• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Jak zrobić i schować kącik biurowy

9 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Koncepcja trzecia. Wydzielenie miejsca do pracy ażurową ścianą pomaga ukryć biurowy bałagan, a jednocześnie zapewnia częściowy dopływ naturalnego światła. Koncepcja trzecia. Wydzielenie miejsca do pracy ażurową ścianą pomaga ukryć biurowy bałagan, a jednocześnie zapewnia częściowy dopływ naturalnego światła.

Większe mieszkanie oznacza zazwyczaj większe oczekiwania w stosunku do przestrzeni. Wydaje nam się, że dodatkowe metry zmienią komfort naszego życia. Tymczasem najczęściej nasze oczekiwania nie pokrywają się z możliwościami nowych czterech kątów... Jak uniknąć rozczarowania?



- Mieszkamy w dwupokojowym mieszkaniu z trzyletnim synem. Za kilka miesięcy będzie nas czwórka. Kupiliśmy większe mieszkanie, zdecydowaliśmy się na wydzielenie osobnej kuchni kosztem pokoju. Zakładamy, że dzieci przez kilka lat będą razem w pokoju, a my będziemy mieli osobną sypialnię. Po tym czasie albo zmienimy mieszkanie, albo zrobimy kuchnię w salonie. W całym tym przemyślanym układzie zabrakło miejsca na biurko, niezbędne, ponieważ ja sporo pracuję w domu
- napisał w liście do redakcji pan Łukasz.

Pan domu chciałby, aby kącik do pracy był ergonomiczny, przy czym powinny się tam zmieścić dwa monitory.

Właściciele lubią nowoczesne wnętrza i technologie, a także żywe kolory, wzbogacane grą świateł. Być może w przyszłości w mieszkaniu pojawią się obrazy młodych polskich artystów.

Architekci z pracowni Design Atelier przygotowali wariant aranżacji wnętrza na każdy przewidziany przez właścicieli etap życia rodziny.

Koncepcja pierwsza (dzieci malutkie)
W koncepcji zachowany został układ pomieszczeń zaplanowany przez pana Łukasza i jego żonę.

W salonie pozostawiono możliwie dużą przestrzeń. To miejsce, gdzie rodzina będzie mogła spędzać czas wspólnie, także na zabawach, które - kiedy dzieci są małe - odbywają się najczęściej na podłodze.

W centrum pomieszczenia znalazł się komfortowy stół jadalniany - w takim układzie z każdej strony dostawić można krzesełko dla malucha.

Zgodnie z sugestią czytelnika w tym pomieszczeniu wydzielone zostało miejsce do pracy z blatem, na którym zmieszczą się dwa monitory. Ścianka działowa wykorzystana została do utworzenia regału - od strony biura, od strony salonu lub z obu stron. Aby łatwo ukryć biurowy bałagan, ta część oddzielona została pokojową roletą.

W pokoju dzieci uwzględnione zostały potrzeby starszego dziecka (większe łóżko i małe biurko) oraz potrzeby dziecka młodszego (łóżeczko ze szczebelkami i komoda na drobiazgi). Opiece nad małym dzieckiem sprzyjają także wanna i przewijak umieszczone w łazience.

Koncepcja druga (dzieci starsze)
Układ pomieszczeń pozostał niezmieniony, chociaż zmieniło się umeblowanie pokoju dzieci - na adekwatne do ich wieku.

Zmieniło się miejsce biurka. W takim układzie pokój dzienny ma bardziej przyjazne proporcje - stał się kwadratowy. Tym razem możliwe jest zamknięcie kącika biurowego przesuwnymi drzwiami, które przesunięte jeszcze dalej umożliwiają przymkniecie także salonu. Dzięki temu - jeśli zajdzie taka potrzeba - może on pełnić także rolę sypialni dla rodziców.

Zmiana nastąpiła także w wyposażeniu łazienki. Tym razem umieszczono w niej wannę i prysznic. W tej sytuacji zabrakło tu miejsca na pralkę - została ona przeniesiona do kuchni.

Koncepcja trzecia (pokój dla każdego, przedstawiono na wizualizacjach w dwóch wariantach kolorystycznych)

To propozycja aranżacji mieszkania do realizacji za kilka lat - kiedy dzieci podrosną. Jej urzeczywistnienie niesie za sobą konieczność zmiany układu kilku ścian działowych, ale pozwala uzyskać prywatną przestrzeń dla każdego z dzieci oraz dla rodziców.

Powstały dwie łazienki, które ułatwią funkcjonowanie czteroosobowej rodziny - jedna z prysznicem, druga z wanną.

Wspólna przestrzeń dla rodziny powstała po likwidacji ścianki między kuchnią a właśnie wydzielonym przez właścicieli pokojem dzieci. Nie ma tu szalenie dużo przestrzeni, ale 25 m kw. to wystarczająco dużo, aby zmieściła się zabudowa kuchenna, część jadalniana oraz wypoczynkowa. Ścianka "domykająca" kuchnię sprawia, że kuchenny blat jest mniej widoczny, a jednocześnie wykorzystana została jako miejsce na telewizor.

Dotychczasowy salon zamienił się w sypialnię dla rodziców z pojemną szafą, pozostał tu także wydzielony kąt do pracy.

Architekci zaproponowali dwie wersje kolorystyczne koncepcji: w opcji ciemnożółtej dominują ciepłe kolory ochry, wyeksponowanej na bieli i podkreślonej czernią.

Nad częścią dzienną zawisł tu sufit podwieszany z wyrazistym nadrukiem drzewa w mocnej perspektywie. Zabieg ten ma na celu zaakcentowanie części dziennej w pomieszczeniu o kilku funkcjach, a wybrany nadruk powoduje wrażenie większej przestrzeni. Przy takim, mocnym, akcencie mniej eksponowana jest także skromna, szara zabudowa kuchenna. Obrazy, których pojawienie się w mieszkaniu jest planowane, tonacją dobrane zostały do aranżacji - zawisły na ścianie łazienki i nad stołem.

Po obu stronach kanapy znalazły się wąskie stoliki, które rekompensować mają brak stolika kawowego przed kanapą. Stolik od strony korytarza przechodzi w ścienny panel meblowy, z kolei ten w ciągu kanapy jest wolno stojący - można go w miarę potrzeby wystawić.

Nad kanapą i nad telewizorem znalazły się jednolite stylistycznie i materiałowo półki. Telewizor umieszczony został na czarnym panelu meblowym - i panel, i półka "zawijają się" na ścianę od kuchni.

Kącik biurowy został oddzielony od części dziennej ramą meblową w kolorze dostosowanym do całej aranżacji, wypełnioną ciemną szybą. Dzięki temu twórczy bałagan biurowy nie rzuca się w oczy, a jednocześnie do biurka dochodzi światło dzienne.

W wersji morskiej dominują kolory niebiesko-zielone, wybijające się na kremowym tle. Charakteru wnętrzu przydaje ciemna podłoga i ciemne meble kuchenne. W tym przypadku miejsce pracy osłonięte zostało ozdobną ażurową ścianą. W wycięciach znalazło się miejsce na rośliny doniczkowe. Zostały one umieszczone także na parapetach.

Elementem dekoracyjnym wnętrza stał się tutaj także ozdobny pionowy grzejnik, który przeniesiony został spod okna na ścianę. Meble tapicerowane okryte są jasnymi materiałami. Na ścianach nie zabrakło miejsca na obrazy.

  • Koncepcja trzecia. Wyrazisty obraz z głęboką perspektywą na podświetlanym suficie podkreśla część wypoczynkową i daje wrażenie większej przestrzeni we wnętrzu.
  • Miejsce do pracy nie rzuca się w oczy za ciemną szybą, podobnie jak stonowana w kolorystyce zabudowa kuchenna.
  • Koncepcja trzecia. Mebel w ciągu kanapy rekompensuje brak stolika kawowego w typowym miejscu - przed kanapą.
  • Dzięki przezroczystości stołowego blatu przestrzeń pomieszczenia wydaje się większa.
  • Grzejnik spod okna przeniesiony został na ścianę. Wybór odpowiedniego grzejnika sprawi, że może on stać się elementem dekoracyjnym wnętrza.
  • Zastosowanie sufitów podwieszanych umożliwia umieszczenie większej ilości różnorodnych punktów świetlnych.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Design Atelier

Miejsca

Opinie (30) 1 zablokowana

  • ciekawe (5)

    ze wystarczy poprzestawiac sciany z kartonu, troche zainwestowac w nowe kafle i mozna znalezc miejsce dla wszystkich, pewnie nawet dla kota by się znalazlo! szkoda, że samodzielnie człowiek nie potrafi tak wymyślić...

    • 7 15

    • Kot w domu? W mieście? (2)

      O w mordę! Kaszubska mentalność z Kartuz.

      • 0 9

      • lepiej kot niż rozrzutnik giewna (1)

        szczekający na pół bloku

        • 7 4

        • Zgadzam się, chciaż o wiele bardziej cenię psa to nigdy do mieszkania w mieście, s**** szczeka itp. z kotem mniej zabawy. Natomiast na wieś to jak najbardziej ;)

          • 0 0

    • greg (1)

      Tylko jeszcze trzeba to zrealizować w praktyce a o tym architekci często nie mają pojecia. Na papierze wszystko da sie przesunąc, ale co to za problem przeniśc przyłącza wodne na druga cześc mieszkania.

      Jak dla mnie wyjściową koncepcją to powinna byc 3. skoro jest osobna sypialnia nie ma dramatu z salonem z aneksem kuchennym.
      Tragedia to jest jak sie spi na 15 m2 z lodówką i zmywarką koło łozka.

      • 2 0

      • oj, to trzeba współpracować z architektczyną co ma pojęcie o prakrtyce

        fakt. Papier przyjmie wszystko. Mnie jako arszitekta wnętrz zastanawia za to "dywanik" z wykładziny w 1 i 2 aranżacji. Mała hodowla roztoczy?

        • 0 0

  • Funkcjonalnie zdecydowanie koncepcja nr 3, (1)

    ale estetyka i kolorystyka aranżacji kompletnie nie z mojej bajki.

    • 10 2

    • dokładnie, kolory w stylu końca szalonych lat 90tych

      • 2 0

  • (1)

    Zupełnie niezgodnie z feng shiu kącik biurowy z każdej propozycji.
    Nie przerabiałabym łazienki na pokój nigdy w życiu ze względu na ewentualne zalania przez sąsiadów czy pęknięcia rury. Lepiej niech zalewa łazienkę i kafle niż pokój i meble.... Generalnie jedna z najsłabszych propozycji / aranżacji w ostatnim czasie.

    • 7 5

    • a masz tak szczelne drzwi, że nawet jak pęknie Ci rura to woda zostanie w łazience i nie wypłynie przez szpary przy drzwiach?

      • 0 1

  • "ŁAAAŁ"

    powiedział dizajner o dizajnerskim dizajnie.

    • 20 1

  • Nell (2)

    przy dobrych wiatrach i zgraniu rodzenstwa moze uda sie uniknac ich rozdzielania(bo jak tej samej plci to juz wogole luz) :)

    gratuluje osobnej kuchni i postarajcie sie ja zachowac, a moze tam stol jadalniany wejdzie po co jedzenie po calej chacie roznosic?
    choc przy dzieciach to i tak wszedzie okruszki, ale puki co i miejsce na kojec byloby w salonie.
    jestem przeciwnikiem komputerow w sypialmni(choc przy laptopie to nie robi problemu) ale jezeli pan pracuje w domu to ja bym wsadzila kompa do sypialni, mozna sie zamknac i spokojnie popracowac,chyba ze problemem jest ze pan pracuje po nocy a zona tego nie znosi to moze byc problem/ew nie przeszkadza praca i rozgardiasz domowy rownoczesnie. - puki dzieci male to w dzien w domu, jak starsze to szkola/przedszkole to nie ptrzeszkadzaja wiec ta opcja z salonem fajna.
    wsumie fajne mieszkanko i porada chyba bardziej chodzila o rodzaje uzadzenia takiego kacika i ciekawe pomysly
    mozna jeszcze balkon zaadaptowac pod gabinet ;)

    • 2 0

    • nie rozumiem, dlaczego kuchnia oddzielnie (1)

      masz oczywiście prawo, ale rozumiem, dlaczego kuchnia miałaby być oddzielona od części dziennej.

      Znam te wszystkie argumenty o czystości i zapachach, ale mnie nie przekonują.

      • 1 4

      • Też tego nie rozumiem. Każdy developer teraz sprzedaje nowe budownictwo z jednym pokojem więcej niż kiedyś.

        A z kuchni się teraz rezygnuje. Przecież i tak się je w pokoju.

        • 0 3

  • własna inwencja tówrcza (2)

    też mieliśmy problem z urządzeniem miejsca pracy w domu. Miejsce jedyne słuszne to tylko i wyłącznie salon, bo subiektywnie uważam, ze sypialnie mają służyć totalnemu odpoczynkowi. Zaprojektowałam sobie szafę, wszystko wymierzyłam, znalazłam stolarza i problem z głowy. Szafa wygląda jak klasyczny mebel wolno stojący - na dole podwójna szafka, a w środku wszystkie klamoty sieciowe, ups, drukarka, skaner, znalazło się nawet miejsce na dokumenty, po środku wysuwany blat z klawiaturą i myszką, górna część to wsuwane do środka drzwiczki aby nie przeszkadzały w trakcie użytkowania. W ciągu kilku sekund "biuro" znika i jak mi się spodoba mogę go przemieścić zmieniając ustawienie mebli. Wymiary szerokość 100 cm, głębokość 48 cm, wysokość 200 cm. Spokojnie można pracować z laptopem i stacjonarnym komputerem równocześnie. Tworzenie takich boxów w mieszkaniu to ograniczanie własnej przestrzeni życiowej.

    • 10 0

    • Podobnie to rozwiązałem

      Szafa/zabudowa rozsuwana z jednej strony standardowo: ubrania, z drugiej biurko, komp, drukarka, półki na kabelki, płytki, książki fachowe itd. Trzeba tylko pamiętać by wewnątrz zrobić gniazdko elektryczne i sieciowe. Szafę mam głęboką -wsuwam tam też krzesło i zamykam. Sprawdza się, a po pracy nie trzeba wszystkiego układać - wystarczy zasunąć :)

      • 5 0

    • Dokładnie taka wersje teraz tez chcemy zrobic

      Dalabys jakies namiary na osobe/firme ktora wam to zrobila?

      • 0 0

  • Ponoć wróżka mówiła,

    że wnet ceny lokali i gruntów gwałtownie spadną na łeb, na szyję.

    • 4 3

  • Dlaczego nad drzwiami nie ma pawlacza ? (2)

    można tam chowac stare buty i łyżwy

    • 11 3

    • buty się stawia przed drzwiami na klatce schodowej, a nie do pawlacza

      • 5 3

    • od tego jest piwnica.

      • 0 0

  • Panie Łukaszu, dlaczego pracuje Pan w domu? (2)

    Nie lepiej jak normalny człowiek wstać o szóstej i iść do pracy w zakładzie? Do czego to doszło. Nie wyobrażam sobie, aby np. stoczniowiec zabierał robotę do domu.

    Patologia w białych kołnierzykach :/

    • 9 10

    • Stoczniowiec zawsze zabiera robotę do domu!

      A to elektrody i spawarka żeby sobie kraty w balkonie wyspawać, a to farba okrętowa żeby sobie podwozie w golfie wymalować, fleksa też drogo chodzi, a to zestaw kluczy zawsze się przyda, młotek, jakieś kombinerki. Trzeba se radzić w życiu, nie?

      • 5 1

    • Panie Rychu, pracuje normalnie od 8-16, a w domu to rozne dodatkowe rzeczy

      Jakos trzeba sobie radzic i odprowadzac skladki na cala reszte ludzi :)

      • 0 0

  • Podoba mi się malowidło na .... suficie , oszczędnościowo fototapeta.

    Jak przyjemnie w łóżeczku lub kanapie leżąc popatrzeć sobie na widoczek na suficie. Polecam !!!!

    • 1 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane