• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Nowoczesna łazienka nie musi być nudna

Urszula Charmuszko, Katarzyna Koseda,Dorota Kamińska, Adam Kawczyński
2 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Koncepcja pierwsza. Pojemna, praktyczna zabudowa ściany nad toaletą nie przytłacza gabarytami i wpisuje się w architekturę pomieszczenia. Koncepcja pierwsza. Pojemna, praktyczna zabudowa ściany nad toaletą nie przytłacza gabarytami i wpisuje się w architekturę pomieszczenia.

Łazienkę wykańcza się raz na wiele lat. Zmiana wykończenia wiąże się zazwyczaj ze skomplikowanym remontem i dużymi kosztami, dlatego zwyczajnie opłaca się dobrze przemyśleć aranżację i być bezkompromisowym przy wyborze materiałów. Dzięki temu będziemy czuć się w tym wnętrzu dobrze - przez wiele kolejnych lat.



Wymiary pomieszczenia, rozmieszczenie urządzeń proponowane przez dewelopera. Wymiary pomieszczenia, rozmieszczenie urządzeń proponowane przez dewelopera.
Pani Ania, od ponad roku, jest właścicielką nowego mieszkania, w którym łazienka wciąż pozostaje w stanie deweloperskim. Jej marzeniem jest nie tylko funkcjonalne, ale - co równie ważne - ciekawe zaaranżowanie tego pomieszczenia. I chociaż nie brak jej pomysłów, to jednak mnożące się wątpliwości nie ułatwiają realizacji tego marzenia.

- Mam pewne wyobrażenie co do wyglądu łazienki, ale w głowie niestety zbyt duży mętlik, by pomysły mogły przełożyć się na ciekawy projekt
- przyznaje pani Ania. - Chciałabym, aby była utrzymana w biało-szarej tonacji, (...) była nowoczesna, elegancka i raczej surowa. Surowość... więc może imitacja kamienia? Elegancja to dla mnie połyskujące płytki, mozaika i duże lustro. Czy da się to pogodzić z fototapetą i elementami drewna? - pyta w liście do redakcji.

Odpowiedzi na dręczące czytelniczkę pytania poszukiwały architektki z pracowni URKADO Projektowanie Wnętrz. Podążając za preferencjami estetycznymi i oczekiwaniami Pani Ani, zaproponowały cztery koncepcje aranżacji łazienki, nie stroniąc również od niebanalnych rozwiązań i odsłaniając wielki potencjał, jaki drzemie w niewielkiej wydawałoby się przestrzeni.

Koncepcja pierwsza

Wyczerpuje niemal wszystkie oczekiwania czytelniczki, przy zachowaniu istniejącego układu funkcjonalnego.

Pojemna, praktyczna zabudowa ściany nad toaletą nie przytłacza gabarytami i wpisuje się w architekturę pomieszczenia.

Zaproponowane rozwiązania estetyczne to połączenie surowej skromności imitujących kamień blatów z połyskującą odwagą błyszczącej armatury, ceramiki, łazienkowej "biżuterii" i wreszcie, rozciągającego się panoramicznie lustra.

Wszechobecna biel i szarość, które dodają pomieszczeniu subtelnej elegancji, stanowią neutralne tło dla skupiającej uwagę, dekoracyjnej ściany pokrytej fototapetą z widokiem na urokliwą, włoską uliczkę. Kolaż faktur, połysków, matów nadaje wnętrzu dynamikę.

  • Wszechobecna biel i szarość, które dodają pomieszczeniu subtelnej elegancji, stanowią neutralne tło dla skupiającej uwagę, dekoracyjnej ściany pokrytej fototapetą z widokiem na urokliwą, włoską uliczkę.
  • Zaproponowane rozwiązania estetyczne to połączenie surowej skromności imitujących kamień blatów z połyskującą odwagą błyszczącej armatury, ceramiki, łazienkowej "biżuterii" i wreszcie, rozciągającego się panoramicznie lustra.
  • Koncepcja pierwsza, rzut.

Koncepcja druga

To spokojniejsza i "cieplejsza" wariacja pierwszej propozycji. Temperaturę wnętrza podnosi drewno na posadzce i kinkiety z abażurem obciągniętym tkaniną.

Biel i szarość spowijające ściany przełamano tutaj zielenią w odcieniu oliwki. Podziały widoczne na ścianie obłożonej wielkoformatowymi płytkami imitującymi beton oraz na frontach ukrywającej pralkę szafy (ten element stanowi kontynuację pionu wentylacyjnego), zneutralizowano gładką taflą panoramicznego lustra i karton-gipsowej zabudowy, znajdującej się tuż pod nim. Zabudowa ta, pokryta wodoodpornym tynkiem strukturalnym, pod względem estetycznym stanowi naturalną i spójną całość z zabudową wanny. Funkcjonalnie pełni natomiast rolę praktycznej półki, umożliwiając jednocześnie podtynkowy montaż eleganckiej w swej prostocie armatury.

W całokształcie to harmonijna, uporządkowana przestrzeń, w której odrobiny szaleństwa i pikanterii dodaje monochromatyczna, futurystyczna abstrakcja w strefie wc.

  • Monochromatyczna, futurystyczna abstrakcja w strefie wc dodaje wnętrzu odrobiny szaleństwa i pikanterii.
  • Zabudowa pod lustrem pod względem estetycznym stanowi naturalną i spójną całość z zabudową wanny, a funkcjonalnie pełni rolę praktycznej półki.
  • Pojemna szafa, w której wygospodarowano miejsce na pralkę, stanowi naturalną kontynuację pionu wentylacyjnego.
  • Koncepcja druga, rzut aranżacji.

Koncepcja trzecia

To z kolei surowe, niemal ascetyczne wnętrze, będące kwintesencją smaku i elegancji. Trochę dla kontrastu, trochę na przekór łazienkowym stereotypom, czy wręcz łazienkowej konwencji, a trochę by do codzienności wkradła się odrobina szaleństwa, ścianę na wprost wejścia zdobią wielkoformatowe tafle lustra z dyskretną, niezauważalną spoiną. Lustrzana ściana i niemal niewidoczna tafla przezroczystego szkła, wydzielająca strefę prysznicową, igrają z perspektywą.

Zaskakujące jest tu nie tylko gigantyczne lustro, ale również podwieszany, napinany sufit świecący całą powierzchnią, wykonany ze specjalnej folii PCV. Taśmy ledowe, ukryte w szczelinie sufitu, to alternatywa dla jasnego, górnego oświetlenia.

Wizualnym dopełnieniem całości jest podłoga wykonana z barwionej żywicy epoksydowej zawierającej kruszywo granitowe i kamień. Zaokrąglone, miękkie formy ceramiki sanitarnej, gęsto tkany dywanik i pojemna zabudowa z miejscem na pralkę z jasnego drewna, łagodzą surowość łazienki - nie przytłaczają, a zachwycają.


  • Lustrzana ściana i tafla przezroczystego szkła, wydzielająca strefę prysznicową, igrają z perspektywą.
  • Zaokrąglone, miękkie formy ceramiki sanitarnej, gęsto tkany dywanik i pojemna zabudowa z miejscem na pralkę, łagodzą surowość łazienki.
  • Płaszczyznowość ścian i posadzki, wykonanej z barwionej żywicy epoksydowej zawierającej kruszywo granitowe i kamień, przełamuje łazienkowe konwencje, nadając wnętrzu elegancki i luksusowy charakter.
  • Koncepcja trzecia, rzut.


Koncepcja czwarta
To nieco ekstrawagancka alternatywa dla lustrzanej łazienki z prysznicem.

Niebagatelną rolę odgrywa tutaj geometria, porządkująca przestrzeń na dwie, podkreślone odmienną barwą strefy.
Pierwsza - biała - to strefa wejścia, w której umieszczono toaletę i grzejnik, nieprzypadkowo również w kolorze białym.
Druga to tzw. "strefa mokra", w której znacznie więcej "się dzieje", choć wyposażenie i ilość detali zredukowano do niezbędnego minimum.

Niepowtarzalnym elementem w tej przestrzeni jest "uszyta na miarę", rynnowa umywalka, wykonana z kamienia lub specjalnego tworzywa mineralnego. Uwagę przykuwa lustro nad umywalką, przeciągnięte na ścianę komina wentylacyjnego i przeciwległą ściankę wydzielającą przestrzeń prysznica.

Drewniane łazienkowe dodatki urzekają prostotą. Ich zestawienie z elegancką, komfortową armaturą, również inspirowaną naturą, z której woda wylewa się kaskadowymi strumieniami, daje oryginalny i zaskakująco ciekawy efekt.

  • Strefa umywalki płynnie przechodzi w strefę prysznicową. Oddzielająca je ścianka z przezroczystego szkła, osadzonego bezpośrednio na posadzce, wtapia się w delikatne tło imitujących drewno płytek ceramicznych.
  • "Uszyta na miarę" rynnowa umywalka, wykonana z kamienia lub specjalnego tworzywa mineralnego, to "coś" niepowtarzalnego i dającego gwarancje ponadczasowości wnętrza.
  • Niebagatelną rolę odgrywa tutaj geometria, porządkująca przestrzeń na dwie, podkreślone odmienną barwą strefy.
  • Koncepcja czwarta, rzut.


Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

URKADOUrszula Charmuszko, Katarzyna Koseda,Dorota Kamińska, Adam Kawczyński

Opinie (63)

  • pierwsza i czwarta koncepcja zdecydowanie na tak, ta z zielenia fuuuuu !

    • 0 0

  • Majka

    Te łazienki są na pokaz, a nie do codziennego użytku. Poza tym, to, że nowoczesne to nie znaczy ładne i funkcjonalne. Wcale bym takich nie chciała

    • 3 2

  • zdecydujcie sie czy sa na pokaz czy jednak sa nudne, bo tak zle i tak zle.

    • 2 1

  • fototapeta (1)

    a gdzie zrobić w Trójmieście taką specjalną do łazienki... ?

    • 0 0

    • np foturia w Sopocie lub asglass w słupsku, z banku zdjęć na fotolii cena zależy od metrażu szkła i czy to wydruk na szkle czy szkło z laminatem, fajna rzecz ale trzeba dobrze zdecydować, żeby nie zbrzydło za szybko bo montaż jak kolejne kafle na klej lub na śrubki

      • 0 0

  • NOWOCZESNA ŁAZIENKA ...

    Właśnie łazienka jak wyżęj - brzydka i nudna jak flaki z olejem . Co za baławan to wymyślił ????

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane