Aranżacje wnętrz. Jak wydzielić pokój w niewielkim mieszkaniu

Najnowszy artukuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Kawalerka dla studenta
W pierwszej koncepcji sypialnia znalazła się za częścią kuchenną. Przy ścianie zaplanowano narożną kanapę a na środku pomieszczenia znalazł się okrągły stół jadalniany.
W pierwszej koncepcji sypialnia znalazła się za częścią kuchenną. Przy ścianie zaplanowano narożną kanapę a na środku pomieszczenia znalazł się okrągły stół jadalniany.

Wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia w niewielkim mieszkaniu nie jest łatwe. Pod uwagę brać trzeba kwestię doprowadzenia instalacji, które nie zawsze można przenieść. Z góry trzeba także zaakceptować, że nie będzie rozwiązania idealnego, konieczne będą kompromisy.Rzut i wymiary mieszkania.
Rzut i wymiary mieszkania.
Pan Marcin kupił mieszkanie na nowym osiedlu w Letnicy. Planuje póki co mieszkać sam, dlatego uznał, że wynajęcie jednego pokoju to dobre rozwiązanie, które pozwoli mu szybciej spłacić zaciągnięty na mieszkanie kredyt. W związku z tym nasz czytelnik potrzebuje pomocy w wydzieleniu dodatkowego pomieszczenia.

- Bardzo mi zależy, żeby jak najszybciej spłacić kredyt, dlatego dopóki nie mam rodziny, chcę wynajmować jeden pokój w swoim mieszkaniu. Chciałbym jednak mieć swoją małą sypialnię - pisze w liście do redakcji nasz czytelnik, Marcin.
Ze względu na to, że jeden pokój ma być wynajmowany, preferowana jest neutralna kolorystyka z przewagą bieli, czerni i szarości przełamanych drewnem. Pokój powinien być zaopatrzony w miejsce do spania, przechowywania odzieży i blat roboczy do pracy. W mieszkaniu znajdują się tylko trzy okna, co znacznie ogranicza możliwości wydzielenia nowej sypialni.

- Myślałem o przesunięciu ścianki od kuchni w stronę pokoju, żeby w kuchni zrobić sypialnię, a samą zabudowę kuchenną przenieść do dużego pokoju. Pomysł wydaje mi się idealny, ale ostatnio znajomi mnie ostrzegali, że w takim układzie jest za daleko do odpływu od zlewu i zmywarki - zastanawia się pan Marcin.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotowały Katarzyna Huszcza-Osińska oraz Emilia Gruźlewska-Sawczuk z make Architekci. Zaproponowany przez dewelopera podział 52 m kw. lokalu zakłada wykonanie pokoju dziennego, oddzielnej kuchni, jednej sypialni oraz łazienki.

Pan Marcin uznał za najprostsze rozwiązanie urządzenie małej sypialni dla siebie w obecnej kuchni. Rodzi to potencjalne problemy z doprowadzeniem wody, kanalizacji i wentylacji do części kuchennej, która musi zostać przeniesiona w miejsce pokoju dziennego. Tym zagadnieniem zajęłyśmy się w pierwszej propozycji projektu. Druga koncepcja zakłada wydzielenie sypialni z części dziennej od strony balkonu, co pozostawi lokalizację sprzętów kuchennych w miejscu wyznaczonym przez dewelopera.

Obie koncepcje zakładają, że po wprowadzeniu zmian powstanie wspólna strefa dzienna z częścią kuchenną, a łazienka pozostanie w niezmienionej formie. Pamiętajmy, że przy niewielkiej powierzchni mieszkania ciężko jest wygospodarować w pełni funkcjonalne dodatkowe pomieszczenie. Trzeba mieć świadomość, że wymaga to kompromisów, bo powierzchnie poszczególnych pomieszczeń się zmniejszą. Jednak przy odpowiednim rozplanowaniu jesteśmy w stanie zagospodarować każdy kawałek przestrzeni i wyeliminować większość uciążliwości.

Koncepcja pierwsza
W pierwszej propozycji sypialnia została zaprojektowana w miejscu przeznaczonym przez dewelopera na zamkniętą kuchnię. Pomieszczenie jest więc bardzo małe. Niemniej jednak nie będzie problemu, aby zmieścić tam łóżko oraz na pozostałej przestrzeni rozlokować szafy i półki do przechowywania. Czytelnik musi jednak liczyć się z tym, że nie zmieści się tam już biurko i będzie musiał korzystać ze stołu w strefie wspólnej mieszkania.

Głównym problemem do rozwiązania jest przeniesienie kuchni na większą odległość od pionu, w którym przebiegają instalacje. Doprowadzenie wody i wentylacji nie jest tak skomplikowane jak przeprowadzenie rury kanalizacji sanitarnej, ze względu na konieczność zachowania spadku, który jest niezbędny do grawitacyjnego spływu zużytej wody. Przy przyjętym spadku 2 proc., różnica wysokości, którą trzeba pokonać wyniesie około 20 cm. Będzie więc możliwe podłączenie zlewu w jego nowej lokalizacji. Zaplanowałyśmy, że rura będzie poprowadzona wzdłuż ścian wydzielających mieszkanie. Ściany te mogą stanowić konstrukcję budynku, dlatego nie można w nie ingerować, a co za tym idzie w grę nie wchodzi wykucie bruzdy, w której można by było schować rury. Zamiast tego zostanie wykonana ścianka, która ukryje rury. Aby zminimalizować hałasy od spływu wody, ta ścianka powinna zostać zaizolowana od wewnątrz, aby ją wygłuszyć. Uciążliwość nie zostanie jednak całkowicie zlikwidowana.

Dzięki takiemu podziałowi przestrzeni część dzienna ze strefą kuchenną będzie dobrze doświetlona światłem naturalnym i będzie można z niej wyjść na balkon. W obrębie tej przestrzeni znajdzie się miejsce i na stół jadalniany, i na wygodne miejsce do oglądania telewizji.

Sypialnia przeznaczona na wynajem ma wystarczającą ilość przestrzeni, aby zmieścić duże, nawet dwuosobowe łóżko, szafę we wnęce oraz długie biurko.

Wnętrze zostało zachowane w stonowanej kolorystyce, zgodnie z życzeniem pana Marcina. Zielone dodatki ożywiają przestrzeń, zastosowanie ciepłego koloru drewna sprawia, że staje się ona przytulna. W jednej sypialni dla urozmaicenia przestrzeni zaproponowana została wzorzysta tapeta. Dzięki temu kolorystyka w całym mieszkaniu jest prosta, ale nie nudna.

Koncepcja druga
Druga propozycja nie wymaga wprowadzania zmian w instalacjach kuchennych, ale zakłada przesunięcie ścianek działowych. Sypialnie rozplanowane zostały obok siebie. Oba pomieszczenia mają podobne powierzchnie. W obu znalazły się łóżka, szafy oraz inne przestrzenie do przechowywania. W jednej z nich, tej przeznaczonej na wynajem, wygospodarowano niezbędne miejsce na biurko. Jeśli czytelnik zdecyduje się na umieszczenie biurka także w drugiej sypialni, będzie to możliwe dzięki rezygnacji z widocznej w projekcie komody.

Część dzienna ze strefą kuchenną została ulokowana w strefie wejściowej do mieszkania. Jest to przestrzeń wielofunkcyjna, w której znajdują się wejścia do wszystkich pozostałych pomieszczeń. W pomieszczeniu tym znajduje się strefa jadalniana z okrągłym stołem oraz kanapa umiejscowiona tyłem do części kuchennej.

Dzięki takiemu rozmieszczeniu, osoby siedzące przy stole lub na kanapie nie będą obserwowały tego, co dzieje się w kuchni.

Projekt wnętrza zakłada szarą, męską kolorystykę z drewnianą podłogą. Zabudowa pod telewizor, w której znalazło się dużo półek i skrzyń do przechowywania, tworzy ciekawy akcent we wnętrzu.

Opinie (31) 1 zablokowana

 • Wow, tu jest mowa o 52 m kw., my mamy 4 pokoje na 54 m kw.( po tzw."przeróbkach") (6)

  i wiem, że to trzeba pogłówkować, ale życzę powodzenia!

  • 23 3

  • W moim byłym miejscu zamieszkania sąsiad miał na 49m 3 pokoiki + mała kuchnia było tam mega ciasno ale dało się mieszkać - Pan ma 3 metry więcej i pokój więcej, nie jestem sobie wstanie tego wyobrazić :)

   • 7 1

  • nie wiem jak wyliczyles 52 mkw skoro wychodzi ok 46. z matematyki miales 5 ? (1)

   • 5 0

   • rzuciłem tylko okiem i przeczytałem 52, może się pomyliłem, nie sumowałem

    z matmy była 5.
    pewnie za szybko zmieniałem strony czytając w Internecie.

    • 3 1

  • 4 pokoje na 54m2? łał to chyba czesto sie szukacie ? (2)

   54m2 ledwo nadaja sie na 3 pokoje a i tak bylaby to ciasnota

   • 7 5

   • (1)

    Skoro jest mnostwo mieszkan 2-pokojowych po 35m2, to 54m2 daja dodatkowo po 10m2 na pokoj. Pewnie trzeba sie sporo nakombinowac z sensownym wydzieleniem przestrzeni, ale mysle, ze spokojnie da sie to osiagnac.

    • 4 0

    • tak, nakombinowaliśmy się, kuchnia poszła do "dziennego" największego,

     i trzy sypialnie dzięki temu.

     • 1 0

 • 18,62 + 10,79 + 5,65 +4,32 + 7,12 = 52 m2 ? (3)

  Dobrze, ze na mojej matematyce wychodzi 46,5 m2.
  Jesli tacy matematycy pracuja u dewelopera to strach sie bac.

  • 24 2

  • A ściany to z płótna rozwieszasz?

   Też mają swoją grubość.

   • 3 8

  • (1)

   a balkon doliczyłeś?

   • 0 6

   • balkon do powierzchni użytkowej? odkąd ti wlicza się balkony?

    • 8 0

 • sypialnia w kuchni, kuchnia w łazience, łazienka w przedpokoju a przedpokój na klatce schodowej

  super

  • 38 1

 • Mam kilkanaście takich mieszkań

  sam już nie wiem ile bo zapominam.

  • 32 9

 • Ciekawe rozwiązania, w drugiej koncepcji szklane matowe drzwi do obu sypialni dla doświetlenia...

  ... salonu-ciemnej nory. Drzwi od sypialni mogą mieć zasłony na noc.

  • 11 1

 • 7,12 m - pokój?

  Chyba na szczotki, schowek zresztą, nie pokój.

  • 16 5

 • 46 mkw i trzy pokoje? (3)

  To za komuny (lata 70) mieszkałem z Rodzicami i siostrą w dwóch pokojach (kuchnia była osobno) na 35mkw i to już był kołchoz. Nie wiem, komu ten Pan chce wynająć pokój, ale ja bym w to nigdy nie poszedł. Łazienkę i kuchnio-jadalnio-salon dzielić z właścicielem (lub właściciel z wynajmującym). Bez jaj. No a ile chce ten młody kapitalista zarobić, bo więcej, niż 4-5 stów miesięcznie się raczej nie da... Czyli rok cierpień to raptem 3-4 raty kredytu.

  • 21 5

  • Ja z kobietą swoją bardze długo w kawalerce 20m2 mieszkaliśmy

   i nie za komuny tylko jeszcze niedawno. Nie było tak źle. Są mieszkania 45 m2 i trzy pokoje i dają radę. Wszystko jednak pod warunkiem że dla jednej rodziny albo do najmu na trzech studentów.A że pokój wynajęty w mieszkaniu z właścicielem to porażka to akurat 100% racja.

   • 12 0

  • Widac zes z wioski przyszedl i tam wrocisz

   Rozwoj miasta oznacza zmniejszanie powierzchni zyciowej... Nazywamy to URBANIZACJA ...

   6-7 m to w japonii minim mieszkanie a 12m to wypas. Doucz sie o komforcie zanim ocenisz wg wizajny,cietrzewo 6 za skrzyzowaniem w lewo

   • 0 12

  • heh ludzie nie maja kasy - proste , nie wpadles na to ze to moze byc ten powod ?

   • 1 3

 • autor tego artykolu powinien

  poradzić sie .lub zobaczyc co z takim mieszkaniem robią ludziska kupujący lokale pod wynajem dla studentów ....................... prawdziwi "artysci" wynajmu

  • 12 2

 • Haha (1)

  To ja drodzy panstwo 3pok na 33m robie i do zycia a tu to jakas noga a nie projektant na 50m...

  No bez zartow

  • 8 1

  • a ja 150m2 i za male z zona i wkrotce dzieckiem. punkt lezenia zalezy od patrzenia, co to za komentarz? niektorzy mieszkaja w smietniku, przeprowadz sie. no bez zartow

   • 1 1

 • wg mnie takie absolutne minimum to 1 pokoj - 30 m, 2 pok - 40, 3 pokoje 50 i w dodatku z rozsadnym rozkladem i kuchnia w aneksie. Jak ktos chce os. kuchnie to nalezy doliczyc 5 m. Inaczej brak przestrzeni was dobije po paru latach bedziecie wkurzeni

  • 8 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty na Osiedlu Lazurowym
Dzień otwarty na Osiedlu Lazurowym
dni otwarte
cze 19
sobota, g. 9:00 - 15:00
Moderna Life
Dzień Otwarty w Miloo Home - Klif Gdynia
Dzień Otwarty w Miloo Home - Klif Gdynia
dni otwarte
cze 22
wtorek, g. 11:00 - 16:00
Gdynia, Miloo Home

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
18950 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
13800 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
13750 zł/m2
Sopot Górny Sopot
13700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
12350 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl