnie (najpierw dół) i potem robiąc każde pomieszczenie na górze mieli setki problemów - od codziennego brudzenia nowego parkietu przez ekipy wykończeniowe, przez uszkodzenia narożników - mebli, ścian, brudzenie ścian aż po odkurzanie ścian i sufitu(!) na parterze;
    w sumie to w ciągu komunikacyjnym na parterze mogą znów robić remont - tak jest zniszczony przez buciory itd.
    kurz jak leci, to też opada na dół i żadne zaklejanie folią go nie powstrzyma
    już nie wspomnę o dzieciakach, które słów na k ch p od panów robotników uczyły się na bieżąco

    dużo łatwiej zrobić piętro (z 1 łazienką i kuchenką polową - są takie elektryczne na 2 palniki; za 80 zł kupicie) i tam mieszkać, niż codziennie użerać się z robotnikami

    • 10 0

  • oj chyba nigdy nie byliscie na Zuławach... (4)

    jakos nijak mi to do żulaw nie pasuje, zulawy to wieczna wilgoc(grzyb w kazdym domu) mgły, błoto, depresja geograficzna ale rowniez jej nadmiar wsrod mieszkancow, pijanstwo, głodne dzieci bez opieki - słowem tereny popegierowskie - bida z nedza...kolory szary, zgnily zielony, czarny, w lecie zółty - rzepak na polach, jesienią i wiosna brunatny gdy wylewaja rzeki i zapelniaja się kanały melioracyjne i mogłbym tak jeszcze bardzo długo...

    • 3 6

    • ava co ty spi....lisz za głupoty. szkoda odpisywać na te głupoty.

      • 0 0

    • głupota

      ava wybudowałem dom na Zulawach i jakos nie mam problemów z tym co za głupoty wypisujesz. chłopa Ci trzeba to wtedy nie będziesz pisać głupot

      • 0 0

    • I MUCHY!! (1)

      Otworzysz wieczorem okno to masz czarno po rogach. Nawet moskitiera nie pomaga, bo mniejsze i tak przelezą.

      • 1 0

      • ;-)

        • 0 0

  • ciekawe

    Hmm, dla mnie proponowane kolory i materiały użyte w tych wizualizacjach są raczej barokowe niż minimalistyczne, nie wspominając już o ogólnym wrażeniu braku jakiegokolwiek związku proponowanych rozwiązań z miejscem w którym ten dom ma powstać.To wnętrze raczej nie jest tłem dla krajobrazu Żuław a przeciwnie odciąga i sprawia wrażenie przestrzeni totalnie nieczułej i zamkniętej na to co na zewnątrz.Taki salon meblowy, który mógłby być w jakimkolwiek innym miejscu.Pozdrawiam projektantów.

    • 3 1

  • Z tymi schodami to będzie problem. Podejrzewam, że poddasze jest skośne. Proponowane schody wychodza na skos.

    • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane