• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Kuchnia otwarta na rodzinę

Katarzyna Koseda,Dorota Kamińska, Urszula Charmuszko
17 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Urban jungle w małym domu
Koncepcja pierwsza. W miejscu dotychczasowego wyjścia do kuchni powstała zabudowa ukrywająca lodówkę i zwiększająca powierzchnię przechowywania w przedpokoju. Jej szczyt zdobi oryginalna fototapeta. Koncepcja pierwsza. W miejscu dotychczasowego wyjścia do kuchni powstała zabudowa ukrywająca lodówkę i zwiększająca powierzchnię przechowywania w przedpokoju. Jej szczyt zdobi oryginalna fototapeta.

Dyskusja o tym, czy kuchnia i część wypoczynkowa powinny być połączone, czy kategorycznie rozdzielone nigdy nie będzie miała końca, a zwolennicy i przeciwnicy połączenia tych pomieszczeń nigdy nie znajdą kompromisu. Pani Katarzyna napisała do nas, bo nie wyobraża sobie spędzać czasu... zamknięta w kuchni.



Aktualny podział funkcjonalny mieszkania, zakładający fizyczne oddzielenie przestrzeni kuchni i salonu. Aktualny podział funkcjonalny mieszkania, zakładający fizyczne oddzielenie przestrzeni kuchni i salonu.
Nasza czytelniczka planuje zakup mieszkania. Jego rozkład deweloperski nie do końca przekonuje zarówno ją samą, jak i jej partnera.

- Nie wyobrażam sobie spędzania czasu na gotowaniu, zamknięta w tak małej kuchni, oddzielona od rodziny i znajomych - napisała w liście do redakcji. - Planujemy zburzenie ściany działowej pomiędzy kuchnią i salonem, w całości lub do połowy. Trudno nam jednak sobie wyobrazić, jak miałoby to wyglądać.

Zgodnie z oczekiwaniami pani Katarzyny, architektki z pracowni Urkado Projektowanie Wnętrz przygotowały dwie koncepcje aranżacji przestrzeni mieszkania obejmującej dotychczasową kuchnię i salon.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Istniejący układ zastąpiono otwartym planem, z organizującą przestrzeń meblościanką na granicy kuchni i salonu. Mebel ten wydziela strefy różnych aktywności. Koncepcja pierwsza. Istniejący układ zastąpiono otwartym planem, z organizującą przestrzeń meblościanką na granicy kuchni i salonu. Mebel ten wydziela strefy różnych aktywności.
W koncepcji pierwszej architektki postawiły na otwartą przestrzeń, światło, naturalność. Istniejący układ zastąpiono otwartym planem, z organizującą przestrzeń meblościanką, wydzielającą strefy różnych aktywności.

Meblościanka, w większości zbudowana z geometrycznych, przeszklonych elementów, płynnie przechodzi od jednej przestrzeni do drugiej, tworząc rodzaj, inspirowanego kulturą Bliskiego Wschodu, "baldachimu", rozpostartego nad wygodną, rozłożystą sofą.

Sofa z głębokim siedziskiem i poduchami to rodzaj otomany, zapewniającej komfort wypoczynku. Nieregularny układ przeszklonych elementów meblościanki, powtórzony został w zaprojektowanej bibliotece, stanowiącej niejako drugi filar ażurowego, drewnianego sufitu. Fantazyjne, dekoracyjne oświetlenie w głębi otomany doskonale podkreśla niejednolitą fakturę ściany.

Ostre, kanciaste linie zabudowy kuchennej, mebli modułowych w salonie i zimną powierzchnię przeszkleń skontrastowano miękkimi poduchami, tapicerowanymi ekranami stanowiącymi boki sofy i tapicerowanymi fotelami o miękkich liniach. Charakter zaproponowanych mebli i dodatków, zdradza młodzieńczą świeżość przyszłych mieszkańców.

W kuchni ilość szafek ograniczono do minimum, a lodówkę ukryto w nowo powstałej, karton-gipsowej zabudowie. Zabudowa ta tworzy dodatkowe szafki z dostępem od strony przedpokoju.

Całe wnętrze (z wyjątkiem jednej ściany w kolorze głębokiego granatu), utrzymano w jasnych, neutralnych barwach, stanowiących idealne tło dla olejnych obrazów, fototapety i innych dodatków, w których jako akcent kolorystyczny pojawia się fiolet - ulubiony kolor przyszłej pani domu.
Koncepcja druga

Koncepcja druga. Zbudowana na granicy salonu i strefy wejścia do mieszkania ścianka działowa gwarantuje większą intymność strefy wypoczynkowej. Koncepcja druga. Zbudowana na granicy salonu i strefy wejścia do mieszkania ścianka działowa gwarantuje większą intymność strefy wypoczynkowej.
Koncepcja druga to alternatywa dla otwartej na strefę wejścia do mieszkania przestrzeni salonu z aneksem kuchennym, zaproponowanej w koncepcji pierwszej.

Koncepcja ta zakłada bardziej intymny charakter części wypoczynkowej. Gwarantuje ją nowo powstała, na granicy przedpokoju i salonu, ścianka działowa. Jej niepełna wysokość zapewnia doświetlenie tej części mieszkania światłem dziennym, wpadającym przez okno tarasowe. Wokół tej ścianki zbudowano pojemną szafę, półki z dostępem od strony przedpokoju i salonu oraz zabudowę lodówki.

W kuchni ilość szafek ograniczono do niezbędnego minimum, co czyni tę niewielką przestrzeń lżejszą.

Za to do zabudowy wykorzystano każdy centymetr przestrzeni salonu. Drewniany blat kuchenny płynnie przechodzi w rodzaj siedziska okalającego stół, co sprzyja spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi. Przestrzeń pod siedziskiem zorganizowano w sposób umożliwiający przechowywanie w niej różnej wielkości elementów wyposażenia każdego mieszkania.

Cała przestrzeń jest prosta, ale niebanalna w swej estetyce. Wyrazisty akcent stanowi, usytuowany na granicy salonu i kuchni, projektowany mebel o oryginalnych, ażurowych bokach.

Kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrza, struktur na ścianach i posadzce i faktur w elementach dekoracyjnych, dodają fantazji i wyjątkowości projektowanej przestrzeni.

  • W kuchni ilość szafek ograniczono do niezbędnego minimum, co czyni tę niewielką przestrzeń lżejszą. Niepełna wysokość ścianki działowej na granicy przedpokoju i salonu zapewnia doświetlenie całej przestrzeni mieszkania światłem dziennym.
  • Drewniany blat kuchenny płynnie przechodzi w rodzaj siedziska, pełniącego dodatkowo funkcję przechowywania. Taki rodzaj organizacji przestrzeni wokół stołu sprzyja spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi.
  • Wzdłuż ścianki działowej zbudowano pojemną szafę i zabudowę kuchenną ukrywającą lodówkę. Usytuowany na granicy kuchni i salonu projektowany mebel o ażurowych bokach dodaje wnętrzu fantazji i oryginalności.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

URKADOKatarzyna Koseda,Dorota Kamińska, Urszula Charmuszko

Opinie (77) 4 zablokowane

  • Gdzie? (4)

    Gdzie można kupić nowe mieszkanie z kuchnią? Który deweloper i w jakim miejscu takie oferuje?

    • 26 2

    • Mało który. Powód jest prosty: mieszkanie x-pokojowe mozna sprzedac jako (1)

      mieszkanie x+1-pokojowe. Brzmi lepiej : 3 pokoje niz 2 pokoje. Drugi powod to masakrycznie kipeskie projekty - dużo łatwiej zaprokektować kuchniopokój 24m2 niz osobno pokoj i kuchnie na tej samej powierzchni, nie mówiąc o tym że wyjdą z tego klitki. Trzeci powod to kasa - ludzi nie stac na duza kuchnie i duzy pokoj - kiedy sie je połaczy ma się (złudne) wrażenie, ze mamy i duzy pokój i dużą kuchnię. A tak naprawde mamy olbrzymią kuchnie z jadalnią i telewizorem.

      • 20 3

      • lubiłam się uczyć wieczorem w kuchni

        Mój ojciec z wujkiem w kuchni grali w szachy, w pokoju obok można było spać, oglądać telewizję czy zajmować się czymkolwiek innym. Nie mówię już o jedzeniu i rozmowach przy śniadaniu, talerzu zupy itp. w kuchni.

        "Nasza czytelniczka" ma zapewne duże w stosunku do ilości domowników mieszkanie, "salon" (?) nie spełnia żadnej szczególnej funkcji, świeci pustkami i stąd te pomysły. Tym bardziej mnie dziwi takie oszpecanie mieszkania, jakie zresztą widać na zdjęciach. Ale wolność Tomku w swoim domku.

        • 12 1

    • wzgórze magellana

      Castel

      • 1 0

    • Mach.

      • 0 0

  • iech zburzą jeszcze ścianę pomiędzy salonem a łazienką

    po co się oddzielać od rodziny i znajomych

    • 38 7

  • "- Nie wyobrażam sobie spędzania czasu na gotowaniu, oddzielona od znajomych" (5)

    Ja też. Co więcej w ogole sobie nie wyobrażam spędzania czasu na gotowaniu dla znajomych.

    • 50 6

    • no to szerzej myśleć się przyda (2)

      tak oczywiście sama frajda zlewać makaron / ziemniaki ect i gadać ze znajomymi, kiedy ty sterczysz w garach a oni przy stoliku siedzą. Jeśli tak ma być to może lepiej zaprosić ich do kuchni - pogódź się z tym i przyznaj sobie że masz fatalne rozwiązanie. Nie wmawiaj sobie, że jest ok. Co prawda jesteś skazana/y do końca życia tak tkwić bo nie stać ciebie na nic lepszego ale przyznaj się do błędu życiowego jaki został popełniopny z braku kasy.

      • 7 9

      • Błąd życiowy?

        Czy ty przypadkiem nie przewartościowujesz pewnych rzeczy?

        • 10 2

      • Podczas obiadu dla dużej ilości osób z przyjemnością oddzielam się w kuchni, zamiast w nieuniknionym rozgardiaszu wykonywać kilka czynności na raz, jednocześnie zabawiając gości miłą relaksującą rozmową ;)

        • 14 1

    • kuchnia - pomieszczenie zbędne

      ja sobie nie wyobrażam w ogóle spędzania czasu na jakimś durnym gotowaniu

      • 6 5

    • gotuje się przed przyjściem gości , jak juz sa to sie co najwyżej podaje gorące lub odgrzane .

      "ja sobie nie wyobrażam w ogóle spędzania czasu na jakimś durnym gotowaniu" - najwyraźniej nie umiesz gotować

      • 3 1

  • (4)

    Dzisiejsza moda na otwarte kuchnie tudzież aneksy kuchenne wynika tylko i wyłącznie z faktu zubożenia społeczeństwa oraz zmian społeczno kulturowych i postępu ( a może w aspekcie społecznym uwstecznienia kulturowego).
    Popatrzcie na budownictwo międzywojenne. Spore kuchnie i do tego duże jadalnie (pokoje dzienne), w których stał kredens i porządny stół przy którym rodzina jadła posiłki, rozmawiała, babcie cerowały i robiły na szydełku a dzieci odrabiały lekcje i toczyło się codzienne życie w domowym zaciszu.
    Dzisiaj rolę wspomnianej jadalni pełni tzw. living room ( salon), gdzie jedynym wyeksponowanym i podstawowym meblem/wyposażeniem/obiektem pożądania każdej polskiej rodziny jest wielki telewizor, w który wpatrujemy się bez opamiętania i który kształtuje nasz światopogląd.

    • 62 2

    • Najnowsza moda to obudowywanie telewizora na kształt ołtarza.

      • 11 0

    • a moim zdaniem (2)

      to też kwestia stylu życia. Kiedyś było normą że gospodyni spędzała spotkanie towarzyskie czy święta w kuchni żeby domownicy czy goście dobrze się bawili. Mnóstwo koleżanek przyznawało że w momencie wychodzenia za mąż nie umiały nawet obrać marchewki bo wszystko w domu robiła mama. Teraz kiedy większość kobiet pracuje, a nadal chcą prowadzić życie towarzyskie - jest łatwiej i wygodniej mieć otwartą kuchnię. Nie każdy gotuje dla znajomych, ale jak rodzina wpadnie na święta to już podgrzewania się nie uniknie. Druga sprawa to że mając oddzielną kuchnię nigdy w życiu nic nie robiłam przy zamkniętych drzwiach więc zapach i tak się przenosi, nie miałabym nic przeciwko otwartej kuchni, przynajmniej ma się oko na to co dziecko ogląda w TV albo czy odrabia lekcje.

      • 9 8

      • zgadzam się (1)

        Moim zdaniem to właśnie jest kwestia stylu życia! Uwielbiam gotować i karmić swoich znajomych, Uwielbiam swoją kuchnię! Tam przeważnie zaczyną się i kończą imprezy! Jeśli myślicie o tym pomieszczeniu tylko jako o miejscu gotowania ziemniaków to jest Was szkoda.. A co do zubożenia społeczeństwa to się nie zgadzam. Ktoś chyba komuny nie przeżył skoro narzeka na dzisiejsze czasy.. Też chciałbym mieć 200m w kamienicy ale bądźmy realistami.. Tak żyją amerykanie, nie europejczycy (nie wspominając o polakach). Ołtaża nie mam od 5 lat! Pozdrawiam wszystkich lubiących dobrą kuchnię!

        • 3 5

        • ja też bardzo lubię moją zamkniętą kuchnię

          • 2 0

  • Otwarta kuchnias to dokładnie to samo co otwarte WC (2)

    dobre dla dzieci lumpenproletariatu :-)

    • 30 24

    • chyba się trochę zagalopowałeś.. (1)

      jest różnica między korzystaniem z toalety przy ludziach, a zalewaniem kawy..

      • 8 3

      • masz rację, ale na planie mieszkania poza kuchniosalonem widzę trzy oddzielne POKOJE

        Przebudowałaś już mieszkanie, żeby integrować się z rodziną i znajomymi w kuchniosalonie, a tymczasem domownicy zamykają się na czas gotowania obiadu lub po obiedzie w pokojach. I co wtedy z integracją? Nie lepiej byłoby stworzyć jedną wspólną przestrzeń z wydzieloną tylko łazienką?

        • 3 4

  • miłą atmosferę stwarzają pomieszczenia harmonijne i funkcjonalne, (1)

    po których nie chodzi się wężykiem omijając kanty i nieregularne bryły mebli wysuniętych do środka pokoju.
    Przy małej powierzchni jest to trudne zadanie, ale po co robić to na życzenie?

    • 13 0

    • Obijanie o kanty stymuluje rozwój dziecka.

      • 2 0

  • (1)

    Mam kuchnię łączoną z salonem i mówię: nigdy więcej! Może i ładnie i nowocześnie to wygląda (o ile się dobrze zaprojektuje), ale co z tego, skoro siedząc na kanapie słyszę pracę lodówki, a jak grzeję wodę w czajniku to mogę zapomnieć o słuchaniu w tym czasie muzyki. To samo, jak ktoś myje naczynia.

    • 35 9

    • "jak ktoś myje naczynia"

      kolega rączek sobie nie lubi brudzić... :)

      • 1 3

  • kuchnia otwarta - nie jest funkcjonalna

    Niestety zgadzam się !
    Doświadczam to od roku i już wiem, ze to się nie sprawdza.
    Pomijajac względy estetyczne.
    Szumy, zapachy, hałasy kuchenne są dość uciążliwe.
    No ale ja wybudowałam dom i pewnie z tą kuchnią zostanę już na zawsze.
    Taki projekt wybrałam w nieświadomości jednak i tak mam.

    Tym, którzy się zastanawiają nad taką kuchnią odradzam, może już trochę lepsza byłaby kuchnia półotwarta.

    • 35 2

  • kuchnia otwarta

    sprawdzi się tylko i wyłącznie jeśli robi się w niej same kanapki i popija napój z butelki...

    • 33 5

  • otwarta kuchnia a może jeszcze WC

    obecnie deweloperzy stosują to rozwiązanie ze względów ekonomicznych i metrażowych.
    Otwarta kuchnia to jest nieporozumienie. Jest to niefunkcjonalne i nieestetyczne rozwiązanie. Ja co prawda w kuchni staram się mieć zawsze porządek ale nie zawsze się daje to zrobić. I jak jeść wspólny niedzielny obiad w miłej atmosferze kiedy ze stołu widać pobojowisko kuchenne z przygotowania potrawy?
    Wystarczy spojrzeć na solidne stare rozwiązania w budownictwie - gdzie kuchnia ZAWSZE była oddzielna, nawet jak miała być mała, ciasna i ciemna ale była oddzielona. Jeszcze trochę a kibel też będzie w "open space"

    • 31 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane