• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Kuchnia z dużymi oknami

Dorota Janusiewicz
6 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Urban jungle w małym domu
Koncepcja pierwsza. Białe kafelki i dębowe drewno równoważą ciemne fronty kuchni. Miedziane akcenty dodają wnętrzu charakteru. Koncepcja pierwsza. Białe kafelki i dębowe drewno równoważą ciemne fronty kuchni. Miedziane akcenty dodają wnętrzu charakteru.

Jeśli kuchnia jest urządzona funkcjonalnie, to pozwala na jej komfortowe użytkowanie i spędzanie czasu z najbliższymi. Jednak nie zawsze łatwo jest znaleźć uniwersalne rozwiązania przy jej aranżacji. Pomieszczenia bardziej wymagające zawsze wymagają pewnych kompromisów.



Rzut pomieszczenia przed zmianami. Rzut pomieszczenia przed zmianami.
Aranżacja kuchni może być problematyczna, zwłaszcza jeżeli pomieszczenie zostało wygospodarowane w wyniku remontu. W takiej sytuacji jest nasza czytelniczka Natalia, której niewielka kuchnia jest wydzielona z pokoju.

- Kuchnia powstała po przerobieniu pokoju, stąd okna na całej ścianie, co jest bardzo kłopotliwe w aranżacji - napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka Natalia. Uwielbiam styl klasyczny, retro, prowansalski lub angielski. Marzy mi się taka właśnie kuchnia lub połączenie retro z nowoczesnym minimalizmem. Chciałabym, aby w kuchni było jasno. Lubię kolory ciepłe, ale nie zażółcone. Koniecznymi elementami w mojej kuchni są standardowe sprzęty.
Naszej czytelniczce zależy także na niewielkim stole do spożywania posiłków dla czteroosobowej rodziny.

- W kuchni zwykle jestem tylko ja, ewentualnie mąż przygotowujący herbatę lub kawę. Stół jadalny mamy w innym pomieszczeniu i każdorazowo muszę przenosić posiłki w inne miejsce. Chcę, by nowa kuchnia była miejscem, gdzie mogę usiąść rano z kubkiem kawy i książką, gdzie mam miejsce do przygotowywania posiłków i mogę ukryć zbędne rzeczy - dodaje Natalia.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotowała Dorota Janusiewicz z pracowni Alternatywne Studio.

Koncepcja pierwsza



  • Ważnym elementem aranżacji pierwszej wersji jest stara, porozbiórkowa cegła.
  • Pierwsza aranżacja uwzględnia mocne, zdecydowane kolory i materiały.
  • Fronty zabudowy meblowej zostały zachowane w granatowym kolorze.
  • Przy jednej ze ścian znalazł się niewielki stół jadalniany dla czterech osób.
  • Przy jednej ze ścian znalazła się częściowo przeszklona zabudowa na zastawę stołową.
  • Koncepcja pierwsza zakłada zabudowę meblową w kształcie litery L.
Pierwsza aranżacja zakłada umieszczenie ciągu kuchennego w kształcie litery L po prawej stronie od wejścia. Zabudowa znajduje się wzdłuż ściany z przyłączem wodno-kanalizacyjnym. Jedynie przy tej ścianie istnieje możliwość doprowadzenia wody i kanalizacji do zlewozmywaka i zmywarki.

Funkcja przechowywania w kuchni została przeniesiona na przeciwległą ścianę, gdzie została zaprojektowana wysoka, płytka zabudowa. Niektóre jej części zostały przeszklone z myślą o przechowywaniu naczyń i suchych produktów. Takie połączenie materiałowe doda wnętrzu lekkości.

Mimo skomplikowanego układu pomieszczenia znalazło się tu również miejsce na stół śniadaniowy z miejscem dla czterech osób. Ze względu na niewielką przestrzeń pomieszczenia taki stół pełni również rolę dodatkowego blatu roboczego.

Blat roboczy został doświetlony kinkietami znajdującymi się nad otworem okiennym. Nad stołem śniadaniowym znalazły się dwie oprawy wiszące, doświetlające pomieszczenie.

Pierwsza aranżacja uwzględnia mocne, zdecydowane materiały i kolory. Na ścianie szczytowej zaproponowana została okładzina z lica starej cegły, co podkreśla wysokość pomieszczenia.

Z jednej strony wysokość kuchni może wydawać się problematyczna, zwłaszcza w zakresie odpowiedniego oświetlenia sztucznego czy w sytuacji doprowadzenia zabudowy stolarskiej do sufitu, z drugiej natomiast sprawia wrażenie większej przestrzeni, co dla takiego metrażu jest bardzo pożądane.

Koncepcja druga



  • W tej wersji zabudowa meblowa została podzielona na dwie części.
  • Zlewozmywak i zmywarka ze względu na lokalizację pionów wodno-kanalizacyjnych zostały zlokalizowane po prawej stronie od wejścia.
  • Po drugiej stronie znalazła się "strefa gotowania" z płytą indukcyjną i pochłaniaczem walcowym w miedzianym odcieniu.
  • Ta aranżacja zakłada jedynie dwuosobowy stół. Znacznie więcej jest natomiast miejsca do przechowywania oraz blatu roboczego.
  • Druga koncepcja zakłada połączenie stłumionej zieleni z marmurem i czarno-białą mozaiką.
  • Nad blatem znajdują się otwarte półki na często używane szkło. Blat został doświetlony za pomocą kinkietów.
  • Druga wersja zakłada zupełnie inne rozwiązanie funkcjonalne przestrzeni.
  • Druga koncepcja zakłada podzielenie zabudowy meblowej na dwie przeciwległe ściany.
Druga koncepcja uwzględnia zupełnie inne rozwiązania funkcjonalne. Blat roboczy został w tym przypadku podzielony na dwie strefy. Zlewozmywak i zmywarka ze względu na lokalizację pionów wodno-kanalizacyjnych zostały zlokalizowane po prawej stronie od wejścia. W tym miejscu znajduje się również spory fragment blatu roboczego oraz miejsce na ekspres do kawy.

Nad blatem uwzględnione zostały otwarte półki na często używane szkło. Blat został doświetlony za pomocą kinkietów.

Na przeciwległej ścianie zaprojektowane zostało miejsce na płytę indukcyjną oraz wolno wiszący, ścienny pochłaniacz walcowy. Ściana oraz blat zostały wykończone okładziną kamienną w jasnych odcieniach. Ściana po lewej stronie od wejścia została zaaranżowana na wysoką zabudowę, lodówkę oraz piekarnik. Obok wysokiej zabudowy mamy miejsce na szafki wiszące z podświetleniem blatu. Również w tym układzie znalazło się miejsce na niewielki stolik śniadaniowy pod oknem.

Druga propozycja opiera się na jasnej stonowanej kolorystyce. Szafki podblatowe zostały zachowane w kolorze jasnej poszarzałej zieleni, a kamienne blaty są podkreślone miedzianymi dodatkami.

Ściany oraz skośny sufit są pomalowane na biały kolor, a podłoga jest zachowana w zdecydowanym czarno-białym deseniu.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Alternatywne Studio Dorota Janusiewicz

Miejsca

Opinie (26) 3 zablokowane

  • Tylko pierwszy układ (1)

    Jak w temacie, tylko pierwszy układ ma sens, chociaż ja bym zrezygnowała z tej zabudowy na naczynia i postawiła stół normalnie na środku lub przy tej ścianie, żeby wszyscy mogli normalnie zjeść. Takie były założenia projektu, a nie że pół rodziny może zje śniadanie. Bieganie z garnkiem przez całą kuchnię, żeby np. coś odcedzić jest zwyczajnie niebezpieczne. Podstawowe naczynia i produkty nie zajmują aż tyle miejsca. Rzadziej używaną zastawę można trzymać w pokoju. Skoro teraz stoi tam stół, to pewnie da się wygospodarować jakieś miejsce. Kolorystyka zależy m.in. od nasłonecznienia i oczywiście gustu. Nie lubię ciemnych mebli w kuchni i akurat planuję podobną zieleń. Ale ze zwyczajną bielą blatów przechodzącą w białe ściany, co bardzo powiększa wizualnie przestrzeń. Marmury mnie nie przekonują.

    • 0 3

    • Szuflady

      Gdzie tylko to możliwe, zamieniłabym szafki na szuflady. Funkcjonalność nie do przecenienia i można.w nich trzymać wszystko, w pełni wykorzystując miejsce.

      • 3 4

  • ładne koncepcje. jedynie problemem jest duża odległość w drugiej koncepcji między zlewem a płytą. Nie chciałabym z garnkiem przez kuchnie chodzić od zlewu do płyty...

    • 3 0

  • hlip hlip

    a jak zaaranżować kuchnię bez okna o powierzchni 4 m kw

    • 4 0

  • I projekt - nie da się otworzyć okna

    Jeśli po drugiej stronie jest balkon,z którego jest dostęp do ona, to pół biedy. Jeśli nie - to nie polecam takiego rozwiązania.

    • 1 1

  • na 3miasto

    jak zawsze podejmują niebywałe wyzwania. Zaaranżować dużą, jasną kuchnię. Albo "małą" łazienkę, 3 razy większą, niż przeciętna. Itp. Artykuły do klikania, nic poza tym. Używam adblocka.

    • 0 1

  • Topienie kasy w meble. Bezsens. Tej kasy nigdy nie odzyskasz

    Lepiej kupic zloto, srebro i tansze meble. Ew akcje jakis stablinyhc a zdołowanych spółek.

    • 0 1

  • lampy

    Zawsze chciałam mieć duże okno w kuchni więc gdy dowiedziałam się, że mąż kupił mieszkanie w którym jest "ślepa kuchnia" byłam załamana ale jak to się mówi z każdej sytuacji jest jakieś wyjście więc zamówiliśmy sobie do kuchni lampę coelux z polightme czyli sztuczne okno i trochę mi przeszło. Słyszeliście o tym?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane