• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Aranżacje. Wnętrze bezpieczne dla niepełnosprawnego dziecka

Koncepcja pierwsza. Pozostawienie kuchni otwartej częściowo na pokój pozwoli naszej czytelniczce stale doglądać syna.
Koncepcja pierwsza. Pozostawienie kuchni otwartej częściowo na pokój pozwoli naszej czytelniczce stale doglądać syna. Wiz. Joemi Home

Wnętrza, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną wymagają odpowiedniej aranżacji - usunięcia ograniczeń i uwzględnienia kwestii bezpieczeństwa. Większość osób nie zdaje sobie sprawy jakie to trudne, gdy chronić przed samym sobą trzeba osobę nie w pełni świadomą swoich czynów.Rzut i wymiary mieszkania
Rzut i wymiary mieszkania Wiz. Joemi Home
A zadanie to jest jeszcze trudniejsze, jeżeli do dyspozycji mamy niewielkie mieszkanie. W takiej sytuacji znalazła się właśnie nasza czytelniczka - pani Dorota, która w mieszkaniu o powierzchni 41,3 m kw. mieszka z 11-letnim, niepełnosprawnym intelektualnie synem. Jego stan opisuje ona jako bliski autyzmowi, chociaż de facto nie jest to dokładnie ta choroba.

- Ze względu na niepełnosprawność syna zależałoby mi na oddzieleniu kuchni od strefy dziennej, bo to pomieszczenie nie jest bezpieczne, absolutnie nie może ono być dostępne. Syn jest coraz większy i bramka dla małych dzieci przestaje spełniać swoją rolę - czytamy w liście naszej czytelniczki Doroty. - Dodatkowo, kanapa na której śpię, regularnie wymaga czyszczenia, bo syn ją zabrudza. Dlatego zależałoby mi na wygospodarowaniu czystego miejsca do spania także dla mnie.
Pani Dorota rozważa zlikwidowanie garderoby celem wydzielenia miejsca dla niej lub dla syna.

Dwie koncepcje aranżacji mieszkania przygotowały Jolanta Kozakiewicz i Emilia Anusewicz z pracowni JoEmi Home.

Obie wersje zakładają wydzielenie we wnętrzu przestrzeni prywatnej dla naszej czytelniczki i jej syna, oddzielenie kuchni od pokoju dziennego i zaplanowanie rozwiązań, dzięki którym pani Dorota będzie spokojna o bezpieczeństwo syna.

Koncepcja pierwszaPonieważ w mieszkaniu są tylko dwa okna, niemożliwe było wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia z oknem.

Pokój dla naszej czytelniczki ze standardowym łóżkiem i szafą ma ukryte drzwi na pełną wysokość mieszkania z możliwością schowania ich w ścianie. Do sypialni wchodzi się z pokoju dziecka. Dzięki takiemu rozwiązaniu w dzień drzwi mogą być zamknięte, a w nocy, jeśli zachodzi taka potrzeba, nasza czytelniczka może je otworzyć, by słyszeć dziecko.

Ze względu na pojemną zabudowę w korytarzu i pokoju dziennym, w pokoju syna znajduje się głównie przestrzeń do zabawy. Na prośbę naszej czytelniczki wygospodarowane zostało tu miejsce na trampolinę. Na ścianie obok niej zostały ułożone panele tapicerowane. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo, projekt uwzględnia zabudowanie grzejnika. Fragment ściany pokryty tu został farbą tablicową, aby dziecko mogło malować kredą. Całość utrzymana jest w stonowanych barwach, tak aby nie wywoływać niepotrzebnych bodźców u dziecka.

Kuchnia została oddzielona od pokoju dziennego zabudową meblową oraz dodatkową ścianką o wysokości 130 centymetrów. Ponieważ czytelniczce zależało, aby kuchnia była zamknięta w taki sposób, żeby mogła podczas gotowania widzieć syna w strefie dziennej, wejście do kuchni oddzielają drzwi z płyty meblowej.

Kolorystyka kuchni i salonu jest ciepła, jasna i przytulna. Okrągły stół idealnie wpasowuje się w tę niewielką przestrzeń. Znalazła się tam też wygodna kanapa i duża zabudowa na wymiar, która pomieści wiele rzeczy.

W korytarzu jest miejsce na trzydrzwiową szafę. Dwa moduły pomieszczą ubrania wierzchnie, a trzeci może być szafą gospodarczą, w której można schować odkurzacz, mop czy wiadro. Obok szafy jest wnęka z siedziskiem i wieszakami na ubrania.

W tej koncepcji bazowe kolory to odcienie turkusu i beżu, które przeplatają się w całym mieszkaniu. Łazienka zachowana jest w podobnej kolorystyce i pasuje do całości. Zmieściła się w niej duża wanna, o którą prosiła czytelniczka, podwieszone WC z szafką na akcesoria łazienkowe oraz umywalka i wolnostojąca pralka, która mieści się pod blatem.

Koncepcja drugaW drugiej koncepcji wydzielone zostały dwa pomieszczenia - sypialnia naszej czytelniczki oraz pokój dziecka. Do obu z nich wchodzi się z korytarza. W sypialni zamontowano naświetle z możliwością uchylenia go w celu wentylowania pokoju. W pomieszczeniu zmieściły się łóżko i szafa. Nad łóżkiem zaprojektowana została wisząca szafka z ryflowanymi frontami oraz wbudowanym oświetleniem LED od spodu szafki. Na ścianie farbą namalowano figury geometryczne.

Pokój dziecka ze względu na jego chorobę został zachowany w stonowanej kolorystyce. Podobnie jak w pierwszym wariancie, wygospodarowana została przestrzeń do zabawy. Jest też składany materac do ćwiczeń. Zmieści się także trampolina na środku pokoju. Zaprojektowana zabudowa meblowa w dolnej części ma otwartą półkę oraz szuflady na klocki i zabawki, powyżej szafki na ubrania. Druga koncepcja także zakłada zabudowany grzejnik.

Kuchnia została oddzielona od pokoju dziennego ścianką o wysokości 110 cm. Z góry zamontowano na niej blat, przy którym dwie osoby mogą zjeść posiłek. Na ściance od strony pokoju zamontowano dodatkowy, podnoszony blat, przy którym chłopiec będzie mógł spożywać posiłki. Kuchnia zamknięta jest drzwiczkami od strony korytarza.

W strefie dziennej zmieściła się sofa i wisząca zabudowa oraz komoda z ryflowanymi frontami. W korytarzu natomiast zaprojektowana została zabudowa z siedziskiem i szafa, która może pełnić rolę szafy na ubrania wierzchnie lub szafy gospodarczej.

W łazience umieszczono wolnostojącą wannę, misę WC i umywalkę. Nad sanitariatami zamontowano na całej długości ściany szafki z lustrzanymi frontami, które nie tylko pomieszczą sporo rzeczy, ale i optycznie powiększają łazienkę.

W drugiej wersji w mieszkaniu kolorem bazowym jest biel, którą dopełniają pastelowe odcienie niebieskiego i zieleni.

Opinie (7)

 • (1)

  Ogólnie da się wyraźnie zobaczyć, że przez ostatnie 30 lat deweloperzy bardzo poprawili plany mieszkań względem komfortu osób niepełnosprawnych, np. osób niewidomych. Jak to się przejawia? O tym decyduje kilka mało rzucających się w oczy, ale bardzo znaczących acz tendencji

  • 2 6

  • Zawiecha telefonu, kontynuuję dalej;)
   *aczkolwiek nierzucających się w oczy tendencji. Po pierwsze, znaczącym zmianom uległ metraż mieszkań. Wiadomo, że niepełnosprawna ruchowo lub niewidoma osoba będzie lepiej się poruszała po mniejszej, dobrze znajomej powierzchni, gdzie ma wszystko pod ręką. Dlatego bardzo radykalnie zaczęły spadać średnie metraże mieszkan w nowych inwestycjach. Przykładowo kiedyś apartament to bylo luksusowe mieszkanie o powierzchni od 100 m2. Obecnie definicja co do wymaganego metrażu "apartamentów" wyraznie spadła, gdzie można tak określić lokal mieszczacy się od 25- 30m2:) Do tego gdy z takiego lokalu obetniemy metraż kuchni, wpychając meble kuchenne do pokoju- otrzymujemy prestiżowy aneks kuchenny. Ponadto coraz popularniejszy będzie pomysl upychania wszystkiego w lokalach o powierzchni 10m2, zwanych mikroapartametami inwestycyjnymi. Wychodzi na to, że taka osoba może mieć wszystko pod ręką w jednym pokoju! Przykładowo: jednocześnie można się myć i zmywać naczynia. Do tego osoba posiadająca taki apartament będzie fajna i modna, tak więc idą nowe, lepsze czasy! Ku chwale developerów.

   • 11 5

 • na to, co jest, (1)

  całkiem niezłe te propozycje. Ale z drugiej strony, dlaczego rodzic z niepełnosprawnym dzieckiem gnieździ się w klitce. Czemu nie ma pomocy w znalezieniu i dofinansowaniu lepszego/większego mieszkania z winda, dobrym dojazdem dla mamy do pracy, dla dziecka do szkoły, na rehabilitacje?! znikąd pomocy ani finansowej, ani organizacyjnej.

  • 2 0

  • Dla seniorów też nie ma dofinansowania. Na stare lata ludzie też gnieżdżą się w złych warunkach, nie maja pomocy znikąd, bo rodzinka zajęta jest sobą. Skoro nie ma pieniędzy dla tych, co całe życie budowali to, co mamy teraz, podatki płacili, to dlaczego ma być dla dziecka, które przecież ma rodziców? A senior często nie ma nikogo, rodzinka tylko czeka na jego śmierć.

   • 0 0

 • Ciekawy materiał, my teraz urządzamy mieszkanie dla taty, który jest już b. wiekowy - też mamy wyzwanie, ale na szczęście teraz jest dużo fajnych rozwiązań. Nowa Letnica - jesteśmy zadowoleni z zakupu.

  • 3 0

 • ja polecam też małe osiedla i spokojne, jak szumilas. blizej centrum mieszka wiecej mlodych, jest głośno i to też może powodować dyskomfort.. wiemy ze swojego doswiadczenia, teraz musimy zmieniac mieszkanie, bo sasiedzi niestety sa dramatem dla syna

  • 0 0

 • Urządzenie takiego mieszkania nie jest łatwe. Wujek jeździ na wózku i wszystkie szafki czy sprzęty są na takiej wysokości aby mógł z nich korzystać. Ma też w domu zmywarkę, roombę, suszarkę automatyczną, aby ułatwiały mu obowowiązki.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Open house Gdynia 2022
muzyka na żywo, wystawa, spacer
maj 20-22
piątek - niedziela, g. 17:30
Gdynia
Wstęp wolny
Dni Otwarte marki Herman Miller
spotkanie, pokaz, dni otwarte
maj 20-21
piątek - sobota
Gdańsk, Krusel Home/Office
Wstęp wolny

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
27650 zł/m2
Gdynia Orłowo
20750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18850 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17400 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
15550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
13400 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane