• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Mały pokój dla dwójki dzieci

4 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
W małym pokoju trzeba myśleć o wykorzystaniu każdego centymetra sześciennego przestrzeni - również tej pod łóżkiem i pod sufitem. W małym pokoju trzeba myśleć o wykorzystaniu każdego centymetra sześciennego przestrzeni - również tej pod łóżkiem i pod sufitem.

Jeśli wnętrza mieszkalne są niewielkie, to prawie zawsze dzieje się tak z konieczności, a nie z wyboru. Ta konieczność dotyczy też dzieci, które muszą dzielić jeden mały pokój. Na szczęście przemyślana aranżacja pomaga w stworzeniu maksymalnie funkcjonalnej i niepowodującej konfliktów przestrzeni dla rodzeństwa.



Wymiary pokoju. Wymiary pokoju.
Nad takim, optymalnym, rozwiązaniem zastanawia się pan Sebastian.

- Proszę o pomoc w aranżacji pokoju o powierzchni 9 m kw. dla dwójki dzieci: dziewczynki w wieku 6 lat i o dwa lata młodszego chłopca. Muszą się tam znaleźć dwa pojedyncze łóżka, dwa biurka do nauki i szafki czy komody na ich rzeczy - napisał w liście do redakcji nasz czytelnik.

Ojciec dzieci zakłada, że w najbliższym czasie rodzinie nie uda się zmienić lokum na większe, więc dzieci póki co osobnych pokoi nie będą miały. A ponieważ szybko rosną, prosi o zaprojektowanie pokoju raczej jak dla dzieci w wieku szkolnym, bo lada dzień... już oboje będą chodzić do podstawówki. Kolory mogą być uniwersalne, najlepiej pastelowe.

Dwa warianty aranżacji tego pokoju przygotowały architektki z pracowni Design Atelier. Każda z koncepcji spełnia podstawowe założenia - przewidziane zostało miejsce do spania, nauki i przechowywania.

Koncepcja pierwsza
Przewiduje maksymalne wykorzystanie przestrzeni pod i nad miejscem do spania. Dzięki temu w pomieszczeniu zachowane zostało dojście do okna, a na powierzchni podłogi zostało nieco miejsca do zabawy.

Łóżka to meble wykonane na zamówienie, ich wysokość trzeba optymalnie dopasować do dzisiejszego wzrostu dzieci, uwzględniając jednocześnie, że w najbliższych latach będą szybko rosły. Głębokie szuflady pod łóżkiem pomieszczą dużo zabawek i przedmiotów, które na co dzień powinny być w zasięgu dziecięcych rąk, a także pościel. Fronty szuflad pozbawione są wystających uchwytów, dzięki czemu dzieci nie będą narażone na przypadkowe urazy.

Nad łóżkami zawisły, również wykonane na zamówienie, półki zamykane przesuwnymi drzwiczkami. W pierwszych latach dostęp do najwyższych półek będą mieli głównie rodzice. A jeśli dzieci będą chciały do nich zajrzeć stojąc na łóżku, przesuwne drzwiczki ułatwią im korzystanie z mebla i sprawią, że będzie to bezpieczniejsze.

Z pawlaczami styka się wykonana z tej samej płyty meblowej (oklejona na froncie pasującym do dziecięcego pokoju motywem) szafa ubraniowa. Wykorzystanie na zabudowę przestrzeni do samego sufitu zapewni miejsce na przechowywanie odzieży sezonowej czy rzadko używanych przedmiotów.

Pomiędzy biurkami znalazła się donica z wysoką rośliną, która wprowadza do dziecięcego pokoju naturalny element (można zastąpić ją np. wykonanym na wymiar akwarium), a jednocześnie pozwala wydzielić dwie niezależne przestrzenie - ułatwi to dzieciom skupienie się w czasie nauki. Przestrzeń nad biurkami wykorzystana została na półki przeznaczone na podręczne książki i zeszyty. Zamontowanie pod półkami lampek zapewni oświetlenie blatu i zaoszczędzi miejsce na samym blacie.

Ściana, na którą otwierają się drzwi wykorzystana została na tablicę korkową, gdzie dzieci będą mogły zawieszać ważne dla nich rysunki czy plan lekcji. Pastelowa, stonowana kolorystyka ścian przełamana została jaskrawymi zielonymi akcentami kolorystycznymi.

  • Chociaż pokój jest mały, każde z dzieci znajdzie w nim własną przestrzeń.
  • Naturalna przegroda pomiędzy biurkami pozwoli siedzącym przy nich dzieciom skupić się na swoich zadaniach.
  • Dodanie jednego akcentu kolorystycznego sprawia, że pomieszczenie nabiera charakteru i zmienia się jego nastrój.
  • Tablica korkowa może stać się galerią dziecięcych prac.
  • Koncepcja pierwsza. Przestrzeń do przechowywania znajduje się głównie nad i pod dziecięcymi łóżkami.

Koncepcja druga
Motywem przewodnim, który pomaga wizualnie powiększyć przestrzeń i spersonalizować dedykowane osobno chłopcu i osobno dziewczynce części pomieszczenia, są tapety przestawiające perspektywę widoczną za otwartym oknem. Optyczne "oszustwo" wspomaga także lustro znajdujące się na froncie szafy ubraniowej.

W wariancie tym nie ma bezpośredniego dostępu do okna. Dodatkowo, aby nie tracić cennych centymetrów, grzejnik przeniesiony został "w nogi" stojącego pod nim łóżka. Aby nie powodował on dyskomfortu umieszczony został w zabudowie z płyty meblowej (ogrzane konwekcyjnie powietrze wydostaje się przez kratkę u góry).

Aby przestrzeń pod łóżkami nie marnowała się, a jednocześnie aby obniżyć koszty umeblowania pokoju, pod materacem do spania znalazły się wysuwane pojemniki (mogą być plastikowe, kartonowe lub wiklinowe) na zabawki czy ubrania oraz pościel.

Nad łóżkami jest miejsce na otwarte półki na zabawki i inne przedmioty. Miejsce to może zostać wykorzystane także na bardziej pojemną zabudowę (jak w koncepcji pierwszej).

Biurka, zlokalizowane podobnie jak w koncepcji pierwszej, rozdziela tym razem wysoki regał z miejscem na książki, zeszyty czy podręczne przedmioty (fototapety wykluczają możliwość zamontowania półek jak w koncepcji pierwszej).

Spójna i jednolita (w tym wariancie błękitna) kolorystyka ścian i wykładziny podłogowej jest doskonałym tłem do wyeksponowania zamysłu ukrytego w fototapetach.

  • Biurka rozdzielone zostały wysokim regałem na książki, zeszyty i podręczne przybory do nauki.
  • Otwarte półki na ścianie to miejsce na ulubione zabawki lub książki. Opcjonalnie mogą zostać zastąpione bardziej pojemnymi szafkami wiszącymi.
  • Umieszczenie na ścianie fototapet z ilustracjami przedstawiającymi przestrzeń i perspektywę to sposób na optyczne powiększenie małych pomieszczeń.
  • Jednolita kolorystyka ścian i podłogi stanowi doskonałe tło do wyeksponowania motywów prezentowanych na fototapetach.
  • Koncepcja druga. Łóżka znalazły się w przeciwległych częściach pokoju. Rozdziela je dwudzielna szafa.

Koncepcja trzecia
Ten wariant również oznacza brak bezpośredniego dostępu do okna. Kaloryfer ponownie został przeniesiony spod okna, tym razem wystarczyło przykryć go ażurową płytą meblową.

Umieszczenie szafy naprzeciwko wejścia pozwala stworzyć niewidoczny od drzwi kącik - do działania dla dziecka, które właśnie szykuje niespodziankę dla reszty rodziny! Zanim potrzebne będzie drugie biurko do nauki w tym miejscu umieścić warto opuszczany na ścianę blat. Dzięki takiemu rozwiązaniu w pomieszczeniu pozostanie więcej miejsca na zabawę.

Łóżka
w tej koncepcji również wykonane zostały na zamówienie - kryją system pojemnych szuflad. Aby zaoszczędzić dziecięcym kolanom obecności wystających uchwytów można zastosować system "push click" - wystarczy delikatnie nacisnąć front szuflady, aby się otworzyła.

W pomieszczeniu znalazły się pojemne szafy ubraniowe, wszystkie od góry połączone są wspólną płytą meblową, która tworzy dużą w swojej powierzchni, zamocowaną na wysokości 230 cm, półkę pawlaczową. Można na niej poukładać kartony z odzieżą sezonową czy rzadko używanymi przedmiotami. W prawym rogu pomieszczenia, pod pawlaczem, powstała kolejna mało rzucająca się w oczy przestrzeń - w sam raz do przechowywania dziecięcych skarbów.

  • Ściany pokoju pomalowane zostały różnymi kolorami. Powoduje to wrażenie załamywania płaszczyzn ścian - pomieszczenie przestaje być zwykłym prostopadłościanem, staje się wielowymiarowe.
  • Po opuszczeniu, znajdujący się za szafą blat, przestaje być widoczny. W pomieszczeniu jest więcej miejsca na zabawę.
  • Pod pawlaczem za szafą znajdującą się na prawo od wejścia znalazła się wnęka - doskonałe miejsce na ukrycie dziecięcych skarbów.
  • Półka łącząca od góry szafy ubraniowe to dodatkowe miejsce, które można wykorzystać na przechowywanie rzadko używanych przedmiotów.
  • Koncepcja trzecia. W pomieszczeniu znalazły się dwie niezależne szafy ubraniowe. Na łączącej je od góry półce pawlaczowej można ustawić kolorowe kartony.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Design Atelier

Miejsca

Opinie (37) 1 zablokowana

  • wspólny pokój (1)

    Nie podobają mi się te propozycje.Moja dwójka też będzie mieć jeden pokój 12m.Jedno jest pewne będą miec pietrowe lozko,szafe na ubrania,regał na ksiazki,gry itp,wiszace półki, biurko podwójne i to wszystko.Pokój jest prostokątny,więc zagospodarowanie to duży problem,ale damy rade.W dzieciństwie tez mialam wspolny pokoj z siostra,bylo ok:)

    • 0 1

    • 12 m2 to już jest szał

      O czym kobieto mówisz 9 a 12 metrow to jest kolosalna różniaca przy arażnacji pokoju dla 2 dzieci, ja mieszkałam w 12 m z siostrą i nie było żadnego problemu (pokój kwadtarowych a teraz mam prostokątny 9 m i mam problem

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane