Nawet w mieszkaniu o metrażu kawalerki można stworzyć dwupokojową przestrzeń. Zastosowanie kompromisowych rozwiązań, jak mniejsze łóżko sypialniane, prysznic zamiast wanny czy mniejsza sofa w strefie wypoczynkowej, pozwala wygospodarować cenną przestrzeń.
Taki efekt chciałaby uzyskać nasza czytelniczka, która jest na etapie zakupu od dewelopera mieszkania o powierzchni 34,85 m kw.
- W łazience chcielibyśmy mieć prysznic i pralkę w zabudowie. W strefie dziennej podoba mi się użycie mocniejszych kolorów. Przykładowo może to być połączenie żółtego z niebieskim. Najważniejsze, by wnętrze nie było tylko szare i białe - pisze w liście do redakcji Mirella.
Dwie wersje aranżacji niewielkiego mieszkania przygotował zespół z pracowni IP design z Iloną Paleńczuk.
Koncepcja pierwsza
Lekka zabudowa meblowa optycznie powiększa wnętrze.
W pierwszym układzie kuchnia tworzy klasyczne "L" z zachowaną kolejnością funkcji: przechowywanie (lodówka), mycie (zlew) oraz obróbka termiczna (płyta indukcyjna). Ze względu na bliskie sąsiedztwo części kuchennej z wypoczynkową obie strefy są spójne kolorystycznie, a użyte materiały nadają wnętrzu lekkości.
Kafle w przestrzeni międzyszafkowej zabudowy kuchennej nawiązujące do kolorowego lastryko przyjemnie ożywiają przestrzeń, a kolory żółtego, pomarańczowego i błękitów na meblach świetnie współgrają z kolorami wzoru płytek. Nieregularne półki przy TV oraz niższa, wolnostojąca lodówka dopełniają efektu lekkości.
Aranżacja sypialni zakłada brak ingerencji w układ ścian. Z tego względu po umieszczeniu w niej podwójnego łóżka nie będzie do niego dostępu z obu stron. W pierwszej wersji łóżko zostało zatem przysunięte dłuższym bokiem do ściany z oknem, gdzie w ażurowej obudowie grzejnika została zaproponowana wnęka zamiast stolików nocnych.
W obu wersjach nie było problemu z usytuowaniem dużej szafy w pobliżu ściany z drzwiami.
Jak urządzić małe mieszkanie 30 m²? 5 wskazówek, jak urządzić małe mieszkanie. Aranżacja kawalerki
Koncepcja druga
Druga koncepcja zakłada styl loftowy w lekkim wydaniu z rozbudowaną zabudową kuchenną.
Ciekawe dodatki to hokery w geometrycznej formie i efektowna lampa do czytania przy części wypoczynkowej. Dzięki utworzeniu wyspy kuchennej udało się uzyskać sporą powierzchnię blatów i przy tym element barku, który koresponduje ze stylem loftowym.
Duże lustro klejone do ściany naprzeciw drzwi wejściowych optycznie powiększa przestrzeń niewielkiego przedpokoju.
W łazience ciemnozielone kafle pod prysznicem i czarne elementy mebli, armatury i wyposażenia tworzą spójną całość z kolorystyką strefy dziennej i kuchni.
W sypialni zostało zaproponowane inne ustawienie łóżka. Ma ono nieco węższy materac, dzięki czemu udało się zachować bezpośredni dostęp do okna.