• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Strefa dzienna na dwa sposoby

Marta Meresińska
23 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Mieszkanie z miejscem do pracy
Koncepcja pierwsza. Dzięki szklanej ścianie ze szprosami możliwe jest wydzielenie przestrzeni. Ważną rolę we wnętrzu odgrywają lampy, które doświetlają odpowiednie strefy i pełnią również funkcję dekoracyjną. Koncepcja pierwsza. Dzięki szklanej ścianie ze szprosami możliwe jest wydzielenie przestrzeni. Ważną rolę we wnętrzu odgrywają lampy, które doświetlają odpowiednie strefy i pełnią również funkcję dekoracyjną.

Urządzanie małego pomieszczenia, które na dodatek ma pomieścić różne funkcje zawsze jest trudne. Jednak dzisiejsze opracowanie wyraźnie pokazuje jak decyzja o wybranej stylistyce wnętrza wpływa na jego nastrój. W tym samym pomieszczeniu, o tej samej funkcji i przy zachowaniu podobnego układu stworzyć można zupełnie różne wnętrza.



Rzut i wymiary wnętrza. Rzut i wymiary wnętrza.
Nasza czytelniczka Barbara i jej narzeczony niedawno kupili mieszkanie.

- Po prawie dwóch latach poszukiwania udało nam się znaleźć mieszkanie, które odpowiada nam pod względem lokalizacji i mieści się w naszym niezbyt wysokim budżecie. Mieszkanie nam się podoba, ale pokój dzienny z częścią kuchenną jest zdecydowanie za mały i nie wiemy, w jaki sposób rozlokować wyposażenie, żeby funkcjonowanie w tym wnętrzu było komfortowe - pisze w liście do redakcji nasza czytelniczka Barbara.
Wnętrze ma być na co dzień przeznaczone dla dwóch osób, chociaż nasi czytelnicy rozważają częste przyjmowanie gości.

- Zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni. Chcielibyśmy, aby pomieszczenie było przytulne i funkcjonalne. Podobają nam się artystyczne wnętrza w stylu starej kamienicy połączone z nowoczesną klasyką - dodaje nasza czytelniczka.
Dwie propozycje aranżacji przygotowała Marta Meresińska ze Studio Niebyle.
W obu wersjach układ zaproponowany przez dewelopera został przekształcony. Kanapa znalazła się po przeciwnej stronie pomieszczenia, dzięki tej zmianie zasłoni mniejszą część okna niż w układzie deweloperskim.

Wielkość pomieszczenia i jego układ nie pozwoliły na zaproponowanie różnych układów funkcjonalnych, ale opracowanie wyraźnie pokazuje jak różny nastrój można nadać temu samemu wnętrzu.

Pierwsza wersja, zgodnie z życzeniem czytelniczki, zakłada aranżację w stylu starej kamienicy z elementami klasycznymi. Druga natomiast uwzględnia nowoczesną, ale jednocześnie spokojną stylistykę wnętrza z modnym akcentem w postaci koloru koralowego uznanego kolorem roku 2019 przez Instytut Pantone.

Koncepcja pierwsza



W pierwszej wersji strefa kuchenna została częściowo oddzielona od reszty pokoju dziennego za pomocą przeszklonej ścianki z lakierowanymi szprosami. Mieszcząca się za nią zabudowa kuchenna w kształcie litery L zapewnia sporą ilość blatu roboczego.

W części wypoczynkowej zwykły, biały grzejnik proponowany w standardzie przez dewelopera zastąpiono pionowym, dekoracyjnym urządzeniem. Na podłodze ułożona została deska w jodełkę. Pozostałe elementy drewniane są utrzymane w ciepłej orzechowej tonacji.

Kolorystyka pomieszczenia uwzględnia spokojne i stonowane kolory, odcienie beżów i szarości, które zostały połączone z ciemną, złamaną zielenią i ciepłym drewnem. Stylistykę wnętrza podkreśla nie tylko kanapa, ale także frezowane fronty meblowe oraz elementy sztukateryjne na ścianach. Wnętrze jest przytulne, ale jednocześnie nieprzeładowane dekoracjami.

  • W obu wersjach został zmieniony układ funkcjonalny zaproponowany przez dewelopera. W pierwszej wersji przy ścianie obok okna została umieszczona sofa.
  • Koncepcja pierwsza zakłada aranżację w stylu starej kamienicy z elementami klasycznymi.
  • Dzięki aranżacji kuchni w kształcie litery L, we wnętrzu jest spora powierzchnia blatu roboczego.
  • Zaproponowany przez dewelopera zwykły biały grzejnik został zastąpiony pionowym, dekoracyjnym.
  • Klasyczna sofa w ciekawy sposób komponuje się z przygaszoną zielenią.
  • Pierwsza koncepcja uwzględnia oddzielenie kuchni za pomocą szklanej ściany z metalowymi szprosami.

Koncepcja druga



W drugiej wersji użyto żywszych kolorów i mniej klasycznych kształtów. Część kuchenna nie jest oddzielona od reszty pokoju. Okrągły stół rozdziela funkcje pomieszczenia, a przy okazji zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny, prostokątny.

W tej wersji w części kuchennej również udało się uzyskać sporo blatu roboczego. Na podłodze użyta została żywica epoksydowa w wykończeniu matowym, a na ścianie znalazł się tynk imitujący beton.

Kolor koralowy bardzo ożywia to pomieszczenie. Urozmaica go połączenie z bardzo modną, pastelową zielenią. Geometryczne podziały, zastosowanie betonu na ścianie, oprawy oświetleniowe o prostej formie pozwoliły wykreować wnętrze o nowoczesnej wymowie, a wyraziste dodatki pobudzają.

W tej wersji zamiast prostej rozkładanej sofy znalazł się narożnik, który może mieć rozkładaną wersję. Standardowy grzejnik również został zastąpiony modelem pionowym, dekoracyjnym.

  • W drugiej wersji zamiast sofy znalazła się wygodna, narożna kanapa.
  • Przestrzeń kuchenna nie została oddzielona szklaną ścianą, dlatego wnętrze wydaje się optycznie większe.
  • Ważną rolę odgrywa modny kolor koralowy, który nadaje wnętrzu charakteru.
  • Okrągły stół rozdziela w tym przypadku funkcje pomieszczenia.
  • Betonowy tynk na ścianie łączącej strefę wypoczynkową z kuchenną dodaje wnętrzu charakteru.
  • Nowoczesna forma narożnej kanapy świetnie wpisuje się w stylistykę wnętrza, a przy tym jest rozwiązaniem komfortowym w użytkowaniu.
  • W drugiej wersji prostokątny stół został zastąpiony okrągłym. Nie ma również ścianki wydzielającej kuchnię.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Studio NiebyleMarta Meresińska

Miejsca

Opinie (58)

  • Fajne Komentarze (2)

    Ciesze sie, ze tak wiele osob moze sobie pozwolic na duze przestronne mieszkania i przy okazji ulżyć sobie krytykując mieszkania innych osób.
    Ja niestety do nich nie naleze, wiec projekt bardzo mi sie podoba i daje duzo inspiracji.
    Dziekuje za przygotowanie projektu i poswiecony czas!

    • 3 1

    • Pani Barbaro,
      zanim przystąpi Pani do realizacji któregoś z projektów proszę dokładnie przeanalizować koszty. Z doświadczenia zapewniam, że zwalą Panią z nóg! Zaproponowane rozwiązania są mega drogie (podłoga-jodełka, lampy, szklana ścianka)! ostatnio przerabiałam część z nich przy urządzaniu własnego M.
      pozdrawiam i życzę powodzenia

      • 5 0

    • Nie każdy ma 100 m...

      Właśnie... Fajnie poczytać komentarze i rzeczywiście, ja też nie potrzebuję 20 ani 30m. Dla 4 osób potrzebuję więcej, znacznie więcej, żeby było wygodnie, ale od 7 lat mieszkam na 35 m, bo nie stać mnie na więcej. I mieścimy się jakoś. Pewnie nie uwierzycie, że tak można, ale mój pokój dzienny, który jest jednocześnie sypialnią jest połączony z wnęką, w której jest kuchnia. Pewnie to skandal, bo śpię tam, gdzie gotuję, gdzie jem, gdzie przyjmuję gości....

      Przykro mi, ale mam poczucie, że sporo z powyższych komentarzy jest dość egocentrycznych.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane