Wiadomości

stat

Aranżacje wnętrz. Salon z aneksem kuchennym na 18 m kw.

Koncepcja pierwsza. Zróżnicowanie kolorystyczne modułów i jasne części w ciągu zabudowy kuchennej optycznie zmniejszają ten element w pomieszczeniu. Na ścianie obraz autorstwa Aleksandry Baaske, trójmiejskiej artystki.
Koncepcja pierwsza. Zróżnicowanie kolorystyczne modułów i jasne części w ciągu zabudowy kuchennej optycznie zmniejszają ten element w pomieszczeniu. Na ścianie obraz autorstwa Aleksandry Baaske, trójmiejskiej artystki.

Funkcjonalne i estetyczne urządzenie salonu z aneksem kuchennym na niewielkiej przestrzeni to zadanie, przed którym coraz częściej stają właściciele nowych mieszkań. Każde podejście do aranżacji takiego wnętrza rodzi pytanie: jak zmienić układ, aby był jak najbardziej komfortowy. Przed takim zadaniem stanęli nasi czytelnicy.Salon z aneksem kuchennym, który mają zamiar niebawem urządzić, to małe pomieszczenie o długim i wąskim rzucie. Na końcu salonu znajduje się okno i drzwi balkonowe, do których należy zachować swobodne przejście. Po drodze znaleźć się powinien stół jadalniany, z którego na co dzień korzystać będą cztery osoby, a który przy okazji większych spotkań rodzinnych można rozłożyć.

- Jesteśmy zwolennikami prostych, minimalistycznych wnętrz, lubimy naturalne kolory, w tym szczególnie brązy. Być może udałoby się wpleść we wnętrze motywy orientalne, roślinne. A jeśli nie, dobrze byłoby, gdyby znalazło się tam miejsce na rośliny, i koniecznie książki. Zależałoby nam także na umieszczeniu w kuchni zmywarki, ale w taki sposób, aby nie uległa pogorszeniu funkcjonalność zabudowy na którą i tak jest niewiele miejsca - napisali w liście do redakcji nasi czytelnicy.

Zgodnie ze wskazaniem właścicieli mieszkania wyposażenie lokalu ma być utrzymane na średnim poziomie cenowym.

Architekci z Biura Projektowego Archander
- zgodnie z określonymi potrzebami - biorąc pod uwagę małe wnętrze i zagęszczone potrzeby funkcjonalne, zaproponowali jasną aranżację ze spokojną, stonowaną kolorystyką. Łatwo ożywić ją akcentami kolorystycznymi w postaci dodatków.

W obu przypadkach nieco powiększona została łazienka. Odbyło się to co prawda kosztem powierzchni korytarza, ale dzięki temu kuchenna ściana, wraz ze znajdującą się na niej zabudową, stały się dłuższe. Jasno określona potrzeba posiadania stołu jadalnianego wykluczyła powstanie koncepcji z wysokim barkiem i hokerami.

Koncepcja pierwsza
To działanie pozwoliło umieścić w zabudowie kuchennej - jako dodatkowy element - zmywarkę. Całe pomieszczenie w tym założeniu jest otwartą przestrzenią, przy czym wyposażenie pozwala łatwo "wyczuć" poszczególne strefy funkcjonalne.

I tak zabudowa na lewo od wejścia kryje wszystkie niezbędne w kuchni urządzenia. Na przeciwko zabudowy, a jednocześnie naprzeciwko wejścia do pomieszczenia, znajduje się rozkładany stół (jadalnia). Wygodna kanapa i stolik kawowy to część wypoczynkowa. Na ścianie naprzeciwko kanapy zawisł na ścianie telewizor. Możliwe jest tu oczywiście wykorzystanie większego telewizora i dodatkowych elementów, aby razem stworzyły bardziej zaawansowany system audio.

W aranżacji nie przewidziano większej ilości półek na książki i doniczki z roślinami. Miejsce na wkomponowanie tych elementów pozostało jednak na ścianie przy oknie.

Koncepcja druga
Podział przestrzeni pozostał podobny do tego z koncepcji pierwszej. Tutaj jednak założono subtelne, a jednak wystarczająco wymowne oddzielenie części wypoczynkowej od kuchennej. Zastosowanie ażurowej ścianki w naturalnym kolorze umożliwiło inną orientację części wypoczynkowej, nie powodując jednocześnie odcięcia światła dziennego od części kuchennej. Takie rozwiązanie nie jest także barierą w komunikacji między osobą przebywającą w kuchni i w części wypoczynkowej.

Tym razem telewizor stanął na niskiej, zlicowanej materiałowo z zabudową kuchenną szafce. W części wypoczynkowej przestrzeń na książki i bibeloty znalazła się na prostym regale, który chociaż znajduje się dość wysoko, to jednak pozwala wykorzystać maksymalnie przestrzeń w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie pozwoliło wprowadzić do wnętrza więcej donic stojących na podłodze.

Mankamentem tego układu jest utrudnione rozkładanie stołu - ze względu na powstanie ścianki działowej i niezmienny układ oświetlenia stołu (dopasowany do ustawienia stołu w poprzek pomieszczenia).


Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (142)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.