• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Minimalistyczna sypialnia

Aleksandra Kulczycka, Michał Majewski
28 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Pierwsze mieszkanie singla
Koncepcja druga. Przestrzeń pod oknami można wykorzystać na poręczną zabudowę. Dzięki temu zyskujemy też szerszy parapet. Sposobem na odwrócenie uwagi od asymetrii jaką wprowadzają okna różnej wielkości jest umieszczenie lustra na ich wysokości. Koncepcja druga. Przestrzeń pod oknami można wykorzystać na poręczną zabudowę. Dzięki temu zyskujemy też szerszy parapet. Sposobem na odwrócenie uwagi od asymetrii jaką wprowadzają okna różnej wielkości jest umieszczenie lustra na ich wysokości.

W czasie urządzania mieszkania sypialnia często wydaje się być najmniejszym problemem. Jej funkcja jest oczywista - nie licząc snu spędzamy w niej stosunkowo niewiele czasu. A kiedy już urządzimy salon, kuchnię czy łazienkę okazuje się, że brakuje dobrych pomysłów.



Układ i wymiary pomieszczenia. Układ i wymiary pomieszczenia.
W takim momencie znajduje się Monika i Marek. Są młodym małżeństwem. Postanowili samodzielnie zaprojektować i wykończyć swoje mieszkanie. Niestety nie potrafili poradzić sobie z sypialnią.

- Mieszkanie jest urządzone w minimalistycznym i nowoczesnym stylu. Dominuje biel, szarość i fiolet. Na cały lokal składają się dwie sypialnie, pokój dzienny z aneksem kuchennym, przedpokój, garderoba, WC oraz łazienka - napisali w liście do redakcji. - Zastanawiamy się nad ustawieniem łóżka, tak aby nie zajęło ono całego pomieszczenia, oraz elementów dodatkowych - krzeseł, fotela, stolika lub małej komody. Nie chcemy jednak "zagracić" tego pokoju. Chcielibyśmy, aby łączył w sobie funkcję wypoczynkową, będąc sypialnią, miejscem do poczytania książki oraz odpoczynku. Szafa nie jest tu potrzebna, ale mamy trochę przedmiotów, które właśnie tu powinny znaleźć swoje miejsce.

Nie jest łatwo zaaranżować sypialnię tak, by była ona oszczędnie wyposażona, ale funkcjonalna, być może lekko surowa w wyrazie, a jednocześnie przytulna. O znalezienie złotego środka pokusili się architekci z SAMM studio, opracowując dwa warianty aranżacji.

Pokój pomimo 13,7 m kw. powierzchni wcale nie jest pomieszczeniem łatwym do zaaranżowania. Wysokość 3,1 m i dwa okna o różnym rozmiarze optycznie zniekształcają proporcje pomieszczenia. Dodatkowo, wnęka na szafę obliguje w pewnym sensie ustawienie łóżka oraz innych mebli. Na podłodze położono panele w kolorze ciemnego orzecha. Zgodnie z planem Moniki i Marka, nie zostaną one wymienione.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. We wnęce na szafę umieszczono obszerny regał i komodę. Koncepcja pierwsza. We wnęce na szafę umieszczono obszerny regał i komodę.
W tym wariancie łóżko zostało umiejscowione na lewo od wejścia, prostopadle do osi drzwi-okno. Za nim, na ścianie zaprojektowano fototapetę z motywem morskim, zawierającym w sobie barwy występujące w pomieszczeniu.

Z uwagi na istnienie w mieszkaniu garderoby, a więc brak konieczności usytuowania tutaj szafy na ubrania, we wnęce został ustawiony regał na książki i inne przedmioty, a także komoda z szufladami - wszystko to w formie swoistej meblościanki.

Całość została uzupełniona fotelem obitym ciepłą w wyrazie tapicerką, o wyraźnej fakturze, a także oświetleniem w formie delikatnych opraw.

Asymetria okien została zredukowana poprzez częściowe lub całkowite ich przesłonienie błękitną tkaniną, nawiązującą kolorystyką do motywu z fototapety.

Błękitny jest także dywan, który razem z zasłonami pozytywnie wpływa na kompozycję zbyt wysokiego pomieszczenia - ściąga uwagę na wysokości wzroku.

Kolorystykę uzupełnia ciemny brąz podłogi oraz jasny odcień drewna istniejących drzwi i projektowanych listew, przeplatający się także z ciemnym drewnem w zabudowie meblościanki.

  • Fototapeta z motywem przemycającym perspektywę powiększa pomieszczenie i nadaje mu głębi.
  • Otwarty regał i komoda tworzą tu rodzaj nietypowej meblościanki wykorzystującej przestrzeń wnęki aż do samego sufitu.
  • Umieszczenie łóżka w taki sposób, że leżąca w nim osoba widzi wejście do pomieszczenia wydaje się najbardziej naturalne.
  • Wygodny, zwracający uwagę swoją budową i fakturą fotel jest doskonałym miejscem do odpoczynku z dala od domowego rwetesu.


Koncepcja druga

Koncepcja druga. Łóżko z wezgłowiem we wnęce. Koncepcja druga. Łóżko z wezgłowiem we wnęce.
Łóżko zostało ustawione we wnęce na szafę. Obok niego znalazło się miejsce na narożny regał z półkami. Udało się w ten sposób "uwolnić" znaczną część powierzchni pokoju. W pomieszczeniu jest dzięki temu trochę lepsza niż w pierwszym wariancie komunikacja.

Na ścianie z oknami zaprojektowano kolejny regał, tym razem do wysokości parapetu. Jest to korzystne usytuowanie z uwagi na łatwą dostępność do książek, czasopism czy sprzętu RTV. Jednocześnie mebel nie przytłacza pomieszczenia. Aby nieco poprawić proporcje ściany z oknami o różnych wymiarach usytuowanych asymetrycznie względem jej osi, możliwe jest ustawienie np. lustra czy obrazu tak, by ściągało na siebie uwagę.

Kolorystyka wnętrza to głównie zestawienie bieli z ciemnym odcieniem drewna. Ciepło ziemistego odcienia brązu kontrastuje z chłodem betonowego motywu tapety. Całość jest uzupełniona błękitem dywanów i materiałów obiciowych łóżka.

  • Tapeta imitująca beton architektoniczny nadaje wnętrzu surowy, minimalistyczny charakter.
  • Pionowa zabudowa obok łóżka pełni rolę ciekawego, rozbudowanego nocnego stolika.
  • Ostateczny nastrój budują dodatki - grafika na ścianie, forma fotela, sposób zasłonięcia okien. Ich zmiana w przyszłości pozwoli odświeżyć wymowę tego wnętrza.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

SAMM Aleksandra Kulczycka, Michał Majewski

Opinie (46)

  • Minimalizm a uproszczeniowość

    Minimalizm jest szlachetny. Geniusz nie potrzebuje wielu kresek do stworzenia wartościowej formy.

    Uproszczeniowość to "proste sprzęty": proste do wymyślenia, proste do wyprodukowania, proste do magazynowania i proste do złożenia.
    Uproszczeniowe są mieszkania z aneksem kuchennym. Uproszczeniowe jest krzesło z rurkowatymi nóżkami. Uproszczeniowe są meble ze sklejki. Urposzczeniowa jest kołdra "antyalergiczna". Uproszczeniowa jest siatka na świetlówkę. Urposzczeniowe są laminaty podłogowe.

    Przedstawione wnętrza nie są minimalistyczne. Są tylko uproszczeniowe...

    • 6 6

  • Brak w słowniku języka polskiego (7)

    takiego rzeczownika: "uproszczeniowość"

    • 13 0

    • Oczywiście, że nie ma (6)

      jeszcze nie ma.

      Właśnie to słowo wymyśliłem i opublikowałem. Jeśli się spodoba i będzie wielokrotnie powtarzane to wejdzie do słownika. Jeśli nie - umrze śmiercią naturalną.

      Tworząc słowo "uproszczeniowość" wykazałem się kreatywnością (tworzenie czegoś z niczego). Kto wie czy nie większą niż autorzy powyższych wizualizacji. Uproszczeniowych, nie minimalistycznych.

      • 3 2

      • (3)

        Bys wykazał jakimś namacalnym efektem to bym to nazwał kreatywnością. Ale piszesz jak potłuczony:/

        • 2 1

        • Wpisz "Uproszczeniowość" w google (2)

          koniecznie w cudzysłowiu.
          Czyż to nie genialne?

          Rozpływam się w smozachwycie :)

          • 0 0

          • W cudzysłowiE ;) (1)

            • 1 0

            • Dzięki za korektę

              Oczywiście masz rację. Przyznaję się do błędu i nie będę już go powtarzać.

              • 1 0

      • OK, a nie wystarczyłoby "uproszczenie" (1)

        przynajmniej rozszerzyło by się zakres znaczeniowy
        nie tylko jako uproszczenie słowne

        • 0 0

        • Uproszczenie już istnieje w słowniku a "uproszczeniowość" stworzyłem.

          Upraszczanie ma swoje zalety. To pożądany kierunek zmian. Uproszczenie procedury czy uproszczenie formy spotyka się zazwyczaj z miłym przyjęciem u odbiorców.

          Uproszczeniowość jest karykaturą uproszczenia. To trend mający na celu sprzedaż coraz gorszych rzeczy i zarabianiu na naiwniakach coraz większych pieniędzy. Widzimy tu więc degradację materiału, formy, koloru, faktury i wciskanie takiej papki klientowi.

          Już nie drewno - ale sklejka
          Już nie kamień - ale beton
          Już nie gama kolorów - ale biele, szarości i jeden akcent kolorystyczny
          Już nie trudne do wykonania rzeźbione krzesło - ale prosta, łatwa do zbicia rama

          W uproszczniowości nie ma miejsca na wartościowanie materiałów. Nie ma, bo klient wychowany w takim uproszczeniowym środowisku nie wie, że można inaczej.

          • 1 1

  • Minimalizm tak, zimne barwy - nie (5)

    Miała być "surowa a jednocześnie przytulna". Wg mnie jest surowa.
    Dlaczego minimalizm jest zawsze utożsamiany z chłodem?

    • 5 2

    • (4)

      Gdzie ty tu widzisz zimne barwy? Właśnie cały pic polega na tym, ze mimo że np. zdjęcie przedstawia zimę to jest w ciepłych (acz monochromatycznych) barwach.To samo z betonem. Sam w sobie jest zimny, ale szarość to kolor ziemi, który de facto jest kolorem ciepłym. Błękit z kolei w tym wydaniu ma odcień tzw. niemowlęcy który z zimnem również nie ma nic wspólnego. Orzechowa podłoga, drewno zabudów też sa ciepłe.
      Rozumiem, że dla Ciebie ciepłe sa tylko oranże i czerwienie? A może kawa z mlekiem? Ciepła to ona jest tylko zanim wystygnie;)

      • 4 2

      • (1)

        Widzę szary biały i błękit, które wg mnie (a - czytając inne komentarze - nie tylko wg mnie) dają wrażenie chłodu.
        Co do podłogi się zgadzam - jest "ciepła".
        p.s.
        nie ma czegoś takiego jak "monochromatyczne barwy" ;)

        • 2 0

        • Jak nie ma jak są... Wpisz sobie w google.

          • 0 0

      • Oczywiście, że chłodne

        biel, niebieski (wszystkie odcienie) i szary są z założenia chłodne, już na początku podstawówki tego uczą.

        • 2 0

      • Prezentowany błękit jest zdecydowanie kolorem zimnym

        • 1 0

  • Sypialnia (2)

    W sypialni powinno , być jak najmniej mebli !!! Wygodne duże łóżko , po boku lampki żeby można było sobie poczytać , miękki dywanik pod stopami i dla mnie to wszystko ! Meblościanki i zabudowy zostawiam raczej do pokoju dziennego .

    • 2 0

    • Mało kto może sobie pozwolić na taki minimalizm, jaki opisujesz.... Trzeba gdzieś pomieścić wszystkie rzeczy...

      • 7 0

    • Nie wyobrażam sobie biegać po majtki i rajstopy do pokoju dziennego.

      • 4 0

  • Sypialnia 8m2

    Zróbcie projekt malutkiej sypialni, gdzie co pomieścić.
    13m2 to nie problem urządzić.

    • 3 0

  • Sypialnia

    Moja minimalistyczna sypialnia to ja, wyrko i moja dziewczyna. Pościel niekoniecznie.

    • 1 0

  • Minimalizm

    Wnętrza minimalistyczne są bardzo w moim guście. Czeka mnie remont mieszkania, więc szukam inspiracji. Ostatnio na blogu Livingbox trafiłam na bardzo ciekawy artykuł o tym, jak urządzić minimalistyczny salon. Powyższe pomysły też prezentują się interesująco, ale chyba bardziej podoba mi się propozycja nr 1.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane