Wnętrza, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną wymagają odpowiedniej aranżacji - usunięcia ograniczeń i uwzględnienia kwestii bezpieczeństwa. Większość osób nie zdaje sobie sprawy jakie to trudne, gdy chronić przed samym sobą trzeba osobę nie w pełni świadomą swoich czynów.
A zadanie to jest jeszcze trudniejsze, jeżeli do dyspozycji mamy niewielkie mieszkanie. W takiej sytuacji znalazła się właśnie nasza czytelniczka - pani Dorota, która w mieszkaniu o powierzchni 41,3 m kw. mieszka z 11-letnim, niepełnosprawnym intelektualnie synem. Jego stan opisuje ona jako bliski autyzmowi, chociaż de facto nie jest to dokładnie ta choroba.
- Ze względu na niepełnosprawność syna zależałoby mi na oddzieleniu kuchni od strefy dziennej, bo to pomieszczenie nie jest bezpieczne, absolutnie nie może ono być dostępne. Syn jest coraz większy i bramka dla małych dzieci przestaje spełniać swoją rolę - czytamy w liście naszej czytelniczki Doroty. - Dodatkowo, kanapa na której śpię, regularnie wymaga czyszczenia, bo syn ją zabrudza. Dlatego zależałoby mi na wygospodarowaniu czystego miejsca do spania także dla mnie.
Pani Dorota rozważa zlikwidowanie garderoby celem wydzielenia miejsca dla niej lub dla syna.
Dwie koncepcje aranżacji mieszkania przygotowały Jolanta Kozakiewicz i Emilia Anusewicz z pracowni JoEmi Home.
Obie wersje zakładają wydzielenie we wnętrzu przestrzeni prywatnej dla naszej czytelniczki i jej syna, oddzielenie kuchni od pokoju dziennego i zaplanowanie rozwiązań, dzięki którym pani Dorota będzie spokojna o bezpieczeństwo syna.
Koncepcja pierwsza
Tego rodzaju drzwi pozwolą na komfortowe przemieszczanie się mamy i syna.
Wiz. Joemi Home
Pokój dla naszej czytelniczki ze standardowym łóżkiem i szafą ma ukryte drzwi na pełną wysokość mieszkania z możliwością schowania ich w ścianie. Do sypialni wchodzi się z pokoju dziecka. Dzięki takiemu rozwiązaniu w dzień drzwi mogą być zamknięte, a w nocy, jeśli zachodzi taka potrzeba, nasza czytelniczka może je otworzyć, by słyszeć dziecko.
Ze względu na pojemną zabudowę w korytarzu i pokoju dziennym, w pokoju syna znajduje się głównie przestrzeń do zabawy. Na prośbę naszej czytelniczki wygospodarowane zostało tu miejsce na trampolinę. Na ścianie obok niej zostały ułożone panele tapicerowane. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo, projekt uwzględnia zabudowanie grzejnika. Fragment ściany pokryty tu został farbą tablicową, aby dziecko mogło malować kredą. Całość utrzymana jest w stonowanych barwach, tak aby nie wywoływać niepotrzebnych bodźców u dziecka.
Kuchnia została oddzielona od pokoju dziennego zabudową meblową oraz dodatkową ścianką o wysokości 130 centymetrów. Ponieważ czytelniczce zależało, aby kuchnia była zamknięta w taki sposób, żeby mogła podczas gotowania widzieć syna w strefie dziennej, wejście do kuchni oddzielają drzwi z płyty meblowej.
Kolorystyka kuchni i salonu jest ciepła, jasna i przytulna. Okrągły stół idealnie wpasowuje się w tę niewielką przestrzeń. Znalazła się tam też wygodna kanapa i duża zabudowa na wymiar, która pomieści wiele rzeczy.
W korytarzu jest miejsce na trzydrzwiową szafę. Dwa moduły pomieszczą ubrania wierzchnie, a trzeci może być szafą gospodarczą, w której można schować odkurzacz, mop czy wiadro. Obok szafy jest wnęka z siedziskiem i wieszakami na ubrania.
W tej koncepcji bazowe kolory to odcienie turkusu i beżu, które przeplatają się w całym mieszkaniu. Łazienka zachowana jest w podobnej kolorystyce i pasuje do całości. Zmieściła się w niej duża wanna, o którą prosiła czytelniczka, podwieszone WC z szafką na akcesoria łazienkowe oraz umywalka i wolnostojąca pralka, która mieści się pod blatem.
Koncepcja druga
W drugiej wersji pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią powstał blat do spożywania posiłków.
Wiz. Joemi Home
Pokój dziecka ze względu na jego chorobę został zachowany w stonowanej kolorystyce. Podobnie jak w pierwszym wariancie, wygospodarowana została przestrzeń do zabawy. Jest też składany materac do ćwiczeń. Zmieści się także trampolina na środku pokoju. Zaprojektowana zabudowa meblowa w dolnej części ma otwartą półkę oraz szuflady na klocki i zabawki, powyżej szafki na ubrania. Druga koncepcja także zakłada zabudowany grzejnik.
Kuchnia została oddzielona od pokoju dziennego ścianką o wysokości 110 cm. Z góry zamontowano na niej blat, przy którym dwie osoby mogą zjeść posiłek. Na ściance od strony pokoju zamontowano dodatkowy, podnoszony blat, przy którym chłopiec będzie mógł spożywać posiłki. Kuchnia zamknięta jest drzwiczkami od strony korytarza.
W strefie dziennej zmieściła się sofa i wisząca zabudowa oraz komoda z ryflowanymi frontami. W korytarzu natomiast zaprojektowana została zabudowa z siedziskiem i szafa, która może pełnić rolę szafy na ubrania wierzchnie lub szafy gospodarczej.
W łazience umieszczono wolnostojącą wannę, misę WC i umywalkę. Nad sanitariatami zamontowano na całej długości ściany szafki z lustrzanymi frontami, które nie tylko pomieszczą sporo rzeczy, ale i optycznie powiększają łazienkę.
W drugiej wersji w mieszkaniu kolorem bazowym jest biel, którą dopełniają pastelowe odcienie niebieskiego i zieleni.