Wiadomości

stat

Aranżacje wnętrz. Pokój dorastających chłopców

Koncepcja druga. Przy jednej ze ścian stoją dwa biurka.
Koncepcja druga. Przy jednej ze ścian stoją dwa biurka.

Aranżacja przestrzeni dla dwójki dzieci nigdy nie jest łatwa, kiedy muszą one dzielić jeden pokój. Zwykle na niewielkiej powierzchni musi się znaleźć zarówno miejsce do nauki czy zabawy, jak i odpoczynku. Oprócz tego sposób, w jaki zostanie urządzony pokój, powinien uwzględniać rozwój dzieci.Rzut i wymiary pomieszczenia.
Rzut i wymiary pomieszczenia.
Pokój, który wyremontować i urządzić chce dla swoich dwóch dziesięcioletnich synów pani Monika dodatkowo jest długi i wąski. Na szczęście chłopcy, którzy będą go zajmować, mają podobne zainteresowania.

- W pokoju muszą się znaleźć przede wszystkim dwa łóżka o szerokości 80-90 centymetrów, dwa biurka do odrabiania lekcji oraz szafa. Zależy mi głównie na podpowiedzi, w jaki sposób ustawić meble w tak małej przestrzeni - pisze w liście do redakcji Monika.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotowała Dominika Batogowska-Słodkowska z Pracowni Denika. Wnętrze pokoju chłopców ma powierzchnię 10,3 m kw. Jak na pokój dla jednego dziecka to byłaby to całkiem pokaźna przestrzeń, jednak w przypadku dwóch dorastających chłopców aranżacja tego pomieszczenia staje się wyzwaniem. Potrzeby chłopców w tym wieku są dość oczywiste, ale też wymagają przestrzeni. Projekt uwzględnia miejsce do odrabiania lekcji i nauki, miejsce do przechowywania, wypoczynku, jak również przestrzeń do ekspozycji różnych gadżetów, plakatów czy zabawek.

Obie koncepcje zakładają przestawienie otworu drzwiowego i usytuowanie go na środku pokoju. Dzięki temu możliwa będzie bardziej funkcjonalna aranżacja wnętrza.

Pierwsza koncepcja
W pierwszym wariancie postanowiliśmy zaaranżować przestrzeń z łóżkiem piętrowym. Wprawdzie to rozwiązanie sprawdza się u trochę starszych dzieci, ale zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Dzięki temu wydzieliliśmy strefę dzienną, w której znalazło się miejsce do nauki lub konstruowania budowli z klocków. Ta strefa znalazła się bliżej okna, gdyż jest dobrze doświetlona. Miejsce do spania, szafa i regał nie wymagają tak dużo światła dziennego, dlatego znalazły się w głębi pokoju.

Rozwinięciem tego wariantu jest przesunięcie łóżka do ściany, czyli do samego wejścia. W takiej konfiguracji szafa oddziela nam strefę wypoczynku od strefy dziennej. W ten sposób wprawdzie zwęża się wejście do pomieszczenia, ale zyskujemy dużo przestrzeni od środka pokoju, gdzie można swobodnie usiąść na podłodze czy rozstawić gry.

Koncepcja druga
W drugim wariancie zaproponowaliśmy rozwiązanie z dwoma łóżkami. Naszym zdaniem daje to mniej komfortowy układ. Chłopcy nie mają swoich stref prywatnych, a pokój jest bardziej zastawiony. Niemniej chcieliśmy pokazać to ustawienie, na wypadek gdyby okazało się, że łóżko piętrowe (z różnych powodów) nie może być zastosowane w tym wnętrzu.

Takie ustawienie łóżek wymusiło przeniesienie grzejnika na inną ścianę. Staraliśmy się też zlokalizować biurka jak najbliżej światła dziennego, jednak w tym wypadku należy je dodatkowo doświetlić. W tym przypadku wszystko zostało zaprojektowane na jednym poziomie, dlatego łóżka mogą być tapczanami, na których podczas dnia się przesiaduje, a w nocy wygodnie śpi.

Pracownia Denika radzi, jak urządzać pokoje dla dzieci:


  • projektować jak najwięcej schowków, szuflad, półek - prawie każde dziecko ma potrzebę ekspozycji swoich budowli, ulubionych gadżetów, plakatów oraz potrzebę gromadzenia, zbierania gier, zabawek czy innych rzeczy; dzięki schowkom dajemy dzieciom możliwość utrzymywania porządku w pokoju,

  • stawiać na neutralne tło oraz meble dobrej jakości, dzięki temu pokój nie będzie wymagał remontu przez długie lata, bez względu na mody czy zmieniające się upodobania użytkowników,

  • bawić się dodatkami - w ten sposób można łatwo uzyskać lubiany przez dzieci przepych i mnogość kolorów, które będą do zniesienia także dla dorosłych, a dodatkowo - w miarę potrzeb i zmieniającej się mody - można łatwo wymienić je na inne,

  • wygospodarować miejsce, gdzie dzieci będą mogły swobodnie "wyżyć się" artystycznie czy sportowo - chodzi tu o tablicę do rysowania, kawałek ściany na ramki, obrazki, rysunki czy regał na prezentowanie prac dziecka,

  • nie polecamy telewizorów, komputerów, chociaż oczywiście w każdym domu jest w tym zakresie prowadzona inna polityka.


Opinie (36) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.