• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak w kawalerce wydzielić miejsce do spania?

Magdalena Żochowska-Dajuk
3 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Koncepcja pierwsza. Mobilna ścianka umożliwia dowolne przeorganizowywanie przestrzeni. Koncepcja pierwsza. Mobilna ścianka umożliwia dowolne przeorganizowywanie przestrzeni.

Kawalerka to dla wielu osób doskonały wybór. Zwłaszcza jeśli nie mają dużej rodziny, nie są domatorami i nie gotują. W takim mieszkaniu pozostaje jednak zawsze ten sam problem: jak wydzielić miejsce do spania. Nie ma osobnej sypialni, a spanie tuż obok kuchni jest mało komfortowe. Jak wybrnąć?



Rzut i wymiary mieszkania. Rzut i wymiary mieszkania.
W podobnej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka Katarzyna, która jest właścicielką mieszkania o pow. 34 m kw. Ze względu na ograniczoną powierzchnię nie wie, w jaki sposób rozplanować poszczególne funkcje. Katarzyna nie chciałaby zmieniać miejsca zamieszkania, a jedynie przeprowadzić remont, dzięki któremu będzie możliwe wydzielenie prywatnej przestrzeni we wnętrzu.

- Bardzo mi brakuje nawet małej sypialni. W dużym pomieszczeniu jest zarówno kuchnia, jak i część dzienna z miejscem do spania. Nie ma żadnego oddzielenia - pisze w liście do redakcji Katarzyna.
Mieszkanie jest użytkowane przez jedną osobę - naszą czytelniczkę - która zawodowo jest pracownikiem administracyjnym.

- Po pracy spędzam aktywnie czas. Najczęściej jeżdżę rowerem, w sezonie letnim decyduję się także na żagle - dodaje nasza czytelniczka.
Dwie wersje aranżacji wnętrza zaproponowała Magdalena Żochowska-Dajuk z pracowni Dizain Rum. Mieszkania jednopokojowe z częścią kuchenną utrudniają wydzielenie strefy, która dałyby poczucie prywatności, chociaż niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest zachowanie bardziej przestronnego wnętrza.

Koncepcja pierwsza

  • Dzięki oddzieleniu stref za pomocą ścianki z telewizorem możemy wygospodarować miejsce do spożywania posiłków.
  • Na ścianie po lewej stronie zostały umieszczone morskie widoki, które doświetlają lampy.
  • Listwy na ścianie w części dziennej łagodzą surowy klimat strefy kuchennej.
  • Koncepcja pierwsza. Szafki kuchenne zostały umieszczone na ścianie pod oknem. Stół oraz mobilna ścianka z telewizorem znalazły się w centralnej części wnętrza.
Strefę wypoczynku od części kuchennej oddziela w tym przypadku mobilna ścianka z telewizorem. Takie ruchome rozwiązanie zasłania widok na kuchnię, ale nie zabiera zbyt dużej ilości światła. Umożliwia to dowolne umeblowanie pokoju w zależności od potrzeb użytkownika. Taki zabieg pomaga na co dzień stworzyć strefę komfortu i odpowiedniej przestrzeni do przygotowywania posiłków. W sytuacji spotkań towarzyskich można bez problemu wykorzystać centralną część pokoju do zagospodarowania przestrzeni dla większej liczby gości.

Kolorystyka wnętrza opiera się na wykorzystaniu jasnych odcieni drewna, ciepłych szarości oraz akcentów, które odnoszą się do letnich zainteresowań właścicielki, czyli żeglarstwa. Na ścianie obok wejścia zawisł dyptyk ze zdjęciem znad morza, a trzecim elementem o tych samych wymiarach jest nowoczesny grzejnik. Podświetlenie trzech elementów kinkietami sprzyja budowaniu przytulnego, domowego nastroju wieczorem.

Po przeciwnej stronie od wejścia - w strefie dziennej - znalazło się miejsce na pojemną zabudowę, która umożliwi przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy osobistych właścicielki, a jednocześnie pomoże w utrzymaniu porządku w mieszkaniu. Fronty szafek kuchennych utrzymane zostały w odcieniach bieli i beżu, które w połączeniu z kamiennym blatem roboczym rozjaśniają wnętrze i wzmacniają wrażenie przestrzeni.

Przy ścianie znalazło się miejsce na wygodną, rozkładaną i narożną kanapę z funkcją spania. Na suficie nad stolikiem kawowym wisi ozdobna organiczna lampa. Na ścianie za sofą zawisły ozdobne listwy, które łagodzą surowy wygląd kuchni.

Koncepcja druga

  • Koncepcja druga opiera się na bardziej radykalnej aranżacji wnętrza. W tym przypadku nie mamy takiej dowolności w przemeblowywaniu mieszkania.
  • Część kuchenna została umieszczona przy ścianie w pobliżu wejścia. Do niej przylega część dzienna z kącikiem sypialnianym.
  • Elementem dzielącym część kuchenną od dziennej i sypialnianej jest stolik z dwoma krzesłami, który pełni funkcję jadalnianą.
  • Koncepcja druga. Znacznej zmianie uległ układ funkcjonalny wnętrza. Dzięki rozwiązaniom wprowadzanym na stałe mamy możliwość wydzielenia strefy sypialnianej.
To bardziej odważna propozycja. Surowe wydzielenie strefy wypoczynku za pomocą szklanej przegrody oraz ustawienie łóżka tyłem do aneksu kuchennego sprawia, że mamy wrażenie większego odseparowania pomiędzy strefami. Wprowadzenie takiego zabiegu sprzyja większemu poczuciu odosobnienia od części dziennej. Przezroczyste przegrody pionowe nie blokują dostępu do światła dziennego i wyraźnie dzielą mieszkanie. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie rozwiązanie jest bardziej radykalne i, względem poprzedniego, nie pozwala użytkownikowi na dużą swobodę przeorganizowania przestrzeni.

Zmieniona została także kolorystyka zastosowana we wnętrzu. Ściany po dwóch stronach pokoju zostały pomalowane na ciemniejszy odcień szarości, co sprawia, że wnętrze wydaje się optycznie większe. Fronty aneksu kuchennego zostały zachowane w barwach morskiej wody. Ściana z zabudową i szafką RTV jest pokryta bielą i beżem, co ma na celu zrównoważenie musztardowych i turkusowych akcentów we wnętrzu.

Przy wyjściu na balkon zawisł grzejnik z nadrukiem widoku morza, który nawiązuje do pasji właścicielki. W tym przypadku za dwuosobową kanapą wygospodarowana została przestrzeń jadalniana.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

dizain rum - Studio ProjektoweMagdalena Żochowska-Dajuk

Miejsca

Opinie (35)

  • Powinien być zakaz budowania takich niefunkcjonalnych mieszkań (2)

    • 25 3

    • ta kawalerka nie jest taka niefunkcjonalna (1)

      bo można ją przerobić z osobnym pokojem, gorzej gdyby tylu okien nie było albo metraż np. 23 m2

      • 10 0

      • Fakt - zwykle w takich mieszkaniach okna są tylko z jednej strony

        • 8 0

  • I tradycyjnie już u architektów wnętrz błędny ciąg roboczy w kuchni...

    • 16 1

  • szaro i zimno bije ze ścian

    no tak skoro mają być ciepłe piernaty jak to w sypialni więc o ścianach nie trzeba myśleć

    • 6 1

  • Koszmar

    Kto pozwala deweloperom budować budy dla psów. Powinna jeszcze być otwarta toaleta na srodku pokoju. Robią nas w balona a my kupujemy mini metraże za duża kase.

    • 17 1

  • Zawsze przy tych "profesjonalnych" projektach zastanawia mnie kilka rzeczy

    1) Gdzie trzymać mop z wiadrem?
    2) Gdzie przechowywać odkurzacz i/lub miotłę?
    3) Gdzie miejsce na deskę do prasowania i żelazko?
    4) Gdzie trzymać książki, dokumenty, wazon, płyty cd i niezliczoną masę drobiazgów, które każdy posiada?
    5) Gdzie postawić komputer (lub choćby laptop) czy wygospodarować kawałek poziomej powierzchni do pracy (już nie wspominając o takich luksusach jak np. drukarka)?
    I można tak pytać dalej.

    Projekty są mocno nieżyciowe - jakby tworzył je ktoś, kto nigdy nie mieszkał poza - bo ja wiem - akademikiem.

    • 26 0

  • w takim mieszkaniu...centralnie.... ustawiłabym

    łóżko z metalowym stelażem i dla zwiększenia prywatności spałabym pod nim...resztę pozostawiłabym w kartonach...żeby sobie nie dodawać pracy...w chwili wyprowadzki do jakiegoś miejsca które ma duszę...pomysł oddzielenia sypialni przy użyciu szkieł uważam za....żenadę

    • 6 0

  • Często taką mini sypialnie tworzy się z użyciem szafy. Ale wtedy trzeba wziąć taką fajną, na wymiar dopasowaną do reszty mebli. Wiem, że niektórym to się kojarzy tylko z meblościanką po środku pokoju, ale naprawdę da się to fajnie rozwiązać - sama tak mam oddzieloną przestrzeń dzienną i sypialnianą właśnie za pomoca szafy na wymiar z Indeco wybrzeże i małego parawanu.

    • 0 0

  • słabe projekty

    Projekt żenujący. Projektanci nastawieni na wygląd. Nie biorą pod uwagę,że życie składa się,nie tylko z wyglądu.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane